Viedokļi: Sevi slavē, citus peļ jeb Vienotības bodīte 28 komentāri
 
Viedokļi

Sevi slavē, citus peļ jeb Vienotības bodīte

 
F64

A/s Latvenergo ir stratēģiski svarīgs uzņēmums, Latvijas ekonomikas mugurkauls ar nepārvērtējamu nozīmi visiem biznesiem un privātajiem patērētājiem. Latvenergo apgroza grandiozu naudu, tāpēc dabiski, ka par šo uzņēmumu allaž ir bijusi milzīga dažādu poliekonomisku grupējumu interese.

Ideāli būtu, ja šāda uzņēmuma vadīšana notiktu tālu no partiju politikas kaislībām, ja tā būtu politiski neitrāla un vien augsti profesionāla. Reālajā dzīvē gan tik skaisti nav, un nupat nesen ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (Vienotība) ir izdevusies tāda Latvenergo padome, kur viņam un viņa partijai būs ietekme, informācija un teikšana. Pats vērtīgākais kadrs šajā padomē Ašeradenam ir Rail Baltica projekta centrālās īstenotājas a/s RB Rail valdes priekšsēdētāja Baiba Rubesa, kas ar ministru ir no vienas smilšu kastītes. Rubesa ir ar Ašeradena partiju Vienotība saistītās, par globālā finanšu blēža Džordža Sorosa naudu dibinātās nevalstiskās organizācijas Providus padomes locekle.

Darbiņš nu ir paveikts, taču ar to laikam ir par maz. Nespēj cilvēki glabāt pie sevis triumfālo sajūtu, ka izdevies visus apjāt, gribas vēl arī pasaulei vēstīt, cik brīnišķa bijusi Latvenergo padomes izveide. Ir tāds Andris Grafs, kurš portālā Delfi 6. janvārī publicējis savu rakstu «Latvenergo» padomes atlase vieš cerības uzņēmumu pārvaldības sistēmas maiņai. Autors atskatās uz pagājušo gadu, kad 12 lielākajos valsts uzņēmumos tika veidotas vai atjaunotas padomes. Raksta galvenā doma ir tāda, ka Finanšu, Satiksmes un Zemkopības ministrijās padomju veidošana bijusi slikta un nepareiza, turpretī Ekonomikas ministrijā «a/s Latvenergo padomes atlases process tika īstenots atbilstoši labākajai starptautiskajai praksei un OECD standartiem, kā rezultātā ir izdevies piesaistīt profesionāļus ar atbilstošu pieredzi».

Grafs nesaka - «es to labo praksi īstenoju», viņš izsakās kā padomju laikos - «process tika īstenots». Nudien jābrīnās, no kurienes tādam jaunam cilvēkam kā Grafs, kurš taču nav PSRS izglītības sistēmas produkts, tāda tieksme liekuļot? Viņš taču pats kā Baltijas korporatīvās pārvaldes institūta pārstāvis bija klāt Latvenergo Nominācijas komisijā pie kandidātu sijāšanas. Pats savu veikumu nu slavē... Bet, kas sunim asti cels, ja ne pats?

Bija uz Latvenergo padomes vietām liels konkurss, kur pieteicās 80 pretendentu no desmit valstīm, pat no Ēģiptes un Čīles, tikai gala beigās kaut kā tā sagadījās, ka padomē iekļuvuši savi cilvēki un viens Slovākijas pilsonis, kurš strādā airBaltic. Tā tad arī tā izcili labā prakse.

Grafs ir Meierovica biedrības valdes priekšsēdētājs, kas pēc būtības ir Vienotības kreisi liberālā spārna pirmorganizācija. Šajā biedrībā pulcējas tādi ilggadēji politikas priekšplāna un aizkulišu darboņi kā Sarmīte Ēlerte, Lolita Čigāne, Tālis Linkaits un citi. 11. Saeimas vēlēšanās Grafs startēja no Vienotības saraksta, bet mandātu neieguva.

Pieredze korporatīvajā pārvaldībā Grafam ir minimāla - viņš ir vadījis tādas sorosiskas jauniešu organizācijas kā Latvijas Jaunatnes padome, Eiropas Jaunatnes Cilvēktiesību sadarbības tīkls un vēl tādu sīkbiedrību kā Jaunatnes politikas institūts. Ak, nu vēl, jā - nupat viņš kļuvis par vienas SIA, kuras pamatkapitāls ir desmit eiro, vadītāju. Vai tikai nebūs tā, ka Grafs ir bijis nevis kompetents un politiski bezkaislīgs nominācijas komisijas loceklis, bet Ašeradena «iesūtīts kazačoks»?

Vēl Latvenergo padomes Nominācijas komisijā bija Ekonomikas ministrijas pārstāvji, kas no ministra Ašeradena ir atkarīgi.

Iepriekš, pagājušā gada oktobrī, Grafs nikni kritizēja Satiksmes ministrijas veiktās izmaiņas RB Rail padomes sastāvā. Tur viens no darba aizgājis padomes loceklis tika aizstāts ar Latvijas dzelzceļa darbinieci - pieredzējušu juristi, kurai nu gan ar kādām politikas sfērām nav bijis nekāda sakara. RB Rail padome ir RB Rail valdi uzraugoša institūcija, bet valdes vadītāja ir tā pati Grafam korporatīvi tuvā Baiba Rubesa. Tas, pēc Grafa domām, bija negatīvs signāls gan starptautiskajiem investoriem, gan partneriem. Bet varbūt tas bija negatīvs signāls Rubesai? Viņai būs jārēķinās ar kaut kādu nesaprotamu padomes locekli, kas nav savējā. Ja nu vēl šī jaunā locekle sāks uzdot kādus jautājumus un maisīties pa kājām? Un Grafs tad kā partijiski korporatīvs izpalīgs metās plašsaziņas līdzekļos šo kadru nomaiņu kritizēt.

Var jau sorosiskie vienotībnieki visu ko sabiedrībai stāstīt - cik necaurspīdīgi un labai pārvaldībai neatbilstīgi rīkojas citi, cik eņģeliski ir paši. Taču diezin vai tas, ka tiek veiktas rituālas darbības, ar konkursa vīģes lapu piesedzot sev vajadzīgo kadru iebīdi valsts uzņēmumā, tā uzreiz jau ļauj saukt šo rosīšanos par labu pārvaldību?Komentāri [28]
#
ha 11.janvāris 2017 17:52 atbildēt
Lai nu kas būstu runājis par šīm bodītēm?
Jūsu saimniekam - Uzes ķeizaram- valsts/pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldi var salīdzināt nevis ar bodītēm, bet ar supermarketiem.
 
#
Nja 11.janvāris 2017 16:41 atbildēt
Kurš šobrīd ir noformēts par šī preses izdevuma fiktīvo īpašnieku?
 
#
Inta 11.janvāris 2017 13:14 atbildēt
Nu zheel, ka taa ap to bij. maneejo industrijas vadoni tagad melnu krauklju un `baardu - bartanu` bars pleeshas, bet pashi vainiigi, ka iekshaa taadus tur saalizh... Atliek vien regulaari kjert matvechus un vecenes pie rokas un atgaadinaat, ka peec kaada senaaka referenduma tas joprojaam vien tautas uznjeemums skaitaas un nekaadas tur `sliipaas prihvatizaacijas neies krastaa`.
:((
:)
 
#
opis no laukiem 10.janvāris 2017 14:25 atbildēt
Nezinu kā tas ir tagad,bet vēl pavisam nesen deputāti savās ienākumu deklarācijās uzrādīja ļoti lielas naudas summas,kas it kā aizdotas,bet nav nācies dzirdēt,ka kādam deputātam VID būtu pieprasījis reģistrēt uzņēmējdarbību kā aizdevumu sniedzējam,kā tas nesen izskanēja interneta portālos,kad kādai sievietei par 5 veiktiem pavisam nelieliem naudas pārskaitījumiem VID paģērēja dibināt uzņēmumu.
Pa šiem vienotības pārvaldības gadiem viss ir novests līdz pilnīgam absurdam. Arī padomju laikos bija daudzi lieli valsts uzņēmumi,kas strādāja ļoti rentabli un tos vadīja cilvēki ,kuru algas nevar salīdzināt ar šodienas lielo valsts uzņēmumu vadītāju mega algām,bet viņi bija tautā cienījami cilvēki,kas arī par to laiku algām strādāja ar pilnu atdevi. Bet,kas notiek šodien - nu jau atklāti prasa miljonus un šantažē valsti - ja tu man nemaksāsi ,tad es slikti strādāšu! Kas notiek ar Latvenergo valdes locekļiem? Tur vienotība sabīdīja Lielbritānijā notiesāta starptautiska finanšu noziedznieka Sorosa dibināto un finansēto nevalstisko organizāciju vietējos pakalpiņus !!! Latvijas nacionālā energokompānija nonākusi starptautiska noziedznieka pilnīgā kontrolē,arī NEPL padome tajā pašā čūsku midzenī! Valsts sadarbojas ar starptautisko organizēto noziedzību un dara to pilnīgi atklāti! Nesaprotu,kur skatās Drošības Policija?
Ja tā turpināsies,tad steidzīgi Saeimas sēžu zālē jānomaina maldinošo uzrakstu ,"Viens likums - viena taisnība visiem" pret uzrakstu "Kas pienākas Jupiteram, tas nepienākas vērsim"!
 
#
Senlietu muzejs » opis no laukiem 10.janvāris 2017 14:31 atbildēt
tas ir tā, -= vecene un vecis noslēdz laulibu līgumu, apņēmoties nevien pirst zem vienas segas , bet arī veikt zināmus pasākumus savu patreizējo un nākotnē sdagaidamo ienākumu saglabāšanai un pat saglābšanai.Katrs uzrāda 3 miljonus aizdevumos un aiņēmumos (viens otram, ja?"_).Un tagad iestājās zināmas sekas, turklāt visa ES teritorijā.Sīkak nākamajā "Atpuhtas" numurā.
 
#
ko nu muldi » opis no laukiem 10.janvāris 2017 21:02 atbildēt
Padomju laikos uzņēmumi bija rentabli tikai tāpēc, ka izejvielas un energoresursus saņēma gandrīz par brīvu, bet pārdošanas molopolcenas bija vienkārši fantastiskas.
 
#
opis no laukiem » ko nu muldi 11.janvāris 2017 11:09 atbildēt
Arī šodien hidroelektostacijas ūdeni un vēja parki vēju saņem par brīvu,bet kādas bija elektroenerģijas pārdošanas "monopolcenas" padomju laikā un kādas "brīvās" cenas ir šodien,liek aizdomāties kā labā viss tas strādā!
 
#
labi, salīdzinām » opis no laukiem 11.janvāris 2017 17:20 atbildēt
Padomju laikā minimālā alga 70 rubļi, bet elektrība 4 kapekas par kWh.
Tagad minimālā alga 380 eiro, elementārs aprēķins un iegūstam līdzvērtīgo cenu 22 centi par kWh, bet tagad elektrība maksā tikai ap 16 centiem. Tātad ir LĒTĀKA nekā padomju laikā!!
 
#
uhuhūū » ko nu muldi 11.janvāris 2017 14:39 atbildēt
no kā tas tavs uzņemujms energoresursus un izejvielas saņēma "par brīvu", muļķa radījum?
 
#
Tu ko pīpē? » uhuhūū 11.janvāris 2017 17:22 atbildēt
Kāds mans uzņēmums padomju laikos? Par to sēdināja cietumā uz padsmit gadiem vai deva augstāko sodamēru nošaušanu!
 
#
ej nu ej » Tu ko pīpē? 11.janvāris 2017 23:21 atbildēt
nē, nē, nejauc pantu par aizliegtu rūpalu ar valsts mantas izlaupīšanu lielā apmērā(virs 15 000 rubļu, liekas). Un vispar, grūti iztēloties cik Latvija būtu turīgāka ja tas pants būtu atstāts, tas gan.
 
#
nu ja » Tu ko pīpē? 12.janvāris 2017 6:38 atbildēt
Un valsts mantas izlaupīšana būtu kad tu savam rūpalam izmantotu no valsts uzņēmuma uz izgāztuvi izvesto brāķi.
 
#
savādnieks 10.janvāris 2017 13:58 atbildēt
Daudz neprātojot,Latvenergo ''privatizācija'' parāda ,ka Vienotība nopietni gatavojas savai x stundai un ar iedibinātām tradīcijām Bārdas garā (OIK) tiek veidota platforma, kur nosēsties pēc nākamajām vēlēšanām.
 
#
dzērves launagu nes » savādnieks 10.janvāris 2017 14:22 atbildēt
es ļoti cienu Bārdas dzeju.
 
#
:o) » savādnieks 10.janvāris 2017 14:29 atbildēt
Tātad Bičevskis ir saistīts ar kādu citu partiju, ja autors viņu nepiemin???? Kāpēc autoram nepatīk tieši Rubesa?? Biča tak ir vēl daudzkārt "slīpāks"!
 
#
hmm » :o) 10.janvāris 2017 14:32 atbildēt
rubesa vairāk zogot.
 
#
(&% » hmm 10.janvāris 2017 15:30 atbildēt
piekrītu autoram - Biča arī jāpiemin. Bičiņš arī lasbais
 
Skatīt visus 28 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers