Iesniegta jauna Administratīvi teritoriālās reformas koncepcija

 
©f64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) iesniegusi valdības koalīcijas partneriem jaunu Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) koncepciju ar diviem iespējamiem variantiem, aģentūru LETA informēja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļā.

 

VARAM plāni paredz, ka reforma tiks ieviesta 2021.gadā, kad plānotas pašvaldību vēlēšanas.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Jaunās ATR ieviešana prasīs nopietnu sagatavošanos, tāpēc jau laicīgi tiek sāktas sarunas ar pašvaldībām, iedzīvotājiem un sociālajiem partneriem, lai vienotos par labāko risinājumu, uzsver ministrija. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) skaidro, ka jaunas reformas īstenošana novērsīs nepilnības, kas ir konstatētas iepriekšējās ATR ieviešanas laikā, turklāt tas palīdzēs arī pašiem novadiem sekmīgāk attīstīties. Turklāt jau tagad esot vērojama pašvaldību sadarbošanās dažādu jautājumu risināšanā.

Jau iepriekš secināts, ka iepriekšējā ATR nav nodrošinājusi vairāku būtisku uzdevumu veikšanu. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem, tāpat vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas.