Saeima uzdod valdībai izvērtēt iespējas samazināt PVN pārtikai

© F64 Photo Agency

Saeima šodien uzdeva valdībai līdz gada beigām izvērtēt iespējas samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pārtikai vai atsevišķām pārtikas preču grupām.

Pamatojoties uz šādu izvērtējumu, Ministru kabinetam būs jāiesniedz Saeimai atbilstoši grozījumi PVN likumā vai atzinums par šādas likmes samazinājuma neiespējamību, vienlaikus sniedzot aprēķinu par šāda samazinājuma fiskālo ietekmi uz valsts budžetu.

Šāds uzdevums valdībai dots, ņemot vērā kolektīvo iesniegumu par samazinātu PVN pārtikai. Iniciatīvu par PVN samazināšanu pārtikai portālā "manabalss.lv" atbalstījuši aptuveni 13 400 cilvēku. Iniciatīvas autors Normunds Grostiņš iepriekš norādīja, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības pārtikai ir piemērota pazemināta PVN likme. Iniciatīvas autori aicina arī Saeimu noteikt pazemināto PVN likmi pārtikai Latvijā, jo lielai daļai iedzīvotāju izdevumi par pārtiku ir būtiski liela izdevumu daļa.

Finanšu ministrija (FM) neatbalsta ierosinājumu samazināt PVN pārtikai, jo no šī risinājuma lielākie ieguvēji nebūtu mazturīgie. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pētījums par Čehiju un Meksiku rāda, ka no PVN samazināšanas pārtikai 50% labuma gūst tirgotāji, 40% - situētie iedzīvotāji, bet 10% iegūst mazāk aizsargātie un trūcīgie iedzīvotāji, aģentūrai LETA iepriekš sacīja Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Tādējādi mazturīgo atbalsts ir nevis ar PVN samazināšanu risināms jautājums, bet gan pabalstu politikas jautājumus.

FM norāda - nav iespējams arī piemērot samazinātu PVN likmi vietējai pārtikai, jo Eiropas Savienības direktīva liedz dažādās Eiropas Savienības valstīs piemērot dažādas PVN likmes produktam atšķirībā no tā ražošanas vietas, proti, nedrīkst piemērot atšķirīgas PVN likmes Vācijā, Grieķijā un Latvijā ražotiem gurķiem, jo šāda rīcība tiek vērtēta kā diskriminācija.