Latgaliešu dialektam ASV organizācija piešķir starptautiski atzītu valodas kodu

Par starptautiskā standarta ISO639-3 uzturēšanu atbildīgā institūcija "SIL International" (ASV) piešķīrusi latgaliešu dialektam savu individuālo kodu, kas sastāv no trim burtiem "LTG", informēja Dagdas novada domes deputāts Juris Viļums.

Pieprasījums šāda koda saņemšanai tika iesniegts 2009.gada jūlijā. Tā autors ir entuziasts un brīvmākslinieks Jānis Eisaks. Par valodas koda piešķiršanas nozīmi viņš saka: "Tas paver jaunas iespējas latgaliešu valodas lietošanai modernajās informācijas tehnoloģijās un padara iespējamu latgaliešu valodas atbalsta izstrādi biroja programmatūrai, elektroniskajiem mācību līdzekļiem un citām tamlīdzīgām lietām. Cerams, ka koda piešķiršana atvieglos arī latgaliešu literārās valodas tālāko standatizācijas procesu."

Eisaka iniciatīvu atbalstījis arī Tieslietu ministrijas Valsts valodas centra pārstāvis Juris Cibuļs, Rēzeknes Augstskolas pārstāvji Ilga Šuplinska, Sanita Lazdiņa un Heiko Martens un Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācijas pārstāvis Imants Slišāns.

Ziņa par koda piešķiršanu latgaliešu dialektam esot aktivizējusi arī pasaulē populāras interneta enciklopēdijas "Wikipedia.org" lietotājus - ir atsākts darbs pie šī resursa izveides arī latgaliešu dialektā.

Latgaliešu dialekta tālākais liktenis joprojām ir aktuāls. "Ņemot vērā Latvijas valsts likumdošanas nepilnības, kā arī zinātniskās diskusijas "Latgales latviešu valoda Latvijas valodas politikas kontekstā" rezultātus", Latvijas Reģionālo un mazāk lietoto valodu savienība (LatBLUL) ierosina izveidot darba grupu, par primāriem uzskatot tādus jautājumus kā juridisko terminu precizēšana un dokumentu sagatavošana reģionālās valodas statusa piešķiršanas iespējai.

Tāpat iecerēts izstrādāt pasākumu programmu, kas ļautu sākt īstenot Valsts valodas likuma 3.panta 4.apakšpunktā noteikto, ka "valsts nodrošina latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību", kā arī vajadzīgo dokumentu sagatavošanu un iesniegšanu izskatīšanai atbildīgajās institūcijās, kas uzdotu katrā Latgales skolā mācīt latgaliešu valodu, literatūru un kultūrvēsturi.

Latgales plānošanas reģiona attīstības padome 2009.gada 18.decembra sēdē jau ir pieņēmusi lēmumu un darba grupā izvirzījusi Latgales pašvaldību pārstāvi Ināru Silicku no Kārsavas novada domes. Ir saņemta arī atbilde no Tieslietu ministrijas, kas ir gatava sadarbībai un darba grupā izvirza Valsts valodas centra direktoru Māri Baltiņu. Tālākā rīcība tiek gaidīta no Izglītības un zinātnes ministrijas.

Svarīgākais