Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) gribētu ieņemt ministra amatu arī jaunajā valdībā.
Rasnačs šodien žurnālistiem norādīja, ka demisionējošās premjerministres Laimdotas Straujumas (V) vadītā valdība Latvijas vēsturē atstājusi ļoti spēcīgu ierakstu kā valdība, kas vadīja prezidentūru Eiropas Savienībā. "Manuprāt, vadīja labi. Ja Latvijā tas nav pietiekami labi novērtēts, tad starptautiski Latvija tika novērtēta ļoti augstu," uzsvēra ministrs.
Prezidentūra paņēmusi ļoti daudz laika un pūļu, līdz ar to tika atņemts laiks tieslietu reformām. Taču šajos septiņos mēnešos pēc prezidentūras Tieslietu ministrija paveikusi ļoti daudz - reāli izpildīti vairāk nekā 60% no valdības deklarācijā dotajiem uzdevumiem, apgalvoja Rasnačs.
"Ir vesela virkne ārkārtas iniciatīvu, no kurām daļa ir pabeigta un daļa vēl ir turpināma. Es ļoti ceru, ka nākamajā valdībā šie darbi tiks turpināti, un es uzskatu, ka man šie darbi ir jāturpina," uzsvēra Rasnačs.
Rasnačs šodien kā pirmais no ministriem iedibinājis jaunu tradīciju, proti, līdz ar valdības vadītāja demisijas paziņojumu atskaitīties augstākajām amatpersonām par savā nozarē paveiktajiem darbiem.
Kā būtiskāko līdz šim paveikto savu pilnvaru laikā viņš uzsver piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanas risinājuma ieviešanu. Valdība šoruden ir akceptējusi un iesniegusi Saeimā Tieslietu ministrijas virzītos divus likumprojektus, kas paredz iespēju izbeigt piespiedu dalītā īpašuma attiecības privatizētajās daudzdzīvokļu mājās. Tādējādi ministrija ir sagatavojusi tādu tiesiskā regulējuma projektu, kas vairāk nekā 110 000 dzīvokļu īpašniekiem dos iespēju sakārtot īpašuma tiesības, izbeidzot dalītā īpašuma pastāvēšanu un piespiedu nomas attiecības.
Runājot par pasākumiem pretkorupcijas jomā, Rasnačs norāda, ka Latvijas iestāšanās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) jau ilgāku laiku ir viena no Latvijas nozīmīgākajām prioritātēm. Tieslietu ministrija ir atbildīgā institūcija par Latvijas interešu pārstāvēšanu Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupā.
Ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu par OECD darba grupas veikto Latvijas pirmās fāzes novērtēšanu, kuru valdība jau ir apstiprinājusi. Lai nodrošinātu rekomendāciju izpildi, tika palielināti naudas soda apmēri fiziskajām personām, uzlabots krimināltiesiskais regulējums attiecībā uz juridisko personu atbildību par citas valsts teritorijā izdarītu noziedzīgu nodarījumu, noteikts pienākums revidentiem ziņot par aizdomām par kukuļdošanu ārvalstu amatpersonai un veikti citi pasākumi.
Attiecībā uz bērnu tiesību aizsardzību ministrs norāda, ka viņa pilnvaru laikā veikta kompleksa valsts garantēto uzturlīdzekļu sistēmas uzlabošana, piemēram, jau kopš vasaras tiek publiskotas ziņas par uzturlīdzekļu parādniekiem Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas mājaslapā.
Lai bargāk vērstos pret pedofiliem, stājušies spēkā grozījumi likumos, kas palielina sodus, būtiski pagarina noilguma termiņus un nosaka obligātu un ilgāku probācijas uzraudzību šādiem noziedzniekiem, atgādina Rasnačs.
Tikmēr, lai cīnītos pret Latvijas iedzīvotāju dalību Krievijas agresijā pret Ukrainu, kā arī citās ārvalstīs notiekošajās teroristiskajās aktivitātēs, ir pieņemti grozījumi Krimināllikumā, kas paredz atbildību par Latvijas valstspiederīgo prettiesisku iesaistīšanos ārvalstī notiekošā bruņotā konfliktā un tā finansēšanu.
Lai atjaunotu sabiedrības uzticību godīgām sporta sacensībām, izstrādāti un Saeimā otrajā lasījumā jau atbalstīti grozījumi likumos, kas paredz kriminālatbildību par manipulācijām ar sporta organizāciju rīkotu sacensību rezultātu.
Tāpat pilnveidota tiesu komunikācija ar sabiedrību, uzskata ministrs, piebilstot, ka arī Tieslietu padome ir atzinusi komunikācijas būtisko nozīmi un šī gada maijā ir apstiprinājusi tiesu komunikācijas vadlīnijas, kas ir saistošas visām tiesu varai piederīgajām personām.
Kā akcentē Rasnačs, Ieslietu ministrija šajā laikā arī pastiprinātu uzmanību ir veltījusi uzņēmējdarbības tiesiskās vides sakārtošanai. No 2015.gada 1.jūlija ieviestas e-izsoles spriedumu izpildes procesā, kas pozitīvi novērtēts ne vien nacionālajā, bet arī starptautiskajā līmenī. Tāpat ieviesti un iedzīvināti citi antireiderisma pasākumi, kas ir efektīvs līdzeklis cīņai pret negodprātīgiem komercvides dalībniekiem.
Ar 2016.gada 1.janvāri administratoriem noteikts valsts amatpersonas statuss, kas ne vien palielinās administratoru disciplīnu, bet arī stiprinās administratoru uzraudzības mehānismu kopumā, uzsver ministrs.
Tāpat pēc ilgāka pārtraukuma izdevies izcīnīt būtisku atalgojuma pieaugumu Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem, kas ļaus 2016.gadā to atalgojumu palielināt vidēji par 130 eiro mēnesī, kā rezultātā ieslodzījuma vietās būs iespēja noturēt un pieņemt kvalificētākus darbiniekus, akcentē Rasnačs. Tāpat arvien reālākas aprises iegūst pirmā jaunā cietuma būvniecība Liepājā.
Savukārt Valsts probācijas dienests ne vien ir spējis ieviest notiesāto personu elektronisko uzraudzību, bet arī, neveidojot papildu štata vietas, sekmēt izlīguma īstenošanu kriminālprocesā un stiprināt resocializācijas procesu, uzsver nozares vadītājs.
Straujuma valdības vadītāja amata pienākumus sāka pildīt 2014.gada 22.janvārī, stājoties iepriekšējā valdības vadītāja Valda Dombrovska (V) vietā, kurš paziņoja par savu demisiju pēc Zolitūdes traģēdijas 2013.gada novembra beigās. Straujuma par savu demisiju paziņoja šonedēļ.