\\Autori

Inga Paparde

15:00
Latvijā ar leikēmiju – ļaundabīgu audzēju, kurš veidojas kaulu smadzenēs – ik gadu no jauna saslimst vairāk nekā 600 cilvēku, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Sabiedrības uzmanību šai nopietnajai slimībai Leikēmijas mēneša laikā pievērš Rīgā, Kronvalda parkā, notiekošā akcija – vairāki desmiti sarkanu lietussargu, kas visā pasaulē ir pazīstami kā asins vēža simbols.
 
Vakar, 11:10
Stradiņa slimnīcas A korpusa loģiskais turpinājums jeb otrās kārtas celtniecība varētu izmaksāt vismaz par ceturto daļu dārgāk, nekā to paredz valdības pieņemtais lēmums un slimnīcas aprēķinātās būvniecības izmaksas.
 
18.sep
No vairāk nekā simt kompensējamo zāļu sarakstā esošiem medikamentiem zāļu ražotāji nolēmuši samazināt cenu 83 medikamentiem, taču divi medikamenti oktobrī tiks izsvītroti no šī saraksta. Tāpat uz jautājuma zīmes ir vēl vismaz 30 medikamenti, par kuru cenu nav panākta vienošanās, proti, zāļu ražotāji nav informējuši – vai un par cik procentiem gatavi samazināt cenu, lai izpildītu Veselības ministrijas noteikumus, kuri stājas spēkā jau šoruden.
 
17.sep
Vienīgā staru terapijas iekārta – lineārais paātrinātājs –, ko izmanto vēža pacientu ārstēšanā, Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikā pašlaik ir remontā, un šī nav pirmā reize šogad, kad iekārta salūzusi. Lai gan ieteicamais šādu iekārtu izmantošanas laiks ir astoņi līdz desmit gadu, Stradiņa slimnīcas iekārta nokalpojusi vairāk nekā desmit gadu, taču, tā kā citas staru iekārtas slimnīcā vienkārši nav un pacientus atstāt bez ārstēšanas nevar, tā reizi ceturksnī labota ar cerību, ka kādu laiku vēl spēs pacientiem palīdzēt.
 
14.sep
Divsimt bērniem gadā ir nepieciešama ārstniecība vai izmeklējumi ārpus Latvijas, kas netiek apmaksāti no valsts budžeta un ar ziedotāju atbalstu bērniem šo ārstēšanos nodrošina Bērnu slimnīcas fonds. Pateicoties ziedotājam, uz klīniku Vīnē, Austrijā, dosies 12 gadus vecais Ričards, lai turpinātu ārstēšanos no ļaundabīga audzēja.
 
13.sep
Saeima pieņēmusi izskatīšanai vairāk nekā desmit tūkstošu Latvijas iedzīvotāju parakstītu iniciatīvu – samazināt valsts simtgades pasākumiem atvēlēto naudu un šos līdzekļus novirzīt vēža pacientu ārstēšanai. Drīzumā par šo iniciatīvu kopā ar visām iesaistītām pusēm diskutēs Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē.
 
13.sep
Augstākās tiesas Civillietu departaments pilnībā atcēlis Zemgales apgabaltiesas spriedumu lietā par 2013. gadā Jaunjelgavas vidusskolā notikušo incidentu, kad divi zēni fiziski iespaidoja pirmklasnieku. Lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā. Tas nozīmē, ka Zemgales apgabaltiesai lieta par morālā kaitējuma atlīdzību būs jāskata vēlreiz.
 
12.sep
Ģimenes ārstu prakses varēs saņemt finansiālu atbalstu savas darba vides uzlabošanai, lai tā veicinātu pacientiem pieejamu veselības aprūpes pakalpojumu. Kopumā ģimenes ārstu prakšu attīstībai ieplānoti 4,5 miljoni eiro, bet lielāku atbalstu saņems ģimenes ārsti, kuri veidos sadarbību cits ar citu, kā arī piesaistīs praksē kādu citu speciālistu, piemēram, vecmāti.
 
11.sep
Veselības inspekcija ir veikusi pārbaudi Aizkraukles slimnīcā, lai noskaidrotu mamogrāfijas, proti, krūts vēža skrīninga pārbaudes pakalpojuma kvalitāti.
 
10.sep
Rīgas Austrumu slimnīcas pacientu parāds pārsniedzis četrus miljonus eiro. Slimnīcai parādā kopumā ir vairāk nekā četri tūkstoši pacientu.
 
10.sep
Algu aploksnē saņem katrs piektais darbinieks jeb 19,9 procenti strādājošo. Nenomaksāto nodokļu apmērs gada laikā ir lielāks nekā pusmiljards eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktais pētījums.
 
9.sep
Latvijā jau sesto gadu atzīmē Tēva dienu ar gājienu un ģimenei veltītu pasākumu. Šogad Tēva dienas festivālā vienkopus varēja satikt ļoti dažādus tētus, taču visiem ir kas vienojošs – lepnums un laime par to, ka viņi ir tēti, sacīja Tēva dienas organizatore, Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
 
7.sep
Cenšoties pasargāt bērnus no nepiemērotas informācijas, Saeima pirms trim gadiem pieņēma grozījumus Izglītības likumā, ieviešot jēdzienu tikumība. Tas pretēji tautas kalpu gaidām raisījis ne tikai ekspertu diskusijas par to, kas īsti ir tikumība un ko bērni drīkst par savu seksuālo veselību uzzināt un ko – nē, bet arī radījis zināšanu par cilvēka ķermeni un reproduktīvo veselību vakuumu. To, ka pusaudžu zināšanas pasliktinās, apliecina skaudri statistikas dati, Neatkarīgajai saka organizācijas Papardes zieds vadītāja Iveta Ķelle.
 
6.sep
Latvijas iedzīvotājiem vecuma grupā no 65 līdz 74 gadiem izņemamās zobu protēzes ir nepieciešamas 60,4 procentos gadījumu. Tomēr, ņemot vērā zobu protezēšanas lielās izmaksas, ne visi seniori var atļauties par to samaksāt. Labklājības ministrija sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtu un Zobārstniecības fakultātes studentiem no nākamā gada sāk izmēģinājuma projektu zobu protezēšanā senioriem.
 
6.sep
Tiesības saņemt pilnā groza veselības aprūpes pakalpojumus nosaka tas, vai iedzīvotājs veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā režīmā vai arī iedzīvotājs atbilst kādai no sociāli aizsargātajām grupām, kuras apdrošina valsts.
 
5.sep
Bērnu slimnīca saņēmusi dāvanā jaunu medicīnas aprīkojumu – jaunākās paaudzes ehokardiogrāfu un viedo parenterālās barošanas maisītāju, kas aizstās māsu fiziski grūto darbu.
 
5.sep
Mikrouzņēmumu darbinieki nav apdrošināti veselībai, neraugoties uz veiktajām sociālajām iemaksām, kuras teorētiski ir valsts obligātās veselības apdrošināšanas pamatā. Šāds lēmums tika pieņemts jau pagājušajā gadā, likumā par sociālo apdrošināšanu ierakstot vienu rindiņu – nav apdrošināti veselībai –, bet nepalielinot mikrouzņēmumu maksāto sociālo iemaksu apmēru, kā tas tika izdarīts attiecībā uz citiem Latvijas strādājošajiem.
 
4.sep
Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests atgādina, ka no šā gada septembra var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas valsts budžetā, lai no nākamā gada saņemtu ne tikai veselības aprūpes pamata pakalpojumus, bet pilno medicīnas grozu.
 
3.sep
No 1. septembra ar 3+ Ģimenes karti braucieni daudzbērnu ģimenēm reģionālajos autobusos un vilcienos ir ar divreiz lielāku atlaidi, tomēr grozījumi stājušies spēkā tikko kā, tāpēc jāņem vērā, ka vēl var gadīties dažādas neskaidrības un pārpratumi, piemēram, kādi dokumenti papildus 3+ kartei jāuzrāda – personu apliecinošs dokuments, skolēna apliecība vai arī abi.
 
31.aug
Labklājības ministrija līdzekļus vienreizēja pabalsta izmaksai 100 eiro apmērā politiski represētajiem atradusi valsts sociālo pabalstu budžetā, kur vairāk nekā miljons eiro palicis pāri no naudas cilvēku ar invaliditāti kopšanai.
 
31.aug
Ieviešot valsts obligāto veselības apdrošināšanu, var atklāties dažādi nepatīkami pārsteigumi, kurus atbildīgās iestādes nemaz iepriekš nav paredzējušas. Lai arī veselības ministre Anda Čakša jau tagad uzskaita ieguvumus no veselības apdrošināšanas ieviešanas, jauno sistēmu tās darbībā vislabāk redzēsim nākamā gada sākumā, jo tieši tad sāks strādāt datu bāze. Tāpat pagaidām vēl nerodas pārliecība, ka nākamā gada 1. janvārī slimnīcās vai citur, kur nonāks pacienti, neradīsies kādas neskaidrību pilnas situācijas.
 
30.aug
Jaunā veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība paredz izmaiņas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā. Tā nosaka, cik ātrā laikā ātrās palīdzības brigādei jāierodas uz izsaukumu rajona pilsētā, cik ātri – novadu pilsētās un cik – lauku teritorijās. Lai arī pilsētās ātrā palīdzība uz augstas prioritātes izsaukumiem jau pašlaik vidēji ierodas deviņās minūtēs, saīsinot oficiāli noteikto reaģēšanas laiku, Neatliekamās medicīniskas palīdzības (NMP) dienests vēlas vēl vairāk uzlabot savu darbu. Kritizējot un komentējot šos datus, būtiski iegaumēt vārdu salikumu «augsta prioritāte», jo uz citiem izsaukumiem brigādes var braukt un brauc lēnāk.