Rīgā šodien "16+1" sadarbības formāta valstu vadītāju sanāksmē pieņemtas "Rīgas vadlīnijas" tālākai sadarbības veicināšanai starp Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm un Ķīnu, preses konferencē pēc sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Premjers pateicās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas līderiem par piedalīšanos šajā pasākumā, norādot, ka piecu gadu laikā "16+1" sadarbības formāts ir attīstījies un pilnveidojies. Ieguldītas pūles, lai attīstītu formāta struktūru un nodibinātu dažādus nozaru mehānismus ar mērķi veicināt sadarbību dažādās jomās.
"Mums ir svarīgi, lai šis formāts būtu papildinājums Eiropas Savienības stratēģiskajam dialogam ar Ķīnu. Šā gada samita tēma ir "Savienojamība. Inovācijas. Iekļaujoša un kopīga attīstība.", un tajā mēs esam nonākuši pie noteiktiem rezultātiem. Mums jāturpina darbs pie sinerģiju veidošanas starp Eiropas Savienības iniciatīvām, tādām kā Junkera plāns, Transeiropas tīkli, un Ķīnas iniciatīvām, kā Zīda ceļš, Trīs jūru ostu iniciatīva, kā arī jāturpina "16+1" sadarbības integrēšana Eiropas Savienības-Ķīnas stratēģiskajā partnerībā," klāstīja Kučinskis.
Viņš uzsvēra, ka tas ir viens no pamatprincipiem "Rīgas vadlīniju" dokumentam, kas šīs sanāksmes laikā ir pieņemts.
Pēc viņa teiktā, jāturpina darbs pie Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu transporta infrastruktūras iekļaušanas Zīda ceļa transporta tīklojumā un nepieciešamās jaunas infrastruktūras izveides. "Kā viens no pirmajiem apliecinājumiem realizēt mūsu apņemšanos kopā ar Ķīnu attīstīt Zīda ceļa iniciatīvu ir pirmā konteinervilciena pienākšana Rīgā," piebilda premjers.
Tāpat jāturpina identificēt potenciālos sadarbības projektus ražošanas infrastruktūras attīstīšanā uz savstarpēja izdevīguma pamatiem, tai skaitā ostās, Trīs jūru ostu iniciatīvā, kā arī speciālajās ekonomiskajās zonās.
"Droši varu arī teikt, ka mums paveras lieliskas iespējas attīstīt sadarbību finanšu jomā, kas līdz šim ir bijusi "16+1" sadarbības vājais posms. Šodien esam atklājuši "16+1" Investīciju fondu. Jānoslēdz arī darbs pie "16+1" Starpbanku konsorcija izveides, kas pavērtu iespējas dažādu finanšu jomas sadarbības modeļu izstrādāšanā. Tāpat jānorāda, ka joma, kuras attīstību mēs varam redzēt statistikas datu atspoguļojumā, ir tirdzniecība. Uzskatu, ka ir nepieciešams apmainīties pieredzē un izvērtēt iespējas veidot jaunus risinājumus un modeļus tirdzniecībā ar Ķīnu - tādus kā daudzpusējus sadarbības modeļus, e-komerciju un citus," klāstīja Kučinskis.
Vienlaikus viņš piebilda, ka ne mazāk svarīgas ir cilvēksaskares un kultūras apmaiņas jomas, kurām tika veltīts šis gads. "Mums ir jāveicina un jāattīsta sāktā sadarbība tūrisma, izglītības, zinātnes un kultūras nozarē. Viens no visbiežāk sastopamajiem šķēršļiem biznesa sakaru veidošanā ir informācijas trūkums vienam par otru. Un vislabākais veids šī šķēršļa pārvarēšanā, lai vienam otru iepazītu, ir tūrisma veicināšana un kultūras apmaiņa," skaidroja premjers.
Savienojamība un inovācijas ir divi galvenie ceļi sekmīgai tālākajai sadarbībai, attīstībai un progresam. "Esmu pārliecināts, ka mēs turpināsim pa tiem iet enerģiski un mērķtiecīgi. Vēlreiz paldies visiem šā samita dalībniekiem, un novēlu veiksmi Ungārijai, kas rīkos nākamo "16+1" samitu!" pauda Kučinskis.
Aģentūra LETA jau rakstīja, ka šodien Rīgā notiek piektā "16+1" sadarbības formāta valstu vadītāju sanāksme. Tāpat šodien notiek vērienīgs ''16+1'' valstu biznesa forums, kurā pulcējas teju 1000 dalībnieku. Pasākumā notiek gan diskusiju sesijas, gan uzņēmēju divpusējās tikšanās.