13. janvārī jāiet ielās!

13. janvārī, plkst. 17:30, Doma laukuma notiek plaša protesta akcija, kuras rīkotāji (Sabiedrība citai politikai) aicina tautai pulcēties zem lozunga atlaist Saeimu. Arodbiedrības gan dosies demonstrēt zem saviem lozungiem – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs min atslēgas vārdus „par solidaritāti un pret valdības patvaļu“.

Vai Saeimu vajag atlaist, vai nē – tas ir sarežģīts jautājums. Mans personīgais viedoklis ir, ka pašreiz tāda rīcība būtu pāragra. Saeimas atlaišanu vajadzētu koordinēt tā, ka ja Saeima tiktu atlaista, tad tas notiktu laika posmā, kas dotu iespējas rīkot Saeimas vēlēšanas vienlaicīgi ar pašvaldību vēlēšanām. Tas arī dotu laiku jauniem politiskiem spēkiem izveidoties un nopozicionēties, ja tie sāktu rosīties jau tagad. Vēl es uzskatu, ka steidzami jāpieņem Satversmes grozījumi, kuri nosaka, ka ja Saeima tiek atlaista, tad neviens no Saeimā esošajiem deputātiem vai valdības ministriem nedrīkstētu kandidēt nākamajās vēlēšanās, nedz arī ieņemt citus politiskus amatus nākamajā mandātu periodā, jo ja deputāti to zinātu, tad pat vissavtīgākais maita būtu spiests rīkoties visai tautai par labu.

Bet tas nav tas būtiskais šajā gadījumā. Pēdējā mēneša laikā esmu saticis daudzus cilvēkus, un gandrīz bez izņēmumiem tie ir bijuši dziļi sašutuši par Saeimas un valdības rīcību. Tagad ir lieliska iespēja savu sašutumu izpaust ne tikai pie vakariņu galda, bet publiskā telpā. Ir lieliska iespēja parādīt mūsu deputātiem, ka mēs esam dziļi neapmierināti ar viņu rīcību, un, ka mēs esam gatavi cīnīties par mūsu tiesībām.

Beidzot jāpienāk laikam, kad cilvēki skatās nevis uz to, kas demonstrāciju organizē, bet uz to, par ko demonstrācija dziļākajā būtībā ir. Es pats uzskatu Štokija partiju par daļu no problēmas, par daļu no tās valdošās elites, kuru es no visas sirds neciešu un necienu, bet tas nedrīkst būt noteicošais kad izvēle ir starp protestēšanu un trulu mājās sēdēšanu. Ja negribi pieprasīt Saeimas atlaišanu vai atbalstīt LBAS lozungus, tad ej protestēt pats ar savu lozungu. Uztaisi pats savu plakātu, paud savu viedokli, bet galvenais – aizej!

Latvijai ir jāpārņem citu valstu prakse, kur demonstrācijās par visai sabiedrībai būtiskiem jautājumiem piedalās visi, kuriem rūp valsts liktenis. Ja citur Eiropā atsevišķos gadījumos var apvienoties pat radikāli kreisie grupējumi ar neoliberāļiem, tad kāpēc mums būtu jāskatās uz to, kas parakstījis pieteikumu, nevis uz lietas būtību?

Šobrīd runa ir par nepatikas izpaušanu pret esošo korumpētu valsts vadību, par nepatikas izpaušanu pret visiem tiem, kuri acīs skatīdamies tautai ir melojuši un turpina melot. Ir jāizrāda vienotība un solidaritāte šo cilvēku priekšā. Lietussargu revolūcija pierādīja, ka tautai ir spēks, un ir tiešām pienācis pēdējais laiks tautai atkal parādīt savus muskuļus. Nedrīkst paļauties apātijai, nedrīkst teikt, ka nekas jau tāpat nemainīsies.

Jā, varbūt 13. janvārī nekas nemainīsies, bet ja nemainīsies, tad iesim ielās 20. janvārī, vai 27. janvārī; iesim ielās atkal un atkal, līdz beidzot mūsu izmisums tiks uzklausīts. Tikai tādā veidā mēs vispār varam cerēt kaut ko mainīt uz labo pusi, un tāpēc arī aicinu visus, kuriem rūp Latvijas nākotne un kuri ir kritiski pret pašreizējo valdību, pulcēties Doma laukumā 13. janvārī.

Uz tikšanos!

 
Komentāri Skatīt