Viedokļi: Eksāmens krīzes menedžmentā 13 komentāri
 
Viedokļi

Eksāmens krīzes menedžmentā

 
F64

Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšana un KNAB pret viņu ierosinātais kriminālprocess ir ne tikai pēdējā laika karstākā ziņa, kura pēc ilgiem gadiem atkal likusi Latvijas vārdu locīt pasaules mediju virsrakstos, bet arī vietējas nozīmes polittrīce, kuras sekas šobrīd vēl nav līdz galam apjaustas.

Kas īsti ir noticis? Liela mēroga kukuļa izspiešanā un pieņemšanā tiek apsūdzēta augstākā valsts amatpersona kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Situāciju vēl smagāku padara šīs amatpersonas starptautiskais stāvoklis, jo viņš vienlaikus ir Eiropas Centrālās bankas padomes loceklis. Šādā situācijā gribētos redzēt valsts vadības vienotu, koordinētu redzējumu un sekojošu rīcību. Diemžēl politiskā elite demonstrē acīm redzamu apjukumu. Premjers pirmdien apgalvo, ka nevar iedomāties, ka Rimšēvičs paliek Latvijas Bankas prezidenta amatā, bet jau otrdien sāk runāt, ka Norvik bankas vadītāju izteikumi esot uzbrukums valstij. Vienotība stāsta, ka rosināšot Saeimā balsojumu par neuzticības izteikšanu Latvijas Bankas prezidentam, bet pārējās koalīcijas partijas šim aicinājumam nesteidz pievienoties.

Arī pats Rimšēvičs otrdienas preses konferencē viesnīcā Gūtenbergs apliecināja, ka no amata neatkāpsies, par spīti tam, ka iepriekš viņu uz šo soli bija mudinājis gan premjers, gan finanšu ministre, gan Valsts prezidents. Otrdienas vakarā LTV studijā pie Rēdera Rimšēvičs jau bija kripatu pielaidīgāks un pieļāva, ka no amata varētu arī atkāpties, ja Saeima pieņemšot šādu lēmumu (Saeima var pieņemt tikai rekomendējošu lēmumu). Tiesa, viņš aicināja deputātus sekot savai sirdsapziņai, kas, pārtulkojot no politiskās valodas parastajā, nozīmē - es par jums zinu tik daudz, ka, ja jūs nodosiet mani, tad arī es jutīšos tiesīgs šo to pastāstīt par jums.

Tieši šī sajūta, ka Rimšēviča lieta nav vien atsevišķs, ar pārējo politisko eliti nesaistīts korupcijas gadījums, bet gan tikai viens liela, samudžināta kamola pavediens, izraisa bažīgas priekšnojautas. Ja šis pavediens sāktu šķetināties, tad tas varētu aizvest pie ļoti daudziem. Atcerēsimies, ka vienlaikus ar Rimšēviču tika aizturēts politiskajās aprindās labi zināmais uzņēmējs Māris Martinsons, bet dienu iepriekš no cietuma izlaists (kā runā, par gatavību sadarboties ar izmeklēšanas iestādēm) arī ar politiķiem cieši saistītais Māris Sprūds. Ar šiem personāžiem ne reizi vien bija ticies arī Rimšēvičs, ar kuriem, pēc paša vārdiem, apspriedis «banku likumdošanas jautājumus».

Skaidrs, ka šobrīd Rimšēvičs ir politiski radioaktīvs, un, jo viņš vairāk uzturēsies politiskās dzīves uzmanības centrā, jo vairāk ar savu bīstamo starojumu apstaros visus tuvumā esošos. No šāda aspekta Rimšēvičs patiešām ir neērts, taču nevis «sliktajām» bankām (par banku uzraudzību viņš neatbild), bet gan politiskajai elitei, kurai, ļoti iespējams, atlēkusi pamatīga skaida no ilggadējām naudas atmazgāšanas shēmām. Tāpēc politiskajai elitei ir jāatrod labākais veids, kā šo kaitīgo starojumu ekranizēt. Černobiļas parauga sarkofāgs ir pirmais, kas nāk prātā, tāpēc Rimšēvičs jau proaktīvi sāk runāt par savas dzīvības apdraudējumu. Tiesa, šāds risinājums nevar tikt uztverts nopietni, jo tas uzspridzinātu visu skudru pūzni ar vēl nelabvēlīgākām sekām. Vienkāršāk būtu mierīgi vienoties - ej labprātīgi prom no Latvijas Bankas prezidenta amata un turi muti. Izmeklēšana ies gadiem, mēs to īpaši nesteidzināsim, un atceries par kamieli, kuru Hodža Nasredins, kā bija solījis šaham, grasījās iemācīt runāt. Varbūt kamielis nobeigsies, varbūt šahs nomirs…

Kāds varētu jautāt - kāpēc es nerunāju par Rimšēviča pieminētajām bankām, par Guseļnikovu, kurš plaši izrunājies aģentūrai Associated Press? Tāpēc, ka tas neattiecas uz konkrēto lietu, par kuru Rimšēvičs tika aizturēts. Tas ir miglas aizsegs, aiz kura paslēpties. Atgādinu, ka KNAB vadītājs Jēkabs Straume preses konferencē (arī īsā intervijā CNN) skaidri norādīja, ka Rimšēviča noziedzīgās darbības nav veiktas ar kredītiestādēm, kas patlaban darbojas Latvijā. Tās veiktas, pēc visa spriežot, ar Trasta komercbanku, kuru, visticamāk, aizklapēja un aptīrīja organizētā grupā.

Rimšēviča lieta mūsu politiskajai elitei ir kā eksāmens krīzes menedžmentā. Pagaidām tā šo eksāmenu veic neapmierinoši. Galīgā atzīme tiks likta rudenī - 6. oktobrī. Vēl ir laiks uzlabot prasmes.

Komentāri [13]
#
Nja 23.februāris 2018 15:09 atbildēt
Nu kāds menedžments no lemberga kabatas valdības?
 
#
savādnieks 23.februāris 2018 13:41 atbildēt
Lai kā tur būtu ar kukuļiem-tur darbs izmeklētājiem,bet politiskai partiju elitei viņš bija ļoti neērts tieši ar savu neatkarību un nav daudz jāpiepūlas lai banksterus pierunātu uz kādu provokāciju pretim saņemot labvēlības statusu valstī.
Neviļus prātā nāk Mihalkova filma ''Saules apmirdzētie'',kur ļoti uzskatāmi tiek parādīts,kā augstu ''sistēmas cilvēku'' sakožļā un izspļauj pati sistēma.Tas cik liekulīgi šai situācijā sevi nodemonstrēja valdība,vēl vairāk pastiprina neuzticību tai.
 
#
opis no laukiem 22.februāris 2018 19:40 atbildēt
Eksāmens krīzes menedžmentā! Jūs visi labi ziniet,ka Krievijas pasažieru aviolaineris AN - 148 ,kas pacēlās no Domoģedovas lidostas un devās ceļā uz Orsku,nedaudz minūšu pēc pacelšanās,cieta katastrofu un nogāzās,paņemot līdzi 71 cilvēka dzīvību. Viena no oficiālajām versijām ir tāda,ka vainīgi piloti,kas nezināmu iemeslu dēļ ,neieslēdza ārējo sensoru apsildes iekārtas,tie apledoja un deva pilotiem pretrunīgu un aplamu informāciju ,par lidmašīnas augstumu,ātrumu un citiem svarīgiem faktoriem. Ja tas tiešām atbilst patiesībai,kaut gan īsti tam negribas ticēt,tad piloti eksāmenu krīzes menedžmentā nenokārtoja un par to samaksāja ar pasažieru un savām dzīvībām.
Bet kā tad ir ar mūsu "neatkarīgās" valsts "pilotiem"-Saeimu un valdību,vai viņi saņem pareizu un patiesu informāciju no ārējiem un iekšējiem sensoriem? Ko rāda iekšējais sensors,kuram būtu jāreģistrē eiro valūtas brīvo tirgus kursu Latvijas iekšējā tirgū? Šis sensors visu laiku nemainīgi rāda vienu un to pašu fiksēto ciparu - nosprūdis vai arī iesalis? Ko rāda sensors,kuram jārāda Latvijas nacionālas ekonomikas augstumu IKP atskaites sistēmā? Pilnīgi neko,jo neredzam cik augstu lido mūsu nacionālās ekonomika laineris un cik augstu lido mūsu nerezidentu laineris. Valdība un arī tauta neredz vai rezidentu (mūsējā)ekonomika uzņem augstumu vai pikē,jo šis sensors reģistrē tikai vidējo aritmētisko starp rezidentu un nerezidentu lidojumu trajektorijām. Secinājums ir neapstrīdams - sensori melo un dezinformē un Latvijas ekonomikas "lidojums" notiek uz dullo! Ja arī mūsu ekonomikas "piloti"neizturēs eksāmenu krīzes menedžmentā,tas atšķirībā no aviolainera AN-148 pilotiem,dzīvi viņi paliks,jo viņiem visiem ir smaragda,zelta,platīna vai sliktākā gadījumā krimplīna izpletņi,bet "pasažieriem"(tautai) būs jābūt mierā ar ekonomikas "lainera" likteni.
 
#
lasu 22.februāris 2018 17:56 atbildēt
Ben ! Atver vietnes utronews.org/economics/ 2017.gada 17.oktobra rakstu "strašnaja mestj Guseļņova" . Tur ļoti daudz pateikts par šo "putnu" un figurē pavisam citi uzvārdi no Latvijas. Un tas oktobrī nevis februārī...
 
#
2017.gada 18.oktobra » lasu 23.februāris 2018 8:38 atbildēt
aha,vērts palasīt.
 
#
fotošopers 22.februāris 2018 12:41 atbildēt
Vajag vel kādas bildes ko analizēt,bet pieaugušajiem domātas.
 
Skatīt visus 13 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers