Viedokļi / Viktors Avotiņš

Viktors Avotiņš

Nemūžam! [23]

Piektdiena, 16.marts

Sākšu ar to, ar ko Visvaldis Lācis savu grāmatu Latviešu leģions teju vai beidz. Ar Edvarta Virzas citātu: «Pār mums bez apstājas stāv divu tautu nievs,/ Mums uzglūn ģermāņi un apdraudē mūs krievs./ Mēs esam pārpilni tik pieļāvīga gaisa,/ Ka viņu domas nāk un mūsos ligzdas taisa.» Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Bibliotēka maksimāli jātuvina cilvēkiem [9]

Trešdiena, 14.marts

Izskatās, ka vēlme degradēt, sagraut lokālo, marginālo valsts infrastruktūru gūst oficiālas politikas pazīmes. Kamdēļ skandināvi tā sargā savas mazās skolas? Lai valsts būtu, cik iespējams, dzīva viscaur. Kāpēc katrā ciemā vajag bibliotēku? Tāpēc, lai uzsvērtu, ka esam kultūras valsts, kurai viscaur vajag savus un, kas jāuzsver īpaši, mūsdienīgus gaismas centrus un avotus. Nevis tumsonības pārņemtus nostūrus. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Izcili domāt un izcili pļāpāt nav viens un tas pats [21]

Otrdiena, 13.marts

Praktiskās konferences Eiropas Savienības valstu valodas vispārējā izglītībā. Kā nodrošināt izcilību? (Eiropas māja, 9. marts) saturs man šķita pārlieku pašpietiekams. Lieta sevī. Protams, es šo sanākšanu pieņemu un atzīstu kā profesionāļu (izglītības darbinieku) tusiņu, kurā viņi sprieda par sev aktuālām lietām. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Miera doktrīnas vietā atkal kara vāle [42]

Trešdiena, 7.marts

Vladimirs Putins varbūt ir mans oponents, bet nav mans ienaidnieks. Gribu ar viņu tikties, lai aprunātos aci pret aci. Domāju, ka tas nav neiespējami. Man ir pretīga poza «es un Putins», bet es gribētu sadzirdēt lielvalsts prezidentu bez politiķu un mediju mums uztiepto attieksmju stereotipu starpniecības. Šādu vēlmi manī rosināja Krievijas prezidenta ikgadējais vēstījums Krievijas Federālajai sapulcei (pirmais marts). Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Nespēja būt perfektiem var dārgi maksāt [17]

Trešdiena, 28.februāris

Mani ieinteresēja daži Latvijas banku skandālam veltīti it kā nopietnu cilvēku teksti. Precīzāk – manu uzmanību saistīja pretrunas šajos tekstos. Gan savstarpējās, gan diemžēl arī viena teksta ietvaros pastāvošās. Tas mani saintriģēja, jo vedināja domāt, ka notikuma perifērija kārtējo reizi tiek taisīta svarīgāka par lietas būtību. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Cietuma darbinieku noziegums [53]

Otrdiena, 27.februāris

Anša Ataola Bērziņa mamma Jeļena Staburova divdesmitajā februārī man atsūtīja īsziņu, kurā teikts: «Vakar, man klātesot, četri policisti nežēlīgi sita Ansi. Uzbruka viņam, kad viņš piecēlās, lai no manis atvadītos, nogrūda uz grīdas un turpināja sist. Es kliedzu tā, ka to varēja sadzirdēt visur cietumā. Tad viņu aizvilka projām, bet bija dzirdams, ka eksekūcija turpinās. Atstājot cietumu, nebiju droša, vai viņš ir dzīvs. Vakarā pie viņa atbrauca advokāte Tukinska. Uzrakstīja, ka esot dzīvs, bet stipri sakropļots. Viņu esot situši kamerā arī pa otram lāgam. Cietuma vadība, kuru satika Tukinska, teica, ka neredz nekādus ievainojumus. Galu galā viņai tika apsolīts, ka Anša ievainojumus nofotografēs un pašu Ansi ievietos lazaretē. Bet no tā var būt vēl sliktāk. Ļena.» Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Nākotne ir jau klāt! [25]

Ceturtdiena, 22.februāris

Esmu priecīgs par to, ka Latvijas intelektuāļi sākuši aktīvi domāt par valsts nākotni. Sešpadsmitajā februārī Latvijas Universitātē notika saturīgs Latvijas formulas 2050 otrais forums Latvijas attīstības ārējie faktori, bet 17. februārī Happy Art Museum piedalījos spraigā Latvijas nākotnes kvalitātei veltītā diskusijā, kuru vadīja Latvijas Zinātņu akadēmijas Zinātnes padomes fonda loceklis Igors Zlotņikovs. Vairākos aspektos abu pasākumu atziņas un konstatācijas (demogrāfija, klimata pārmaiņas…) sasaucās. Taču no visa Happy Art Museum runātā man subjektīvi vistuvākais šķita tas, cik ļoti tika uzsvērta mūsdienām, mūsdienu pārmaiņām adekvātas izglītības nepieciešamība kā viens no galvenajiem mūsu valsts un tautas izdzīvošanas faktoriem. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Latvija 2050. Latviešu valsts vai teritorija? [19]

Pirmdiena, 19.februāris

Latvijas Universitātes (LU) rīkotā forumu Latvijas formula 2050. Attīstības scenāriji cikla otrajā forumā Latvijas attīstības ārējie faktori (16.02.) piedalījās daudzi Latvijā pazīstami zinātnieki, uzņēmēji, baņķieri, augstskolu mācībspēki un ministriju pārstāvji. Tika vēstīts, ka foruma mērķis ir noteikt galvenos Latvijas attīstību ietekmējošos faktorus nākamajās desmitgadēs, īpašu uzmanību pievēršot ģeopolitikai, investīciju un resursu plūsmai, tehnoloģijām un reģionālajai līderībai. Man gan šķita, ka foruma dalībnieki izvairās precīzi prognozēt tik tālu nākotni un vairāk apraksta nekā vērtē futūristiskās tendences. Bet katrā ziņā tas rosina katram pašam, arī man, domāt par nākotni. Pirmkārt, ja Latviju ik gadu turpinās pamest viena mazpilsēta (8–10 tūkstoši) un ja valsts vara nespēs šo produktīva vecuma cilvēku aizplūšanu apturēt, tad 2050. gadā Latvija tā arī nebūs kļuvusi par nacionāla tautsaimnieciska, ekonomiska uzplaukuma zemi. Tad ārējie faktori padarīs šo valsti par teritoriju. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Lēmums atņemt Andra Slapiņa bērniem pilsonību bija zemisks [50]

Trešdiena, 7.februāris

Valdība, 2015.gadā liedzot saglabāt Latvijas pilsonību 1991. gada 20. janvārī par Latviju kritušā kinooperatora Andra Slapiņa bērniem, rīkojusies zemiski, pretlatviski un pretvalstiski. Valdība savu viedokli tagad mainījusi, un nolēmusi pilsonību Slapiņa bērniem saglabāt, tāpēc mans šādu lēmumu vērtējums ir saistāms tikai ar pagātni. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Valsti izlaupa ne tie! Ļaujiet mums [26]

Otrdiena, 6.februāris

Cilvēks atsūtīja man īsziņu, kurā pausto vērts nopietni apdomāt. «Kāds ir sausais atlikums no skandāla ap oligarhu sarunām? Pa kluso veiksmīgi par valsts naudu izglābti Conexus akcionāri, būtu arī nopārdots airBaltic, ja nebūtu pacelts troksnis, ka tas nav stratēģiskais investors, bet finanšu starpnieks, pieņemts lēmums, ka LM nu varēs nopārdot krietni lētāk, tiem pašiem, kuri to gandrīz nopirka pa dārgo, noklusināts, kā tiek piesegta OIK afēra, kura joprojām turpinās, par maksātnespējas administratoru skandālu vispār aizmirsts… Par to, ka sistēma pieļauj šādu izzagšanu, kas atbildīgs? Par tādu lietu kārtību trauksmes vairs nav. Sanāk, ka oligarhu skandāls tika taisīts nevis protestējot pret valsts izlaupīšanu, bet gan pret to, ka – NE TIE izlaupa valsti?!» Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Cik taisnīgumu mums ir? [12]

Pirmdiena, 5.februāris

Tiesību zinātņu pētniecības institūta organizētā konference Sabiedriskā viedokļa ietekme uz tiesnešiem un tiesu sistēmu kopumā 26. janvārī bija patiesi vērtīgs un saturīgs pasākums. Ceru, ka ne pēdējais, kurš cenšas vērtēt un veidot attiecības starp dažādām varām un sabiedrību. Man šī konference, līdzīgi juristu vasaras saietiem Bīriņos, uz kuriem tieku aicināts, bija kārtējā veselīgā mācību stunda. Es ļoti cienu un respektēju to juristu pulku, ar kuru šādos saietos tiekos, ar kuru man dota iespēja atklāti sarunāties. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Aizvilkt pagātni priekšā nākotnei [33]

Trešdiena, 17.janvāris

Mani pārsteidz jaunu un pat radošu cilvēku vēlme domāt padomju laika stereotipos, vienkārši pārceļot tos šajā laikā. Bet – kamēr vispārējās uztveres stereotipi tiks uzskatīti par pietiekamu kāda atsevišķa cilvēka mēru, ārpus kura viņš itin kā pārstāj būt cilvēks, tikmēr šī sabiedrība nebūs brīva. Ar cilvēka, viņa rīcības vērtējumu tā sapratīs vien birku karināšanu atbilstoši publikā (pūlī?) iekoptiem uztveres standartiem. Bet, ja zināt vien šos standartus, ja nepūlēties zināt cilvēku, tad viņa publiskais raksturojums vai vienmēr būs nepatiess, kropls. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
 

Redakcija Twitterī

Bens Latkovskis Ar ko gan šis kongress varētu tikt piepildīts? Piemēram, ar pieteiktu asu bezkompromisa cīņu pret ātro kredītu firm… https://t.co/mEBbXKk0UQ

Bens Latkovskis Tad, kad cilvēks sāk visur saskatīt dažādas sazvērestības teorijas, tad viņam sāk šķist, ka viņš ir ārprātīgi gudrs… https://t.co/B6t8LoO4yw

Elita Veidemane RT @Nepareizais: Rīgas būvvalde noraida ieceri kādu no ielām nosaukt Borisa Ņemcova vārdā, jo «ielai var piešķirt nosaukumu ...ne agrāk kā…

 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers