Viedokļi: Mums negribas būt kungiem savā zemē 36 komentāri
 
Viedokļi

Mums negribas būt kungiem savā zemē

 
F64

Neatkarīgās pasūtītā un SKDS veiktā valsts iestāžu, organizāciju, politiķu un amatpersonu uzticamības fiksācija sabiedrībā dod iespēju ļoti plašai varas vērtēšanas amplitūdai. Taču tā dod iespēju arī sabiedrības, pašu aptaujāto vērtēšanai. Tāpēc šoreiz gribu izteikt savas domas par šī pētījuma bildi tās kopumā. Ko tā man atklāj? Pirmkārt, to, ka savā politiskajā domāšanā esam jau tik senili, tik veci, ka labprātāk vēlētos redzēt pie varas «labos kungus», nevis «tautas kalpus». Otrkārt – mūsu pilsoniskuma kvalitāte ir tik zema, ka, vismaz attieksmē pret politiku, mēs visai kategoriski distancējamies pat no tās politiskās varas daļas, kuras radīšana, kuras kvalitātes noteikšana tomēr ir mūsu ziņā.

Ko citu domāt, ja cilvēki, kuri brīvās vēlēšanās ievēl Saeimu, pēc tam paši savu darbu liek priekšpēdējā vissliktākā vērtējuma rindā (no visiem Latvijas iedzīvotājiem Saeimai neuzticas 52,8%). Pēdējā vietā ir politiskās partijas - tām neuzticas 68,1%. Taču arī politiskās partijas šā vai tā ir sabiedrības pārstāvības institūts. Ja tās rada un uztur vien kādi lokāli grupējumi, jājautā - kāpēc jūs tās akceptējat? Un varbūt pat svarīgāka atklāsme ir tas, ka fiksētā attieksme pret sabiedriskām organizācijām, caur kurām it kā varētu tikt panākts nopietns iespaids uz politiku, arī ir zema. Tikai 0,9% procenti iedzīvotāju uzticas nevalstiskajām organizācijām, tikai 0,5 procenti - arodbiedrībām. Vai tās nav jūsu organizācijas? Ja jūs pieļaujat, ka tās veido kādi «priekšnieki» - paši vainīgi. Sevišķi es to gribu uzsvērt saistībā ar arodbiedrībām. Kāpēc jūs tām neuzticaties? Tāpēc, ka negribat paši noteikt savas darba lietas? Tāpēc, ka sava inertuma dēļ uzskatāt arodbiedrības par varas, par priekšniecības, nevis darba kolektīvu instrumentu?

Bet kas tad mums ir visuzticamāko, visaugstāk vērtēto pirmajās rindās? Izglītības iestādes (uzticas 59,5% iedzīvotāju), Nacionālie bruņotie spēki (42,8%), radio (25,3%), baznīca (24,6%), veselības aprūpe (24,1%), Valsts policija (23,7%). Subjektīvi uzskatu, ka uzticība veselības aprūpes organizācijām un pat izglītības iestādēm ir visai zema, ja ne satraucoša. Taču pamatā gribu sacīt, ka tieši te man atklājas mūsu alkas dot priekšroku «labajiem kungiem», nevis «tautas kalpiem». Jo paskatieties, kur šajā sarakstā atrodas valdība, Ministru kabinets, kurš faktiski nosaka visu šo jomu (izņemot radio un baznīcu)? Saraksta apakšā. MK neuzticas 42% iedzīvotāju. Ja MK būtu tuvāk savas ietekmes zonā esošajām nozarēm, es teiktu, ka cilvēki grib tik vien kā taustāmu, praktisku politiku, nevis vien politisku pļāpāšanu. Bet, ja MK ir lejā, bet izpildvaras, tostarp represīvās, struktūras augšā, es secinu, ka mums nekas nebūtu pret «stingro roku».

Vēl viens aspekts, vēl viens jautājums. Vai, vērojot šo reitingu kopainu, rodas iespaids, ka mēs (proti - respondenti) esam racionāli apzinājušies savas politiskās intereses un tieši tāpēc politiskā spektra izkārtojums laika (2010.-2017.) gaitā bijis nosacīti stabils? Jā, bildē, kura rāda mūsu (respondentu, aptaujāto) attieksmi pret politiķiem, partijām, organizācijām, redzamā svārstību amplitūda ir nosacīti stabila. Kāds ir guvis uzticības kāpumu, kāds kritumu desmit, mazliet vairāk vai mazāk procentu ietvaros. Bet - tā ir negatīva stabilitāte. Tāpēc, ka tā varas, politiskās varas institūtu uztveres kopainā (!) uzrāda ilgstošas (!) negatīvas attiecības starp mums un valsts varu. Man tas pirmām kārtām liek domāt tieši par pilsoņu, nevis varas kvalitāti. Būtībā mums ir vienalga, ko ievēlēsim nākamajā Saeimā. Lai ko mēs arī neievēlētu, tas atkal būs mūsu mazohisma, nevis pašapliecināšanās indikators.

Protams, stabila un kvalitatīva pilsoņu politiska identifikācija, piemēram, ar kādu no partijām nerodas arī tāpēc, ka arī partijas šajā laikā nav domājušas par savu attīstību. Tikai par varas dabūšanu. Tās arī no savas puses nav tiekušās darīt politiku kvalitatīvu.

Ko šī bilde vēsta par nākamajām Saeimas vēlēšanām? To, ka simpātijas, «ticība», jūtas, ilūzijas, manipulācijas, uztveres stereotipi joprojām gūs virsroku pār racionāliem apsvērumiem. Pilsoņu politiskā redze netaps diez ko labāka. Vairāk labuma gūs «rāmie», nevis ambiciozie. Šī aptauja liecina, ka politiskam izrāvienam uz kādu kvalitatīvāku līmeni pilsoņiem arvien trūkst pienācīgas gribas un resursu. Ja partijām pirms Saeimas vēlēšanām šajā ziņā nebūs nekāda kvalitatīva vēstījuma, vēlēšanu sistēmas maiņa jāuzskata par neatliekamu problēmu.

Komentāri [36]
#
Elmārs 17.janvāris 2018 0:38 atbildēt
Mūsu ziņā šī politiskās varas daļa būs tikai tad,kad mainīta tiks vēlēšanu sistēma! Jo,kā esam jau pārliecinājušies,balsošana"par mazāko ļaunumu",Latvijā nav neko mainījusi jau divdesmit sešus gadus!
 
#
Andrejs 17.janvāris 2018 0:36 atbildēt
Arodbiedrībām uzticas tik maz, gan pašu darbinieku nevēlēšanas dēl pašiem aktīvi iesaistīties arodbiedrības kustībā, gan slinkuma dēļ, gan bieži vien neizprotamu un nepamatotu baiļu dēļ. Brīnos, kā Latvijai izdevās pārvarēt tās bailes, lai nomestu PSRS jūgu un kļūt neatkarīgai valstij. Ja Tautas frontes laiki būtu šodien, šaubos, vai spētu paveikt to, ko paveicām 1988-1991 gados.
Taču arī Valdība, ministrijas, iestādes, Saeima, arī tiesas un lielā mērā Augstākā tiesa noniecina arodbiedrības, neveicina arodbiedrības kustību Latvijā, neaicina darbiniekus iestāties arodbiedrībā, neko nedara, lai atbalstītu arodbiedrības, piemēram, piešķirtu finansējumu, vai atmaksātu 50% no biedru naudas iemaksām.
Viss tas ir ļoti, ļoti bēdīgi un pat bīstami, jo ja iedzīvotāji neuzticas valsts veidotām organizācijām, tad pastāv iespēja, ka šie cilvēki pakļauj sevi ārvalstu propagandai un ietekmei. Un tas jau ir ļoti, ļoti bīstami.
 
#
Ja » Andrejs 17.janvāris 2018 9:02 atbildēt
uz Tautas fronti paskatās ar šodienas redzējumu un informācijas pieejamību,tad tas bija kompartijas un dp veidojums,kurš atbalsojas šodienas izpildījumā,tie paši komunisma ideju piesātinātie feisi mums kar makaronus uz ausīm,lai tikai noturētos varas piramīdā un viens no tiem ir Tautas frontes līdzdibinātājiem V.Avotiņš.
 
#
Ok, Avotiņa kungs. 16.janvāris 2018 21:00 atbildēt
Es atceros jūs vēl no LTF laikiem, tāpat vēl dažu labu no nra.lv. Ir jau viegli spriedelēt, bet sakiet man, vai tad jūs nevarētu rādīt priekšzīmi un izsvēpēt vienu reizi no nra.lv krievfašistu troļļus ārā, kuri šeit, prasti runājot, apdirš visu. Viņi īpaši aktivizējas svētku un atceres dienās, viņu mērķis ir Latvijas formālie un neformālie līderi, latvijas vēsturiskā atmiņa un ideāli. Vai tad jūs to neredzat? Redzat. Bet kāpēc neko nedarāt?
Tāpēc, ka lembis jums ir labi iesmērējis un jums ir bail pazaudēt savu "sūri grūti" nopelnīto atvaļinājumu kanāriju salās, mājiņu ar dārziņu un pensiju. Nu vai tad tā nav?
Latvia degradējas un degradācija sākas no "augšas", no pie varas siles esošajiem un aptaukojušās un slinkas inteliģences.
Pierādiet, ka tā nav.
Sāciet ar komentēšanas noteikumiem.

Par komentāriem
nra.lv neatbild par rakstu komentāru saturu un portālā lietotājus aicina būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām, aizskarošiem komentāriem, kā arī saglabāt elementāras pieklājības normas.

Tā viņi jums izskatās pašlaik.
Nu nezinu, man liekas, ka viņi pat baznīcā nedarbojas.
Tas ir viss jūsu nra.lv intelektuālais potenciāls, kas izpaužas VIENĀ teikumā?
Nožēlojami.
Radošai iedvesmai iesaku apmeklēt portālu www.liepajniekiem.lv un pasmelties idejas no viņiem.
_________________________________________
liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.
_________________________________________
PS. Avotiņa kungs, vai jūs vispār esat pamanījis, ka mēs dzīvojam kiberkara apstākļos?
 
#
! » Ok, Avotiņa kungs. 16.janvāris 2018 21:15 atbildēt
Te ir piemērs, kā labējās partijas ar padomijas laika metodēm grib aizbāzt muti vārda, uzskatu brīvībai, lai noturētos pie varas! Vēl uz kom,partijas 27. kongresa materiāliem pabalsties, lai būtu pilnīgāk!
 
#
Es » ! 17.janvāris 2018 0:58 atbildēt
Sakiet lūdzu, kuras labējās partijas?
Sakiet lūdzu, kam grib aizbāzt muti? Konkrēti?
Vai jūs patiešam domājat, ka tā samazgu šļura, kas te nra.lv ir, kautkādā veidā ir saistīta ar cēlo jēdzienu vārda brīvība?
Vai tad demokrātija nozīmē visatļautību un vārda brīvība nozīmē nepamatotus, murgainus apvainojumus? Vārda brīvības vārda raimikveidīgie un grafistveidīgie var atvainojos, piedirst, Latvijas kibertelpu un pārējiem atliek tikai noskatīties, kā tiek nozākāta mūsu valsts, mūsu armija, sabiedrotie? Nē mīlīt, gribi zākāties, māki arī atbildēt.
 
#
! » Es 17.janvāris 2018 9:54 atbildēt
Jūsu muļķībai nav robežas! Es neesmu ārsts, lai varētu Jums ko izskaidrot. Jums labāk būtu vērsties pie psihiatra!Jo tur viss ir uzrakstīts, ja ir spēja domāt, tad jautājumu nevajadzētu būt!
 
#
Es » ! 17.janvāris 2018 10:21 atbildēt
Sakiet lūdzu, kuras labējās partijas?
Sakiet lūdzu, kam grib aizbāzt muti? Konkrēti?
Vai jūs patiešam domājat, ka tā samazgu šļura, kas te nra.lv ir, kautkādā veidā ir saistīta ar cēlo jēdzienu vārda brīvība?
Vai tad demokrātija nozīmē visatļautību un vārda brīvība nozīmē nepamatotus, murgainus apvainojumus? Vārda brīvības vārda raimikveidīgie un grafistveidīgie var atvainojos, piedirst, Latvijas kibertelpu un pārējiem atliek tikai noskatīties, kā tiek nozākāta mūsu valsts, mūsu armija, sabiedrotie? Nē mīlīt, gribi zākāties, māki arī atbildēt.
 
#
! » ! 17.janvāris 2018 11:01 atbildēt
Jūrmal-Janka! Beidz vidusskolu, tad varbūt sapratīsi! Kas notiek Latvijā un Tev neliksies, ka visi, kam nav tavs viedoklis, ir zākātāji! Jo kamēr Tu esi no čuburiku aprindām, Tev vis liekas savādāk, kā izglītotiem. Un nespējot saprast nevienu tēmu, Tev liekas, ka visi ir ienaidnieki.
 
#
Es » ! 17.janvāris 2018 11:39 atbildēt
Pleskavas-Ivan!
Es ivan runāju par to, ka ir vārdi un ir samazgas. Demokrātijai ir jēga tikai tad, ja tā spēj sevi un savus pilsoņus aizsargāt no raimikveidīgajiem un grafistiem uc izdzimumiem.
nra.lv ir platforma, kur krievfašistu troļļi ir dominējošie. Parastam, Latvijai lojālam iedzīvotājam, nav ar viņiem jākaro. Tas ivan ir nra.lv pienākums.
Un visbeidzot, tu esi apskatījies liepajniekiem.lv?
Konkrēti kas tur ierobežo vārda brīvību?
 
#
! » ! 17.janvāris 2018 16:54 atbildēt
Janka! Kāds sakars te NRA? Ja Tu visos portālos raksti vienu un to pašu zem visādiem nikiem un lielākoties zagtiem! Tu savā muļķībā, kaitē Latvijai vairāk, kā interfronte!
 
#
Es » Ok, Avotiņa kungs. 17.janvāris 2018 0:26 atbildēt
Tu piemērs stulbumam. Tu apskatījies liepajniekim.lv?
Jeb vai kā jau kārtīgs kremļa kvankšķis lēkā apkārt ar paceltu pakaļkāju, vienmēr gatavs mīzienam uz jebko, kas nesmird pēc pufaikas?
 
#
Antiņš 16.janvāris 2018 20:22 atbildēt
Tas vis ir neveiksmīgās privatizācijas rezultāts, kad pie naudas un ar naudu varu paņēma neliešu varza. Kas radīja partiju sistēmu, kur veiksmīgi turas pie varas pašreizējā koalīcija. Katram pilsonim ir radīta partija, par kuru šis varētu balsot, no sava redzes loka, jo nav spējīgs loģiski domāt, bet grimstot nabadzībā aizstāv labējās partijas(bagāto oligarhu intereses). Domāt vajag vienkāršāk! Ja tev nepieder bankas, lielveikali utt., tad kāpēc tu balso par labējām partijām un pēc vēl šos lamā, ka viņi tev pēdējo kreklu grib novilkt? Sadali partijas labējās (NA, Vienotība, ZZS), kreisās SC, LSDSP un balso par pēc sava sociālā stāvokļa, ne pēc partiju reklāmas saukļiem! Tad par tevi sāks domāt! Mēs visi kungi nebūsim, tā nemēdz būt! Būs kungi, bet kalpu būs lielumlielais pārsvars! Demokrātija arī to veicina, ka kalpiem ir iespēja mazināt kungu varu. Tad arī kalpi būs kungi savā zemē, ne potensionālie emigranti.
 
#
pikvika kluba karākuļi 16.janvāris 2018 20:12 atbildēt
avotiņa naiovums aizkustina, šeit notiek Lozes, Drekslera un Dankera 1.un daļeji 3. variants (no 3) variants - izvest visus sievis ķus(protams glītākos un laktācijas vecumā, ) , bērneļus (izlasītus, kritēriji variē) un darbspējīgākos-pazemīgākos vergus vīreļu, atlikušos jāsakūda pret krieviem, baltkrieviem, ja to nebūtu - pret leišiem un igauņiem. Tu domā mēs esam idioti, bet mēs domājam tāpat:))) Mīklains izteikums.
 
Skatīt visus 36 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers