Ģimenes valsts pabalstam ir jābūt ar progresivitāti un par otro un trešo bērnu jāmaksā vairāk, aģentūru BNS par vecāku nostāju informēja "Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka.
Vecāki Labklājības ministrijai (LM), kas strādā pie šā pabalsta reformas, pauduši nostāju, ka arī turpmāk pabalsts būtu jāmaksā visiem bērniem, ne tikai mazturīgajiem.
"Tomēr, ja gribam, lai Latvijā dzimst otrais un trešais bērns, pabalstu vajadzētu maksāt visiem, bet tam ir jābūt progresīvam – par katru bērnu vairāk," sacīja Salaka.
Viņa atzina, ka "Māmiņu klubam" vecāki ir jautājuši, kas jādara, lai no astoņu latu pabalsta atteiktos, taču šādu cilvēku ir ļoti maz.
"Saglabājot tikai trūcīgajiem, mēs dodam signālu, ka tikai viņiem ir iespēja kaut ko saņemt. Nesaprotu, kāpēc tie, kas daudz strādā un pelna, vērtējami, ka atbalstu viņiem nevajag, bet trūcīgajiem dos. Katra jauna ģimene ir pelnījusi atbalstu," uzskata Salaka.
Tomēr summu, kas būtu jāsaņem par vienu, diviem vai trim bērniem ģimenē, "Māmiņu kluba" vadītāja atturējās nosaukt. Viņa norādīja, ka intereses vecākiem atšķiras.
"Summu ļoti grūti nosaukt. Jo ir jau atklāti pateikts, ka mums nav naudas arī šiem astoņiem latiem. Katrā ziņā kaut kādam atbalstam ir jābūt. Arī, piemēram, graudā. Tas varētu būt transportā. Viedokļi ir diametrāli pretēji. Daļa vēlas tikai naudu. Jāstrādā ar katru sabiedrības grupu," sacīja Salaka.
Iepriekš intervijā aģentūrai BNS labklājības ministre Ilze Viņķele ("Vienotība") atzina, ka par jūtamu ģimenes valsts pabalstu uzskatītu 20 latu, bet pašlaik tas ir tikai astoņi lati. Ministre uzsvēra, ka šis pabalsts ir valsts simbolisks žests ģimeņu atbalstam.
"Pašlaik, redzot budžeta skaitļus, konstatējam, ka šis žests kādam palīdz, bet kādam tā ir bērnu kabatas nauda. Iespējams, par mehānismu ir jādiskutē un tas jāmaina. Manuprāt, pareizi būtu definēt ģimeņu kategorijas, kurām atbalsts naudā vienmēr būs svarīgāks par citu atbalstu," izteicās Viņķele.
Ministrijā uzskata, ka ģimenēm vajadzētu piedāvāt nodokļu atlaides.