\\Autori

Imants Vīksne

6.jūl
Nežēlastībā kritušās bankas “ABLV Bank” dibinātājs un saistītā labdarības fonda “Novum Riga Charitable Foundation” vadītājs Ernests Bernis nesen devies pie Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieces Ilzes Znotiņas aprunāties par fonda līdzekļu atsaldēšanu. Tas nebija gudri darīts. Pagāja diena, un Valsts policija bankā un pie fonda cilvēkiem sarīkoja grandiozu kratīšanu.
 
3.jūl
Koalīcija piebremzējusi Jaunās konservatīvās partijas mēģinājumu bez kāda konkursa uzdāvināt no valsts budžeta vienu miljonu eiro Žila Verna Rīgas franču skolai – privātai mācību iestādei, kurā mācās ārzemju diplomātu, Jūrmalas jaunbagātnieku, pašmāju politiķu un ierēdņu bērni. Tā kā mācību maksa skolā svārstās ap 5000 eiro gadā, vismaz dekoratīvs konkurss šādas dāvanas pasniegšanai būs jāorganizē.
 
2.jūl
Lai jaunajā Skanstes apkaimē varētu būvēt milzīgas, desmitiem stāvu augstas ēkas biroju, banku, nekustamo īpašumu un IT pakalpojumu kompāniju vajadzībām, ir būtiski jāpazemina gruntsūdens līmenis un jāaizvada prom lietus ūdeņi. Rīgas pilsēta nolēmusi atbrīvot attīstītājus no šīs problēmas, un pie reizes rīdzinieki tiks pie jauna brīnišķīga parka.
 
1.jūl
Katrai Eiropas Savienības valstij obligātā kārtā jāglabā noteikts daudzums degvielas, lai krīzes vai kara gadījumā neapstātos tautsaimniecība. Un arī bez Eiropas norādēm šāds naftas drošības spilvens būtu gana saprātīgs ieguldījums, ja vien Latvija savas rezerves neglabātu ārzemēs.
 
30.jun
Valdības apsolījums līdz šī gada vasarai atrisināt mikrosatiksmes problēmas, ierādot pilsētas telpā piemērotu vietu un atbildību elektroskrejriteņu lietotājiem, pat teorētiski vairs nevar tikt izpildīts. Toties viena cita satiksmes dalībnieku grupa var berzēt rokas ‒ par braukšanu reibumā vairs nebūs jāiet cietumā.
 
29.jun
Karavīru kapi ir visai delikāts temats. No vienas puses – mirušos netiesā, nenosoda, par mirušajiem labu vai neko. No otras – Latvijā ir milzīgs daudzums sarkanarmiešu kapu, kas mūsdienās līdzīgi kā pārējie padomju pieminekļi un varaszīmes – turpina kalpot padomju ideoloģijas slavināšanai. Neatkarīgā publicē pilnu apbedījumu sarakstu ar dabā atzīmētajām Strādnieku-zemnieku Sarkanās (Padomju) armijas karavīru un partizānu kapsētām un kapiem.
 
26.jun
Vegānisma propagandas organizācija “Dzīvnieku brīvība” koronakrīzes apstākļos centusies novērst atbalsta naudas piešķiršanu zvēraudzēšanas nozarei. Taču arī bez radikāļu pieprasījuma šim lauksaimniecības sektoram gājis pietiekami labi, lai nepretendētu uz publiskajiem līdzekļiem krīzes pārvarēšanai.
 
25.jun
Vakareiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs notiekošie pieminekļu kari, kas izpaužas, sākot ar prastu vandalismu un beidzot ar akadēmiskām diskusijām par politkorektuma robežām, aktualizē arī Latvijas vidē esošo padomju ideoloģisko pieminekļu, piemiņas objektu un varas zīmju piemērotību mūsdienām. Neatkarīgās rīcībā ir ekskluzīvs neoficiāli izveidots šo objektu saraksts, ko publicējam pilnā apjomā. Saite atrodama tālāk tekstā.
 
20.jun
Intervēt Valsts policijas priekšnieka vietnieku Normundu Krapsi bija plānots tikai par satiksmes problemātiku, proti, arvien pieaugošo agresiju uz ceļiem. Taču pēdējo dienu notikumu dēļ vairāk nācās runāt par iekšlietu ministra Sanda Ģirģena agresiju. Ministram radušās aizdomas par policijas jauno formastērpu iepirkumu, un viņš to pateicis Iekšējās drošības birojam, kas nekavējoties ierosinājis kriminālprocesu pret vadošajiem policijas darbiniekiem.
 
19.jun
Izvērtējot Eiropas megaprojektus, no kuriem vairāki ir patiešām sliktā stāvoklī, Eiropas Revīzijas palātas auditori, kritizējot dzelzceļa “Rail Baltica” tapšanu, nav pilnvērtīgi rēķinājuši, kādu pienesumu šajā līnijā dos kravu pārvadājumi. Turklāt projektā veicamo darbu saskaņotu paplašināšanu primitīvi novērtējuši par sadārdzinājumu. No Eiropas Komisijas īstenotajiem projektiem “Rail Baltica” ir stabili labākajā kondīcijā.
 
18.jun
No Finanšu izlūkošanas dienesta baidās visi uzņēmumi, jo tas bez kādiem paskaidrojumiem var iesaldēt kontus, apturēt darījumus, uzsūtīt policiju. Uz aizdomu pamata. Vienīgi SIA “Katre” no tā nav jābaidās, jo firma pieder Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniecei Ilzei Znotiņai.
 
17.jun
No brīža, kad Inčukalna gudrona dīķu likvidācijas projekts ticis vaļā no visādiem ārzemju konsultantiem un partneriem, darbs beidzot noritēja pa īstam. Ziemeļu dīķis ir pabeigts pilnībā, un tur jau zaļo iesētā zālīte. Dienvidu dīķī traktori jau aizrakušies līdz baltajām smiltīm. Finišs ir pavisam tuvu.
 
16.jun
Saeimas pieņemtā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma konsolidētā versija vienā dokumentā būs izlasāma labākajā gadījumā šīs nedēļas beigās, līdz ar to Valsts prezidentam Egilam Levitam būs atvēlēts ļoti īss laiks likuma izvērtēšanai. Pašvaldības jau laikus nāk prezidentam talkā un gatavo pamatojumu, kādēļ likums nosūtāms atpakaļ uz Saeimu otrreizējai caurlūkošanai.
 
15.jun
Aizsardzības ministrija publiskojusi Valsts aizsardzības koncepcijas projektu, pēc kura apstiprināšanas tiks izveidots slepens valsts aizsardzības plāns turpmākajiem četriem gadiem. Dokuments sniedz ieskatu, kādus apdraudējumus un ar kādiem resursiem Latvija gatavojas pārvarēt.
 
12.jun
Rīgas apkaimju biedrības kļuvušas par vēl vienu instanci, kam jāatskaitās, ja rodas nepieciešamība kaut ko pārbūvēt, nojaukt, uzbūvēt vai ierīkot. Un arī Rīgas domei nākas rēķināties ar aizvien lielāku spiedienu no aktīvistu puses. Katrā ziņā agrākā ignorances metode vairs nestrādā.
 
11.jun
Ernesta Berņa un Oļega Fiļa labdarības fonda slēgšana ir ķēdes posms ASV organizētajā bankas “ABLV bank” iznīcināšanā. Izskatās, ka Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa centīgi pilda pasūtījumu, lai arī cietumā ielikt abus baņķierus viņai pagaidām nav izdevies.
 
10.jun
Vienā daudzdzīvokļu mājā iedzīvotājiem par kaut ko vienoties ir teju neiespējami, bet daudzdzīvokļu māju kooperatīvā saimnieciskā dzīve ir īsts karalauks ar konfliktiem, tiesvedībām un nepārtrauktām aizdomām. Arī kooperatīvā “Staburags”, kura vienā mājā nesen iebrauca trolejbuss, atklājot, cik aplami savulaik siltināta nama siena.
 
9.jun
Kad pirms zināma laika tīmeklī parādījās melīgas reklāmas, kurās mūziķis Renārs Kaupers un autotirgotāja Benita Sadauska reklamē kriptovalūtas, šķita, ka varbūt kāds hipsteris aiz neko darīt šādi izklaidējas. Taču īstenībā blēņas maskē komplicētu uzbrukumu, kas ar Krievijas informācijas tīkla “Russia Today” un savervētu žurnālistu starpniecību tiek gatavots pret Latvijas medijiem un Latvijas valsti. Neatkarīgā šo hipotēzi ir nodevusi valsts drošības dienestiem.
 
8.jun
Izglītības un zinātnes ministrijas centieni mazināt Jaunsardzes lomu un arī valsts aizsardzības mācību skolās pielīdzināt interešu izglītības pulciņu aktivitātēm izraisījuši satraukumu ne tikai valsts visaptverošās aizsardzības koncepcijas autoros. Arī virkne karavīru organizāciju nosūtījušas raižpilnu vēstuli atbildīgajām ministrijām, prezidentam un Saeimai. Runa nav tikai par jauniešu brīvā laika pavadīšanu, kā to traktē Izglītības un zinātnes ministrija, bet gan par armijas rezervju veidošanu X stundai.
 
5.jun
Par mecenātu dēvētā Viļa Vītola nepatika pret peldošajiem namiņiem Ķīpsalas jahtu ostā kļuvusi par Vislatvijas mēroga problēmu, ko nespēj atrisināt pat Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Institūcija, kas speciāli izveidota Rīgas vēsturiskā centra delikātai apsaimniekošanai – nespēj pieņemt lēmumu pat par mājiņas pārvietošanu Daugavā, nostāk no miljonāra mājas logiem, jo padomes locekļi balsojumā vienkārši atturas.
 
4.jun
Miermīlīgajā Carnikavas novada Garciemā sestdien notika krimināla drāma ar dūru vicināšanu, asinīm un šaušanu. Iemesls vienkārši nožēlojams. Ļautiņi nav varējuši vienoties, kam ielā priekšroka dodama – gājējiem vai mašīnai.
 
4.jun
Uzlidojuma gadījumā visiem iedzīvotājiem novietoties patvertnē – nepareizi. Pareizi ‒ atstāt bēniņtelpās novērotājus. Iepriekš glābt mantu – nepareizi. Pareizi – iepriekš ierobežot degbumbas darbību. Padoties izmisumam – nepareizi. Tikai pēdējā momentā domāt par pašaizsardzību – nepareizi. Šie ir teksti no Kara ministrijas izdotajām brošūrām iedzīvotājiem pirmskara Latvijas laikā. Nule Aizsardzības ministrija drošības padomus iedzīvotājiem atjauninājusi bukletā “Kā rīkoties krīzes situācijā”.