\\Autori

Arno Jundze

13.nov
Latvijas Rakstnieku savienībā saņemta skumja ziņa. Lāčplēša dienā 93 gadu vecumā mūžībā aizgājis rakstnieks un dramaturgs Harijs Gulbis (25.10.1926 – 11.11.2019).
 
9.nov
Šonedēļ galerijā M. Māksla atklāta visai neparasta pazīstamās grāmatu mākslinieces Gitas Treices gleznu izstāde, kurā aplūkojama pazudušo/atrasto dzīvnieku portretu galerija.
 
7.nov
Šogad novembrī, no rīta pamostoties, nav iespējams ieslēgt datoru tā, lai tas nepiedāvātu kaut ko no Dvēseļu puteņa.
 
25.okt
Tradicionālie Rīgas Grāmatu svētki šodien un rīt (25. un 26. oktobrī) notiks grāmatām ļoti iederīgā vietā – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB).
 
24.okt
Starptautiskais Frankfurtes grāmatu tirgus – savā ziņā grāmatniecības pasaules olimpiskās spēles – pagājušajā nedēļā norisinājās šajā Vācijas pilsētā, pulcinot izdevējus un autorus no visiem apdzīvotajiem kontinentiem.
 
20.okt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs šodien, 20. oktobrī, pulksten 18 ielūdz uz veļu vakaru jeb aizgājušo senču godināšanu.
 
18.okt
Rudens atpūtas braucieni uz kādu no Grieķijas salām vai pašas Grieķijas kūrortiem kļūst aizvien populārāki Latvijā. Tie lieti noder visiem, kam sabojāta vasara tepat Latvijā. To, ka tā būs saķēzīta arī man, nojautu jau pavasarī. Tāpēc, aplūkojot tobrīd neticami lētos rudens piedāvājumus, ierunājās skopais. Kāpēc neietaupīt? Nolēmu pārkāpt principu – nekādas tūrisma aģentūras – un laikus iegādāties kaut no sērijas – tā, lai blakus ir forša smilšu pludmale, nav pārāk trokšņains un nav jākratās pāri visai Krētai uz viesnīcu. Prognoze piepildījās. Vasaru man bezcerīgi sabojāja darbi. Desmit dienas Krētā bija burvīga kompensācija par to, ko neizbaudīju vasarā.
 
20.sep
Saruna pirms pirmizrādes Dailes teātrī 20. septembrī ir pirmizrāde Reja Kūnija komēdijai Neiespējamā misija. Ierasti neiespējamajai misijai – intervijai mēģinājumu karstumā pirms pirmizrādes, kad izrādē iesaistītajiem vismazāk par visu pasaulē gribas ar kādu parunāt par topošo izrādi – šoreiz piekrita Artis Robežnieks, kurš tajā spēlēs galveno lomu. Nojaušot, ko prasīšu vispirms, viņš apsteidza notikumus, sakot: «Ar jautājumu, kāpēc tieši šī izrāde, ir jāiet pie režisora Dž. Dž Džilindžera. Bet es esmu pateicīgs, ka man tajā iedeva lomu! Toties kādu! Taksometra šoferis Džons Smits. Divsievības piekopējs.»
 
18.sep
Dzejas dienu 2019 balvu par labāko oriģināldzeju šogad saņēma Arvis Viguls par pērn iznākušo krājumu Grāmata.
 
6.sep
Sestdien, 7. septembrī, oficiāli tiek atklāts starptautiskais profesionālās dzejas festivāls Dzejas dienas 2019. Tas šogad uz dažādām Rīgas skatuvēm un pilsētvidē norisināsies līdz 16. septembrim, piebilstot, ka profesionālie pasākumi ir rozīnīte lielajā ikgadējā Dzejas dienu kliņģerī, ko Latvijā bez jel kādas partijas vai vadības virsuzraudzības cilvēki svin katru septembri kopš 1966. gada.
 
30.aug
Laiku pa laikam medijos un sociālajos tīklos parādās virsraksti, kuros dažādās kombinācijās dominē vārdi «apkrāpj tūristus».
 
8.aug
Armanda Pučes jaunais romāns Aitas pārdošanas pirmajā nedēļā jau iekļuvis Latvijas grāmatnīcu desmit visvairāk pārdoto grāmatu skaitā. Kādam varbūt šķiet, ka Armands savās grāmatās mēdz uzdot nepolitkorektus jautājumus, atgādināt neērtas lietas un provocēt. Tomēr diezgan nepārprotami ir tas, ka viņš, piedāvājot atklātu valodu, rosina lasītājus domāt, bet lasītājiem, ja viņus uzrunā nopietni un no sirds, tas vienmēr iet pie sirds.
 
7.aug
Šonedēļ piedāvāju Neatkarīgās lasītājiem pievērst uzmanību vēl diviem šīs vasaras grāmatu jaunumiem. Viens no tiem pretendē tikt iekļauts visnotaļ noderīgas izziņu literatūras plauktā, otrs atmiņu formā stāsta par aizgājušo laikmetu un apliecina to, ka dzīve var būt krāšņa arī lielā nabadzībā.
 
1.aug
Toma Kreicberga jaunākais romāns Havanas kaķu karalis savu pirmizdevumu piedzīvoja ASV, kur tika izdots angļu valodā un vēlāk arī spāņu valodā. Šopavasar tas Ievas Melgalves tulkojumā iznāca arī latviešu valodā apgādā Zvaigzne ABC, kļūstot par interesantu atradumu daudziem mūsu lasītājiem.
 
31.jūl
Vasaras atvaļinājumu karstumā un droši vien arī ziemas salā der palasīt ne tikai tradicionālo izklaides daiļliteratūru par lielo mīlu vai negantiem slepkavniekiem, bet arī cita žanra darbus.
 
17.jūl
Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva, kura šogad svin 15. gadskārtu, tiks pasniegta nākamo trešdien, 24. jūlijā, pulksten 18 Botāniskā dārza šķūnī Rīgā, Kandavas ielā 2.
 
12.jūl
Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja iesaistīties unikālā ģimeņu un dzimtu grāmatu izstādes veidošanā projekta Bibliotēka ietvaros.
 
11.jūl
Pagājis nu jau pietiekami ilgs laiks, kopš kāds simtgadnieks, vārdā Allans Karlsons, izkāpa pa veco ļaužu mītnes logu, kura viņam bija apriebusies līdz kliņķim, lai dotos ceļā un nonāktu arī pie latviešu lasītājiem.
 
28.jun
Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazā Pils iela 19, Rīga) īsi pirms Jāņiem atvērta un līdz 10. septembrim apskatāma jau piektā izstāde sērijā Rīga, kuras nav. Kartes un plāni.
 
5.jun
Ja esat uz tā pārdomu viļņa, ko pozitīvā nozīmē izraisīja seriāla Sarkanais mežs noskatīšanās, tad jums noteikti jāizlasa igauņu rakstnieka Ilmara Taskas romāns Pobeda 1946, kura vāku izdaiļo pēckara padomju laika sapnis – krēmkrāsas luksusa auto Pobeda.
 
24.mai
«Tas biju es, kurš gribēja iestudēt Bīstamos sakarus,» bez vilcināšanās saka režisors Jans Villems van den Boss, – «tomēr, ja pavisam godīgi, šīs sarunas bija tik sen, ka vairs neatceros, kā īsti viss notika.»
 
17.mai
Tagad, kad seriāla Sarkanais mežs pirmizrāde Latvijas Televīzijā jau kļuvusi par pagātni, var tikai brīnīties, kāpēc latviešiem, kas to vien dara, kā augām dienām runā par to, kā mīl savu vēsturi, vajadzēja teju trīsdesmit gadu pēc neatkarības atjaunošanas, lai uzņemtu pirmo seriālu par vienu no sāpīgākajām Latvijas vēstures lapaspusēm – pēckara mežabrāļiem.
 

Rīgas namu pārvaldnieks