\\Autori

Imants Vīksne

Vakar, 7:30
Latvijas valsts simtgade aizvadīta, un nu tai seko Latvijas neatkarības kara un Latvijas armijas dibināšanas simtgades svinības. Ar nebijušu vērienu šīs nedēļas nogalē tiks rekonstruētas Cēsu kaujas, bet pēc Jāņiem, 6. jūlijā, Daugavmala būs rezervēta Nacionālo bruņoto spēku svētku pasākumam visas dienas garumā.
 
18.jun
Pat nesagaidot, kamēr Valsts prezidents izsludinās Saeimas pieņemtos grozījumus Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) likumā, valdības māja jau sākusi organizēt šīs neatkarīgās iestādes vadītāja nomaiņu pret nepieciešamo politisko ielikteni.
 
13.jun
Paciņa cigarešu ar akcīzes marku un brīdinājumu, ka smēķēšana izraisa redzes bojājumus, maksā 3,70 eiro. Tādas pašas cigaretes, bet ar Krievijas akcīzes marku un uzrakstu kirilicā sļepota maksā 2,80. Šī cenas atšķirība ir iemesls, kādēļ pastāv kontrabanda – pieprasījums veido piedāvājumu. Tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, politikas veidotāji, uzņēmēji un pētnieki vakar pulcējās pirmajā nacionālajā kontrabandas problemātikas forumā Cīņa ar kontrabandu – izaicinājumi un panākumi.
 
12.jun
Valsts ar būvniekiem un projektētājiem parakstījusi līgumu, kas ļauj sākt Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas, tās sliežu ceļu un jauna tilta būvniecību. Taču, ja Rīga nedabūs naudu arī saistīto infrastruktūras projektu īstenošanai, galvaspilsētai Rail Baltica būs tikai bezjēdzīgā postpadomju ainavā iedēstīts superprojekts, bet apkaimes vaibstus arī turpmāk veidos tie paši belaši, bezpajumtnieki, zeķbikšu tirgotājas un bīstamas kravas, kas tiek dzītas cauri pašai pilsētas sirdij.
 
11.jun
Latvijas iedzīvotāju vairākums lēmumus par jaunu administratīvo teritoriju veidošanu un veco likvidēšanu vēlas pieņemt paši – vietējos referendumos vai vienā kopīgā nacionālā referendumā, apstiprinot pašvaldību reformu kopumā. Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija meklē arvien biezāku pamatojumu, lai šādu patvaļu nepieļautu, jo citādi reforma izgāzīsies.
 
11.jun
Distancēti par karu runāt nevar. Jēga ir tikai tādai sarunai, kurā tu pats iedomājies sevi viņu vietā. Kurā bērnus sūti nevis smalkās skolās uz ārzemēm, bet uz fronti. Uz turieni, kur nav nekādas romantikas – tikai asinis, netīrība, naids un mūžīga gaidīšana. Par to, kas notiek austrumu frontē pie brāļiem ukraiņiem un viņu politikā, Neatkarīgā sarunājas ar jauno Ukrainas vēstnieku Latvijā Oleksandru Miščenko.
 
31.mai
Lai miljonāra Mārtiņa Bunkus slepkavības lietai piešķirtu spēcīgāku skanējumu un radītu iespaidu par izmeklējošo iestāžu nemākulību, viņa brālis Kristaps Bunkus atvedis uz Latviju Maltā noslepkavotās izmeklējošās žurnālistes dēlu, kurš šķietami līdzīgi cīnās par mātes nāves pasūtītāju notveršanu. Tomēr līdzība abās lietās ir pārāk virspusēja.
 
30.mai
Balstoties uz novecojušiem un patiesībai neatbilstošiem datiem, starptautiskās organizācijas OECD uzdevumā strādājoša pētnieku grupa pasludinājusi Latviju par dzīvošanai nelabvēlīgu valsti.
 
29.mai
Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš pēc pāris dienām vairs nebūs Zemessardzes komandieris. Viņa vietā amatā 31. maijā stāsies pulkvedis Egils Leščinskis. Oficiālā informācija par augstāko virsnieku rotācijas iemesliem ir skopa – karjeras gaita.
 
27.mai
Stāstā par I šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, kas izlikts pārdošanā visprastākajā sludinājumu portālā, parādījusies detektīvromāna cienīga intriga. Pārdevējs apgalvo, ka tā saņēmējs ir uz valsti apvainojies ekspremjers, tikmēr Ordeņu kapituls, kas pārzina valsts apbalvojumu lietas, pauž aizdomas, ka konkrētais ordenis ir viltojums vai pat vispār neeksistē.
 
24.mai
Veids, kādā Latvija grasās pielāgoties Eiropas Savienības prasībai par atkritumu šķirošanu, neatbilst brīvā tirgus principiem. Konkurences padome no šī uzskata atkāpties negrasās. Līgums par visas galvaspilsētas saražotajiem atkritumiem uz 20 gadiem 786 miljonu eiro vērtībā vienam uzņēmumam ir milzīga dāvana.
 
23.mai
Pēc Valsts kontroles ieteikuma var pamatoti šausmināties, kā tērēta nodokļu maksātāju nauda galvaspilsētas pašvaldības kabatas nodibinājumos – Rīgas Tūrisma attīstības birojā un Riga.lv. Ne mazāk dīvaini finanšu atvari izveidoti arī valsts institūcijās, tostarp Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kas naudas pārlikšanai no vienas savas kabatas otrā izmanto Latvijas Vides aizsardzības fondu.
 
22.mai
Arī tad, ja informatīvā vēstule nav saņemta, ikviens vēlētājs tiek aicināts patstāvīgi noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni un piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tas ir katra pilsoņa pienākums.
 
22.mai
Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas Republikas augstākais civilais apbalvojums, un I šķiras ordenis ir tas lielākais retums, kas piešķirts galvenokārt valstu prezidentiem un tikai dažkārt izcilākiem pašmāju sabiedriskajiem darbiniekiem. Šobrīd tāds pirmskara laikā piešķirts retums nonācis faleristikas entuziastu tirgū, kur andelējas ordeņu un apbalvojumu kolekcionāri.
 
21.mai
Grandiozajā Rīgas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas konkursā ieinteresētās puses jau šodien ķersies pie līguma sagatavošanas. Maksimālie griesti darījumā ir 786 miljoni eiro uz 20 gadiem, taču daži tā dalībnieki pretrunīgā kārtā tur īkšķus, lai līgums netiktu noslēgts.
 
20.mai
Latvijā fiksēts pirmais trešo valstu pilsoņu cilvēktirdzniecības gadījums – ar šādu skaļu pieteikumu cilvēktirdzniecības apkarotāji nāca klajā maija sākumā, bet nu izrādījies, ka visa šī lieta patiesībā ir sarežģītāks strīds par darba tiesībām, nevis modernā verdzība.
 
17.mai
Rīgas domes cerības uz labāku gaisa kvalitāti pilsētā balstās pieņēmumā, ka iedzīvotājiem būs daudz naudas, viņi pirks jaunākas mašīnas, kas mazāk piesārņo vidi, un Eiropas Komisija liksies mierā ar savām pārkāpuma procedūrām. Taču tā neliekas vis. Latvijai draud tiesvedība.
 
16.mai
Uzraudzīt finanšu sektora kapitālo remontu uz Latviju atbraucis pavisam liels priekšnieks – ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks terorisma finansēšanas jautājumos Maršals Bilingslijs. Viņa vizītei tiek nodrošināts briesmīgs fons, radot iespaidu, ka pārmaiņas Latvijas banku nozarē vada muļķi.
 
16.mai
Līdztekus darbam savas valsts, tautas un visas Eiropas labā ir vēl kāds būtisks iemesls, kādēļ partijas un politiķi tik ļoti tiecas iekļūt Eiropas Parlamentā. Tā ir nauda, ar ko uzlabot gan savu personisko labklājību, gan politiskā spēka finanses. Aizbraucot uz Briseli, visi politiķi kļūst turīgi, un vairums ziedo ievērojamas naudas summas savām partijām.
 
15.mai
It kā nepietiktu ar dīvaino stīvēšanos ap datumu, kurā vajadzētu ievēlēt Valsts prezidentu, šo savdabīgo procesu vēl interesantāku padarījis Saskaņu pārstāvošais Carnikavas pašvaldības deputāts Jānis Leja. Viņš augstajam amatam virza bijušo Latvijas Zaļās partijas biedru Valentīnu Jeremejevu, kurš pirms Saeimas vēlēšanām piesaistīja sabiedrības uzmanību ar homofobiem izteicieniem.
 
15.mai
Lai gan valdība iepriekšējo Valsts vides dienesta priekšnieci Ingu Koļegovu jau krietnu brīdi kā atbrīvojusi un arī jauno priekšnieci Elitu Baklāni-Ansbergu izvēlējusies, iestāde joprojām ir bez vadības. Tas tādēļ, ka līdz ar personāliju maiņu pastāvēja risks kaitēt piecus miljonus eiro vērtam ES projektam darbaspēka piesaistes un pārkvalifikācijas jomā.
 
14.mai
Intensīvās lauksaimniecības pamatos ir iekodēta pretruna ar vides interesēm, jo svarīgi ir ražot pēc iespējas ātrāk un pēc iespējas lielās platībās, ko iespējams izdarīt, tikai bagātīgi lietojot indīgas ķimikālijas. Taču tās kaitē kukaiņiem apputeksnētājiem, bez kuriem augi nenes augļus.