Rimšēvičs: Budžeta konsolidāciju būtu jāveic uz strukturālo reformu, nevis nodokļu celšanas rēķina

Nākamā gada valsts budžeta konsolidāciju vajadzēja veikt uz strukturālo reformu rēķina, nevis nodokļu celšanas, šorīt intervijā telekompānijas LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

"Ir skaidri redzams, ka mēneša laikā visu izdarīt nevar," sacīja Rimšēvičs, norādot, ka nākamajā gadā budžeta konsolidācija turpināsies, līdz ar to ir pietiekami daudz laika, lai strukturālās reformas īstenotu. "Šis ir jautājums, par kuru jādiskutē visa gada garumā. Ir notikušas atsevišķas lietas, taču tās ir jāturpina, jo Latvija turpina dzīvot pāri saviem līdzekļiem," sacīja Rimšēvičs.

Latvijas Bankas vadītājs arī norādīja, ka šogad Latvija katru dienu tērējusi trīs miljonus latu nenopelnītas naudas, savukārt nākamajā gadā šī summa varētu samazināties līdz diviem miljoniem latu. Savukārt parāda apkalpošanas izdevumi tuvojas 300 miljoniem latu gadā, un tā ir nauda, kas vienkārši tiek atdota projām.

"Varam kritizēt budžetu, jo tas nav pilnīgs, taču svarīgi ir budžetu pieņemt līdz gada beigām," sacīja Rimšēvičs.

Kā ziņots, valdība šodien turpinās darbu pie nākamā gada valsts budžeta un lems par izdevumu samazinājumiem ministriju budžetos. Plkst.11 sasaukta koalīcijas partiju sadarbības padomes sēde, bet plkst.12 plānota ārkārtas valdības sēde.

LETA jau ziņoja, ka valdība aizvadītajā nedēļas nogalē vienojusies par veicamajiem nākamā gada valsts budžeta deficīta konsolidācijas pasākumiem. Kopējā nākamā gada kopbudžeta konsolidācijas summa ir 290,67 miljoni latu, no kuriem 88,8 miljoni latu ir pasākumi izdevumu pusē, 156,96 miljoni latu ir pasākumi ieņēmumu pusē, savukārt 44,9 miljoni latu ir izmaiņas fondēto pensiju shēmā, liecina Finanšu ministrijas publicētā informācija.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS), iepazīstoties ar 2011.gada valsts budžeta projektu, pauž nostāju, ka 2011.gada valsts budžeta konsolidācijas pasākumi skar katru Latvijas iedzīvotāju un pazemina viņu, sevišķi ģimeņu ar bērniem, maksātspēju, tādēļ iebilst pret šāda budžeta pieņemšanu.

Pretēji tam, ka valdība pirms vēlēšanām valsts izdevumu mazināšanu uzskatīja par prioritāti un solīja izveidot progresīvu nodokļu sistēmu, pārliekot smagumu no darbaspēka nodokļiem uz citām jomām, diemžēl realitātē darbiniekiem ieplānoti jauni izdevumi - 2011.gada budžeta konsolidācijai paredzēts par 70% palielināt nodokļu ieņēmumu daļu un tikai par 30% samazināt izdevumus. Skaidri redzams, ka pašlaik valdība ir atteikusies veikt strukturālās reformas un nesamazina valsts pārvaldes izdevumus, uzsver LBAS.

Svarīgākais