\\Autori

Imants Vīksne

22.mar
Līdz ar banku sektora nedienām Latvijas tēlam uzklupušas milzu nepatikšanas, bet vienīgā iestāde, kuras tiešajos pienākumos ietilpst tēla aprūpe – Latvijas institūts – no ļoti mazas ir pārtapusi mikroskopiskā, un proporcionāli sarukusi arī varēšana. Tomēr juridiski iestāde joprojām pastāv. Nelietderīgo valsts iestāžu likvidācijas plāns valdības daudzo darbu gūzmā palicis otrajā plānā.
 
22.mar
Ministru kabineta iecere aizliegt fiziskām personām lietot skaidru naudu nekustamā īpašuma darījumos un pērkot lietotas automašīnas sastapusies ar asiem sabiedrības iebildumiem, un arī tiesību eksperti norāda uz šāda aizlieguma pretrunu ar personas brīvībām. No valsts budžeta likumprojekta paketes attiecīgie grozījumi izņemti, un pirmdien par tiem vēlreiz spriedīs koalīcija.
 
20.mar
Hidroenerģētikas nozare pirms septiņiem gadiem gatavojās grandiozam attīstības sprādzienam. Latvijā bija apzinātas vēl 400 vietas, kur būvēt jaunas stacijas. Taču realitātē pa šo laiku hesu skaits pieaudzis vien no 143 līdz 146, un nozarei jāgatavojas nevis uz paplašināšanos, bet saraušanos. Vides nozare virzīs šādai elektrības taisīšanai neizdevīgus normatīvus.
 
19.mar
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja vietniece Gunta Razāne ir izskaidrojusies ar VID par īpašumiem un mašīnu, ko bija pazaudējusi, precizējot iepriekšējo valsts amatpersonas ienākumu deklarāciju. Pieļautā kļūme, domājams, būs novērsta deklarācijā par 2018. gadu. Tā jau iesniegta, bet publiski vēl nav pieejama.
 
18.mar
Latvijas vēstniecība Polijā apstiprina, ka Latvijas valstspiederīgajiem jau vairākkārt ir radušās konfliktsituācijas ar Polijas policiju. Problēmās nokļuvušajiem tiek sniegta palīdzība, tostarp valodas barjeras pārvarēšanai, un vēstniecība arī pārrunā šīs situācijas ar Polijas amatpersonām.
 
15.mar
Līdzībā par laulību aizsardzības nozares medusmēnesis ar vietējo militāro industriju ir beidzies, un tagad sākusies pieslīpēšanās piecgade. Nevienai no pusēm tas nav vienkārši, taču kopumā pastāv cerības uz ilgu un laimīgu laulību. Priekšnosacījums ir līdzvērtīgi ieguldījumi kopējas lietas labā – nauda un atbalsts apmaiņā pret kvalitāti un stabilām piegādēm. Pagaidām nodrošināta galvenokārt nauda.
 
14.mar
Iepazīstoties ar Finanšu kapitāla un tirgus komisijas priekšsēdētāja vietnieces Guntas Razānes valsts amatpersonas deklarācijām, Neatkarīgā tajās atklājusi vairākas dīvainības. Starp 2016. un 2017. gadu nez kur pazuduši četri nekustamie īpašumi, automašīna un arī uzkrājumi. Amatpersona apgalvo, ka Valsts ieņēmumu dienests pats pieļāvis kļūdu.
 
13.mar
Somijā ir līdzīgs klimats un reljefs kā Latvijā, līdzīgi apstākļi karošanai un iespējamā slodze bruņutransportam. Un somi taču ne vien karot prot, bet arī ražo kvalitatīvas lietas. Tāpēc Aizsardzības ministrijas iepirkumu komisijas izvēle par labu somu kompānijai Oy Sisu Auto Ab šķita loģiska. Bet tikai līdz brīdim, kad konkursa rezultātus atcēla Iepirkumu uzraudzības birojs.
 
12.mar
Šāds solījums mediju arhīvos lasāms ik pa laikam nu jau pārdesmit gadu garumā, taču šajā reizē cerības uz izdošanos ir lielākas, jo pašreizējais satiksmes ministrs Tālis Linkaits, iepriekš strādājot lidostas padomē, ļoti labi iepazinās gan ar šī biznesa mafiozo aspektu, gan taksometru interneta platformu visatļautību. Teju simboliski, ka agregators Taxify šobrīd maina nosaukumu uz Bolt, kas tieši to arī nozīmē – skrūve.
 
12.mar
Autoceļu kvalitāte, ja salīdzina ar laiku pirms desmit piecpadsmit gadiem, Polijā tagad ir brīnišķīga. Taču to nevar teikt par policijas darbu: to joprojām raksturo šoferu provocēšana, kukuļu izspiešana un īpaši cūciska attieksme pret ārzemniekiem. Kāda latviete nolēmusi pārmācīt Augustovas policijas iecirkni un nepieciešamības gadījumā grasās tiesāties līdz pat Eiropas Cilvēktiesību tiesai, liekot Polijas valstij atbildēt par savu satiksmes sargu korumpētību.
 
8.mar
Pilns Baltijas jūras līcis ar roņu mammām, kas bērnus pazaudējušas, un ronēniem, kas mammas neatrod. Tas tādēļ, ka šoziem bijis maz ledus, un to pašu vējš salauzījis un aizpūtis. Roņu tēvi gan pašlaik raizējas vienīgi par sekmīgu pārošanos.
 
7.mar
Teju divus miljonus vērtais Latvijas pārpurvošanas projekts LIFE REstore pētniekiem ļāvis nonākt pie pilnīgi jaunas atziņas attiecībā uz Latvijas radītajiem siltumnīcefekta gāzu izmešiem. Izrādās, ka esam vēl zaļāka valsts, nekā līdz šim uzskatīts, un par klimatam kaitīgu uzskatīto ogļskābo gāzi radām ievērojami mazākos apjomos.
 
6.mar
Divu brāļu – slepkavas un izvarotāja – konflikts atklāj kādu grūti risināmu problēmu cietumu sistēmā. Ieslodzītajiem ir pieejami telefonsakari un internets, tādējādi viņi spēj nekontrolēti sazināties ar ārpasauli, ietekmēt brīvībā esošos un plānot jaunus noziegumus.
 
5.mar
Valdības iecere vērsties pret skaidras naudas lietošanu izraisījusi plašu rezonansi sabiedrībā. Juristi konstatē, ka šis solis būtiski ierobežos personu privāto dzīvi un tiesības uz īpašumu.
 
4.mar
Bankas ABLV miršanas procesu uzraugošās institūcijas nākušas klajā ar optimistiskiem paziņojumiem par bankas klientu izvērtēšanas metodoloģijas drīzo saskaņošanu. Tas varētu nozīmēt, ka ASV Finanšu ministrija devusi vai vismaz pasolījusi neoficiālo zaļo gaismu bankas pašlikvidācijas procesam.
 
4.mar
Daudzās dzīvnieku aizsardzības biedrības, kas spītīgi nereģistrējas par patversmēm, cenšas izgāzt nozares sakārtošanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos. Tās vēlas darboties kā pagrīdes suņu un kaķu veikali, bet vienlaikus turpināt iekasēt no sabiedrības ziedojumu naudu, apelējot pie cilvēku līdzcietības.
 
1.mar
Latvijas politiķi vairāk rūpējas par sevi un citiem bagātniekiem nekā par nabadzības riskam pakļauto sabiedrības daļu. Neilgā laika posmā saņemti atkārtoti pārmetumi par valstī nepareizi piekoptu sociālo politiku un cilvēkiem nedraudzīgu nodokļu reformu.
 
28.feb
Valdība izskatīšanai Saeimā virza skaidras naudas aizliegumu – sākotnēji tas tiks noteikts konkrētiem darījumiem automašīnu un nekustamā īpašuma tirdzniecībā. Taču turpmākā tendence ir nepārprotama – valsts virzās uz savu iedzīvotāju totālu finanšu kontroli, pieņemot, ka pilnīgi visi nodarbojas ar noziedzīgu līdzekļu un teroristu apkalpošanu.
 
27.feb
Nodokļu reforma ir rezultējusies ar aptuveni 200 miljoniem eiro, kas pērn it kā palikuši iedzīvotāju makos, un tūkstošiem parādnieku, kuriem nāksies papildus piemaksāt iedzīvotāju ienākumu nodokli. Lai jaunais deklarācijas iesniegšanas un parāda dzēšanas pienākums būtu mazsāpīgāks, valdība nolēmusi termiņu pagarināt līdz 2020. gada 1. decembrim.
 
26.feb
Pie Ministru kabineta turpinās protesta akcija – badastreiks stafetes veidā. Tā dalībnieki izvirza valdībai daudzas un dažādas prasības, kas kopumā raksturojamas ar tēzi: valstī viss ir slikti.
 
26.feb
Vīrietis, kurš līdzatbildīgs divu cīņas suņu nobadināšanā, aizvakar ticis smagi piekauts. Šī atriebības akta veicēji izrēķināšanos dokumentējuši, izliekot bildes publiskai apskatei un iztirzāšanai sociālajā tīklā. Pieteikusies arī suņu reģistrētā īpašniece – izdzīvojušo kucīti grib ņemt atpakaļ pie sevis, kaut gan pati savulaik atdevusi suņus, kam pagadās.
 
22.feb
Ropažu novada pašvaldības policija ierosinājusi kriminālprocesu par vardarbību pret dzīvniekiem.