Vilks: ja budžets pildīsies labāk kā plānots, varēs domāt par papildu līdzekļiem apgrieztajām jomām

Ja valsts budžets nākamgad pildīsies labāk, nekā plānots, tad varēs sākt domāt par papildu finansējuma piešķiršanu visvairāk apgrieztajām jomām, piemēram, ceļu uzturēšanai, intervijā portālam "Baltic Business Service" teica finanšu ministrs Andris Vilks.

Viņš paskaidroja, ka nākamgad budžeta grozījumi ir iespējami divās situācijās. "Būs divas situācijas, kad korekcijas būs vajadzīgas. Pirmkārt, ja situācija ir daudz sliktāka, nekā domāts, un to jau parādīs nākamā gada pirmais ceturksnis. Tur nebūs jāgaida ne vasara, ne rudens. Tas nozīmē tikai to, ka mēs vēl vairāk sajožam jostas un domājam, kā mazāk tērēt," sacīja Vilks.

Savukārt otra varbūtība ir iespēja piešķirt atsevišķām jomām papildu finansējumu. "Turklāt tā ir pat ar lielāku iespēju – mēs redzam, ka prognozes ir bijušas pārāk konservatīvas un eiro zonā ir panākts krīzes risinājums, jau pirmajā ceturksnī mums ir izaugsme virs 3%, nodokļi pildās virs plāna. Tad mēs jau varam sākt domāt, ar kuru brīdi sākt palielināt finansējumu tajās jomās, kur tas ir apgriezts visvairāk," atzina finanšu ministrs.

"Piemēram, kritiskā situācijā ir ceļu uzturēšana. Grūti tagad vēl pateikt, bet var runāt par veselības aizsardzību. Par to mēs varam domāt, bet arī nekādā gadījumā nepārkāpjot 2,5% budžeta deficītu. Ja mēs redzam, ka nākamgad mēs ejam uz 1–1,5% budžeta deficītu, bet vienlaikus mums kritiskā situācijā ir ceļi, tad kādēļ gan valstij nereaģēt, jo kopējo fonu tas nebojās? Tas gan ir strikti, un mani nepielauzīs ielikt budžetā papildu naudu, ja es redzēšu, ka tas var ietekmēt budžeta deficītu, par kuru panākta vienošanās. Taču, ja mēs redzam, ka budžeta ieņēmumi pildās labāk, nekā domāts, ēnu ekonomika samazinās, tad kādēļ ne," jautāja Vilks.

Ministrs uzsvēra, ka svarīgi ir arī kontrolēt budžeta izdevumu daļu. "Mums gan ir svarīgi arī kontrolēt izdevumu daļu, ja atceramies apņemšanos samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja izsēsim uzkrājumu gada vidū, tad ko mēs darīsim 2013.gadā? Šī lieta ir jāizrunā arī ar uzņēmumiem un pašvaldībām – vai mēs sākam likt vairāk naudas ceļos, veselībā, izglītībā vai sākam samazināt darbaspēka nodokļu slogu? Tā ir izšķiršanās," norādīja Vilks.

Ekonomika

Uzņēmējam Jānim Ošlejam uz vienu dienu tikuši bloķēti visi bankas konti, jo Jūrmalas pašvaldība viņu par uzliktu 50 eiro sodu informējusi tikai e-adresē, no tās nav saņemts atgādinājums uz ikdienā lietotu e-pastu, līdz pie darba ķērusies tiesu izpildītāja, panākot bankas kontu bloķēšanu, mikroblogošanas vietnē "Twitter" vēsta uzņēmējs.

Svarīgākais