\\Autori

Imants Vīksne

Vakar, 13:00
Bagātnieki, kuri Biķernieku kompleksās sporta bāzes vietā gribētu redzēt smalku villu ciematiņu, saņēmuši kārtējo kurvīti savā neveiksmīgajā biznesa plānā. Izglītības ministrija atteikusi abiem privāto zemes gabalu īpašniekiem atņemt nacionālās sporta bāzes statusu viņu zemesgabaliem.
 
8.nov
Satiksmes ministrijas un CSDD juristi pēta, kādā veidā atbrīvoties no Biķernieku kompleksās sporta bāzes savienības ar ietekmīgo uzņēmēju Gunti Rāvi, viņa kompanjonu Igoru Skoku un vēl dažiem apkārt trasei aplipušiem miljonāriem. Uzdevums, kā izrādās, ir komplicētāks, nekā sākotnēji šķita.
 
7.nov
Vicemēra Aivara Volfa nomaiņa Tukuma novada domē iezīmē vietēja mēroga politisku krīzi. Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans amatu saglabā, taču jautājums, cik ilgi, jo mērs ar vicemēru bija ne tikai partijas biedri, bet arī domubiedri uzņēmējdarbības veicināšanas jautājumos.
 
7.nov
Jauns skandāls par mirušam cilvēkam bez tuvinieku informēšanas izņemtiem iekšējiem orgāniem apliecina, ka transplantāciju jomā Latvijā patiešām pastāv problēmas. Uzraudzības dienestiem un tiesībsargājošajām institūcijām jau 2016. gada vasarā ziņots par Stradiņa slimnīcas necaurspīdīgu darbību nieru transplantācijas jomā.
 
6.nov
Lielākā daļa Latvijā nelikumīgi ieceļojošo ārzemnieku tradicionāli ir vjetnamieši, taču pagājušajā ceturtdienā robežsargi uz zaļās robežas notvēruši lielāku Irākas pilsoņu grupu. Kopumā šogad aizturēto migrantu skaits, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir dubultojies.
 
6.nov
Tabletes pret galvassāpēm un antipirēni pret dīvānu degšanu atrodas pavisam ne tur, kur šīm vielām vajadzētu būt, bet Latvijas saldūdens gliemenēs. To apstiprina plašs pētījums, kas nule aprakstīts respektablajā vides zinātņu žurnālā Chemosphere.
 
5.nov
Vissliktākais Latvijas ceļš salīdzinājumā ar Ukrainā esošajiem ir līdzens kā galds. Tomēr Ukraina gluži kā magnēts pievelk Latvijā reģistrētus transportlīdzekļus. Izrādās, tas aplamā nodokļu regulējuma un uzraudzības trūkuma dēļ.
 
2.nov
Ja par Latvijas sauszemes teritorijas izmantošanu ģenerālās līnijās viss ir skaidrs, tad jūras apsaimniekošana ir precīzi nenoformulēta lieta. Ikviena jauna iniciatīva šajā vidē sastopas ar neizlēmību no atbildīgo institūciju puses – ja nav skaidrs, ko drīkst, labāk neļaut neko. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) uzzīmētais Jūras telpiskais plānojums šo praksi var būtiski mainīt.
 
1.nov
Joprojām izpaliekot saprātīgam normatīvajam regulējumam, kriptovalūtu bizness tiecas būt atzīts par līdztiesīgu un legālu uzņēmējdarbības nišu arī Latvijā. Rīgā atklāts pirmais kriptovalūtu maiņas punkts.
 
31.okt
Veselības aprūpes budžets ir neizsmeļams darba un dāsnu ienākumu avots ne vien farmācijas nozarei, bet arī informācijas tehnoloģiju kompānijām. E-veselības izveidē līdz šā gada sākumam iztērēti 16,4 miljoni eiro, bet vēl citos nozares IT projektos, kuru īstenošana turpinās, kopējā ieguldāmā summa pārsniedz 13 miljonus eiro.
 
30.okt
Kamēr Eiropas Parlaments cenšas novērst aizspriedumus pret krāna ūdeni, kura kvalitātes celšanā arī Latvijā ieguldīts simtiem miljonu eiro, industrija, kas pelna uz šo aizspriedumu rēķina, tagad sarīkojusi pretkampaņu.
 
29.okt
Biezo bezmaksas plastmasas maisiņu aizliegums nebūt nav vienīgā neērtība, ko ekoloģijas vārdā iedzīvotājiem sarūpējuši likumdevēji. Tas ir sākums vērienīgai paradumu maiņai, jo rindā uz sankcijām ir visas ērtās vienreizējās lietošanas plastmasas lietas – sākot no piknika piederumiem un beidzot ar tamponiem. Eiropas Parlaments piedāvā no vidi piedrazojošajiem labumiem pakāpeniski atteikties, samazinot to patēriņu vai aizstājot plastmasu ar videi draudzīgiem materiāliem.
 
26.okt
Ar zvejniecību nesaistītās publikas sašutumam par Latvijas aizejošās valdības alkatību Baltijas jūras mencu zvejas kvotu sadalē nav nekāda pamata – patiesībā Latvija pretojās Vācijas un Dānijas mēģinājumam visnekaunīgākajā veidā apspēlēt Baltijas valstis un Poliju. Vāciešu un dāņu iecerētajā apjomā tas netika pieļauts, tomēr nākamā gada zvejas iespējas sadalītas stingri par labu rietumu zvejas rajoniem, un tam ir maza saistība ar reālo zivju krājumu stāvokli.
 
24.okt
Radikālākais piedāvājums attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu pašlaik nāk no partijas KPV LV – ierīkot Latvijā deviņas otrā līmeņa pašvaldības – apriņķus, un vēlāk atbilstoši to ieskatiem koriģēt pirmā līmeņa pašvaldību – novadu skaitu. Tādējādi tiktu nodrošināta labāka valsts pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, kā arī mazināta Zaļo un zemnieku savienības ietekme laukos.
 
23.okt
Ja pieejama elektrība, sveces vairs nav vajadzīgas – šādi savu oponentu naidu pret turbīnām skaidro zviedru vēja biznesa pārstāvis Latvijā. Kaut kādu iemeslu dēļ sveču ražošanas uzņēmums Baltic Candles Ltd ir uzņēmies flagmaņa lomu cīņai pret SIA Eolus iecerēto vēja biznesa projektu Tukuma un Dobeles novados.
 
22.okt
Plašu publikas interesi par kaņepju audzēšanas īpatnībām izraisījis Dzidras kundzes stāsts no Viļāniem. Galvenā īpatnība tāda, ka, piemājas dārziņā audzējot sējas kaņepes (Cannabis sativa L.), visai liela ir policijas vizītes iespēja. Paaugstināta aizliegtās narkotiskās vielas klātbūtne konkrētajā gadījumā gan netika atklātas, bet augi pagalam, un joprojām nav skaidrs, vai un kā policija kompensēs Dzidras kundzes kreņķus.
 
19.okt
Par nacionālā naida kurināšanu tiesājamais Aleksandrs Gapoņenko turpina izplatīt naida runu pret Latvijas valsti un tās pamatnāciju, šoreiz apmelota tiek arī Neatkarīgā Rīta Avīze. Uzbrukums laikrakstam tiek īstenots caur Krievijas tīmekli kā atriebība par piedalīšanos Latvijas iedzīvotāju sarūpētās palīdzības nogādāšanā uz frontes zonu Ukrainas austrumos.
 
18.okt
Kādēļ Drošības policija izraisīja pastiprinātu sabiedrības interesi par airsoft sezonas noslēguma spēli, īsti nav zināms, taču uzmanība ir sekmīgi pievērsta un ar militārās simulācijas spēļu uzraudzīšanu saistītie jautājumi atkal aktualizēti. Turklāt nule spēkā stājies likums, kas aizliedz gudru spēli.
 
16.okt
Ukrainā sākusies priekšvēlēšanu cīņa, kurā uz varu piesakās militārajās aprindās dzimuši nacionālistu spēki. To ambīcija ir pāraugt no armijas bataljona plašā tautas kustībā ar ietekmīgu pārstāvniecību parlamentā un arī savu valsts prezidentu.
 
16.okt
Nosaucot nākamo Eiropas Savienības budžetu par elastīgu, mērķorientētu, efektīvu un mūsdienīgu, Eiropas Komisija ir pateikusi, ka naudas trūkst. Visam nepietiek. Dalībvalstīm tagad jāvienojas, kā visas iegribas apvaldīt. Virkne Latvijas pašvaldību nule nosūtījušas komisijai vēstuli, ka tās plāns nekam neder.
 
12.okt
Pēc Valsts kontroles iznīcinošā ziņojuma par Salaspils kodolreaktora likvidācijas gaitu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nākusi klajā ar savdabīgu problēmas risinājumu. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC) tiks pieņemts trešais valdes loceklis. Ir izsludināts konkurss uz šo labi apmaksāto vakanci – gribētāji var pieteikties uz algu vairāk nekā 4,6 tūkstoši eiro mēnesī.
 
11.okt
Atļaut lietot sabiedriskā transporta joslu pilsētvidē mopēdiem un motocikliem. Ar šādu priekšlikumu sabiedrības iniciatīvu platformā manabalss.lv klajā nākusi Latvijas Motoklubu asociācija. Labums no jauninājuma būtu visiem satiksmes dalībniekiem, jo divriteņu braucamie pilsētā ir dinamiskāki. Ātri atbrauc, ātri aizbrauc, un nevienu netraucē.