\\Autori

Inga Paparde

Vakar, 6:00
Jauno valdību veidojošās Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) priekšlikumu izpildei pensiju un pabalstu jomā nepieciešami simtiem miljonu eiro, aplēsusi Finanšu ministrija. Bet visu jaunveidojamās valdības darbības plānā iekļauto ideju realizācijai kopumā vajadzīgi pat vairāk nekā 1,7 miljardi eiro, tādēļ topošās valdības plānu pārējie partneri uzskata par praktiski neizpildāmu. Taču JKP piedāvā palielināt minimālo pensiju, kas ir zema un par ko Latviju starptautiskie eksperti kritizē jau gadiem.
 
13.nov
«Ārstu biedrība nenozīmē kampaņas – atrotīt rokas un rakt kartupeļus. Ārstu biedrība ir pastāvīgs, grūts ikdienas darbs,» sarunā ar Neatkarīgo saka Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Latvijas Ārstu biedrības pilnsapulce, kurā paredzēts ievēlēt jauno ārstu priekšstāvi, paredzēta uzreiz pēc valsts simtgades svinībām. Uz biedrības prezidenta amatu pretendē divi ārsti – Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, arī ģimenes ārste Līga Kozlovska. Pēteris Apinis, kurš nolēmis uz biedrības vadītāja amatu vairs nekandidēt, to vadījis 12 gadu, un īsi pirms jaunā prezidenta vēlēšanām atklāti atzīst: bezjēdzīgi ir strādāt, ja Veselības ministrija lielāko daļu sava darba velta Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas apkarošanai, jo Ārstu biedrība savā darbā un uzskatos ir pilnīgi neatkarīga un to nevarot pielāgot vajadzīgajam viedoklim.
 
12.nov
Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests, izsludinot ārkārtas situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā, pieļauj samazināt izsaukumu skaitu, uz kuriem dosies brigādes. Tas attieksies uz tādiem izsaukumiem, kur cilvēka veselībai un dzīvībai nedraud briesmas – paaugstināta temperatūra vai asinsspiediens, nelielas traumas.
 
9.nov
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes diennaktī izbrauc uz tūkstoš izsaukumiem visā Latvijā – puse no visiem izsaukumiem nav neatliekami – pacienta veselībai vai dzīvībai briesmas nedraud. Dienesta mediķi cenšas pievērst sabiedrības uzmanību tam, kas īsti ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests, un aicina aizdomāties par to, ka tik daudzos gadījumos brigādēm jābrauc uz izsaukumiem, kur pacientiem būtu bijis jāvēršas pie ģimenes ārsta, jo var kādreiz gadīties situācija, ka uz kritisku izsaukumu iznāk kavēties... Tajā pašā laikā iedzīvotāji ir neapmierināti, ja par nepamatotu brigādes izsaukšanu viņiem ar tiek piestādīts rēķins.
 
8.nov
Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā Gaiļezers atklāta mākslinieka Alekseja Aļifanova izstāde Es un MS, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības, īpaši jauno cilvēku, uzmanību multiplajai sklerozei.
 
8.nov
Šonedēļ Latvijā viesojas Eiropas Komisijas eksperti, lai pārrunātu jautājumus par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu un deinstitucionalizācijas procesa virzību.
 
8.nov
Pateicoties biedrībai Pro Futuro un Latvijas Disleksijas biedrībai, Latvijā cilvēki ir uzzinājuši par disleksiju, uzzinājuši par bērniem, kuriem ir disleksija vai līdzīgi mācīšanās traucējumi un kuri tāpat kā citi bērni vēlas mācīties un iegūt zināšanas. Latvijas Disleksijas biedrības organizētā Izcilības balva skolēniem ar disleksiju ir iespēja arī mums atgādināt, kas ir disleksija un kāpēc par to jārunā ne tikai šaurā ģimenes lokā, bet publiski.
 
8.nov
Endoprotezēšanas pakalpojuma sniegšanā sagaidāmas pārmaiņas – Veselības ministrija apgalvo, ka tās būs pacientiem labvēlīgas, jo endoprotezēšanas operācijas būs pieejamas par valsts budžeta finansējumu, taču pacienti uztraukti, vai izmaiņas nepagarinās jau tā milzīgo rindu uz protezēšanas operācijām.
 
7.nov
Finanšu ministrija iesniegusi Veselības ministrijai atzinumu par tās sarakstīto ziņojumu, kurā skaidrots, kāpēc nepieciešams papildu finansējums Stradiņa slimnīcas celtniecībai. No Neatkarīgajai pieejamās informācijas par atzinuma saturu, Finanšu ministrija nedod apstiprinošu atbildi uz Veselības ministrijas un Stradiņa slimnīcas lūgumu piešķirt papildus nākamā gada budžetā 30 miljonus eiro.
 
6.nov
Tas noteikti būtu vissliktākais scenārijs, bet pilnīgi reāls pašreizējā situācijā: nesaņemot finansējumu mediķu darba virsstundu apmaksai, slimnīcas varētu lemt par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanu. Veselības ministrija aprēķinājusi, ka virsstundu darba apmaksai nākamajā gadā slimnīcām un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam papildus nepieciešami vismaz 16 miljoni eiro.
 
5.nov
Bez sabiedrības atbalsta vairāk nekā 350 bērniem katru gadu pasliktinātos veselība un dzīves kvalitāte. Tik lielam skaitam bērnu palīdzību izmeklējumu un ārstēšanas nodrošināšanai sniedz Bērnu slimnīcas fonds. Šā gada deviņos mēnešos bērnu vajadzībām izlietots tikpat līdzekļu, cik pērn visa gada laikā.
 
3.nov
Lielākā daļa bērnu vecāku Latvijā ir izmantojuši maksas veselības pakalpojumus bērnam, bet vēl satraucošāks rādītājs par šo ir Bērnu slimnīcas fonda pētījumā konstatētais, ka liels skaits vecāku – 86,8 procenti – par bērna veselības aprūpi maksā regulāri.
 
2.nov
Latvijas iedzīvotāju iniciatīvu par Latvijas simtgades svinībām paredzēto līdzekļu novirzīšanu vēža ārstēšanai 12. Saeima savā pēdējā plenārsēdē nodeva izlemšanai jaunajai Saeimai.
 
1.nov
Mediķu atalgojuma palielināšanai 2019. gadā papildus nepieciešami 103 miljoni eiro, kuri pašreizējā budžeta plānā nav paredzēti. Mediķu algu jautājums nosaukts kā galvenais Veselības ministrijas sagatavotajā prioritāšu sarakstā. Kam jāveido nākamā gada budžets – aizejošajai vai nākamajai valdībai saskaņā ar savām prioritātēm?
 
31.okt
Valdība spērusi vienu soli pretim izmaiņām orgānu ziedošanas un transplantācijas jomā, kas paredz gan pienākumu ārstniecības iestādēm noskaidrot mirušā cilvēka – potenciālā orgānu donora – radinieku viedokli par mirušā vēl dzīves laikā izteikto gribu – atļaut vai liegt izmantot orgānus transplantācijā, gan arī kriminālatbildību par nelikumīgi izņemtiem orgāniem vai donoru vervēšanu.
 
31.okt
Cilvēku skaits, kuri gaida rindā uz orgānu transplantāciju, ir vairākas reizes lielāks par veikto transplantāciju skaitu, tāpēc Stradiņa slimnīca izsaka pateicību visiem, kuri reģistrējuši savu gribu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes reģistrā vai ir informējuši savus radiniekus par savu piekrišanu orgānu ziedošanai pēc savas nāves.
 
30.okt
Latvijas iedzīvotāji neapzinās reālo situāciju un izturas vienaldzīgi pret savu nākotni – tā, komentējot pētījuma datus par pensiju sistēmu un cilvēku informētību, sacīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece. Tajā pašā laikā sociālās politikas veidotāji apzinās, ka pensiju sistēma ir sarežģīta, tajā divdesmit gadu laikā veiktas daudzas pārmaiņas, kurām cilvēki visbiežāk neseko līdzi un kuras nav viegli sabiedrībai izskaidrot.
 
29.okt
Veselības aprūpes sistēmas reformu jeb precīzāk veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas sasaisti ar veiktajām sociālajām iemaksām varētu atlikt. Ņemot vērā diskusijas politiskajā telpā, neatkarīgi no tā, kuras partijas veidos nākamo valdību, tas būs reālākais variants, kā vienoties par izmaiņām veselības aprūpē. Veselības aprūpes finansēšanas likums, kas ir spēkā jau no šā gada sākuma, paredz ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, nosakot jaunu pamata principu valsts apmaksātas veselības aprūpes sniegšanā iedzīvotājiem, proti, veselības pakalpojumu saņemšana ir sasaistīta ar sociālo iemaksu veikšanas faktu.
 
26.okt
Labklājības ministrija, pārdalot sociālajā budžetā ietaupīto naudu, vienu miljonu eiro atvēlēs valsts sociālās aprūpes centru darbinieku prēmijām – par labu darbu pagājušajā gadā. Vidējais prēmijas apmērs ir 309 eiro.
 
25.okt
Iniciatīvu lapā manabalss.lv tiek vākti iedzīvotāju paraksti likuma izmaiņām, lai panāktu garākas darbnespējas lapas vecākiem, kuru bērnam ir smagas diagnozes.
 
25.okt
Lai sekmētu cilvēku ar invaliditāti iekļaušanos darba tirgū, Nodarbinātības valsts aģentūra arī šoruden rīkoja akciju Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos.