\\Autori

Arno Jundze

8.apr
Šonedēļ AKKA/LAA padome 4597 Latvijas autoru vārdā izplatījusi publisku paziņojumu, kas adresēts Ministru kabinetam un Kultūras ministrijai. Tajā izteikts protests par absurdo kārtību, kuras rezultātā uz dīkstāves pabalstiem nevar pretendēt mākslinieki, kuri no autortiesību aģentūrām saņem autortiesību atlīdzību vai atlīdzību par blakustiesībām.
 
2.apr
Šonedēļ ārkārtas situācijas apstākļos Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija, kurā darbojās rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejniece Anna Auziņa, rakstniece Evija Gulbe, literatūrzinātnieks un literatūrkritiķis Arnis Koroševskis, dzejniece Ieva Rupenheite, rakstnieks Pauls Bankovskis, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova, izziņoja nominācijas labākajiem 2019. gada literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā.
 
27.mar
Sākšu ar atrunu. Februārī, kad nedēļas nogalē lidoju uz Angliju, nekādu karantīnu vai ceļojumu ierobežojumu vēl nebija. Mediji gan kaut ko rakstīja par Covid-19 Uhaņā, par Eiropu, tomēr par Angliju nekādu brīdinošu ziņu vēl nebija. Nešķita, ka briti to uztvertu nopietni. Tāpat kā mēs. Vīruss nebiedēja, drīzāk māca ziņkārība, kāda gan izskatās jocīgiem ļautiņiem piebāztā sala dažas dienas pēc tam, kad tās valdība bija lepni paziņojusi, ka viņi vairs nav Eiropas Savienībā.
 
27.mar
Ārkārtas situācijas apstākļos bez svinīgās ceremonijas vakar Latvijas Radio raidījumā Kultūras rondo tika paziņoti Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas organizētā konkursa Zelta ābele 2019 laureāti astoņās kategorijās. Par gada mākslinieku ekspertu komisijas vērtējumā tika atzīts Aleksejs Muraško.
 
22.mar
Filmu studija Deep Sea Studios un kinorežisors Matīss Kaža piedāvā iespēju interneta lietotājiem bez maksas jebkur pasaulē noskatīties trīs studijā veidotas filmas: starptautiski godalgoto dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu!, dokumentālu portretstāstu Vīrietis un dālijas par dzīvi mūsdienu Latvijas laukos, kā arī spēles īsfilmu Meierholda lidojums, kurā krievu avangarda režisoru Vsevolodu Meierholdu atveido Jaunā Rīgas teātra aktieris Kaspars Znotiņš.
 
20.mar
Orķestris Rīga ir apkopojis digitālos resursus un informē par iespējām klausītājiem baudīt orķestra koncertus audio un video ierakstos. Mājaslapas www.orkestris.riga.lv sadaļā Skaties un klausies apkopotas krāšņas koncertu fotogalerijas, kā arī atsevišķi audio un video ieraksti, kur līdzās orķestrim Rīga uz skatuves stājušies tādi solisti kā Raimonds Pauls, Daumants Kalniņš, Inga Šļubovska-Kancēviča, Oskars Petrauskis un daudzi citi.
 
18.mar
Laikā, kad atcelti visi iespējamie publiskie sporta un kultūras pasākumi, likumsakarīgs ir jautājums – ko darīt brīvajā laikā? Tās senās dienas, kad nekur nenotika nekas un cilvēki apmierinājās ar kādu zaļumballi vasaras tveicīgā piektdienas vakarā, ir sen beigušies. Mūsdienu pasaule nav iedomājama bez kultūras un izklaides piedāvājuma, bet ārkārtas situācijā dzīve šajā sektorā ir šķietami apstājusies.
 
13.mar
Šomēnes apgāds Zvaigzne ABC atzīmē pirmās publicētās e-grāmatas desmito dzimšanas dienu, jo 2010. gada 8. martā Zvaigzne ABC izdeva pirmo e-grāmatu latviešu valodā – Lorensa Frīmena un Jura Rubeņa darbu Krīzes iespējas. Meditācija kā dzīves līdzsvarošanas māksla.
 
4.mar
Nedēļas nogalē Ķīpsalā 23. reizi norisinājās gadskārtējie grāmatu svētki – Latvijas Grāmatu izstāde 2020.
 
28.feb
Radīta jauna latviešu teātra apvienība Freshfreshfr. To oficiāli savā vārdā izplatītajā relīzē izsludinājis režisors Viesturs Meikšāns, norādot uz vēl vienu partneri – scenogrāfi Moniku Pormali.
 
28.feb
Latviešu operdīva Maija Kovaļevska piedalīsies 28. Liepājas Starptautiskajā zvaigžņu festivālā. Vispirms koncertzālē Lielais dzintars viņa uzstāsies 13. martā, piedāvājot kamermūzikas programmu Dziesmas un noktirnes. Savukārt 14. martā noslēguma koncertā izcilā māk- sliniece kopā ar LSO Atvara Lakstīgalas vadībā izpildīs populāru operu ārijas.
 
27.feb
Šonedēļ Latvijas Grāmatizdevēju asociācija izsludinājusi grāmatu mākslas konkursa Zelta ābele nomināciju sarakstu, izziņojot arī mūža balvas ieguvēju. Šogad to saņems ilggadējā Smiltenes grāmatnīcas vadītāja un darbiniece Aija Reņģe.
 
26.feb
Latvijas Nacionālais balets devies viesizrādēs uz Vāciju, kur Hannoveres Valsts teātrī izrādīs Ādolfa Adāna baletu Korsārs un Jura Karlsona baletu Karlsons lido… Abu iestudējumu horeogrāfiju veidojis Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.
 
21.feb
Orķestris Rīga diriģenta Valda Butāna vadībā sadarbībā ar Rihardu Zaļupi gatavo kino mūzikas koncertprogrammu, kas publikai tiks piedāvāta 1. martā Vidzemes koncertzālē Cēsis un 7. martā Ventspils koncertzālē Latvija. Mūziku ar stāstiem bagātinās muzikoloģe Liene Jakovļeva.
 
19.feb
Koncertuzveduma versijā atjaunotā Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes rokopera "Kaupēn, mans mīļais" sākusi savu ceļu pie klausītājiem, lai šo svētdien, 23. februārī, priecētu publiku Rīgas VEF Kultūras pilī, savukārt 29. februārī viesotos Alūksnes Kultūras centrā.
 
5.feb
Leona Brieža aiziešana mūžībā pagājušās nedēļas nogalē bija šoks. Sociālajos tīklos cilvēki neslēpti skuma, publiskoja viņa dzejas rindas, dalījās ar tīmekļa saitēm, kurās iespējams klausīties dažādu komponistu dziesmas ar Leona Brieža vārdiem un personiskajām atmiņām.
 
29.jan
Fonds Mākslai vajag telpu informē, ka šogad turpinās programmu Izbraukuma nodarbības par 20. gs. otrās puses un mūsdienu mākslu un piedāvā Latvijas skolām pieteikties izbraukuma nodarbībām, kuru laikā jauniešus iepazīstina ar latviešu mākslas vēsturi un mūsdienu mākslas procesiem, aicinot viņus arī izteikties un artikulēt savu viedokli par mākslu.
 
29.jan
Apgāds Kontinents, kurš, tā vien šķiet, pēdējā laikā mēģina paplašināt savu grāmatu klāstu, ko agrāk pamatā veidoja New York Times bestselleru listes autori, laidis klajā pašmāju rakstnieka vēsturisko romānu Livonijas slazdā. (Ja atceramies, pirms tam bija Igaunijā atrastās Ziedoņa Siliņa Latviešu leģionāra piezīmes.)
 
17.jan
Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir šoreiz nominējusi divus autorus.
 
9.jan
Janvāra sākumā Latvijas lielākie grāmatu tirgotāji publiskojuši savas versijas par 2019. gadā visnaskāk pirktajām grāmatām.
 
5.jan
Pateicoties Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvai un Kultūras ministrijas atbalstam, VKKF padome pieņēmusi lēmumu 2020. gadā organizēt VKKF vēsturē nebijušu konkursu – Jaunrades veicināšanas stipendiju mērķprogramma.
 
30.dec 2019
2019. gadā mūžības dzirnas griezās skarbi un nežēlīgi, aizsaulē aizsaucot virkni izcilu Latvijas cilvēku, kuru darbībai bija liela ietekme uz latviešu sabiedrību, kultūru un politiku. Pārstāvot dažādas jomas un sludinot dažādas mākslas un dzīves patiesības, viņi tomēr bija vienoti, jo lika mums domāt.