Kučinskis uzskata, ka nepieciešamo pielaidi valsts noslēpumam saņems

© F64

Ministru prezidenta amata kandidātam Mārim Kučinskim (ZZS) šobrīd nav premjera amata pienākumu pildīšanai nepieciešamās augstākās kategorijas pielaides valsts noslēpumam, taču viņš uzskata, ka nepieciešamības gadījumā to saņems.

Kučinskis aģentūrai LETA norādīja, ka viņam oficiāli tas neesot teikts, bet viņš "saprot", ka nepieciešamības gadījumā saņemtu augstākās kategorijas pielaidi valsts noslēpumam. Politiķis atgādināja, ka viņam iepriekš ir bijusi augstākā pielaide valsts noslēpumam, kad kādā no iepriekšējiem Saeimas sasaukumiem vadījis Saeimas Nacionālās drošības komisiju.

Kučinskim pašlaik nav pielaides valsts noslēpumam, jo, strādājot Saeimā, viņam tāda nav bijusi nepieciešama. Politiķis tagad vada Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisiju un, kļūstot par tās priekšsēdētāju, viņam jautāts, vai komisijas darba vajadzībām būtu nepieciešams saņemt šādu pielaidi. Kučinskis toreiz atbildējis, ka tādas nepieciešamības komisijas darba sākumposmā nav.

Premjera amata kandidāts pieļāva, ka pirms lēmuma pieņemšanas par viņa nominēšanu Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Valsts prezidenta kanceleja bija izvērtējuši jautājumu par pielaides piešķiršanu un šajā jautājumā prezidents konsultējies ar specdienestiem.

Kučinskis norādīja, ka nepieciešamības gadījumā pielaides valsts noslēpumam saņemšanai viņam būtu jāaizpilda dokumenti nodošanai Satversmes aizsardzības birojam (SAB). Šobrīd viņš nav saņēmis aicinājumu par attiecīgu dokumentu aizpildīšanu, jo pašlaik arī neesot pamata skatīt jautājumu par pielaides piešķiršanu.

SAB iepriekšējā prakse rāda, ka pārbaudes par atsevišķiem valdības locekļiem notikušas vairākus mēnešus. SAB aģentūra LETA centās noskaidrot, vai birojs jau savlaicīgi sāks pārbaudi par Kučinska atbilstību pielaides saņemšanai, taču SAB preses pārstāve Iveta Maura aģentūrai LETA teica, ka jautājumus par pielaidi šobrīd komentēt ir pāragri.

Jau ziņots, ka SAB pēdējos gados atteicis augstākās kategorijas speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu vairākiem toreizējiem ministriem un Saeimas deputātiem. Ministri amatu bija spiesti pamest, taču deputāti varēja turpināt strādāt par tautas kalpiem, bet nedrīkst darboties ar valsts noslēpumu saturošu informāciju.

SAB pārbaudāmajām amatpersonām nav tiesīgs atklāt plašākus iemeslus, kādēļ pielaide atteikta. Likumā par valsts noslēpumu minēti septiņi punkti, kāpēc pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem personai tiek liegta.

Pielaide, piemēram, nepienākas personai, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu. 50% gadījumu tieši šī norma minēta kā iemesls pielaides neizsniegšanai.

Speciālās atļaujas izsniedz uz noteiktu termiņu, bet ne ilgāku par pieciem gadiem. Speciālās atļaujas iedala trijās kategorijās. Personas pieeja sevišķi slepenai informācijai atļauta ar pirmās kategorijas speciālo atļauju, slepenai informācijai - ar otrās kategorijas speciālo atļauju, konfidenciālai informācijai - ar trešās kategorijas speciālo atļauju.

Pirmās kategorijas atļaujas izsniedz SAB.

Svarīgākais