Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtni Baltkrievijas izcelsmes vārītajās desās, salami desās un cīsiņos - kopumā sešos no 20 pārbaudītajiem gaļas produktu paraugiem.
Kā informēja PVD pārstāve Anna Joffe, neraugoties uz ĀCM gadījumu samazināšanos, joprojām pastāv augsts slimības izplatīšanās risks ar nelegāli ievestu gaļu un gaļas produktiem
ĀCM no Baltkrievijas ievestajos produktos konstatēts, īstenojot ĀCM apkarošanas pasākumus un veicot ceļotāju bagāžas kontroli, laboratoriski pārbaudot no bagāžas izņemto produktu sastāvu. Tā kā cilvēks ar neatļautiem pārtikas produktiem bagāžā ir galvenais riska faktors ĀCM ievazāšanai, jau no 2013.gada vidus PVD, sadarbojoties ar Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Valsts robežsardzi, veic no trešajām valstīm, īpaši no Krievijas un Baltkrievijas, ieceļojošo privātpersonu bagāžas pastiprinātas kontroles.
Šā gada 11 mēnešos no ceļotāju bagāžas kopā izņemtas vairāk nekā 52 tonnas gaļas un piena produktu.
PVD atgādina, ka, iebraucot Eiropas Savienības teritorijā, no trešajām valstīm nedrīkst ievest dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus: gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus. Par to ceļotājiem atgādina arī lielformāta informatīvie plakāti gan izbraucot, gan iebraucot Latvijā.
Ja pārbaudes laikā ceļotāja bagāžā konstatē neatļautos produktus, tie tiek konfiscēti un nodoti iznīcināšanai.
Tāpat PVD aicina visus ceļotājus būt atbildīgiem un sargāt savu valsti no bīstamu infekcijas slimību ierosinātājiem, kas neapzinoties risku, ievesti valstī ar pārtikas produktiem.
Kā ziņots, līdz šim ĀCM konstatēts 155 mežacūkām 11 novadu 26 pagastos, kā arī 72 mājas cūkām, savukārt slimības dēļ kopumā līdz šim iznīcinātas 564 mājas cūkas.
Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 19.septembrī.
Tikmēr valdība 23.septembrī lēmusi paplašināt ĀCM ārkārtas teritorijas zonu, kā arī līdz 2015.gada 1.janvārim pagarināt ārkārtējo situāciju.
ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.