Nav precīzi nosakāms privatizācijas sertifikātu izmantošanas gala termiņš

Atbilstoši spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam nav precīzi nosakāms privatizācijas sertifikātu izmantošanas gala termiņš, jo tas ir piesaistīts privatizācijas un zemes reformas procesam, šodien teikts Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā Ministru kabinetam (MK) par privatizācijas sertifikātu izmantošanu.

Ziņojumā teikts, ka iespējami mazākais termiņš, kurā privatizācijas sertifikāts tiks pieņemts kā maksāšanas līdzeklis, norēķinoties par valsts vai pašvaldības privatizējamiem (izpērkamiem) īpašumiem, ir vismaz desmit gadi.

Nosakot minimālo termiņu, par pamatu tiek ņemts fakts, ka privatizācijas pabeigšanas likums ir noteicis, ka valsts un pašvaldību institūcijām līdz 2009.gada 30.decembrim ir jāizskata noteiktajā kārtībā iesniegtie privatizācijas ierosinājumi. Valsts un atsevišķas pašvaldības objektīvu iemeslu dēļ šo termiņu nav ievērojušas un, lai izpildītu administratīvā procesa likuma noteikumus, joprojām pieņem lēmumus par valsts vai pašvaldības īpašuma objekta, kā arī apbūvēta un neapbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai vai atteikumu nodot privatizācijai.

Tāpat privatizācijas pabeigšanas likums noteic, ka personai, kurai ir tiesības izpirkt pastāvīgā lietošanā piešķirtu zemi, nepieciešams līdz 2010.gada 30.decembrim noslēgt ar VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" zemes izpirkuma līgumu.

Atbilstoši privatizācijas pabeigšanas likumam maksimālais termiņš norēķiniem par privatizējamiem valsts vai pašvaldības īpašuma objektiem, apbūvētiem un neapbūvētiem zemesgabaliem un izpērkamiem zemesgabaliem ir desmit gadi no pirkuma līguma noslēgšanas dienas.

"Likumdevējam ir iespēja noteikt privatizācijas sertifikātu derīguma termiņu, kas varētu nesakrist ar privatizācijas un zemes reformas procesiem. Tomēr, ja privatizācijas sertifikātu derīguma termiņš būs noteikts pirms minēto procesu beigām, pamatojoties uz tiesiskās paļāvības principu, valstij radīsies pienākums dzēst personai piederošos un neizlietotos privatizācijas sertifikātus, to nominālvērtību izmaksājot naudā, tas ir, ja privatizācijas sertifikātiem derīguma termiņu noteiktu 2010.gada 1.janvāri, tad valstij būtu jādzēš 3,66 miljoni privatizācijas sertifikātu par nominālvērtību 102,48 miljoni lati. Līdz ar to uzskatām, ka ekonomiski pamatotāk būtu saglabāt esošo tiesisko regulējumu, ka privatizācijas sertifikātu izmantošana ir piesaistīta privatizācijas un zemes reformas procesiem," teikts EM ziņojumā.

Svarīgākais