Viedokļi: Uz skolu no sešiem vai septiņiem gadiem – vecāku pieredzes stāsti 3 komentāri
 
Viedokļi

Uz skolu no sešiem vai septiņiem gadiem – vecāku pieredzes stāsti

 

Šobrīd Izglītības un zinātnes ministrijas virzītā idejas par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma ir izsaukusi plašas diskusijas sabiedrībā, tostarp ir savākti 11 000 paraksti par to, lai tiktu saglabāta esošā kārtība, kad bērni skolas gaitas uzsāk no septiņu gadu vecuma, ar retiem izņēmumiem sešu vai astoņu gadu vecumā pēc vecāku ieskatiem. Virkne izglītības nozares profesionāļu uzsver, ka tieši šī brīža kārtībā ir visatbilstošākā, jo bērni ir dažādi, arī viņu gatavība uzsākt skolas gaitas ir ļoti individuāla. Pieredzē par to, kad bērns ir gatavs uzsākt mācības skolās, dalās divas māmiņas ar atšķirīgiem stāstiem.

Zināšanu jomā gatavs, emocionāli - nē

Santa ir māmiņa, kuras dēls uzsākas skolas gaitas septiņu gadu vecumā, un tā paša gada decembrī zēnam apritēja astoņi gadi. Par savu izvēli viņa stāsta: “Esmu gandarīta, ka nesākām iet skolā agrāk, jo šajā vecumā dēls bija emocionāli un psiholoģiski daudz nobriedušāks, viņam nebija grūtību iejusties skolas vidē. Faktiski jau mans dēls pats pateica, ka ir gatavs mācīties, turklāt tā, kā tas ir paredzēts skolā. Raugoties no zināšanu aspekta, jāsaka, ka lasīt un rēķināt atbilstošā līmenī viņš prata jau daudz agrāk, taču es uzskatu, ka tas nebūt nav vienīgais kritērijs, pēc kura var secināt, ka bērns ir gatavs skolai. Sešos gados zināšanu jomā viņš bija gatavs skolai, bet emocionāli nē. Tikai pēc gada redzēju, ka viņš labi spēj tikt galā ar savām emocijām, ilgāk koncentrēties kādai lietai u.tml. Lai gan akadēmiski bērnudārzā viņš bija ļoti labi sagatavots, šobrīd, ejot pirmajā klasē, dēlam nav garlaicīgi, jo skolotāja spēj atrast diferencētu pieeju, piemēram, dodot manam dēlam papildus uzdevumus. Pateicoties tam, ka dēls, uzsākot skolas gaitas, bija pietiekami emocionāli nobriedis, viņš mācās ar prieku.”

Skola absolūti nebija piemērota tik mazam bērnam

Ilze ir māmiņa, kuras meita mācības skolā uzsāka no sešu gadu vecuma. Šobrīd, atskatoties uz lēmumu, Ilze saka: „Toreiz šķita, ka meita bija gatava, bet tagad saprotu, ka gatavība mācību ziņā, proti, prasme lasīt un rēķināt atbilstošā līmenī, vēl nenozīmē gatavību iet skolā.”

„Bērnudārzā meitiņa visu bija apguvusi perfekti - prata lasīt un rēķināt atbilstoši savam vecumam, tāpēc izlēmām, ka uz skolu var doties arī no sešiem gadiem. Bet skolas plašums un bērnu daudzums tomēr radīja lielu stresu. Mācības nenotika vienā telpā, tāpēc visu laiku bija bažas, vai meita spēs atrast vajadzīgo klasi, vai spēs orientēties, lai atrastu ēdnīcu, labierīcības, garderobi u.c. nepieciešamās telpas. Skola absolūti nebija piemērota tik mazam bērnam, kurš brīžiem vēl īsti nesaprot, kur atrodas. Ja bērnudārzā meita bija pieradusi pie mīļas vides, kur katrs bērns tiek apčubināts, tad skolā bija vairāk katrs par sevi, jo klasē bija 28 vai 29 bērni. Skolā nebija pagarinātās grupas, tāpēc pieņēmu lēmumu aiziet no darba. Mums nav omes, kas varētu izņemt mazo no skolas, stundas beidzas jau dienas vidū, tāpēc šķita, ka tas ir labākais risinājums.. Tik mazu bērnu nevar vienu laist no skolas mājās, lai līdz vakaram gaida vecākus. Arī auklītes pakalpojumi nebija risinājums, jo bērnam gana daudz stresa radīja skola, vēl viena sveša cilvēka ienākšana viņa ikdienā būtu papildus satraukums un stress. Šobrīd meitiņa mācās 2. klasē, ikdienā visus skolā uzdotos darbus viņa pilda ar manu atbalstu, tā teikt „sēžu klāt”, un arī klases audzinātāja atzīst, ka, raugoties uz visiem bērniem, ir jūtams, ka mana meita uzsākusi mācības no sešiem gadiem,” piebilst Ilze.

Nenoliedzami, ir bērni, kuri gan emocionāli, gan fiziski ir gatavi uzsākt skolas gaitas jau sešu gadu vecumā, un arī šobrīd vecākiem ir iespēja pieņemt tādu lēmumu un sūtīt bērnu skolā agrāk. Taču ir virkne gadījumu, kad arī septiņu gadu vecumā bērns nav pietiekami emocionāli nobriedis, tāpēc ir būtiski saglabāt esošo kārtību.

Viedokļus apkopoja Neatkarīgās izglītības biedrība un Latvijas Privāto pirmskolu biedrība

Komentāri [3]
#
Inguu 13.marts 2018 14:16 atbildēt
Man ir dvīņi. Dzimšanas diena decembrī. Daudzi brīdināja,nelaid skolā,netiks līdzi utt. Bet man aizgāja 6 gadīgi. Mācamies gan mazā lauku skolā. Varbūt ir tomēr atšķirība. Bet problēmu nebija. Bērni jau ir 2.kl. Skola joprojām patīk,visur piedalās un visam tiek līdzi.Visi stāsti nav vienādi. Vecākiem būtu jāļauj izlemt.
 
#
Pensionāre 13.marts 2018 11:36 atbildēt
Es visu mūžu (virs 40 gadiem) nostradāju skolā (pareizāk - dažādās mācību iestādēs), tāpēc domāju, ka ne jau mācību sākums no 6 gadiem būtu tas labākais, bet gan mācību satura pārskatīšana un "noīsināšana" līdz 11, vai pat 10 klasēm. Milzums pārāk sarežģītu, vidusskolēnam grūti uztveramu (nelielās dzīves pieredzes dēļ) zināšanu programma paredzēja "iespiest", pārslodze, nervu maitāšana - kam tas viss?! Nepieciešamo zināšanu un prasmju (tā saucamo kompetenču) daudzums pie mūsdienu digitalizācijas līmeņa, manuprat, pilnīgi apgūstams 10 gadu laikā - un vidusskola pabeigta vēl pirms 18 gadiem. Tad gadiņš izdomāt, ko sirsniņa vēlas - un profesijas apguve. Nu kāpēc tos mazos (un arī skolotājus) mocīt?
 
#
amber 13.marts 2018 10:53 atbildēt
man dēls sāka mācības padomju laikos no 6 gadiem, kad tolaik arī bija tāds rīkojums. Sanāca celt augšā pēc 6 no rīta, lai vecāki var paspēt uz darbu, jo tādas aukles tolaik neviens neturēja. Palika pagarinātā grupā, jo aprēķins bija, ka dēls būs izmācījies, kad paņemšu viņu no skolas pēc darba un varēsim mierīgi atpūsties. Bet nekā!- sākās ista elle- izmācījies nav, sēžu ar pusaizmigušu bērnu līdz pusdeviņiem pie mācībām un no rīta sākas jauns elles loks. Un tā smagā soma 6gadniekam! visas muguras tiek sabojātas ar to somu staipīšanu. Dēlam sāka deformēties potītes- izglābu, aizsūtot uz treniņiem sporta vingrošanā un neliekoties zinis par mājasdarbiem. lieki teikt, kāda izskatījās dienasgrāmata nedēļas beigās!
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers