Viedokļi / Viktors Avotiņš

Viktors Avotiņš

Jauni dzimtbūšanas laiki? [13]

Piektdiena, 20.oktobris

Likumprojekts Par dzīvojamo telpu īri varbūt varētu šķist progresīvs dzimtbūšanas laikos. Jo manā uztverē tas nav radīts pat fiskālam, bet vien kādam šauri korporatīvam labumam. Kādā veidā tas uzlabo dzīvokļu piespiedu īrnieku statusu, likumprojekta saturs neatklāj. Piemēram, kāpēc gan beztermiņa līgums šo dzīvokļu īrniekiem būtu piecu gadu laikā jāpadara terminēts? Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Nākotnes deficīts [19]

Trešdiena, 11.oktobris

Manā uztverē vēlmi periodiski piekopt «pieminekļu karus» rada un uztur nākotnes deficīts. Gan atsevišķos cilvēkos, gan sabiedrībā. Ko es ar to domāju? Manā uztverē cilvēku, kam nav šī deficīta, lieliski raksturo Latgales zemnieks Lauris Ļubka: «Pašam ir jāņem un jādara, tad, kad izdarīsi, kāds redzēs tavu pozitīvo piemēru, tev sekos. Un nebūs pat laika domāt par valdību, jo tu būsi aizņemts savos labajos darbos. Ap tiem, kas izdarīs, pārējie salips apkārt.» (A12, 5., 2017.). Ap tiem, kas izdarīs. Nevis ap bijušo režīmu pieminekļiem, kurus kā mūsu (!) sabiedrības daļas simbolu vai fetišu lielā mērā uztur tieši mūsu pašu nākotnes deficīts. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Vai Eiropai zūd centrējums? [6]

Ceturtdiena, 5.oktobris

Es kā latvju pāķis vēlēšanu iznākumu Vācijā uztveru bez satraukuma. Angela Merkele (Kristīgo demokrātu savienība (CDU) un Kristīgo sociālā savienība (CSU)) dabūja to konservatīvo labilitāti (ap 8% mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās), ko pati jau labu laiku bija konstruējusi. Angelai Merkelei un viņas koalīcijai labpatika uzdot sev sarežģītus uzdevumus, kuri Vācijas gribu spēlēt globālas spēles noveda to zināmā pretrunā ar tās iekšējiem noskaņojumiem. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Kas nestrādā, tam nebūs ēst [53]

Otrdiena, 3.oktobris

Šovasar, braukādams pa Latviju, tikos ar visai daudziem nopietniem darba cilvēkiem. Goda vīriem un sievām. Zemniekiem, uzņēmējiem, pašvaldību darbiniekiem, māksliniekiem… Un visur (ne tikai manā mīļajā Latgalē, bet pat Rīgā) man nācās vienā laidā dzirdēt to, ko Ilze (Šteinfelde), vēršot uzmanību uz Citadele Index pētījumu, konstatējusi Neatkarīgās 26. septembra publikācijā Bezdarbnieki ir, strādāt gribošo nav. Gan Citadele Index pētījums, gan manas privātās «ekskursijas» atklāj vairākas manā uztverē visai būtiskas problēmas. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Nepilsoņi tagad – mūsu lolojums [30]

Trešdiena, 20.septembris

Manā uztverē nepilsoņi šobrīd jau ir pašas pamatnācijas – latviešu – ražojums. Jo, ja ceturtdaļgadsimtu pēc neatkarības atgūšanas pamatnācijas valdošais vairākums (tā man šķiet) nav spējis tikt galā ar lielu cilvēku grupu, kura tam valstī šķiet svešķermenis, tad, manuprāt, te drīzāk vietā ir nevis vārds «nespēja», bet vārds – «negribēja». Apzināti negribēja. Kā gan citādi? Jo – kamēr Latvijā būs nepilsoņi, kuru statuss sākotnēji tika sludināts kā pagaidu vai pārejas statuss, tikmēr arī Latvijas valstij būs «pagaidu» statuss. Proti – tā apliecinās, ka nav spējīga izveidot vienotu, stabilu pilsonisko sabiedrību. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Partijiņas, vienas partijiņas… [25]

Ceturtdiena, 14.septembris

Jānis Rožkalns zvanīja man svētdienas pēcpusdienā un pavēstīja, ka miris Konstantīns Pupurs. Salēcās sirds. Es pazinu Konstantīnu un ļoti cienīju viņu par viņa veselīgo, gudro (!) nacionālismu. Nemaz nerunājot par cieņu pret tiem cilvēkiem, kuri kopā ar viņu jau 1988. gadā akcentēja un akceptēja Latviju kā valsti ar savu sarkanbaltsarkani karogoto gaitu no Brīvības pieminekļa līdz Brāļu kapiem. Te nav svarīgi, ciktāl mūsu abu uzskati saskanēja vai nē, te man (!) ir svarīgi tas, ka vismaz vienā par savu paaudzi jaunākā cilvēkā es saskatīju programmatisku un valstisku (!) potenci, redzējumu. Spēju patstāvīgi domāt, nevis tik vien, kā uzdot par domāšanu noteiktu attieksmes stereotipu virknējumus. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Oligarhisms [24]

Otrdiena, 12.septembris

Parlamentārās «oligarhu» izmeklēšanas komisijas vadītāja Inguna Sudraba Dienā (7.09. 2017.) teic, ka sabiedrībai jāzina patiesība. Būtu labi. Bet – kāda? Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Ansis – tests varas godaprātam [47]

Ceturtdiena, 7.septembris

Ikvienai varas sistēmai nepieciešama kaut kripata stājas. Citādi tā degradē pati sevi un to arvien vairāk sāk nodarbināt tik vien kā pašas izdzīvošana. Par stāju, proti – par varas misiju, tiek aizmirsts. Taču varas profesionālismu un taisnīgumu apliecina pozitīvas sekas. Īpaši – demokrātiskās iekārtās. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Sarežģītākais priekšmets – skolotājs [13]

Piektdiena, 1.septembris

Mans mazdēls šodien sāk iet skolā. Es novēlu, lai viņam veicas ar skolotājiem tāpat, kā veicās man. Visos līmeņos – no pamatskolas līdz augstskolai – man bija tādi skolotāji, kuru priekšā vērts noliekt galvu dziļā cieņā un pateicībā par to, ko viņi man devuši kā cilvēki un profesionāļi. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Partijas uztur pūli [19]

Pirmdiena, 28.augusts

Kara muzejā 21. augustā notika labi organizēts un saturīgs Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas 26. gadadienai veltīts pasākums. Biju gandarīts, klausoties Dzintara Rasnača, Valda Blūzmas, Tālava Jundža un Andreja Cīruļa vēstījumus un skatoties Red Dot Media veidoto filmu Gulbju ezers. Tomēr – manā uztverē neatkarība nav tik vien kā pagātne, tik vien kā vēsture. Tā ir tagadne. Tāpēc pieķēros vārdiem de facto. Un man gribētos, lai katrs no mums, atceroties vai nu 1990. gada 4. maiju, vai 1991. gada 21. augustu, padomā par to, kādu nācijas, tautas, sevis de facto pašnoteikšanās, patības līmeni esam šajā atjaunotās neatkarības ceturtdaļgadsimtā sasnieguši. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

"Vienotībai" patīk apēst sevi [12]

Trešdiena, 23.augusts

Bija patiess prieks redzēt Vienotības kongresā itin daudzus sen pazīstamus cilvēkus, kurus cienu un cienīšu, neatkarīgi no viņu partijas piederības. Šajā ziņā nepiekrītu vienam no pieciem Edvarda Smiltēna kongresā definētajiem principiem – «mērķi ir svarīgāki par politiķiem». Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Politiski tukšinieki [26]

Pirmdiena, 31.jūlijs

Neņemšos apgalvot, ka esmu pilnībā izpratis Latvijas ceļa, Tautas partijas vai – tagad – Vienotības norieta cēloņus. Kaut kādā mērā man šos iemeslus atklāja 14. Bīriņu konstitucionālās tiesībpolitikas seminārā Sadarbības demokrātija (25.07.–28.07.) dzirdētais. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Militārā mode politikā [18]

Ceturtdiena, 27.jūlijs

Slavenais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs šodienas Eiropas modē esot saskatījis kārtējās pirmskara, militarizācijas vēsmas. Tas tika apgalvots 19. jūnija diskusijā, kurā vērtēja 1937. gada 19. jūnijā (tātad – pirms 80 gadiem) hitleriskajā Vācijā atklāto izstādi Entartete Kunst (Deģeneratīvā māksla). Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers