Dombrovskis: Iekšējā devalvācija ir sociāli sāpīgs, tomēr efektīvs ceļš krīzes pārvarēšanai

Latvijas izvēlētais iekšējās devalvācijas ceļš ir efektīvs, lai gan sociāli sāpīgs veids krīzes pārvarēšanai, šodien uzstājoties Ķīnas un Eiropas Savienības augsta līmeņa politisko partiju foruma paneļdiskusijā, norādījis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).

Uzrunājot paneļdiskusijas dalībniekus par starptautiskās ekonomikas un finanšu sistēmas reformām pēc finanšu krīzes un globālo valdību, premjers minējis, ka ekonomisko problēmu vilnis Eiropā ir cieši saistīts ar finanšu problēmām ASV, kā arī ar strukturālajām problēmām un budžeta disciplīnas trūkumu, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā.

"Latvijas pieredze rāda, ka tādām mazām un atvērtām ekonomikām kā Latvija iekšējā devalvācija un iespaidīga fiskālā konsolidācija ir efektīvs, lai gan sociāli sāpīgs veids krīzes pārvarēšanai," sacīja Dombrovskis.

Premjers savā uzrunā klātesošajiem stāstīja par krīzes pārvarēšanas procesā iegūtajām mācībām, no kurām var mācīties citas valstis.

Dombrovskis uzsvēra, ka reformas sākas, kad nauda beidzas. Krīzes laikā Latvijā tika uzsāktas reformas izglītības, veselības, valsts pārvaldes un labklājības sistēmās. Krīzē tiek izstrādātas skaidras krīzes izejas stratēģijas, kas Latvijas gadījumā ir pievienošanās eirozonai 2014.gadā.

Kā nākamo mācību premjers minēja nepieciešamību pēc ietaupījumu veidošanas un piesardzīgas budžeta politikas un fiskālās disciplīnas uzturēšanas straujas ekonomiskās attīstības laikā.

Dombrovskis minēja, ka sabiedrība ir gatava pieņemt valdības smagos un nepopulāros lēmumus, ja tie ir godīgi un tiek īstenoti visas sabiedrības interesēs. "Plašs sociālais dialogs ir viens no reformu īstenošanas stūrakmeņiem," sacījis Dombrovskis.

Kā noslēdzošo mācību Latvijas tautsaimniecības attīstības atjaunošanas stratēģijā Ministru prezidents minēja produktivitātes veicināšanu, kas nodrošina valsts konkurētspēju globālajā ekonomikā.

Runājot par starptautiskās finanšu un ekonomikas sistēmas nākotni, Ministru prezidents uzsvēris, ka vienīgais veids, kā reformēt starptautisko finanšu sistēmu, ir strādāt ar G20 un Finansiālās stabilitātes valdi, kas sekmētu finanšu un ekonomikas standartu paaugstināšanu nacionālajā un starptautiskajā līmenī.

Tas novērstu tirgus fragmentāciju, protekcionismu un regulatīvo arbitrāžu. Premjers uzrunā uzsvēra, ka Latvija uzskata, ka visu G20 saistību īstenošana ir pareizais ceļš turpmākās finanšu stabilitātes nodrošināšanai un finanšu sektora regulēšanas un uzraudzības pilnveidošanai.

Foruma mērķis ir brīvs un atklāts dialogs starp Eiropas partijām un Ķīnas Komunistisko partiju, kas ļaus rast vairāk savstarpējas izpratnes un saskarsmes iespējas, tādējādi stiprinot ES un Ķīnas stratēģisko partnerību.

Svarīgākais