Latvija ir gatava visaptverošai sadarbībai ar Ķīnu gan "16+1" sadarbības formātā, gan plašāk - modernā, mūsdienīgā 21.gadsimta Zīda ceļa iniciatīvā, šodien ''16+1'' valstu biznesa foruma atklāšanas ceremonijā sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
"Man ir īpašs gods un prieks sveikt jūs Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas piektā samita biznesa forumā. Šādi biznesa forumi ir kļuvuši par "16+1" sadarbības formāta labu tradīciju un neatņemamu sastāvdaļu, jo tieši ekonomisko attiecību veicināšana ir viens no galvenajiem "16+1" formāta pastāvēšanas iemesliem," pauda premjers.
Viņš uzsvēra, ka patlaban dzīvojam globalizācijas laikmetā un valstu ekonomikas ir saistītas un savstarpēji atkarīgas. "Ekonomikas uzplaukums vienā pasaules daļā spēj pozitīvi ietekmēt ekonomiku citā, atstājot labvēlīgu iespaidu uz visu pasaules ekonomiku kopumā. Globālie izaicinājumi būtiski maina valstu tradicionālos biznesa modeļus. Palielinās ražošanas faktoru un kapitāla starptautiskā mobilitāte, pieaug valstu un reģionu konkurence par kvalificēta darbaspēka un kapitāla piesaisti. Ražošanas procesi kļūst aizvien fragmentētāki un piegādes un ražošanas ķēdes kļūst daudz izsmalcinātākas," klāstīja Kučinskis.
Pēc viņa teiktā, šajā procesā veidojas valstu specializācijas kādā noteiktā nozarē vai arī produkta pievienotās vērtības radīšanas ķēdē, tāpat pastiprinās nozaru iekšējā specializācija jeb darba dalīšana. "Gala produkta ražošanai svarīga ir izcilība visos līmeņos, piegādātāju un sadarbības partneru kompetence un inovācijas kā saistītajās nozarēs, tā arī dažādos reģionos. Tehnoloģiskais progress izvirza jaunas prasības konkurētspējas priekšrocību veidošanai. Globālā ekonomikas transformācijas procesā arvien svarīgāku lomu ieņem pakalpojumi, jo īpaši tādi, kas pat šobrīd vēl nav radušies - un tas vistiešāk ir saistīts ar tehnoloģisko un datu atvērtības revolūciju," skaidroja Ministru prezidents.
Viņš uzsvēra, ka Eiropas Savienība un Ķīna ir globāli spēlētāji pasaules ekonomikā un abas šīs ekonomikas ir cieši saistītas - Eiropas Savienība ir Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris, savukārt Ķīna ir Eiropas Savienības otrais lielākais tirdzniecības partneris. Pagājušajā gadā Eiropas Savienības-Ķīnas tirdzniecības kopapjoms pārsniedza 570 miljardus eiro - Eiropas Savienība un Ķīna tirgo preces par vairāk nekā 1,5 miljardiem eiro dienā.
Eiropas Savienības valstu investīcijas Ķīnā šā gada pirmajā pusgadā sasniedza divus miljardus eiro, bet Ķīnas investīcijas Eiropas Savienībā - 3,8 miljardus eiro.
"Eiropas Savienība un Ķīna ir izveidojušas visaptverošu stratēģisko partnerību un sadarbības mehānismus dažādos līmeņos, tai skaitā Samita tikšanās, Stratēģisko dialogu, Augsta līmeņa ekonomisko un tirdzniecības dialogu, Eiropas Savienības-Ķīnas Savienojamības platforma un citus. Uzskatu, ka Eiropas Savienības-Ķīnas sadarbības iniciatīvas ir savienojamas un savstarpēji papildinošas ar Centrāleiropas un Austrumeiropas un Ķīnas sadarbības iniciatīvu "16+1". Jo vairāk tādēļ, ka lielākā daļa no formāta valstīm ir arī Eiropas Savienības dalībvalstis, un man ir patiess prieks, ka šāda pozīcija ir atspoguļota arī Eiropas Savienības Padomes secinājumos," klāstīja Kučinskis.
Viņš pauda gandarījumu, ka, savstarpēji sadarbojoties, 16 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis apvieno ekonomisko potenciālu, lai kopīgi ar Ķīnu veidotu kompleksus risinājumus savienojamības attīstīšanā. Redzamākais virziens ir tieši savienojamības attīstīšana starp transporta tīkliem - Eiropas TEN-T, Zīda ceļa un Trīs jūru iniciatīva.
Premjers aicināja savienojamības jēdzienu uztvert tā visplašākajā nozīmē - gan kā tirdzniecības ceļus un kravu plūsmas, gan kā transporta infrastruktūru, gan tehnoloģiju apmaiņu un inovācijas, gan sakaru un finanšu nozari.
"Man ir patiess gandarījums, ka tieši Latvija ir viena no labākajām vietām, kur attīstīt biznesu šajā reģionā. To skaidri apliecina konkrēti fakti. Pēdējos trijos gados esam daudz paveikuši, lai stiprinātu savu konkurētspēju. 2014.gadā pievienojāmies eiro zonai, 2015.gadā sekmīgi novadījām savu pirmo prezidentūru Eiropas Savienībā, šogad esam kļuvuši par OECD dalībnieci un tikko publiskotajā reprezentatīvajā "Doing Business" reitingā esam pacēlušies uz augsto 14.vietu. Es uzskatu, ka "16+1" sadarbībai kopumā piemīt milzīgs potenciāls, un varu teikt, ka Latvija ir gatava uz visaptverošu sadarbību ar Ķīnu gan šajā formātā, gan arī plašāk - modernā, mūsdienīgā 21.gadsimta Zīda ceļa iniciatīvas ietvaros," uzsvēra premjers.
Viņš norādīja, ka Latvija redz lielas iespējas sadarbības attīstīšanai transporta, ilgtermiņa un ilgtspējīgu investīciju, augsto tehnoloģiju, tūrisma jomā. Latvija arī ir zināma kā reģionālais finanšu centrs ar spēcīgu finanšu sektoru, tā ir ieinteresēta Ķīnas un Eiropas tirdzniecības darījumu apkalpošanā, maksājumu sistēmu uzturēšanā starpvalstu darījumiem, kā arī jaunu finanšu produktu un tehnoloģiju attīstībā.
Aģentūra LETA jau rakstīja, ka šodien Rīgā notiek vērienīgs ''16+1'' valstu biznesa forums, kurā pulcējas teju 1000 dalībnieku. Pasākumā notiek gan diskusiju sesijas, gan uzņēmēju divpusējās tikšanās.