Ekonomisti: Jūnijā cenu līmenis salīdzinājumā ar maiju nav mainījies vai ir nedaudz pazeminājies

AS "SEB banka" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis atzina, ka arī jūnijā krasas cenu līmeņa pārmaiņas nebija novērojamas. Pārtikas cenu līmenis varētu būt saglabājies salīdzinoši stabils.

Kā vienmēr, akciju un sezonālo faktoru ietekmē dažādās pārtikas preču kategorijās cenas mainījās abos virzienos. Grūti novērtēt svētku atlaižu ietekmi. Taču jūnijā mazinājās degvielas cenas, un apģērbiem un apaviem parādījās pirmās atlaižu pazīmes. Pieaugums bija siltumenerģijas cenai. Rezultātā cenu līmenis varētu būt nemainīgs vai arī varētu pat nedaudz kristies, kas gada inflāciju samazinātu līdz 1,8%-1,9%, prognozēja Gašpuitis. "Swedbank" vecākais ekonomists Dainis Stikuts vērtēja, ka jūnijā kopumā patēriņa cenas pret iepriekšējo mēnesi varētu palikt nemainīgas. Tas nozīmē gada inflācijas samazinājumu no 2,2% maijā uz aptuveni 2% jūnijā. Jūnijā turpināja mazināties degvielas cenas, kas sasniedza vairāku mēnešu minimumu pasaules naftas cenu krituma dēļ. Toties šo kritumu "kompensēja" pārtikas cenu kāpums sezonālo iemeslu dēļ - veikalos parādās jauna augļu un dārzeņu raža, atzīmēja Stikuts. Savukārt bankas "Citadele" galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis informēja, ka saskaņā ar bankas aplēsēm un pieņēmumiem patēriņa cenas jūnijā varētu būt pazeminājušās par 0,2%. Līdzīgi kā mēnesi iepriekš, cenu samazinājumu galvenokārt noteica degvielas cenu kritums. Cenas uz leju "pavilka" arī apģērbu un apavu palētināšanās, sākoties sezonas izpārdošanām veikalos. Uz augšu cenas šoreiz nedaudz "pavilka" siltuma tarifu pieaugums, spēkā stājoties jaunajai "Rīgas siltuma" tarifu aprēķināšanas kārtībai, kas paredz gāzei iepriekš piemērotā akcīzes nodokļa iekļaušanu siltuma tarifu aprēķinos.

"Ja mūsu mēneša prognoze atbildīs realitātei, gada inflācijas līmenis jūnijā noslīdēs līdz 1,7%," prognozēja Vaikulis un norādīja, ka tādā gadījumā maijā un jūnijā pieredzētais naftas un degvielas cenu straujais samazinājums pasaules finanšu tirgos, kas rada atspoguļojumu arī Latvijas patēriņa cenās, būs atļāvis piepildīties bankas "Citadele" jau gadu mijā izteiktajām prognozēm par to, ka šā gada vidū inflācijas līmenis Latvijā pietuvosies 1,5% līmenim.

"Ļoti iespējams, ka sezonālo faktoru ietekmē un pateicoties jūlijā notikušajam pievienotās vērtības nodokļa samazinājumam, tuvākajos pāris mēnešos pieredzēsim šis gadalaikam tradicionālo deflāciju. Tomēr gada inflācijas līmenī tālāki būtiski pazeminājumi nav gaidāmi. Visticamāk, tas dažus mēnešus pasvārstīsies zem 2% atzīmes, bet uz gada beigām atkal celsies pretim 2,5% līmenim," informēja Vaikulis. Viņš atzīmēja, ka bankas "Citadele" 2012.gada vidējās inflācijas prognoze ir 2,5%.

Centrālā statistikas pārvalde informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām jūnijā sniegs pirmdien, 9.jūlijā. Kā ziņots, maijā vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, bija par 2,2% augstāks. Precēm cenas pieauga par 2,4%, bet pakalpojumiem - par 1,8%. Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada maijā, salīdzinot ar 2012.gada aprīli, samazinājās par 0,2%. Precēm cenas saruka par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,1%.

Svarīgākais