Viedokļi: Latvijas saule spīd visiem 20 komentāri
 
Viedokļi

Latvijas saule spīd visiem

 
F64

Latvijas Politiski represēto apvienības (LPRA) 29. konference (10. februāris, Latviešu biedrība) lika domāt. Te – tikai trīs tēzes.

Pirmkārt, domāju, ka arī Latvijā, turklāt ne tikai varā, bet arī sabiedrībā, represēto traģēdija un tās ietekme uz tautas likteni nav adekvāti politiski un arī sociāli novērtēta. Proti - cik no mums, kas neesam tikuši represēti, cik to no tiem, kas tagad vada neatkarīgu valsti, ir pilnībā un perfekti, nevis vien klišejiski apzinājušies šīs traģēdijas iemeslus, guvuši no tās mācību savai politiskai rīcībai? PSRS tika represēti vairāki miljoni cilvēku. Nupat lasīju samērā svaigu Krievijā veiktu pētījumu, kurā uzsvērts, ka gandrīz puse represēto bija tehniskās un humanitārās inteliģences pārstāvji. Proti - ja mēs un mūsu politiķi būtu papūlējušies atjaunot, atražot Latvijas inteliģenci, protams, mūsdienīgā garīgā, ētiskā pirmspadomju stājā, vai tad mums teju 30 gadus pēc neatkarības atjaunošanas vairs būtu nereti jāspriedelē par to, ka postpadomju nostalģija vērojama arī latviešu vidē? Te es vēlētos, lai mēs turam prātā un samērojam ar savu rīcību krievu klasiķa Ņekrasova sen sacīto (parindenis): «Ļaudis, kas kalpa kārtā, Dažkārt vistīrākie suņi: Jo smagāks tiem sods, Jo mīļāki kungi!» (Es te Ņekrasovu citēju pamatā tāpēc, ka man savā ziņā paradoksāls likās Krievijas pētījumā konstatētais: 57% no represēto bērniem teikuši, ka padomju režīms bijis «labs», bet 7% - ka vislabāk bijis pie Staļina, saistībā ar tagadni 48% uzskata, ka pie padomju varas bija labi, tagad - slikti). Tas pirmais.

Otrkārt, man šķiet, ka konferencē akcents tika pamatoti un ļoti korekti virzīts tieši uz represēto bērnu (arī represēto) pusi. Saskaņā ar konferencē minētiem, datiem Latvijā politiski represēto personu ir ap 13 000. Pērn (2016.1.11.- 2017.12.) aizsaulē aizgāja 954. Parēķiniet paši, kāda gadagājuma represētie var pamatā uzturēt LPRA. Turklāt - pieaugušo ģimeņu un viņu apjaustai valsts traģēdijai personiskās sekas tomēr bija kaut nedaudz, bet citādas nekā tās, kas noteica represēto bērnu apziņu. To ir jāmēģina saprast. Es to izlasu Dzintras Gekas Sibīrijas bērnos, un es to redzu fiksētu arī minētajā pētījumā. Piemēram, 29,4% no mājās palikušajiem represēto bērniem tikuši pazemoti, nicināti, apsaukāti par tautas ienaidnieku bērniem, bet 17,6% teikuši, ka viņiem justs līdzi un palīdzēts. Nedomāju, ka LPSR šī proporcija bija daudz savādāka.

Atceraties Vladimira Visocka dziesmiņu «Mani bez vēsts zudušie, tavi bez vainas paņemtie…»? Kur bija šo bērnu vaina? Lielā mērā tieši tāpēc es piekrītu konferencē sacītajam un tās rezolūcijā fiksētajam, ka atbalstam represētajiem jābūt atkarīgam nevis no pašvaldību iegribām un iespējām, bet valsts noteiktam un vienotam. Kaut vai tādam, kā tika teikts: ik gadus 18. novembrī - vismaz 100 eiro.

Treškārt, rezolūcijā teikts, ka LPRA vairākus esošās valdības darbus uzskata par apsveicamiem. Tajā skaitā - plānus pāriet uz vispārējo izglītību skolās un bērnudārzos latviešu valodā. Esmu rakstījis, ka ar politisku paziņojumu man šajā ziņā nepietiek. Lai notiktu, kas sacīts rezolūcijā, «paaudžu un sociālo slāņu vienotība», latviska Latvija visiem iedzīvotājiem («Latvijas saule spīd visiem»), pilsoņu drošība bez iekšējiem ienaidniekiem, man vajag arī perfektu profesionālu (pedagoģisku) iecerēto reformu pamatojumu. Turklāt es uzskatu - ja partijām, kuras iestājas par latviešu valodu, nav padoma, kā apturēt latviešu aizplūšanu no Latvijas, bet ir tikai šī ideja par valodu krievu skolās, tad tās ir liekules. Nevis patriotes. Tām latviešu valoda šajās skolās vajadzīga nevis valsts spēkam, bet tikai savām priekšvēlēšanu pozām. Šajā sakarā man ļoti patika tas, ko konferencē teica LPRA Rīgas Vidzemes nodaļas pārstāve, skolotāja Aīda Gulbe. Viņa teica, ka esam maza nācija, tāpēc mums jāzina daudzas valodas. Viņa atgriezās no Sibīrijas astoņu gadu vecumā, zinādama latviešu un krievu valodu. Krievu valodu viņa apguva vienaudžu vidē. Un es ar savu pieredzi atbalstu viņas domu, ka vislabāk bērni apgūst valodu līdz skolas vecumam. Piekrītu viņai, ka bērnudārzus nevajag dalīt valodās, ka šajos (latviešu) bērnudārzos uzsvars jāliek ne uz audzinātāju, bet uz bērnu kontaktēšanos. Tad, kā teica Gulbes kundze, var cerēt, ka bērni būs lojāli Latvijai. Jo jebkurā gadījumā «vaina nav bērnos, bet skolotājos». Un politiķos.

Komentāri [20]
#
70-80 15.februāris 2018 17:26 atbildēt
Joprojām visiem ir bailes atzīt, ka vajāšanas notika līdz pat 91.gadam. Visas vajāto liecības tiek pilnībā ignorētas.
 
#
Imants 15.februāris 2018 16:46 atbildēt
"Jau pirmajā periodā uzpeldēs vesels lērums draņķu. Starp viņiem būs arī zelta
graudi, no kuriem jāuzmanās. Parādīsies dažādas pabiras - neveiksmīgi laboranti, ...zinātņu kandidāti un sētnieki, kas iztēlojas diži vīri esam. Sīkie afēristi un spekulanti sāks uzkrāt kapitālu tādos apmēros, par kādiem rokfelleri un rotšildi varēja tikai sapņot. Kapitālisms, pasludinot brīvību un demokrātiju, ļauj vaļu pašiem tumšākajiem cilvēciskajiem instinktiem, bet cilvēks diemžēl ir mantkārīgs, egoistisks, nelietīgs un nepavisam nav piemērots kolektīvai dzīvei"

Izlasi visu rakstu un padomā.

www.pietiek.com/raks.._saukt_nevienu_vardu,_bet_aptuveni_zinu,_kas_ir__cekas_maisos_
 
#
Valdis Freimantāls 15.februāris 2018 13:07 atbildēt
Labs raksts, tikai vajadzētu politiski represētos informēt, ka 1993. gada 18. februāra naktī komunisti un KGBisti aizliedza un likvidēja atjaunoto Rīgas Latviešu Biedrību!

Atņēma tautai Māmuļu!

Iedibināja pamātes institūciju, lai noturētu komunistu un KGBistu varu 4. maija valstī!

Aizliedzot atjaunotos, likumīgos RLB 1938.gada statūtus, valsts izlaupītāji likvidēja latviešiem iespēju izmantot Māmuļas tradīcijas !!!

Viltus biedrība ar viltus statūtiem ir kauna traips Latvijai!

Komunistu pretlatviskais N O Z I E G U M S un viltība jau 24. gadus ļauj tiem valdīt!

Lasiet tuvāk par šo tēmu manu rakstu internetā :www "Mosties, celies, strādā"!
 
#
Fēlis 14.februāris 2018 16:27 atbildēt
Kad melno žurku areālā ienāk pelēkās žurkas, melnās tiek no tā izspiestas, jo pelēkās ir agresīvākas. Ir dzirdēti gadījumi, kad krievi dēlēnu atdod latviešu dārziņā, bet tas neapmierināts, ka ar viņu tur runā ne viņa valodā, sāk visus klapēt. Audzinātāja vecākiem pasūdzas, bet tētis mājās sīci samāca- molodec, sin, pokaži jim, na čom Mir deržitsja! To jūs gribat? Pie šāda krievu mentālā stāvokļa mēs vienkārši nespējam sadzīvot nepiekāpjoties. Jūs gribat savā zemē piekāpties? Es nē. Man viņi ir dziļi pretīgi.
 
#
soso » Fēlis 14.februāris 2018 20:22 atbildēt
sumpruni! tava zeme ir 2m zem zemes ar ielaustām ribām.papuass j----ais.
 
#
Fēlis » soso 15.februāris 2018 10:35 atbildēt
Nosūkā, vateni!
 
#
Apburtais Loks » Fēlis 15.februāris 2018 15:38 atbildēt
Lops paliek lops... Felis pareizi saka. Soso pats atainoji savu attieksmi pret mums.
 
#
brīvais radikālis » Apburtais Loks 18.februāris 2018 2:04 atbildēt
Taisnība, fēlis ir ne tikai lops, bet arī sorosītu peredasts!
Un tu kas būtu, viņa piegulētājs?
 
#
. 14.februāris 2018 13:17 atbildēt
Ja agrāk tautu represēja, tad pašlaik tautu ''presē'' ...
 
Skatīt visus 20 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers