\\Autori

Arno Jundze

14.dec
Latvijas Grāmatizdevēju asociācija izplatījusi paziņojumu, kurā aicina Saeimas deputātus, Kultūras ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Finanšu ministriju atgriezties pie samazinātās 5% pievienotās vērtības likmes grāmatām.
 
7.dec
Nedēļas nogalē kulmināciju piedzīvos ikgadējais Prozas lasījumu festivāls, kas norisinās Latvijas Rakstnieku savienības paspārnē. Pirmie tā pasākumi ir jau notikuši, no tiem var secināt, ka publikas interese aizvien pieaug, tāpēc ieteikums visiem klausīties gribētājiem nedēļas nogalē – nāciet uz pasākumu laikus, lai nav jāstāv kājās.
 
30.nov
Šovakar, 30. novembrī, Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Džeimsa Goldmena lugai Lauva ziemā. Darbs, kas vēsta par Anglijas karaļa Henrija II galma intrigām, latviešu teātra vēsturē atstājis spožu nospiedumu, jo reiz, septiņdesmito gadu beigās, ticis iestudēts toreizējā Andreja Upīša LPSR Valsts akadēmiskajā drāmas teātrī, tomēr kopš tā laika pagājuši gandrīz četrdesmit gadi. Jaunajā iestudējumā galvenajā lomā būs aktieris Juris Žagars.
 
23.nov
Nākamo trešdien, 28. novembrī, pulksten 18 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē (Krišjāņa Barona ielā 1 Rīgā) svinīgā ceremonijā tiks atklāti Izcilības balvas kultūrā 2018. gada laureāti.
 
23.nov
Šovakar (23. novembrī) notiks Spēlmaņu nakts svinīgā apbalvošanas ceremonija, bet jau rīt Latvijas Leļļu teātris dosies ceļā, lai vestu vienu no kategorijā Gada lielās formas izrāde nominētajām izrādēm Zelta zirgs. Variācijas par Raiņa tēmām uz 14. Starptautisko laikmetīgo leļļu teātra festivālu ImPuls.
 
22.nov
Ingai Žoludei, pirmajai Latvijas rakstniecei, kas ieguvusi Eiropas Savienības balvu literatūrā, šis rudens ir darba pilns. Nupat apgādā Dienas Grāmata klajā nācis viņas romāns Materia botanica, kas savā ziņā turpina romāna Silta zeme varoņu gaitas, tāpēc abi darbi iekļauti vienos vākos. Nesen Inga atgriezās no tūres pa Polijas pilsētām, kurās viņa prezentēja stāstu krājuma Mierinājums Ādama kokam izdevumu poļu valodā, tiekoties ar lasītājiem Vroclavā, Poznaņā, Krakovā un Varšavā. Par šiem notikumiem un literatūru arī saruna ar Neatkarīgo.
 
2.nov
Nākamo otrdien, 6. novembrī, pulksten 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē notiks aizraujošs bezmaksas koncerts. Tajā skanēs Olivjē Mesiāna dziesmu cikls soprānam un klavierēm Harawi (Mīlas un nāves dziesmas) visai interesantā interpretācijā. Reti atskaņoto vokālās kamermūzikas pērli klausītājiem piedāvās Marija Elizabete Sīgere (mecosoprāns, Francija) un Toms Ostrovskis (klavieres, Latvija).
 
31.okt
Ja vēlaties kādu svaigu un nedaudz biedējošu pasaku grāmatu par banku ikdienu, afērām, pasūtījuma slepkavībām, tostarp pat lidmašīnas katastrofu, uz kuras vāka pats Lī Čailds dziļdomīgi izteicies – varbūt tas viss šobrīd notiek pa īstam – tad jūs, iespējams, esat īstā mērķauditorija, lai lasītu šo.
 
30.okt
Tulkojusi Māra Poļakova, "Zvaigzne ABC"
 
29.okt
Tulkojusi Alda Vāczemniece, "Zvaigzne ABC"
 
28.okt
Tulkojusi Agija Krasta, "Zvaigzne ABC"
 
27.okt
Tulkojusi Dina Kārkliņa, "Kontinents"
 
26.okt
Tulkojis Jāzeps Springovičs, "Kontinents"
 
25.okt
Tulkojusi Gunita Mežule, "Kontinents".
 
25.okt
Latvijas simtgades gaidu laikā ir tikai dabiski, ka sabiedrība uzzina par lieliem pabeigtiem darbiem, kas tā vai citādi nes Latvijas vārdu. Šobrīd notikumu degpunktā, iespējams, ir jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) veidotās Nacionālās enciklopēdijas sējums, kas drīz būšot arī brīvi pieejams internetā, tomēr uzmanību ir vērts pievērst arī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) paspārnē tapušajam divsējumu rakstu krājumam Latvija un latvieši.
 
18.okt
To, ka divreiz vienā upē neiekāpsi, zināja jau senie domātāji. Tomēr starptautiskais grāmatu tirgus Frankfurtē, kas norisinājās no 10. līdz 14. oktobrim, šogad, šķiet, bija mainījies ne tikai kosmētiski. Atšķīrās ne tikai reklāmas saukļi vai stendu krāsojums. Visticamāk, nozīmīgākā grāmatu pasaules mese ir lielāku pārmaiņu priekšā.
 
21.sep
Šovakar Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Dž. Dž. Džilindžera iestudētajai Franka Vēdekinda Lulū. «Pienāk brīdis, kad izrādē beidzas eņģelis un sākas velns,» teikts anotācijā. Kāds tas būs uz skatuves, to varēsim pārliecināties savām acīm, bet uz pirmspirmizrādes sarunu Neatkarīgā šoreiz aicināja vienu no šīs sezonas Dailes teātra jaunieguvumiem – aktieri Andri Buli. Viņš pēc brīvmākslinieka jeb frīlancera gadiem kļuvis par štata aktieri teātrī, kurš šoruden sācis savu 99. sezonu. Pirmais jautājums mūsu sarunā likumsakarīgi par Franku Vēdekindu, kurš ar savām lugām atstājis pēdas ne tikai teātra, bet arī mēmā kino vēsturē.
 
14.sep
Gadskārtējās Dzejas dienas nedēļas nogalē piedzīvo savu noslēgumu un arī kulmināciju.
 
6.sep
Rīt visā Latvijā oficiāli sāksies tradicionālās Dzejas dienas. Pasākumu jau ierasti ir daudz, tie notiek gan profesionālā dzejas festivāla Dzejas dienas ietvaros, gan ārpus tā: pilsētās, novados, ciemos – jebkur, kur cilvēki lasa dzeju. Un ne tikai Latvijā.
 
5.sep
Šveices pilsētā Bādenē šonedēļ norisinās animācijas filmu festivāls Fantoche.
 
5.sep
Klusībā turēju īkšķi, lai šī grāmata nonāktu pie lasītājiem. To, ka Valdis Atāls raksta atmiņu grāmatu, zināju, bet dažkārt jau tā mēdz notikt, ka stāsti iesprūst kaut kur izplatījumā starp stāstnieku un papīru. Par laimi, te nu tā ir – Elles debesis.
 
31.aug
Dzejas dienu ieskaņā apgāds Neputns laidis klajā Ulža Bērziņa dzejas krājumu Idilles.