Viedokļi / Viktors Avotiņš

Viktors Avotiņš

Politiski tukšinieki [26]

Pirmdiena, 31.jūlijs

Neņemšos apgalvot, ka esmu pilnībā izpratis Latvijas ceļa, Tautas partijas vai – tagad – Vienotības norieta cēloņus. Kaut kādā mērā man šos iemeslus atklāja 14. Bīriņu konstitucionālās tiesībpolitikas seminārā Sadarbības demokrātija (25.07.–28.07.) dzirdētais. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Militārā mode politikā [18]

Ceturtdiena, 27.jūlijs

Slavenais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs šodienas Eiropas modē esot saskatījis kārtējās pirmskara, militarizācijas vēsmas. Tas tika apgalvots 19. jūnija diskusijā, kurā vērtēja 1937. gada 19. jūnijā (tātad – pirms 80 gadiem) hitleriskajā Vācijā atklāto izstādi Entartete Kunst (Deģeneratīvā māksla). Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Matemātikas eksāmens – nenovēršams ļaunums? [16]

Otrdiena, 25.jūlijs

Gan vidusskolā, gan augstskolā man bija labi matemātikas skolotāji, bet es pats nekāds spīdeklis nebiju. Taču, šķiet, 2010. gadā, izlasījis, ka skolas sūdzas par grūtu matemātikas eksāmenu, sadabūju šī eksāmena uzdevumus un nokārtoju to pats sev bez kādas papildu piepūles. Ne augstākajā līmenī, bet ciešami. To pašu atkārtoju 2013. gadā, kad tika apcerēti sliktie matemātikas eksāmena rezultāti. Šogad – atkal tas pats. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Saeimas vēlēšanas – atkal politisks tirgus? [9]

Pirmdiena, 24.jūlijs

Acīmredzot pat valsts simtgade nedos mums iemeslu cerēt uz partiju valstisku sakopšanos. Saeimas vēlēšanas atkal būs tik vien kā politisks tirgus. Jūs mums deputātu vietiņas, mēs jums par to – kaut kādas mīļas mantiņas. Lai arī – gan globālās norises, gan tas, kas patlaban notiek, mainās Eiropā, manā uztverē rada nepieciešamību katrai partijai nopietni pārskatīt savu valstisko redzējumu (paradigmu). Manuprāt, vairākumam Latvijas politisko organizāciju tāda vienkārši nav. Tās nespēj sevi laikmetīgi (!) pamatot. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Prezidents – tikai uzmanības novēršanai? [10]

Otrdiena, 18.jūlijs

Es joprojām piekrītu profesora, politologa Ivara Ījaba savulaik (Neatkarīgā, 9.06.2015.) paustajai atziņai, ka «Vējonis ir Latvijai adekvāts prezidents». Lai arī Vējoņa kungam pēdējā laikā pārmests, ka viņš nav bijis pietiekami aktīvs sabiedrībai svarīgās lietās, es uzskatu, ka tieši viņa aktivitāte, publiski pieteiktās idejas ir pamats politiskajam, partijiskajam pret viņu vērstajam, es pat gribētu teikt, niknumam. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Kuras partijas biedrene ir morāle? [56]

Pirmdiena, 17.jūlijs

Piekrītu Guntai Līdakai un kolēģiem – sākusies Saeimas priekšvēlēšanu kampaņa. Aktīva, agresīva un pagaidām samērā netīra. Tās nolūks manā subjektīvā uztverē pagaidām nav vis likt galdā kvalitatīvu valsts politiskās sistēmas, varas kvalitātes uzlabojumu piedāvājumu, bet līdz vēlēšanām panākt, cik iespējams, stabilu negatīvu attieksmi pret galvenajiem konkurentiem. Saskaņu, Gods kalpot Rīgai un, lai cik dīvaini neliktos – Zaļo un zemnieku savienību. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Cik mēs labiņi! Pēc tam… [31]

Piektdiena, 14.jūlijs

Pirms tērgāt par ļaužu vienaldzību, visādā ziņā labāk būtu vispirms pateikt lielu Paldies! katram no tiem cilvēkiem, kuriem sava tuvākā nelaime nebija, nav tukša skaņa. Šis ikdienā itin kā aizturētais cilvēku skaistums nupat izpaudās Liepājā. Paldies liepājniekiem, paldies tūkstošiem brīvprātīgo un viņu organizatoriem, policistiem, karavīriem, ugunsdzēsējiem… par mums (man) sniegto cilvēcīgas attieksmes paraugu. Ivana meklēšanā iesaistīto cilvēku jūtas un kustības vieš ticību, ka šī līdzcietības gaisma vēl dzīvo viscaur Latvijā. Arī Lietuvā un Igaunijā. Paldies! Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Lūdzēji vai noteicēji? [16]

Ceturtdiena, 6.jūlijs

Ja inteliģences, intelektuāļu saprašanās ar varu demokrātiskā (!) iekārtā nekādi nesanāk, man tāda demokrātija liekas apšaubāma. Es ar to vairāk domāju apgaismotu mijiedarbību nekā inteliģences tiešu iekļaušanos politiskajā elitē. Lai gan, ja inteliģence grib un spēj būt varā, ja tā spēj, tur esot, saglabāt gan savu galvu, gan stāju (savā ziņā man šķiet, ka tas tā bija Latvijas republikas Augstākās padomes laikā), man tas šķiet pieņemami un grūtos laikos varbūt pat vēlami. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Gods pār varu – būs vai nebūs? [22]

Otrdiena, 4.jūlijs

Viņnedēļ pagrozījos politiskajās aprindās. Visā, ko pārcilājām, mani, lai cik liels ciniķis es nebūtu, zināmā mērā tomēr pārsteidza šo cilvēku, politiķu (!) pieļāvums, ka KNAB arī pēc vadības nomaiņas tiks traucēts būt perfektai profesionālai organizācijai. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kuram eksistē likums, bet neeksistē koalīcijas, partijas, valdošo interešu klani… Bet tādā gadījumā tas nav jautājums tikai politiķiem, tikai likumdevējam vai koalīcijas padomei. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Tautas mandāts prezidentam [22]

Trešdiena, 28.jūnijs

Es apsveicu Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa priekšlikumu – tautas vēlēts prezidents. Taču – arī tautas vēlēts prezidents kā varas atzars ir nopietna lieta. Man – galvenokārt tāpēc, ka mēs kā tauta, kā pilsoņu kopums, kā elektorāts pēdējos divdesmit septiņos gados esam bijuši spējīgi nodrošināt sev tikai varu, bet ne tautvaldību. Mūsu ievēlētais (!) likumdevējs ne tuvu nav tautvaldības etalons. Turklāt – mēs neesam gribējuši pilsoniski pilnveidoties, lai to panāktu, bet gan uzskatījuši par labāku lielā skaitā pamest Latviju. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Bērnam ir tiesības nemācīties? [21]

Pirmdiena, 26.jūnijs

Salasījies virkni oficiālu un neoficiālu Latvijas izglītības sistēmai veltītu tekstu, nonācu pie atziņas, ka acīmredzot tās «produkcijā» jāsāk izšķirt izglītības sistēmas pabiras un bērni, kuri kaut kādu ārēju, ar sistēmu nesaistītu iemeslu (šis iemesls var būt arī labs skolotājs) dēļ spējuši tajā izdzīvot, gūt zināšanas, just sevi pašus kā cilvēkus un definēt savas vēlēšanās. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Laba ārsta vietā streikos pacienti [9]

Pirmdiena, 19.jūnijs

Ja var streikot ārsti, tad tikpat labi manā uztverē varētu ļaut streikot arī, teiksim, tiesnešiem vai policistiem. Jo, ciktāl runa nav par sistēmu, bet par saskari ar indivīdu, ar cilvēku (!), tiktāl visu šo ļaužu profesionālās atbildības nišas man šķiet samērojamas. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Ja aizspēlēsimies līdz karam – uzvarētāju nebūs [22]

Piektdiena, 16.jūnijs

Septītajā jūnijā jaunais Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs rīkoja savu pirmo preses konferenci kopš stāšanās amatā. Biju ticies ar viņu arī pirms tam, un man viņš šķiet esam gudrs cilvēks. Turklāt ar lielu pieredzi augsta ranga Krievijas valsts amatos (no 1993. līdz 2006. gadam – vadošos amatos banku jomā, no 2006. līdz 2010. gadam – Krievijas Federācijas pilnvarotā pārstāvja Ziemeļrietumu federālajā apgabalā vietnieks, no 2010. līdz 2016. gadam – KF Valsts Drošības padomes sekretāra vietnieks). Turklāt – apveltīts ar spēju šo savu pieredzi vērtēt. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Ja ignorē represēto pieredzi, vēsture var atkārtoties [14]

Trešdiena, 14.jūnijs

Nav grūti savā brīvā valstī izkārt tās karogu. Nav grūti, ja tas tā noteikts, piesiet tam melnu lenti. Mums ir piecas dienas gadā, kad mūsu karogs sērās. Visām tām faktiski ir viens iemesls – komunistiskais genocīds, okupācija. «Genocīds» – oficiāls, pieklājīgs vārds. Tādu var likt kalendāros. Ja būtu likts vārds «represijas», «tautas iznīcināšana», «noziegums pret cilvēci»… tas taču skanētu pārlieku griezīgi un… neinteliģenti. Kāpēc es te ironizēju, cerams, būs skaidrs no turpmākā. Bet – izkārt savā brīvā valstī tās karogu tiešām nav grūti. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Cik atmodas vēl vajag? [28]

Otrdiena, 6.jūnijs

Latvijas Zinātņu akadēmijā 31. maijā notika akadēmiķes Raitas Karnītes organizēts un vadīts ekspertu konsilijs Vai IV Atmoda ir iespējama?. Tajā piedalījās gudrinieki no dažādām valsts un sabiedrības institūcijām (M. Kūle, V. Krastiņš, I. Latkovskis, M. Pūķis, Z. Stankevičs, E. Teirumnieks, G. Zemītis…). Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
 

Skaistuma pasaule

 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers