\\Autori

Inga Paparde

Vakar, 6:00
Uz Krūts veselības kampaņas atklāšanas pasākumu ķirurgs Armands Sīviņš kavējās, jo operēja pacientu. Nereti operācijas ilgst vairākas stundas, un nav prognozējams, kad ārsti un māsas atbrīvosies. Pacientu gaidīts, bet nesaudzīgi kritisks pret notiekošo veselības aprūpē. Sarunā ar Neatkarīgo Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, ķirurgs, dr. med. Armands Sīviņš atklāj pārdomas par vēža pacientu aprūpi, kritisko situāciju veselības aprūpes cilvēkresursu ziņā un to, ka Latvijas Onkoloģijas centra telpās joprojām flīzes krīt no sienām, kā tas bija tad, kad pirms vairākiem gadiem onkoķirurgs žurnālistiem parādīja telpas, kādās ārstējas vēža pacienti, un no toreizējā veselības ministra un slimnīcas vadības saņēma kritiku.
 
17.jūl
No nākamā gada 1. aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē ārsta pienākums būs izrakstīt tikai zāļu aktīvo vielu. Veselības ministrijas sagatavotās izmaiņas vakar apstiprināja valdība. Būtiski jautājumi par šīm izmaiņām bija tikai premjerministram Krišjānim Kariņam, bet iebildumi Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai.
 
17.jūl
Valdībai, veidojot nākamā gada budžetu, vajadzēs izšķirties, vai atjaunot pensiju piemaksu piešķiršanu. Saeimā pensiju jautājumu darba grupā panākta vienošanās par pensiju piemaksu piešķiršanu pensionāriem, kuri aizgāja pensijā, sākot no 2012. gada, tomēr politiski ar to ir par maz, jo ir nepieciešams Saeimas vai valdības atbalsts.
 
16.jūl
Elektronisko kvīšu izmantošanā pacienta datu nosūtīšanai Valsts ieņēmumu dienestam vēl ir daudz neatrisinātu un diskutablu jautājumu, sarunā ar Neatkarīgo atzīst Datu valsts inspekcijas vadītāja Daiga Avdejanova. Ārstniecības iestādei ir jāspēj pierādīt, ka konkrētā persona ir devusi atļauju datus dienestam nosūtīt, tāpēc pagaidām nekas cits neatliek, kā par katru e-kvīti lūgt pacientu parakstīt atļauju izmantot datus.
 
15.jūl
Ar lielisku Latvijas orientieristu sniegumu noslēdzies pasaules veterānu čempionāts orientēšanās sportā, kas pirmo reizi notika Latvijā. Sacensībās Rīgā un Pierīgas mežos startēja 3688 sportisti no vairāk nekā 40 valstīm, un Latvijas veterānu kontā ir 13 medaļas, kas izcīnīto godalgu topā dod augsto ceturto vietu – uzreiz aiz Skandināvijas valstu orientieristiem, Neatkarīgajai pastāstīja sacensību rīkotāju pārstāvis Juris Vaidakovs.
 
15.jūl
ANO Bērnu tiesību komiteja savās rekomendācijās Latvijai ieteikusi «nostiprināt audžuģimeņu aprūpes sistēmu, lai samazinātu bērnu nonākšanu iestādēs». Pārskatā par šīs un citu rekomendāciju ieviešanu Labklājības ministrija norāda, ka bērnu skaits aprūpes iestādēs samazinās, taču ziņojumā nav datu, cik bērnu gada laikā tomēr tiek ievietoti institūcijās un kāpēc izvēlēta iestāde, nevis audžuģimene vai aizbildņi.
 
12.jūl
Veselības ministrijai ir zināmas tās slimnīcas, kurām pašlaik ir grūtības ievērot visus nosacījumus veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā pacientiem atbilstoši slimnīcu sadalījumam pa līmeņiem, Neatkarīgajai apliecināja Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Pagaidām gan ne Veselības ministrija, ne premjerministrs Krišjānis Kariņš, kas ar rezolūciju uzdevis veselības ministrei Ilze Viņķelei sagatavot pārskatu par situācijas uzlabošanu veselības aprūpē, konkrētu slimnīcu nosaukumus neatklāj.
 
11.jūl
Elektroniski sagatavotu Valsts ieņēmumu dienesta reģistrētu kvīti, kas ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij, izmanto jau 98 medicīnas iestādes. E-kvīts ieviešana tām izmaksās vairākas reizes mazāk, nekā kases aparātu prasību ievērošana, savukārt pacientiem šādas e-kvīts automātiska nosūtīšana Valsts ieņēmumu dienestam atvieglos datu iesniegšanu ikgadējai deklarācijai, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.
 
10.jūl
Tiesībsargs publiskojis pilno ziņojumu par konstatētajiem pārkāpumiem sociālās aprūpes centrā Ezerkrasti un par pieļautajām paviršībām, pārceļot aprūpes centra Baldone iemītniekus uz citu dzīves vietu. Konstatētās problēmas tiesībsargs ziņojumā papildina ar fotomateriāliem. Savukārt Labklājības ministrija paskaidrojuma rakstā problēmas īsti neatzīst.
 
9.jūl
Veselības ministrija publiskai apspriešanai nodevusi Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāna projektu 2020.–2022. gadam. Stingrāki alkohola lietošanas un reklāmas ierobežojumi tiek plānoti vienlaikus ar akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kas noved pie pretrunām valsts politikā attiecībā uz alkoholu.
 
8.jūl
Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka Veselības ministrija nav spējusi panākt jauno speciālistu sagatavošanu atbilstošā skaitā, lai nodrošinātu ārstniecības personu pietiekamību un efektīvu paaudžu nomaiņu. Tam pierādījums ir fakts, ka vecuma grupā virs 50 gadiem nozarē strādā 55 procenti ārstniecības un atbalsta personu. Ārstu un māsas palīgu profesijās jauno speciālistu skaits, kas uzsāk darbu nozarē, ir mazāks par speciālistu skaitu, kuri sasnieguši 65 gadu vecumu, turklāt 65 procenti no valstī praktizējošiem ārstiem ar ķirurga specialitāti ir virs 50 gadiem, tajā skaitā 21 procents speciālistu ir sasnieguši 65 gadus, kas norāda uz izteiktu speciālistu novecošanos.
 
5.jūl
Valdība nupat kā apstiprinājusi jaunus noteikumus par epidemioloģiskās drošības pasākumiem tuberkulozes izplatības ierobežošanai, taču jau vairāk nekā pusgadu nav apkopoti dati par saslimstību ar tuberkulozi pagājušajā gadā. Iepriekš dati par visām slimībām tika apkopoti Slimību profilakses un kontroles centrā, taču no pagājušā gada par atsevišķām diagnozēm statistika jāuzskaita e-veselības portālā, kas ir Nacionālā veselības dienesta pārziņā.
 
5.jūl
Latvijas Pensionāru federāciju nu jau mēnesi vada bijusī politiķe Aija Barča. Darbību Liepājas partijā līdz ar ievēlēšanu federācijas priekšsēdētājas amatā viņa ir apturējusi. Diskutējot par priekšlikumiem pensionāru dzīves uzlabošanā, Aija Barča vēlas vairāk konstruktīvu sarunu un konkrētu priekšlikumu, ne – skaļu bļaustīšanos. Intervijā Neatkarīgajai bijusī Saeimas deputāte iezīmē savas prioritātes pensiju likuma izmaiņām.
 
4.jūl
Ar izstādi Palīdzi bērniem uzvarēt! par bērnu parasporta nodarbībām Latvijas Paralimpiskā komiteja aicina līdzcilvēkus atbalstīt jauniešus ar invaliditāti.
 
2.jūl
Latvijas Samariešu apvienības pārtikas bankas Paēdušai Latvijai veiktajā pētījumā noskaidrots, ka 81,3 procenti ģimeņu Latvijā nedēļas laikā atkritumos izmet pārtiku, kas ir iegādāta par daudz, netiek apēsta vai tai ir beidzies norādītais derīguma termiņš. 1. jūlijā stājās spēkā valdības atbalstītie likuma grozījumi, kas ļauj ziedot labdarības organizācijām pārtikas produktus pēc ieteicams līdz termiņa beigām.
 
2.jūl
Veselības ministrija lūdz Ministru kabinetu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt vairāk nekā pusmiljonu eiro Latvijas Onkoloģijas centra ūdensapgādes sistēmas atjaunošanai.
 
1.jūl
Ģimenēm par bērniem, kuri jūnijā beiguši devīto klasi, ģimenes valsts pabalsta izmaksu turpinās līdz 30. septembrim, un tā netiek pārtraukta vasaras mēnešos. Savukārt īpaša uzmanība jāpievērš to jauniešu vecākiem, kuri absolvējuši vidusskolu.
 
28.jun
Lai operatīvi novērtētu pacienta veselības stāvokli un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca ieviesusi jaunākās paaudzes ultrasonogrāfijas izmeklējumu metodi, kas būs pieejama pacienta atrašanās vietā. Šādu metodi arvien plašāk izmanto neatliekamajā medicīnā.
 
27.jun
Saeimas deputāti nodevuši izskatīšanai likumprojektu par sociālo atbalstu Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem. Pašlaik pabalsts černobiliešiem ir 100 eiro mēnesī, bet likumprojektā piedāvāts to palielināt līdz 128 eiro mēnesī.
 
26.jun
Pārbaudot ārstniecības iestādes, kuras veic krūts vēža profilaktiskās pārbaudes, tas ir, skrīninga mamogrāfiju, starpinstitūciju darba grupa nav konstatējusi neatbilstību vai pārkāpumus, kas varētu nodarīt kaitējumu pacientiem.
 
25.jun
Valdība apstiprinājusi Veselības ministrijas izstrādāto Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu 2019.–2020. gadam, kurā iekļautas būtiskas iniciatīvas, tomēr par finansējumu plāna īstenošanai būs jāpacīnās. Šogad nepieciešamā nauda, 6,7 miljoni eiro, ir piešķirta, savukārt nākamgad papildus nepieciešami vismaz 23 miljoni eiro.
 
21.jun
Kamēr tiesībsargs sagaida Labklājības ministrijas atbildi uz savu ziņojumu par konstatētiem cilvēktiesību pārkāpumiem sociālās aprūpes centru reorganizācijas procesā, labklājības ministre Ramona Petraviča aizbrauc uz sociālās aprūpes centru Ezerkrasti, kurā, tiekoties ar klientiem un darbiniekiem, saņem «cildinošus izteikumus» par centra darbību, un tas ministrei licis apšaubīt, ka notiek vai notikuši kādi pārkāpumi.