\\Autori

Inga Paparde

Vakar, 9:00
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstījusi veselības aprūpes reformas pasākumu īstenošanai nepieciešamo finansējuma pārdali. No Eiropas Komisijas atļautās budžeta deficīta atkāpes veselības aprūpes budžetam papildus piešķirs 154,2 miljonus eiro.
 
21.jan
Latvijā nabadzības riskam 2017. gadā bija pakļauti 446 000 jeb 23,3 procenti iedzīvotāju, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā 2016. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2018. gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju rīcībā esošie ienākumi bija zem nabadzības riska sliekšņa, tas ir, zem 367 eiro mēnesī.
 
17.jan
Bērnu slimnīcas Autisma kabineta atbalsta iespējas ir papildinātas ar bezmaksas praktiskām nodarbībām bērnu ar autiskā spektra traucējumiem vecākiem. Bērnu slimnīcas fonds pagājušajā gadā ir nodrošinājis bezmaksas diagnostiku 47 bērniem, kā arī iespēju saņemt nepieciešamo terapiju 58 bērniem. Kopumā Bērnu slimnīcas fonds bērnu ar autismu atbalstam 2018. gadā ir iztērējis teju 110 000 eiro.
 
17.jan
Sarunās par cilvēku ar invaliditāti iespējām atrast darbu un strādāt man vairākkārt minēts, ka būtiski situāciju uzlabotu tāds sociālais pakalpojums vai pasākums kā atbalstītais darbs jeb palīgs cilvēkam ikdienas darba gaitās. Īpaši svarīgi tas būtu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem nepieciešams palīdzēt saprast pastāvīga darba būtību, noteikumus, kuri citiem ir pašsaprotami, bet cilvēkam ar garīga rakstura traucējumiem – ne uzreiz. Atbalsta persona arī palīdzētu sazināties un saprasties ar darba devēju un kolēģiem. No uzrunātajiem sociālajā jomā strādājošiem sapratu, ka šāda atbalstītā darba nav vai arī tas netiek plaši piedāvāts.
 
17.jan
Latvijā no šā gada aprīļa būs aizliegts nepilngadīgām personām apmeklēt solāriju. Līdz šim nepilngadīgie drīkstēja sauļoties solārijos, ja varēja uzrādīt ārsta parakstītu atļauju.
 
16.jan
Pasludināti spriedumi divos Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes uzsāktajos kriminālprocesos.
 
15.jan
Jaunās Rīgas Austrumu slimnīcas iekārtas ļaus samazināt izmeklējuma laikā saņemto starojuma dozu no 20 līdz pat 50 procentiem, nezaudējot attēlu kvalitāti, bet – tieši otrādi – iegūstot labāku attēlu ar zemāku starojuma devu, par slimnīcas jaunieguvumiem stāsta Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.
 
14.jan
Trīsdesmit septiņus procentus no finansējuma, ko dod Eiropas Komisijas pieļautā budžeta deficīta atkāpe, Veselības ministrija šogad tērēs veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai. Kopumā tie ir 57,5 miljoni eiro no 154,2 miljoniem eiro. Veselības ministrija arī nosaukusi savas prioritātes šim gadam, kam savukārt izlietos vēl 30 procentus no šī finansējumu, un šīs jomas ir: onkoloģija, sirds asinsvadu slimību programma un psihiatriskā veselība.
 
14.jan
Pirms 28 gadiem 13. janvārī Latvijas Republikas Augstākās padomes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns radio latviešu un krievu valodā aicināja cilvēkus doties sargāt Latvijai stratēģiski svarīgos objektus, lai pasargātu tos no iespējamām militārām akcijām. Cilvēki sāka veidot barikādes. Šonedēļ visā Latvijā pieminēsim 1991. gada barikāžu notikumus.
 
11.jan
Līdzcilvēki ir saziedojuši nepieciešamo naudas summu pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientei Ilgai Skalderei. Taču ar šo naudu viņai pietiks zāļu iegādei tikai tuvākajam laikam. Lai gan Veselības ministrija skaidro, ka reto slimību pacientiem zāļu nodrošināšanai ir pieejami vairāk nekā trīs miljoni eiro, nav skaidri zināms, vai pulmonālās hipertensijas pacienti, pat tie, kuriem tas ir dzīvības jautājums, zāles saņems un kad.
 
10.jan
«Pagājušā gada aprīlī mammai pasliktinājās veselības stāvoklis un slimība – pulmonālā hipertensija – progresēja, līdz tam lietotās zāles nepalīdzēja, tāpēc ārstējošais ārsts meklēja citas, kuras varētu glābt mammas dzīvību,» sarunā ar Neatkarīgo stāsta pacientes Ilgas Skalderes meita Gunita Skaldere-Darmudasa. Zāles patiešām palīdzēja un palīdz, taču tās ir ļoti dārgas un ģimene vairs nespēj nosegt augstās medikamenta izmaksas. Pulmonālās hipertensijas biedrība nolēma aicināt līdzcilvēkus palīdzēt Ilgas kundzei – septiņu bērnu mammai, 12 bērnu vecmammai – sarūpēt dzīvībai nepieciešamos medikamentus, kamēr valsts atbildīgās iestādes pārvarēs birokrātiskos šķēršļus, lai par valsts budžeta līdzekļiem, kuri ir piešķirti reto slimību ārstēšanai, zāles pacientei nodrošinātu.
 
7.jan
Pēdējos desmit gados Latvijā saslimstība ar kolorektālo vēzi turpina palielināties – ik gadu diagnosticē vairāk nekā 1000 cilvēku, kas būtiski neatšķiras no Eiropas valstu vidējiem rādītājiem. Taču mirstības rādītāji ar ļaundabīgajiem audzējiem joprojām ir salīdzinoši augsti un ļaundabīgie audzēji ir otrs biežākais nāves cēlonis. Veselības ministrija plāno šogad uzsākt jaunas skrīninga metodes tieši zarnu vēža agrīnai atklāšanai.
 
4.jan
Skolēnu brīvlaiks ir labākais laiks, lai ar bērniem vēlreiz pārrunātu drošības jautājumus, kā arī iepazītos ar izglītojošo spēli Hei, mosties!, kas veidota ar mērķi pilnveidot bērnu un jauniešu izpratni par vardarbību un mudināt viņus par to neklusēt, bet aktīvi rīkoties, lai pasargātu no ļaunprātīgas rīcības gan sevi, gan citus, atgādina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālisti.
 
4.jan
Lai gan valdība uz nenoteiktu laiku atlikusi veselības aprūpes reformu ziņojuma izskatīšanu, bez papildus piešķirtā finansējuma kā Eiropas Komisijas atļautās atkāpes no budžeta deficīta, visticamāk, veselības nozare izdzīvot nespēs. Veselības ministrija aprēķinājusi, ka reformu turpināšanai šogad nepieciešami 154 miljoni eiro.
 
2.jan
Pirmajā jaunā gada dienā e-veselības sistēmā par apdrošinātā statusu nav nekādas informācijas, par to pārliecinājās Neatkarīgā, pieslēdzoties valsts e-veselības portālam eveseliba.gov.lv. Tas nozīmē, ka cilvēki nepieciešamības gadījumā var saņemt veselības aprūpes pakalpojumus tāpat kā līdz šim. Tiesa, ne pašā e-veselības sistēmā, ne Nacionālā veselības dienesta mājaslapā nav informācijas, ka būtu kādi tehniski traucējumi, kuru dēļ personas veselības apdrošināšanas statusu nevar noskaidrot. Apdrošināšanas statusa vietā vienkārši ir tukšums.
 
29.dec 2018
Tā kā veselības aprūpes nozarei klājies šogad, nav noticis vēl nekad iepriekš. Neraugoties uz būtisku papildu finansējumu veselības nozarē, atklājies, ka nauda neatrisina visas problēmas, un, tā kā veselības aprūpē tās krājušās daudzus gadus, tieši šogad «naudas maiss» starp nebūšanām iesprūdis.
 
28.dec 2018
No janvāra e-veselībā papildus e-receptei pievienosies vēl viens e-pakalpojums, un, lai arī joprojām e-nosūtījums faktiski ir testēts tikai lielākajās Latvijas slimnīcās, no nākamā gada 1. janvāra visiem nosūtījumiem pie ārstiem speciālistiem un uz izmeklējumiem jābūt elektroniskiem. No e-nosūtījuma valsts atbildīgās iestādes negrasās atteikties.
 
27.dec 2018
Kāpostu un speķa pīrādziņi, siera maizītes un smalkmaizītes – tas viss top biedrības Rīgas pilsētas Rūpju bērns darbnīcā – konditorejā, kur saimnieko jaunieši ar intelektuālās attīstības traucējumiem savas skolotājas Māras uzraudzībā. Īsi pirms svētkiem viesojoties konditorejā, sajūtam īstu jaunā gada sagaidīšanas smaržu – krāsnī cepas svētku kliņģeris, bet uz galda izrullētā mīklā pavisam drīz iebirst siera strēmelītes un speķa gabaliņi, lai veiklas rokas izveidotu pīrādziņus.
 
27.dec 2018
Latvijas izdevumi sociālajai aizsardzībai ir 15,2 procenti no iekšzemes kopprodukta (IKP), un tie ir zemāki nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, liecina Eurostat dati, kas apkopoti par 2016. gadu.
 
27.dec 2018
Likuma normas, kas nosaka personas ar invaliditāti tiesības uz speciāli pielāgotu vieglo automobili un pabalsta saņemšanu transporta izdevumu kompensācijai, neatbilst Satversmei, nolēmusi Satversmes tiesa.
 
21.dec 2018
Četru gadu vecumā ārsti Ralfam, dzīvespriecīgm un kustīgam zēnam, parādījās pirmās epilepsijas lēkmes. Bērns modās naktī, kliegdams un meklēdams vecākus. Ralfam tagad ir 14 gadi, un viņa ārstēšanā ārsti izmēģinājuši visas Latvijā pieejamās zāles, kā arī jaunos medikamentus, taču epilepsijas lēkmes nemitējas. Lēkmju dēļ būtiski traucēta zēna attīstība un veselība. Zēnam varētu palīdzēt jauna specifiska operācija, taču to valsts neapmaksā, un tāpēc Ralfa vecāki vērsušies labdarības organizācijā ziedot.lv.
 
20.dec 2018
Veselības ministrija 2019. gadā nav ieplānojusi vairāk līdzekļu onkoloģisko slimību pacientiem, gluži pretēji – nākamgad vēža ārstēšana pat varētu samazināties, secinājis Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par veselības reformas pasākumu īstenošanu.