\\Autori

Imants Vīksne

3.apr
Dabas aizsardzības pārvaldei uzdots steidzami piecu dienu laikā apzināt visus resursus, lai nodotu tos Valsts vides dienestam. Ministrija faktiski nolēmusi likvidēt šo iestādi, atstājot tai vien dekoratīvu sabiedrības izglītošanas pienākumu. Droši vien arī tikai uz laiku.
 
2.apr
Ukrainas militāros portālus apskrējusi ziņa, ka uz Latviju pērn nogādātas divas partijas aviācijas dzinēju helikopteriem – 6,5 miljonu ASV dolāru vērtībā. Neatkarīgās izpēte liecina, ka Latvija nav bijusi šā sūtījuma galamērķis, bet gan Krievija. Faktiski ar Latvijas uzņēmuma SIA Aeroservice starpniecību Ukrainas uzņēmums Motor Sich apiet savas valsts noteikto tirgošanās aizliegumu ar Krieviju. Mūsu drošības iestādes šādu shēmu atzīst par legālu.
 
1.apr
Koronavīrusa krīzes vadīšanā līdz bruņotiem karavīriem pilsētu ielās vēl nav nonācis, taču atbalsta sniegšanā civilajām institūcijām iesaistās arī Nacionālie bruņotie spēki. Vairāki simti karavīru un zemessargu devušies talkā Latvijas robežu sargāšanā. Tāpat gatavībā ir mobilo telšu saimniecība, lai nepieciešamības gadījumā ar tām nodrošinātu mediķus un pacientus.
 
31.mar
Operatīvi vienojusies par to, ka vīrusa pandēmijas laika dīkstāves pabalsti pienākas arī uzņēmumiem ar NACE kodu – «ar monētu darbināmu spēļu automātu darbība (izmantošana)», valdība joprojām kavējas palīdzēt medijiem, kas reklāmas tirgus sabrukuma dēļ cieš milzu zaudējumus.
 
30.mar
Propagandas organizācija Re:Baltica noslēgusi nozīmīgu līgumu ar sociālās saziņas vietni Facebook par satura cenzūru. Turpmāk šī Rīgā bāzētā organizācija noteiks, kāds saturs ir un kāds saturs nav vēlams izplatīšanai Baltijas valstīs. Tas ir bīstami, jo, līdztekus kvalitatīvas pētnieciskās žurnālistikas piemēriem, organizācija īsteno arī informācijas operācijas.
 
27.mar
Valdības kuluāros noslēptu iemeslu dēļ Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ir samierinājies ar ministra Jura Pūces sievas iecelšanu Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sekretariāta vadībā. Tomēr niecīgā valsts pārvaldes iestāde sagādā arvien jaunus nepatīkamus pārsteigumus. Situāciju fondā sācis izvērtēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).
 
26.mar
Nu jau gandrīz katram Latvijas iedzīvotājam ir kāds rads, draugs vai paziņa, kam koronavīrusa infekcijas vai tās riska dēļ nepieciešams pašizolēties, un atbildīga kaimiņa pienākums šādā situācijā ir sniegt palīdzīgu roku, proti, aiziet uz vīrusu epicentru – lielveikalu, iepirkt kaudzi ēdamlietu vismaz nedēļai un tad diskrēti to visu nolikt uz mājas lieveņa. Uzdevums šķietami vienkāršs, bet pirmā reize praksē var izvērsties par nervus kutinošu pārbaudījumu.
 
25.mar
It kā ar koronavīrusa izraisīto reklāmas ieņēmumu kritumu vien nepietiktu, drukātajai periodikai saasinājusies cita – hroniska – liga. Valsts uzņēmums Latvijas pasts grasās pieteikt jaunos tarifus abonētās preses piegādēm, un tie būs četrkārt augstāki, ja valdība atteiksies pastu subsidēt.
 
24.mar
Latvijas Republikas prokuratūra ir iepirkusi tādas videonovērošanas kameras, kas neatbilst valsts drošības iestāžu rekomendācijām. Turklāt problēmas var rasties finanšu iestādēm, kas apkalpojušas darījumus, jo abi ražotāji atrodas Amerikas Savienoto Valstu sankciju sarakstā. Tā secinājusi Ārlietu ministrija.
 
23.mar
Krievija kā potenciāls riska un nestabilitātes avots Rietumu pasaulei ir analizēts jaunākajā Austrumeiropas politikas pētījumu centra APPC izdevumā Krievijas ekonomika: Putina 4. prezidentūras scenāriji. Neko labu pētnieki par Kremļa saimniecību un tās darba metodēm nesaka.
 
20.mar
Ģenerālprokuratūra uzskata, ka ar iepirkumiem, kuros iestāde šogad tikusi pie ASV sankcionētos uzņēmumos ražotām videonovērošanas kamerām, viss ir labākajā kārtībā – ko gribēja, to arī nopirka. Tomēr Ministru prezidenta birojs par to nav tik drošs un uzdevis sākt pārbaudi.
 
19.mar
Latvijas Republikas Prokuratūra, kas teorētiski ir viens no tiesiskas un godīgas valsts stūrakmeņiem, iekūlusies neglītā skandālā. Īsā laika posmā iestāde veikusi divus videonovērošanas kameru iepirkumus, un abi izskatās sarunāti. Turklāt iegādātās iekārtas ražojuši Ķīnas uzņēmumi, kas iekļauti ASV sankciju sarakstā, un tas prokuratūrai bijis zināms vēl pirms līgumu noslēgšanas.
 
17.mar
Sabiedrības fokusēšanās uz koronavīrusa izraisīto un valdības izsludināto ārkārtējo situāciju valstī ļāvusi izsprukt no lielāka skandāla Iekšlietu ministrijai. Atklājies, ka visa resora lietvedībā jau gadiem ilgi tiek lietota Krievijas valdības vajadzībām dizainēta datorprogramma ДоксВижн (arī DocsVision), tādējādi pakļaujot Latvijas valsti nevajadzīgam informācijas noplūdes riskam. Ministrija tagad paklusām cenšas šo nesmukumu nokopt.
 
16.mar
Negaidītu pavērsienu ārkārtas stāvokļa izsludināšana valstī izraisījusi arī Saeimas darbā pie administratīvi teritoriālās reformas. Visi likumprojektam iesniegtie, bet sešu dienu laikā vēl neizskatītie priekšlikumi piektdien tika atsaukti. Neatrisinot būtiskas kļūdas un trūkumus, likumprojekts tika pieņemts otrajā lasījumā. Šajā sasaukumā tā ir vēl neredzēta vienprātība starp pozīciju, opozīciju un neatkarīgajiem deputātiem.
 
13.mar
Valsts policija izsludinājusi pieteikšanos uz priekšnieka amatu – tiek meklēts majors, pulkvežleitnants, pulkvedis vai ģenerālis, kas strādājis vai strādā policijā un ir gatavs ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu runāt, būdams pieslēgts poligrāfa aparātam. Juristu aprindās prognozē, ka tie varētu būt Valters Mūrnieks, Juris Šulte un Andrejs Grišins.
 
12.mar
Interešu grupai, kas iestājas pret meža apsaimniekošanu tradicionālā veidā, ir izdevies apturēt izmaiņas mežizstrādi regulējošajos valdības noteikumos. Premjers piekāpies zaļo radikāļu spiedienam un problēmu atrisinājis, neiekļaujot grozījumu projektu sēdē. Teorētiski tie joprojām skaitās izskatīšanas stadijā, bet praksē tos neviens negrasās izskatīt.
 
11.mar
Izmantojot savā darbā Krievijas izcelsmes lietvedības programmu ДоксВижн (arī DocsVision), Iekšlietu ministrija pārkāpj valsts drošības iestāžu sniegtās rekomendācijas informācijas tehnoloģiju drošības pārvaldībai valsts un pašvaldību institūcijās un informācijas tehnoloģiju kritiskajā infrastruktūrā. Krievijas digitālie produkti ir potenciāls apdraudējuma avots Latvijas valstij. Sistēmas jaunāko versiju uzstādīšanu ministrija tomēr esot apturējusi.
 
10.mar
Taksometru pakalpojumu platforma Yandex nav vienīgā ar Krieviju saistītā programma, kuras lietošana rada bažas par datu iespējamu nodošanu Latvijai nedraudzīgai valstij. Iekšlietu ministrija, kas ir galvenā institūcija sabiedrības drošības, migrācijas, ugunsdrošības un glābšanas, kā arī robežu apsardzības jautājumos, jau daudzus gadus savu lietvedību kārto ar programmas ДоксВижн palīdzību.
 
9.mar
Cerība, ka Saeima spēs uzlabot nekvalitatīvi izstrādāto administratīvi teritoriālās reformas projektu, izrādījusies nepamatota. Pēc divām darbadienām un 17 stundu ilgas likumprojekta izskatīšanas tas kļuvis vēl samocītāks un neloģiskāks. Rīt likumprojekta izskatīšanu atsāks.
 
6.mar
Naidīgā noskaņojumā sācies administratīvi teritoriālās reformas otrais lasījums. Vakar tā fonā pa lielajiem autoceļiem lēni, lēni brauca traktori un smagās mašīnas, demonstratīvi kavējot satiksmi. Savukārt pie parlamenta pulcējās saniknoti novadu ļaudis un skandēja: «Atlaist Saeimu!» Likumprojekta izskatīšana jau no paša sākuma buksē.
 
5.mar
Vēl viens starptautisks kantoris pieteicies pamācīt Latvijas iedzīvotājus, kā mums jādzīvo, jādomā un kādas vērtības jāceļ godā. ANO Sieviešu diskriminācijas izskaušanas komiteja pieprasa grozīt virkni likumu un sacerēt jaunus, atsakoties no tradicionālām vērtībām un stereotipiem.
 
4.mar
Jelgavnieki vakar protestēja Briselē, Strenču iedzīvotāji šodien bloķē centrālo tranzītielu, bet rīt ar reģionālās reformas gaitu neapmierinātie cilvēki dosies traucēt satiksmi uz galvenajiem valsts autoceļiem teju visā Latvijā.