Viedokļi: Ēterā nelaižamo saraksts 28 komentāri
 
Viedokļi

Ēterā nelaižamo saraksts

 
F64

Otrdien, 12. decembrī, LTV1 raidījums 100 grami kultūras bija veltīts pretrunīgi vērtētajam psihoterapeitam un vairāku grāmatu autoram Viesturam Rudzītim.

Jau pirms raidījuma, kad tas vēl tikai tika pieteikts, sociālajos tīklos uzbangoja vētra. Kā tā var, ka vārds tiek dots tādai (?!) personai? Ierasti aktivizējās tā publika, kura jau kopš Mozus laikiem nešaubīgi zina, kā ir «pareizi», un nevienam, kurš domā citādi, vārdu dot negrib. Pareizāk sakot, grib noteikt, kam dot un kam nedot vārdu.

Tas, ka pastāv viens pareizais viedoklis, kurš sabiedrībai jādzird, bet visi citi viedokļi ir ķecerīgi, tāpēc aizliedzami, nav nekas jauns. Tā tas bija Poncija Pilāta, inkvizitora Torkvemadas, Konstantīna Čerņenko laikos un arī tagad tvitera un instagramu laikos. Vienmēr ir eksistējusi kāda par citiem «gudrāku» cilvēku kasta, kura bijusi svēti pārliecināta, ka ir tiesīga «visas cilvēces» vispārīgā labuma vārdā noteikt, kādi uzskati drīkst un kādi nedrīkst nonākt līdz «parasto» cilvēku ausīm.

Rudzītis nav vienīgais, kuru šī kasta ierakstījusi ēterā nelaižamo sarakstā. Katru reizi, kad uz kādu no sabiedriskajiem medijiem tiek uzaicināts cilvēks, kurš kaut teorētiski varētu paust citādus, šīs kastas neakceptētus uzskatus, sociālajos tīklos sākas ierastā kaukšana - kā var šādus «tumsoņas» aicināt ēterā? Vai tie raidījuma vadītāji galīgi zaudējuši prātu? Tad jau jāaicina arī… un tiek nosaukts kāda reāli neadekvāta cilvēka uzvārds.

No šā aspekta jāuzteic raidījuma 100 grami kultūras veidotāji par drosmi, jo viņiem jau paredzami nācās pārdzīvot masīvus šīs «izredzēto» kastas uzbrukumus. Aiz iekavām atstāsim vispārzināmo faktu, ka sabiedriskie mediji tāpēc jau ir sabiedriskie, ka pārstāv visu Latvijas sabiedrību, nevis tikai to šauro grupu, kura gribētu noteikt, kādiem viedokļiem ir tiesības nonākt ēterā, bet kādiem ne. Uz iebildumiem, ka demokrātija un vārda brīvība paredz viedokļu dažādību, vispārējo Rudzīša ēterā nelaidēju viedokli izteica teātra zinātniece Silvija Radzobe, tviterī rakstot: «Rudzīša izteikumi nav viedoklis, bet vardarbības sludināšana.» Tāpēc uz viņu neattiecas Voltēram pierakstītais citāts: «Man nepatīk tavs viedoklis, bet esmu gatavs mirt, lai tu to varētu izteikt.»

Nav šaubu, ka raidījumu 100 grami kultūras veido gluži saprātīgi cilvēki un viņi īstam varmākam vai tukšmuldētājam vārdu nedotu. Tas pilnībā pierādījās raidījumā, un to tajā pārliecinoši atklāja arī psihoterapeite Aina Poiša. Tātad iemesls pret Rudzīti vērstajai kampaņai ir cits. Vardarbības piesaukšana šajā gadījumā tiek izmantota tikai kā iegansts, lai viņam neļautu izteikt atšķirīgu, daudziem nepatīkamu viedokli. Kāpēc tas notiek?

Manuprāt, dzimumu jautājumos veidojas plašas jomas, kurās ne tikai ieiet, bet pat tuvoties ir bīstami, riskējot nonākt zem ārkārtīgi spēcīga sociālā spiediena. Rudzītis par šiem jautājumiem runā, balstoties uz savu ilggadējo pieredzi, kamēr mūsu sociālie arhitekti gribētu, lai visas problēmas tiktu risinātas, strikti turoties pie kaut kādām teorētiski «pareizām» konstrukcijām. Šajās konstrukcijās Rudzīša uz pieredzi balstītajai realitātei nav vietas.

Šī Rudzīša vajāšana iezīmē vēl kādu tendenci. Rudzītim ir milzīga apziņas un zemapziņas pētīšanas pieredze, ar to viņš gadu desmitiem ir profesionāli nodarbojies, tāpēc varētu daudz ko interesantu pastāstīt par to, kas lācītim vēderā (cilvēkiem galvās). Taču nē. Ir cilvēki, kuri vienmēr un visur ir pārliecināti, ka visu zina labāk. Tajā skaitā par cilvēku psihes un sociālās uzvedības īpatnībām. Turklāt, jo mazāka viņu dzīves pieredze, jo viņi visu zina labāk, un viņu pārliecība par šo zināšanu nesatricināmību lielāka. Tāda hunveibinu pārliecība. Kam gan dzīves un darba pieredze, ja visu var izlasīt «pareizās» grāmatās?

Šī tendence, aizvietot realitāti ar «pareizām» konstrukcijām, redzama visā pasaulē. Diemžēl tā ir ļoti bīstama tendence, jo meli un aplamības nevar ilgtermiņā uzvarēt patiesību. Tāpēc jebkuri uzskatu aizliegumi, ēterā nelaižamo personu saraksti un citi ierobežojumi tikai papildina sociālās sprāgstvielas kopējo potenciālu.Komentāri [28]
#
Kritiķe 18.decembris 2017 13:33 atbildēt
Es pat neiebilstu, ka runā ar Rudzīti par viņa atšķirīgo viedokli, ja ar to nebūtu pilnas visas malas. Vai nu kas, bet viņš jau nu nevar sūdzēties par to, ka netiek uzklausīts. Katrā ziņā mans komentārs kā feministei un liberālei bija - medijiem jāizvērtē, kam viņi dod vārdu un platformu, ceru, ka šajā gadījumā tas ir izdarīts. Ir tomēr jābūt kritiskiem, kam dot vārdu, kādā apmērā. Nav runa, ka nedot pavisam.
 
#
Hmm 17.decembris 2017 22:32 atbildēt
Latvijā un NRA vienīgais augstākais reihs un pareizais ir komunists Lembergs, kurš NRA ir kā piemineklis, aizskartais un pazemotais no tiesas un prokuroriem. NRA greizie un nepareizie ir Jurašs un Strīķe, kuri gan jau vēl grib aiziet pakaļ Lembergam.
 
#
P 17.decembris 2017 13:20 atbildēt
Ar abiem psihoterapeitiem ir kā ar pārsālītu zupu,vai pārskābētiem kāpostiem.Varētu ar padomiem neuzbāzties tik bieži.Vēl trakāk,ja sāk rēgoties TV .
 
#
UU 17.decembris 2017 10:20 atbildēt
Man īpaši patika, ka jau nākamajā dienā pēc trakotas diskusijas portālos un sociālajos tīklos, kur kareivīgu sieviešu pūļi aizstāvējā maigās, vārgās, jūtīgās un visādi citādi brīnišķīgās sievietes, tika publicēta reāla karsta informācija, ka sieviete nežēlīgi un asiņaini piebeigusi savu vīrieti. Rudzītis nesludina vardarbību. Viņš reāli pasaka, ka arī maigā (pieņe'mums) sieviete reizēm ir pelnījusi pa kaklu. Un tam es piekrītu.
 
#
Mantrausis 16.decembris 2017 7:24 atbildēt
Par problēmu un sarakstiem. Grib vai negrib ļaudis, bet "pareizie un svešie" mūsu sabiedrībā ir ierasta prakse, lai kā runātu par demokrātiju. Kaut vai Maizītis - Neo. Godmanis - Solima. VDK mantojuma sardze Prezidenta kancelejā un vēsturnieki utt. Faktiski to paaudzi, kas vismaz vārdos bija uzticami pskp, tagad nomaina paaudze, kas akli uzticas jebkam rakstītam, kam nopirkts vai nenopirkts parlaments devis vārdu "likums". Un?
 
#
Ots. » Mantrausis 16.decembris 2017 12:22 atbildēt
Toties venspils aivars var reklamēties kur grib...un visi źurnàlisti skrien pakàļ paplēstàm mutēm!!!!nauda...nauda un nauda......
 
Skatīt visus 28 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers