\\Autori

Imants Vīksne

Vakar, 14:50
Šī ir valsts, kurā gribas atgriezties, jau kāpjot iekšā lidmašīnā uz mājām. Un ne jau tādēļ, ka Islande būtu bagāta ar kādiem cilvēku sasniegumiem – modernu arhitektūru vai īpašām viesmīlības prasmēm. Ne viņi glīti būvēt māk, ne viesus aprūpēt. Un tūristu slaukšanai mākslīgi uzturētā dārdzība tāda, ka pašu islandiešu algas netiek līdzi cenām. Taču tā milzu vērtība ir cilvēka neskartā daba, un vislabāk to aplūkot no otras puses – tās, kas atrodas aiz tūristiem domātā labiekārtojuma – žogiem, striķiem un aizlieguma zīmēm.
 
21.sep
Svarīgākā vēsts autovadītājiem no vakardienas Ceļu satiksmes drošības padomes sēdes – radari būs vēl, daudz, un tik gudri, ka mērīs ne vien ātrumu, bet arī ceļa nodevas nomaksu, tehniskās apskates un apdrošināšanas esamību, kā arī nosūdzēs par pļāpāšanu pa telefonu un luksofora ignorēšanu. Policija ar pārkāpējiem nemaz nekrāmēsies – rēķini tiks nosūtīti pa pastu automātiski.
 
20.sep
Ar brīnišķīgām karstām dienām no mums atvadās vasara, lai svētdien dotu vietu astronomiskajam rudenim. Klimats mainās. Baltijas un Ziemeļvalstu meteoroloģiskie dienesti jau ilgstoši sadarbojas tā novērošanā, taču šīs vasaras nepieredzētie laika apstākļi pamudinājuši speciālistus nākt klajā ar kopīgu paziņojumu: valstīm jāsadarbojas, lai pielāgotos klimata pārmaiņām un mazinātu to sekas.
 
19.sep
Viena no ietekmīgākajām lauksaimnieku organizācijām, biedrība Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) iesniegusi savu redzējumu par Ekonomijas ministrijas paspārnē topošo pasākumu plānu OIK sistēmas pārbūvēšanai. Galvenais iebildums par to, ka atbalsts atjaunojamo resursu izmantošanai elektrības ražošanā joprojām tiek plānots arī koģenerācijas stacijām, kas kurina Krievijas dabasgāzi.
 
19.sep
Visā Eiropas Savienībā šodien norisinās ikgadējā ceļu satiksmes drošības kampaņa EDWARD, kuras mērķis ir vismaz vienu dienu iztikt bez upuriem. Arī uz Latvijas autoceļiem un pilsētu ielās policija strādā pastiprinātā režīmā, jo uzlabojumu handikaps, ko pēdējā desmitgadē satiksmes drošības rādītāju ziņā Latvija bija iekrājusi, šogad tiek tērēts pārāk ātri – 91 cilvēks jau miris, un vasaras sezona vēl nebūt nav galā.
 
18.sep
Ar mūziķa karjeru nekas dižs Nikam Endziņam (zināms arī kā reperis Neids) neizdevās. Taču arī sekojošajai meļa karjerai vismaz uz laiku ir pielikts punkts. Apgabaltiesa viltus ziņu ražotāju patur apcietinājumā, un gan jau vēl vairākus mēnešu cietumā viņam nāksies pasēdēt – par huligānismu.
 
3.sep
Divas dažādas krimināllietas, divi bojā gājušie, divas sērojošas ģimenes un neviena cietušā. Procesa virzītāju loģika, atsakot tuviniekiem statusa piešķiršanu, šķiet pilnīgi neizprotama.
 
31.aug
Kopš drošības iestāžu paziņojuma, ka Krievijas kompānija Yandex ienākusi Latvijā, lai virtuālā taksometru biznesa aizsegā nodarbotos ar spiegošanu, pagājuši jau vairāki mēneši. Taču taksometri ar Yandex logo uz sāniem kā braukuši, tā brauc pa Rīgu. Arī pa Viļņu, Tallinu un citām pilsētām. Valdībām nav likumīga pamata aizliegt šīs digitālās platformas darbību.
 
30.aug
Kamēr nacionālajās militārajās mācībās Namejs sākusies scenārija noslēguma fāze, kurā ienaidnieks tiek dzīts laukā no Latvijas zemes, īstajā dzīvē galvenais iespējamā apdraudējuma avots plāno armijas izvēršanu. Krievija gatavojas lielākajiem mācību manevriem pēdējās trijās desmitgadēs. Vostok 2018 norisināsies septembrī ar Ķīnas armijas piedalīšanos.
 
27.aug
Marihuāna nonākusi Eiropas likumdevēju dienaskārtībā. Varbūt ne gluži kā jautājums numur viens, taču parlamentārieši no dažādām valstīm pat tiekas klātienē, lai konsultētos par kaņepes dekriminalizāciju un lietošanu medicīniskos nolūkos.
 
23.aug
Rail Baltica projekta Latvijas sadaļā ienākušies pāris nozīmīgi jaunumi. Izsludināta konkursa otrā kārta Rīgas centrālās stacijas, sliežu ceļa un Daugavas šķērsojuma projektēšanai un būvniecībai. Un ar vairākām nevaldības organizācijām noslēgts sadarbības memorands, kura īstais mērķis ir spiediena izdarīšana uz Rīgas domi. Rail Baltica pilsētai radīs grandiozas attīstības iespējas, taču to izmantošana ir atkarīga vienīgi no pašvaldības.
 
23.aug
Šodien noslēdzas Aizsardzības ministrijas rīkotā sabiedriskā apspriešana dokumentam, kas rosina būtiski mainīt Latvijas aizsardzības sistēmu, atbildību par valsts drošību pārliekot uz sabiedrību kopumā. Plaši nereklamētais informatīvā ziņojuma projekts Par visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu Latvijā tiks virzīts izsludināšanai valsts sekretāru sanāksmē.
 
22.aug
Gadu no gada konkursā Latvijas gada motocikls uzvar enduro un piedzīvojuma tipa motocikli, arī satiksmē atspoguļojas šīs sakarība. Tas ir nevis tāpēc, ka Latvijas motociklisti būtu īpaši izslāpuši pēc piedzīvojumiem, bet gan sliktā ceļu stāvokļa dēļ.
 
22.aug
Inčukalna gudrona dīķos pašlaik notiek īsts darbs, un rodas iespaids, ka ar otriem 25 miljoniem eiro dīķus patiešām arī izdosies izsmelt. Tā gan ir solīts arī līdzšinējos smelšanas etapos, taču optimismu vairo fakts, ka Valsts vides dienests un darbu veicējs, pilnsabiedrība Inčukalns EKO vēl nav iesūdzējuši viens otru tiesā. Gluži otrādi – pat velta tos vislaipnākos vārdus.
 
21.aug
Ielīšana radikālās vegānu organizācijas Dzīvnieku brīvība teatralizētajā sprostā ir daudz bīstamāka, nekā var šķist no malas. Patiesībā šī biedrība necīnās par vistu labklājību, bet gan pilnīgu sabiedrības atteikšanos no dzīvnieku pasaules produktiem – nekāda ēdiena, nekāda apģērba, nekādu izstrādājumu.
 
21.aug
Visā Latvijas teritorijā ir sākusies simtprocentīga valsts aizsardzības spēju pārbaude – militārās mācības Namejs 2018. Armija nāk laukā no bāzēm un poligoniem, iedzīvotājiem jārēķinās ar tās pamanāmāku klātbūtni turpmāko divu nedēļu garumā: militārais transports uz ceļiem, lidmašīnas gaisā, kuģi ūdeņos.
 
20.aug
Tilta sabrukšana Itālijā visā pasaulē izraisījusi pastiprinātas bažas un interesi par dažādu inženiertehnisko būvju drošību. Arī Latvijā ir tilti, kuru tehniskais stāvoklis novērtēts kā ļoti slikts, taču sabrukšana nevienam nedraud. Tā vismaz apgalvo inspektori.
 
17.aug
Nevis ērta pārvietošanās uz darbu vai mājām, sporta un izklaides pēc, bet siltumnīcefekta gāzu samazināšana atmosfērā un tautsaimniecības izaugsme ir valdības pieņemtā Velosatiksmes attīstības plāna 2018.–2020. gadam galvenie mērķi. Acīmredzot tāpēc plāns padevies tāds – nekāds. Ne satura, ne naudas.
 
16.aug
Bailes no vadības un bailes pieņemt radikālus lēmumus – arī tie ir aspekti, kas ietekmē ugunsdrošību mežos ne mazāk kā sausums, karstums un vējš. Ugunsgrēku statistika apliecina Latviju skārušās klimata pārmaiņas un nepieciešamību pārbūvēt meža ugunsdzēsības sistēmu.
 
15.aug
Pēc piecu gadu muļļāšanās Ogres rajona tiesa bija nonākusi līdz patiesi nožēlojamam spriedumam. Pašvaldības policists Juris Lauzums, apzināti un sevišķi rupji pārkāpjot satiksmes noteikumus, nogalināja cilvēku, bet tiesnese Zeltīte Kusiņa viņam piesprieda naudassodu. Prokuratūra ir iesniegusi apelācijas protestu – un tas nozīmē, ka lietā jāiesaistās augstākai instancei.
 
14.aug
Partiju priekšvēlēšanu solījumi valsts aizsardzības jomā skaidri parāda dažādu politisko spēku ģeopolitisko orientāciju: attiecīgi uz Briseli, Vašingtonu vai Maskavu. Par spēju un nepieciešamību pašiem aizstāvēt savu valsti izteikumi ir daudz piesardzīgāki.
 
13.aug
«Uzmanību! Bīstami! Zemes nogruvumi!» Liepājas pašvaldība trīs ar pusi kilometru garā joslā gar jūras stāvkrastu izvietos šādas brīdinājuma zīmes dažādās valodās. Bet koka krusts – vietā, kur gāja bojā desmitgadīgais puika, pagaidām paliek tā pamanāmākā zīme.