\\Autori

Inga Paparde

8:15
During the pandemic, people's belief in a healthy lifestyle is growing, but at the same time, more and more people have unhealthy habits. Men have started to drink and smoke more often during the pandemic, while women are have been excessively eating, according to the Health Index of Mana aptieka & Apotheka.
 
6:13
Pandēmijas laikā iedzīvotāju pārliecība par veselīgu dzīvesveidu aug, bet vienlaikus arvien lielākam skaitam iedzīvotāju piemīt kāds neveselīgs paradums. Vīrieši pandēmijas laikā sākuši biežāk lietot alkoholu un smēķēt, savukārt sievietēm arvien vairāk raksturīga pārmērība uzturā, liecina “Mana aptieka & Apotheka Veselības indekss”.
 
Vakar, 11:11
Bērnu slimnīcā strauji pieaudzis ar dažādām zarnu infekcijām saslimušo bērnu skaits, un, kā uzsver eksperti, viens no iemesliem dažādu infekcijas slimību izplatībai ir roku higiēnas neievērošana. Mediķi uzskata, ka sabiedrība, tostarp bērnu vecāki, zaudējuši modrību un aizmirsuši tik elementāru, bet veselībai svarīgu lietu kā regulāru roku mazgāšanu. Tās varētu būt arī sekas ilgstošai dzīvei koronavīrusa pandēmijā un nogurumam no nepārtrauktiem atgādinājumiem dezinficēt rokas.
 
22.jūl
Laikā, kad Latvijas mediķi glābj pacientus un cīnās arī ar koronavīrusa pandēmijas sekām, lielākajai daļai ārstu, māsu un sanitāru nav veselības apdrošināšanas.
 
21.jūl
Prostatas vēža pacientu biedrība sabiedrības iniciatīvu platformā Manabalss.lv ir iesniegusi priekšlikumu par mūsdienīgu un efektīvu medikamentu prostatas vēža ārstēšanai iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā.
 
20.jūl
Konkurss uz nozīmīgas valsts pārvaldes iestādes – Zāļu valsts aģentūras – direktora amatu beidzies bez rezultāta. Neviens no sākotnēji pieciem, bet vēlāk – trim kandidātiem nebija pietiekami pārliecinošs, lai viņu virzītu apstiprināšanai amatā.
 
19.jūl
Labklājības ministrijas nākamā gada prioritāšu sarakstā iekļautajiem pasākumiem nepieciešami vairāk nekā 76,5 miljoni eiro. Viena no prioritātēm ir atjaunot pensiju piemaksu piešķiršanu, un, ja valdība atbalstīs labklājības nozares prioritātes, pensiju piemaksas jau nākamgad saņems vēl vismaz 25 000 pensionāru.
 
17.jūl
Māsu palīgu un sanitāru algas būtiski palielinātas jau šajā gadā, un tās jau tagad pārsniedz ieplānoto darba samaksas kāpumu veselības nozarē, Neatkarīgajai norāda Veselības ministrijā. Tāpēc šiem mediķiem atalgojuma kāpums turpmākajos divos gados nav paredzēts. Gan ārstiem, gan māsām 2022. gadā ir plānots algu palielinājums par desmit procentiem, tomēr Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība pieprasa palielināt arī jaunākā medicīniskā personāla atalgojumu. Ja ne – arodbiedrība sāks pirmsstreika sarunas.
 
16.jūl
Pašlaik aizliegums potēties ar jebkādu no Covid-19 vakcīnām ir tikai tiem pacientiem, kuriem ir smaga alerģiska reakcija – anafilakse – pret kādu no vakcīnu sastāvdaļām, norāda Zāļu valsts aģentūrā, atbildot uz iedzīvotāju izteikto argumentu par nevakcinēšanos veselības stāvokļa dēļ.
 
15.jūl
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība ir neapmierināta ar Veselības ministrijas īstenoto politiku mediķu atalgojuma palielināšanā, tāpēc sākusi arodorganizācijas biedru aptauju par iespējamām pirmsstreika sarunām.
 
14.jūl
Latvija ir vienīgā no kaimiņvalstīm, kas nekompensē migrēnas medikamentus, tādēļ daudzas inovatīvas ārstēšanas metodes pacientiem ir liegtas. Latvijas Galvassāpju pacientu biedrība savākusi vairāk nekā desmit tūkstošus iedzīvotāju parakstu, lai migrēna tiktu iekļauta valsts kompensējamo diagnožu sarakstā.
 
13.jūl
Farmācijas nozari pārstāvošās asociācijas vēršas pie veselības ministra Daniela Pavļuta ar aicinājumu organizēt Covid-19 vakcinēšanas kampaņas tā, lai tiktu ievēroti ne tikai likumi, bet arī ētika.
 
12.jūl
Prioritārajiem pasākumiem veselības nozarē papildus nepieciešamais finansējums 2022. gadā ir ievērojams – vairāk nekā 700 miljoni eiro. Prioritāšu topa galvgalī izvirzās Covid-19 infekcijas izplatības ierobežojošie pasākumi, kuriem nākamgad papildus vajadzīgi vismaz 150 miljoni eiro, un tas ir vairāk, nekā Veselības ministrija lūdz piešķirt onkoloģijas plāna ieviešanai, vairāk nekā pacientu līdzmaksājumu mazināšanai un kompensējamo zāļu apmaksai.
 
10.jūl
Kopš jaunās valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtības ieviešanas pacienti ik mēnesi, iegādājoties kompensējamās zāles, ietaupījuši miljonu eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.
 
9.jūl
Skolām, kurās vismaz 80 procenti darbinieku būs vakcinējušies vai kuriem būs sertifikāts par Covid-19 izslimošanu, Rīgas dome izmaksās finansiālu bonusu. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis sacīja, ka skolas vadība varēs izlemt, kā šo naudas balvu izlietot: skolas labiekārtošanai, pedagogu tālākizglītībai vai naudas prēmijām skolotājiem.
 
8.jūl
Veselības ministrija ir izstrādājusi stratēģiju vīrusa izplatības ierobežošanai, paredzot, ka rudenī jebkādas aktivitātes varēs notikt trīs darbības režīmos, kas būs atkarīgs gan no Covid-19 izplatības, gan tā – vai un cik plaši iedzīvotāji vakcinēsies.
 
7.jūl
Vakcinēto personu vidū inficēšanās, hospitalizācijas vai nāves risks Covid-19 dēļ ir ievērojami zemāks salīdzinājumā ar nevakcinēto iedzīvotāju situāciju, to apliecina Slimību profilakses un kontroles centra datu analīze.
 
6.jūl
Covid-19 Indijas paveids jeb tā sauktais delta variants, kas ir trīs reizes lipīgāks par sākotnējiem koronavīrusa variantiem, Latvijā dominēs augustā, liecina P. Stradiņa slimnīcas infektologa, Latvijas Universitātes profesora Ugas Dumpja prognoze.
 
5.jūl
Šogad vidējā vecuma pensija Latvijā pārsniegusi 400 eiro. Savukārt pēdējos desmit gados vidējā pensija ir dubultojusies, liecina Neatkarīgās sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru apkopotie dati.
 
3.jūl
Skābekļa terapija mājās Latvijā ir nepieciešama aptuveni tūkstotim hronisku slimību pacientu. Pēc ilgstošām diskusijām Veselības ministrija, Labklājības ministrija un Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atrisinājusi šo jautājumu un Nacionālais Veselības dienests no pirmā jūlija sāks apmaksāt no valsts budžeta līdzekļiem skābekļa terapijas pakalpojumus.
 
2.jūl
Samazinoties Covid-19 pacientu skaitam, arvien vairāk slimnīcās nonāk cilvēki ar hroniskas slimības paasinājumu, tāpēc, atceļot ārkārtas situāciju medicīnā, slimnīcās nebūt neiestāsies mierīgi laiki. Pacientu ar citām slimībām pieaugumu novēro gan lielākās Latvijas slimnīcas, gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.
 
1.jūl
Pacientu biedrību un citu nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī veselības nozares eksperti rosina pilnveidot medikamentu kompensāciju, vairākās slimību grupās paaugstinot kompensācijas līmeni līdz simt procentiem, kā arī noteikt griestus pacientu līdzmaksājumiem par zālēm.