\\Autori

Imants Vīksne

13.dec
Un arī vairāk ielu sievietēm, precīzāk – to nosaukumus visās Eiropas pilsētās. Eiropas Pilsoniskās sabiedrības balvu šogad saņem neliela organizācija no Itālijas, kas pirms septiņiem gadiem sāka pētīt Itālijas pilsētu un ciemu ielu nosaukumus. Tur daudzas ielas nodēvētas ievērojamu cilvēku vārdos, un izrādās, ka uz katriem 100 vīriešu vārdiem atrodas tikai 7,8 sieviešu vārdi. Un arī tie paši ir no Bībeles.
 
12.dec
Septiņi cienījami Latvijas iedzīvotāji pārstāv sabiedriski aktīvo Latvijas ļaužu intereses autoritatīvā Eiropas Savienības iestādē, par kuru Latvijā informācijas nav tikpat kā nekādas. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja ir padomdevēja organizācija, ar ko Eiropas Komisija un parlaments konsultējas likumdošanas tapšanas procesā. Tā ir iespēja lobēt konkrētu grupu intereses, un, piemēram, garantēta palīdzība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Eiropas lidostās ir personīgi latvietes Guntas Ančas nopelns.
 
10.dec
Šķirtajam pārim, kas neaptverami varmācīgā ceļā atbrīvojās no saviem mājdzīvniekiem, pirmajā instancē piespriesto piespiedu darbu vietā tiek prasīts reāls cietumsods. Un šo varmāku vienīgais arguments, kādēļ viņiem tāds nebūtu piemērojams, ir bērni. Kamēr turpinās kriminālprocess, piedzimis ceturtais. Tikai jau citās – ārlaulības attiecībās.
 
9.dec
Ziemā, braucot ar vasaras riepām vai tādām, kas pārmērīgi nodilušas, tiek apdraudēta satiksmes drošība un pilsētās arī traucēta pārvietošanās dinamika. Ceļu satiksmes drošības direkcija sākusi bezprecedenta cīņu ar nepiemērotu riepu lietotājiem.
 
6.dec
Birokrātisko šķēršļu novēršanai ārzemnieku nodarbināšanā sacerēti grozījumi trīs Ministru kabineta noteikumos, kas regulē ārzemnieku plūsmu Latvijas darba tirgū. Pastāvot bažām, ka Latvijas darba tirgus tiks atvērts pārlieku plaši, uz nedēļu to skatīšana valdībā atlikta. Taču galvenais risks – mēģinājums pazemināt ārzemniekiem maksājamo obligāto atalgojumu – ir novērsts.
 
5.dec
Izmaiņas Rail Baltica projekta ieviešanā veiktas netiks. Baltijas valstu premjeri projekta uzraudzību nepārņems. Kopuzņēmuma padome paliek esošajā sastāvā, bet divas trešdaļas darbinieku, publiskojot negācijas par projektu, rīkojušies destruktīvi. Šādus skaidrojumus vakar saņēma Saeimas atbildīgā komisija un atzina, ka bažas par projekta dzīvotspēju ir pilnībā kliedētas.
 
5.dec
 Stratēģiskais partneris pieliek īpašas pūles, lai Latvija tiktu iekļauta finansiāli neuzticamo valstu sarakstā. Turpinoties Latvijas progresa ziņojuma atskaites vērtēšanai Eiropas Padomes komitejas Moneyval plenārsēdē, ar nediplomātisku paziņojumu klajā nācis ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails – viņš nezinot, vai ar īstenotajām reformām būs gana, lai Latvija izvairītos no iekļaušanas tā sauktajā pelēkajā sarakstā. Tulkojumā no diplomātu valodas tas nozīmē, ka nepietiks.
 
4.dec
Topošā superdzelzceļa Rail Baltica pārstāvji šodien nāk atskaitīties uz Saeimu, kā viņi pamanījušies novest projektu līdz pašreizējiem sarežģījumiem un kā domā no tiem izrāpties. Kopuzņēmuma padome paniko, ka varētu tikt izmesta no darba, jo tieši to pieprasījuši darbinieki.
 
3.dec
Saspīlējumu starp Iekšējās drošības biroju un Valsts robežsardzi turpina uzturēt arvien jaunu pārbaužu un kriminālprocesu rosināšana. Pārbaude notikusi, un, iespējams, vēl pārtaps kriminālprocesā, arī par Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieku Aleksandru Šukšinu – par to, ka viņš, pats būdams lidotājs, vismaz divas reizes lidojis dienesta uzdevumos ar dienesta lidaparātu. Faktiski darījis savu darbu.
 
3.dec
Ministru kabinets ir nolēmis piedalīties pasaules valstu izstādē Expo 2020, taču paviljonu drīzāk nebūvēt, nekā būvēt. Izstādes rīkotāji, atsaucoties uz šo vēsti, ievietojuši savā portālā Latvijas paviljona maketu un plašu aprakstu, tādējādi nepārprotami izdarot spiedienu uz neizlēmīgo klientu.
 
2.dec
Lai arī biotopu un sugu aizsardzības stāvoklis Latvijā saskaņā ar pēdējiem mērījumiem ir būtiski uzlabojies, Eiropas Komisija šo pozitīvo vēsti ir ignorējusi un turpina pret Latvijas valsti pārkāpuma lietu par nepietiekamu dabas aizsardzību.
 
29.nov
«Ja naudas devējs aicina – parakstiet līgumu un saņemiet naudu, tā taču ir laba ziņa!» Jaunais kopuzņēmuma RB Rail izpilddirektors Agnis Driksna ir noskaņots optimistiski – projekta administratīvās problēmas līdz gada beigām tikšot sakārtotas, un šobrīd viņa galvenais uzdevums ir nodrošināt projekta nepārtrauktību un rīcībspējīgu valdi. Arī Satiksmes ministrija, reaģējot uz pārmetumiem projekta kavēšanā, paziņojusi, ka tagad Rail Baltica ir valdības prioritāte.
 
28.nov
Jau kopš saviem pirmsākumiem Rail Baltica dzelzceļa projekts atrodas nepārtrauktā krīzes stāvoklī, taču šajā reizē nepatikšanas ir vēl lielākas, nekā varētu liecināt kārtējā valdes atkāpšanās un darbinieku kolektīva publiskie paziņojumi. Eiropas Komisijas Inovācijas un tīklu izpildaģentūra INEA, kas izmaksā vai attiecīgi neizmaksā naudu, projekta īstenotājiem atsūtījusi ultimātu – ja tuvāko dienu laikā netiks parakstīti grozījumi pirmajā naudas piešķīrumā, grozījumu process tiks pārtraukts, un tas nozīmētu projekta atkritienu nezināmā nākotnē vai pat tā nožēlojamas beigas.
 
26.nov
Ceļu satiksmes drošības padomē konstatēts, ka nospraustais mērķis katru gadu būtiski samazināt satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu arvien nav sasniedzams. Vakar no rīta nāvējoši tika notriekts kārtējais velosipēdists. Un vienlaikus pasākums, kas neapstrīdami uzlaboja drošības situāciju konkrētā vietā – vidējā ātruma mērierīces uz Kokneses–Tīnūžu šosejas – ir pārtraukts. Pilotprojekts sekmīgi pabeigts, naudas nav, avārijas var atgriezties.
 
25.nov
Divas dienas vienlaikus daudzi darbinieki vai viņu bērni tiešām bija saslimuši, bet maiņu vadītāji nav mācējuši pārgrupēt atlikušos drošībniekus tā, lai pasažieriem nenāktos stāvēt stundu un divas garās rindās uz izlidošanu. Nekāda slēptā streika nav – pie šāda uzskata pieturas lidostas Rīga vadība, un vēstulē to arī apliecina aptuveni simt drošības dienesta darbinieku. Tomēr pārrunas ar kolektīvu par koplīguma pārskatīšanu ir sāktas.
 
22.nov
Valdība stūrgalvīgi virza uz priekšu Nacionālo enerģētikas un klimata plānu, pavisam nopietni piedēvējot tam «izšķiroši pozitīvu globālu klimatisku ietekmi». Tikmēr par piezemētākām interesēm šai kontekstā cīnās OIK biznesmeņi, proti, subsīdiju mehānisma saglabāšanu.
 
21.nov
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija slēgtā sēdē nolēmusi, ka starp Valsts robežsardzi un Iekšējās drošības biroju (IDB) gruzdošais konflikts nav nekāds konflikts un lietas, kas sarosinātas pret esošajiem un bijušajiem robežsargiem, tiek virzītas bez būtiskiem pārkāpumiem.
 
21.nov
«Daži veči bīda cauri lielu biznesu savtīgās interesēs, nerēķinoties ar Latvijas realitāti,» – tā topošajā enerģētikas un klimata plānā iestrādāto transporta politiku vērtē Latvijas Motoklubu asociācijas sekretārs Arnis Blodons. Šoreiz runājam nevis par motocikliem, bet gan meliem klimata vārdā un valdības ieceri atņemt iedzīvotājiem tiesības uz videi un makam draudzīgu mobilitāti, ko lieliski nodrošina desmit gadus vecs iekšdedzes dzinējs.
 
20.nov
Vārdos valsts valoda tiek mīlēta un godāta, jo īpaši svētku dienās, bet – kad karodziņš no krūtežas noņemts, Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdniecība gatava atvēlēt latviešu valodai pieticīgo ķēķa valodas lomu. Inteliģence kategoriski iebilst ministrijas iecerei pāriet uz doktora darbu izstrādi tikai angļu valodā.
 
19.nov
Valsts dzimšanas dienā Satversmes tiesa pasniegusi brīnišķīgu dāvanu tiem krievu un citu tautību bērniem, kuri mācās privātajās mazākumtautību skolās – arī viņiem būs tiesības un pienākums apgūt valsts izglītību valsts valodā.
 
15.nov
Par pēdējā laika skandalozāko mazo valsts pārvaldes iestādi kļuvis Sabiedrības integrācijas fonds, kura vadībā kompetenta žūrija lēmusi iecelt līdzšinējo fonda grantu saņēmēju un ministra Jura Pūces sievu Zaigu Pūci.
 
15.nov
Jēkabpils domes opozīcija vairs necilās jautājumu, cik ētisks un pamatots bijis Apbalvojumu piešķiršanas komisijas lēmums par pilsētas goda pilsoņa statusa piešķiršanu deputātam Leonīdam Salcevičam – atstāšot to uz viņa paša sirdsapziņas.