Viedokļi: Defekti finanšu sektora uzraudzībā 11 komentāri
 
Viedokļi

Defekti finanšu sektora uzraudzībā

 
F64

Ja ticam Latvijas līderu izplatītajai informācijai par finanšu sistēmas uzraudzību, tad Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Latvijā strādā perfekti.

Latvijas likumi un ES noteiktie banku darbības regulējumi tiek perfekti ievēroti. Tomēr, par spīti tam, ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas lēmumu publiskošana bija liktenīga vienai no lielākajām Latvijas komercbankām. Kaut kā dīvaini sanāk. Latvijas komercbanka darbojas, ievērojot likumu, sankciju un noteikumu rāmi (pērn Finanšu un kapitāla tirgus komisija pat neuzlika naudas sodu ABLV Bank, bet citām komercbankām naudas sods tika uzlikts), nekas smags netiek pārkāpts, bet tad pēkšņi kā zibens no skaidrām debesīm - ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas paziņojums par ABLV Bank.

Ko tad FKTK darīja nepareizi? Ja ABLV Bank ievēroja visas prasības, kuras izvirzīja FKTK, visas prasības, kuras ir noteiktas Latvijas likumos, tad tas nozīmē, ka Latvijā ir atļauts noteiktu darbību kopums, kuras pārkāpjot jebkura komercbanka var pāris dienu laikā tikt likvidēta. Ir valstiski svarīgi noskaidrot, kurā vietā Latvijas finanšu sistēmā ir tik briesmīgs defekts, kas tas nākotnē var radīt tikpat katastrofālas sekas. Pirmā savu skatījumu, meklējot banku sistēmas defektu, izteica finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, ierosinot Latvijā ieviest jaunu nodokli - riskanto klientu transakciju nodokli. Finanšu ministres pozīcija ir saprotama. Lai bankas turpina apkalpot riskantos klientus pēc sirds patikas, bet lai dalās ienākumos ar Latvijas valsti nodokļu veidā. Dana Reizniece-Ozola izteicās, ka ārvalstu klientu apkalpošanas bizness Latvijas banku sektorā pāris gadu laikā ir jāsamazina uz pusi. Nodoklis laikam stimulēs mazināt riskanto klientu transakciju skaitu.

Uzdosim loģisku jautājumu. Ja ABLV Bank veiktu pilnīgi visas tās pašas transakcijas, kuras izraisīja ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas neapmierinātību, bet par visām šīm transakcijām Latvijas teritorijā būtu samaksāts finanšu ministres ieteiktais riskanto klientu transakciju nodoklis, vai tas atturētu ASV bāzēto noziegumu apkarošanas dienestu no ABLV Bank darījumu izpētes un attiecīgā dokumenta publiskošanas? Ir saprotama finanšu ministres vēlme izgudrot jaunus nodokļus. Ir saprotama finanšu ministres vēlme nodokļu veidā iztukšot Latvijas uzņēmēju un iedzīvotāju makus, bet šāda reforma neatrisinās un nenovērsīs nākotnes riskus, uz kuriem vērš uzmanību ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija.

Tas ir pirmkārt. Otrkārt. Latvijas lielāko komercbanku vadība saprot, ka Latvijā noteiktā normatīvā bāze un Latvijas FKTK piekoptā reālā prakse ir nepietiekama un nevar novērst iespējamās ASV kontrolējošo iestāžu represijas pret Latvijas banku sektoru. Tā kā FKTK piekoptā prakse rada nozīmīgus riskus visam Latvijas banku sektoram un faktiski apdraud Latvijas finanšu sistēmas stabilitāti, Latvijas Komercbanku asociācijas dalībnieki brīvprātīgi vienojās noteikt daudz stingrāku riskantu darījumu regulējumu, nekā to pieļauj likumi un FKTK instrukcijas. 2017. gada nogalē LKA pieņēma dokumentu ar nosaukumu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un sankciju ievērošanas politika un vadlīnijas, kurā daudz detalizētāk ir izteikti ieteikumi, ar kurām klientu grupām komercbankām būtu vispār jāatsakās sadarboties.

Diemžēl Latvijā ir radīta sistēma, ka komercbankām pašām ir jāuzņemas arī tās funkcijas, kuras valsts ir uzticējusi citai konkrētai valsts institūcijai - prokuratūras Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam jeb Kontroles dienestam.

Normāla procedūra būtu, ja Latvijas Kontroles dienests darbotos līdzīgi tam, kā ASV darbojas ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija.

Komercbankām ir obligāts pienākums ziņot Kontroles dienestam par ikvienu neparastu un aizdomīgu darījumu. Visas Latvijas uzņēmējsabiedrības 2017. gada laikā nosūtīja Kontroles dienestam gandrīz 18 tūkstošus ziņojumu par neparastiem un aizdomīgiem darījumiem, no tiem Latvijas komercbankas nosūtīja aptuveni 12 tūkstošus ziņojumus. Būtu normāli, ja Kontroles dienests būtu tā valsts struktūra, kas gan dotu rīkojumus bankām par klientu riska grupām, gan ieteiktu izvērtēt sadarbību ar augsta riska klientiem, gan apturētu transakcijas noteiktiem aizdomīgiem uzņēmumiem utt. Taču no visa Kontroles dienesta saņemto ziņojuma apjoma 2017. gadā tikai 225 ziņojumi tika nodoti izmeklēšanas iestādēm.

Tā kā FKTK instrukcijas ir nepilnīgas, bet Kontroles dienests ziņojumus tikai kolekcionē, vienīgā faktiskā barjera darbā ar augsta riska klientiem ir nozares iekšējais regulējums un konkrētu banku darbinieku lēmumi. Taču banku darbinieku ienākumi ir atkarīgi no... darba ar augsta riska klientiem. Līdz ar to banku darbinieki nonāk morālas dilemmas priekšā - atteikties strādāt ar augsta riska klientu un samazināt savas algas un bonusu lielumu vai pievērt acis uz robežgadījumiem un turpināt labi pelnīt.

FKTK un Kontroles dienesta funkciju nogrūšana izlemšanai privātu struktūru algotiem darbiniekiem ir bezatbildība no valsts pārvaldes puses. Līdz ar to var secināt, ka ABLV Bank izzušana ir divu institūciju - FKTK un Kontroles dienesta - nepietiekamas darbības vai bezdarbības sekas.

Reaģējot uz notiekošo, Saeimai būtu kritiski jāizvērtē, cik kvalitatīva ir normatīvo aktu bāze, kas regulē FKTK un Kontroles dienesta darbu, kā arī jāizvērtē konkrētu FKTK un Kontroles dienesta amatpersonu kompetence vadīt tik nozīmīgas struktūras. Tikai - vai koalīcijas vadībai patiešām ir vēlēšanās šogad sākt novērst finanšu sektora nākotnes problēmas, jo ir taču daudz ērtāk atstāt visu kā ir, bet izmantot situāciju, lai ieviestu vēl vienu jaunu un bezjēdzīgu nodokli.

Komentāri [11]
#
opios no laukiem 10.marts 2018 12:52 atbildēt
Defekti finanšu sektora uzraudzībā? Es to virsrakstu formulētu savādāk un proti - Ļoti nopietni defekti finanšu sektora UZBŪVĒ! Jautājums - vai mums vēl ir valsts ,vai tā jau ir nozagta un pāri palikusi tikai valdība,kas tagad ar nodokļiem reketē un terorizē iedzīvotājus un uzņēmējus? Ja "valsts" vēl nav nozagta,tad obligāti jābūt valsts komercbankai,kas finansē valsts iekšējo attīstību,jo iekšējie parādi,atšķirībā no ārējiem ,nav toksiski un tie valsts ekonomisko attīstību nebremzē. Latvijā šobrīd privātās intereses ir nostādītas pāri sabiedrības kolektīvajām interesēm un tas vairs nav normāli. Šodien jau jāsāk ļoti nopietni uztraukties kā sabalansēt privātās un sabiedrības kolektīvās intereses tā,lai abas puses atrastos līdzvērtīgā situācijā un netiktu pieļauts,ka privātais sektors parazitē uz sabiedrības kolektīvo interešu rēķina,kā tas jau pilnīgi atklāti un neslēpti notiek OIK sāgā.
Valsts finansu sektoru jāsāk būvēt no jauna uz godīgiem pamatiem un pirmais uzdevums ir atjaunot likumu Par Latvijas Banku tādā redakcijā kādā tā bija K.Ulmaņa Latvijas brīvvalsts laikā,jo LB nedrīkst būt neatkarīga no Latvijas valsts ekonomikas stāvokļa,kā tad lai realizē valsts nacionālas intereses,ja ir sarautas atgriezeniskās saites starp LB un Latvijas valsts finanšu veselības stāvokli?
 
#
savādnieks 9.marts 2018 19:46 atbildēt
Autors labi pastrādājis ar argumentācijām un analīzēm sākot no CĒLOŅIEM (sarkanais izcēlums).Un loģiski rodas jautājums,ja viss ir labi un pareizi,visi (fuktuks,valsts - prokuratūras Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests) darbojas atbilstoši likuma burtam ''ar labi padarīta darba sajūtu'',tikai bankas aiziet viena pēc otras.Tātad likumi neatbilst reālajai banku darbībai.
Jā,finansu ministres pieeja ir revolūcionāra-nerezidentus atsijāsim,bet atstātās bankas apliks ar papildus nodokli.Pirmā brīdī viss liekas vienkārši,bet tas nav nodokļu reformu uztaisīt pārbīdot darbaspēka nodokļus uz patēriņu,pajūk viss brīnumainais stāsts par investīciju piesaisti,par nevienlīdzības mazināšanu utt. jo...mazināsies budžeta ieņēmumi un palielināsies banku % likmes kredītiem, karšu apkalpošanai un visām banku operācijām.Ja bankas grib turēt kā ikdienas pakalpojumu sniedzēju,LV pietiktu ar 1-2 bankām,kurām ir tīkli reģionos,cik ilgi tādā režīmā viņas PAŠAS izvilktu,neņemos spriest.Vēl viens būtisks fakts ir tajā,ka rezidenti ar kuriem bankas varētu pelnīt savu naudiņu tomēr to glabā ofšoros,ja slēdz saikni ar nerezidentiem,tad banku darbība kā bizness tiek likvidēts.Un finanšu ministrei vajadzētu savas runu izvirdumus ''filtrēt'',nevis vadīties no sieviešu loģikas-ar visu dalīties.Savu valstisko nostāju DRO varētu nodemonstrēt ar konkrētu pierādījumu pieprasījumu ABLV sakarā gan no ECB gan ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas,jo informācija ir pretrunīga un nepārliecinoša.Pie reizes būtu iespēja nodemonstrēt savas valodas prasmes,kuras cems pieprot labāk par finanšu jomu.
 
#
opis no laukiem » savādnieks 10.marts 2018 9:33 atbildēt
Pamatā piekrītu tavam viedoklim,bet ar nelielu piebildi - nedrīkst tā būt,ka sabrūkot privātai komercbankai, kopā ar to nobrūk valsts ekonomika. Lai tas tā nenotiktu,tad valstij ir vajadzīga sava sistēmiska attīstības komercbanka,jo tad tiktu novērsta vajadzība valdībai aizņemties naudu ārējos starptautiskajos finanšu tirgos. Valsts komercbanka kreditētu valdību,tajā skaitā arī budžeta deficītu,tādējādi novēršot iespēju valdībai nonākt ārējos parādos. Šādam iekšējās kreditēšanas modelim,atšķirībā no ārējās kreditēšanas, ir tā priekšrocība,ka valdība savai bankai kredītu var atdot no budžeta ieņēmumiem,bet nauda paliek aktīvā iekšējā tirgus apritē un valsts ekonomika no tā necieš. Otrs pozitīvais apstāklis iekšējai kreditēšanai ir tas,ka valsts komercbankai vairs nav nekāda sakara ne ar nerezidentu naudām,ne ar dolāru transakcijām,jo tā ir LB prerogatīva un tas nozīmē,ka neviena starptautiska institūcija nevar apdraudēt valsts bankas pastāvēšanu. Trešais pozitīvais moments iekšējai kreditēšanai ir tas ,ka šāds kreditēšanas modelis strādā kā naudas multiplikatorefekta ģenerators,kas ļoti aktivizēs naudas IEKŠĒJO apgrozību ar pašražotām precēm un pakalpojumiem,kas ātri likvidēs nabadzību valstī,bet,protams,izraisīs paniku globālistu aprindās,jo viņi to uztvers kā globalizācijas bēru zvanu.
Eksistē tāda aksioma,ka iekšējo parādu valdība atdod no budžeta naudas apgrozījuma,naudu no aprites neizlaižot,bet ārējo parādu valsts,šajā gadījumā LB, atdod no ārējā eksporta peļņas,naudu zaudējot. Globālisti mums mēģina iestāstīt,ka ārējo parādu varot atdot no IKP - TĀS IR PILNĪGAS MUĻĶĪBAS,jo atdodot parādu no IKP valsts paliek pilnīgi BEZ NAUDAS,lai tā nenotiktu,tad tūlīt atkal ir jāaizņemas no kāda cita ,tātad - no IKP cipariņiem ārējo parādu nevar atdot,bet var tikai pārfinansēt! Bēdīgi,bet fakts!
 
#
savādnieks » opis no laukiem 10.marts 2018 10:54 atbildēt
Labs ierosinājumas,BET,lai nonāktu līdz ''savai sistēmiskai attīstības komercbankai'',jāapzin un jānovērtē apkārtējie riski.Nu nav normāli,ka pāris nedēļu laikā var tik vienkārši nolikvidēt vienu no vadošajām Latvijas bankām un ja tā ir sistēmiska banka ir jābūt arī sistēmiskai aizsardzībai,bet jebkurā gadījumā tā nav izjūtama ne ABLV ,ne citos gadījumos.Ir jābūt skaidriem spēles noteikumiem ar visiem paredzamajiem riskiem,lai ''zirgi nebūtu jāmaina'' pirms mērķa sasniegšanas.
 
#
malacis 9.marts 2018 19:37 atbildēt
Pilnīga taisnība - vēl tikai var piebilst ka šo abu institūciju vadības uzvedas kā paraugsulaiņi savu saimnieku priekšā - ka tikai varētu izpatikt vēstniecībai.
 
#
Inta 9.marts 2018 19:30 atbildēt
Tas par Vjatka - Luxemburg bank ( pa ceļam caur Rīgu) vai kā?
:(?
 
#
ja madrides reāls spēlēs futbolu pret Smiltenes "jautro puiku " komandu un zaudēsd , tas būs čīts vai nē? 9.marts 2018 17:58 atbildēt
šodien augļotaju bodīšu bankrots var būt tikai ļaunprātīgs.Ja vēl 92. gada varēja atrunaties ar augstas peļņas un riska ieguldījumiem, ta šodien, kad smerdelis par depozītu piedavā 1 % gada un tālāk aizdod to (slēpjoties aiz īstermiņa kredītu bodītes) par 120 % un vairāk, top skaidrs, ka volstrītas izkārnījumi apzaga Latvijas cilvēkus .
 
Skatīt visus 11 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers