\\Autori

Imants Vīksne

Vakar, 11:56
Valdības rīkojums saskaņot ABLV bankas klientu izvērtēšanas metodoloģiju ar vārdā nenosauktiem starptautiskajiem sabiedrotajiem ir pretrunā likumam, kas pašu problēmas liek risināt pašu iestādei. Konkrēti, ir pārkāpta Finanšu kapitāla un tirgus komisijas neatkarība.
 
22.jan
Apšaubāmais lēmums par valsts iesaistīšanos brīvajā azartspēļu tirgū var tikt pārvērtēts. Daudziem politiķiem par uzņēmuma Latvijas loto plāniem jau drīzumā atvērt interaktīvo kazino un sporta totalizatoru, tādējādi vēl vairāk piesātinot azartspēļu piedāvājumu, ir pirmā dzirdēšana. Gan Saeimā, gan topošajā valdībā.
 
22.jan
Piecdesmit gadu vecumā Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars nolēmis doties pensijā, un viņa vietā stāsies līdzšinējais vietnieks ģenerālis Guntis Pujāts. Īpaši lielos skandālos šo abu kungu vadībā robežsardze nav iekūlusies, taču no nabadzības un nelūgtajiem vjetnamiešu pūļiem pilnībā tikt vaļā arī nav izdevies.
 
16.jan
Ekonomikas ministrija gadumijā iepriecinājusi deviņus degvielas tirgotājus, noslēdzot dāsnus līgumus par naftas produktu valsts drošības rezervju uzglabāšanu. Sarunu procedūras ceļā sadalīti vairāk nekā 39 miljoni eiro, turklāt liela daļa no šīs naudas aizceļojusi uz ārzemēm, kas pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā ir bīstami.
 
15.jan
Uzņēmuma Latvijas loto iesaistīšanās interneta azartspēļu un sporta derību biznesā notiek pretrunā Konkurences padomes iebildēm. Nav tādas tirgus nepilnības, kas valstij būtu jāremontē, padarot azartspēles daudzveidīgākas un pēc iespējas vieglāk pieejamas plašākam sabiedrības lokam.
 
14.jan
Parīt būs izšķirošā diena Lielbritānijas izstāšanās procesā, un tādu izšķirošu brīžu vēl būs daudz līdz pat 31. martam, bet varbūt arī pēc tā. Joprojām nevienam nav zināms, kā darbosies valstu dienesti, kas būs atļauts un kas nē no deal gadījumā. Proti, ja vienošanās starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību netiks saskaņota, ratificēta, parakstīta un nestāsies spēkā. Tas šobrīd ir ticamākais scenārijs, un Latvijas valsts pārvalde tam gatavojas.
 
11.jan
Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa kopējais pieaugums ir balstīts tajos pašos melīgajos automašīnu izmešu datos, kas izraisīja dīzeļgeitas skandālu, totāli diskreditējot visu Eiropas autobūves industriju. Turklāt tas ir arī netaisnīgs, jo aprēķinā netiek ņemts vērā sadedzinātās degvielas apjoms un reāli radītie izmeši.
 
10.jan
Aizsardzības ministrija negrasās sniegt plašāku informāciju par ilgstošajām un sistemātiskajām zādzībām Nacionālo bruņoto spēku ieroču noliktavās, taču apliecina, ka Latvijas armijas kaujas spējas tādēļ nav cietušas. Politisko atbildību par notikušo nav īsti kam uzņemties.
 
10.jan
Latvijas suņu sabiedrībai pavērusies iespēja tikt labāk pieskatītai un pie reizes atbrīvoties no apgrūtinošās žetonu sistēmas. Ja vien pašvaldībām un attiecīgajām valsts institūcijām pietiks prāta vienoties par mājdzīvnieku reģistra salāgošanu ar topošo pašvaldību e-pakalpojumu platformu.
 
9.jan
Iedzīvotāju skaits Latvijā arvien samazinās, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) nodrošinājums kļūst arvien izsmalcinātāks, bet situācija ugunsdrošības jomā stagnē vai pat pasliktinās. Latvijā ir lielākais bojāgājušo un arī ugunsgrēkos cietušo skaits salīdzinājumā ar citām mūsu reģiona valstīm. Valdība mēģinās to mazināt, attīstot ideju par brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, kā arī uzlabojot prevencijas un uzraudzības pasākumus.
 
8.jan
Latvijas armijas simtgades svinības sākušās ar apkaunojošu darba uzvaru – Militārā policija Nacionālo bruņoto spēku iekšienē atmaskojusi organizētu grupu, kas, izmantojot dienesta stāvokli, ilgstošā laika posmā lielos apmēros piesavinājusies dažādas armijas mantas, tostarp būtiskas ieroču sastāvdaļas.
 
8.jan
Spiediens, ko Latvijas stratēģiskie partneri izdara uz Latvijas augstākajām amatpersonām un tās uz pārējiem politiķiem saistībā ar Moneyval ziņojumu, var būt saistīts ar ABLV bankas gatavošanos klientu naudas izmaksāšanai. Pašlaik notiek metodoloģijas izstrāde kreditoru pārbaudēm.
 
7.jan
Iegūt oficiālo elektronisko adresi ir sarežģīti, neērti, un, ja šī procedūra netiks uzlabota, iedzīvotāji no šā valsts piedāvātā komunikācijas rīka pēc iespējas izvairīsies.
 
4.jan
Desmitiem pazudušu suņu savu saimnieku muļķības dēļ un desmiti neatrastu suņu, jo tā vietā, lai nolasītu mikročipus un piezvanītu saimniekiem, policija viņus piegādā patversmēs, un tur jau pazudušais dzīvnieks kļūst par pliku biznesa sastāvdaļu. Kurš samaksā – tas savāc. Jaungada uguņošana daudzās ģimenēs atnesusi lielus kreņķus.
 
4.jan
MONEYVAL ziņojums, kas ar pusgada nobīdi tā satraucis valsts augstākās amatpersonas, ir lasāms vien juridiski sarežģītā angļu mēlē, un Neatkarīgajai ir pamats izteikt pieņēmumu, ka lielākā daļa politiķu un ierēdņu ar šīm 224 lapām nemaz nav iepazinušies. Tā vienkāršā iemesla dēļ, ka šāda teksta saprašanai nepieciešamas specifiskas zināšanas. Tāpēc arī vieni pareģo Latvijas finanšu sistēmas drīzu apokalipsi, bet citi saka – viss ir kārtībā.
 
2.jan
ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums par ASV atteikšanos no pasaules policista lomas bija kārtējais pērn saņemtais signāls Eiropas valstīm, ka tām savā aizsardzības politikā jākļūst patstāvīgākām, un vismaz Latvijas armija šobrīd ar to arī nodarbojas – tā kļūst lielāka un stiprāka. NATO līguma 5. panta aizgādnis Tramps niķojas, tāpēc šobrīd transatlantiskais princips – viens par visiem, visi par vienu – ir simtprocentīgs drošības garants tikai uz papīra.
 
31.dec 2018
Vasara tiešām bija ļoti karsta un sausa – dega visās malās un lielās platībās. Atbildīgie dienesti kaut kam tādam nebija gatavi. Neprata sadarboties.
 
30.dec 2018
Uzzinot, ka par piedalīšanos Trasta komercbankas maksātnespējas administrēšanā advokāts Mārtiņš Bunkus kopā ar citu administrētāju – Armandu Rasu – pusgadā nopelnīja 2,9 miljonus eiro, publika noelsās pirmoreiz. Kad 30. maija rītā Bunku nošāva, noelsās atkal. Šī neapšaubāmi ir gada skaļākā slepkavība.
 
30.dec 2018
Atjaunojamie resursi, zaļā enerģija un obligātā iepirkuma komponente šogad kļuva par izplatītākajiem lamuvārdiem Latvijas sabiedrības leksikā. Politiķu dotais solījums atbrīvot to no zaļā jūga izrādījies neizpildāms.
 
28.dec 2018
Gada nogalē pārskatot statistikas datus, nākas konstatēt, ka Latvija ir stabils Eiropas Savienības līderis noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Nemākam peldēt un nemākam rīkoties nestandarta situācijās.
 
27.dec 2018
Grandiozajā dabas skaitīšanas projektā noslēgusies otrā sezona. 250 ekspertu šogad pārstaigājuši otru trešdaļu Latvijas, iztērējuši otru trešdaļu no atvēlētajiem 9,5 miljoniem eiro, anketās atzīmējuši 60 000 vērtīgu floras atradumu. Taču joprojām nav zināms, kādas sekas viņu darbs atstās uz tautsaimniecību, jo spēkā ir valdības vienošanās politisko lēmumu pieņemt tikai pēc projekta pabeigšanas.
 
20.dec 2018
Saskaņā ar neoficiāli publiskotiem Latvijas Bankas aprēķiniem Brexit negatīvā ietekme uz iekšzemes kopproduktu triju gadu periodā varētu svārstīties no 0,6 līdz 1,7 procentiem. Ietekme uz tautsaimniecību lielā mērā būs atkarīga no tā, vai britu parlaments ratificēs vienošanos ar Eiropas Savienību. Ja ne – iestāsies haoss.