Viedokļi / Arno Jundze

Arno Jundze

Valodniecisks motīvs [12]

Piektdiena, 18.augusts

Varētu domāt, ka ar latviešu valodu viss ir kārtībā. Dzīvojam taču paši savā valstī. Tomēr dažkārt problēmas rodas uz līdzenas vietas. Šonedēļ, spriežot pēc ierakstiem sociālajos tīklos, konflikts sabriedis starp kādu Latvijas izdevēju un Valsts valodas inspekciju. Izdevēju apzināti neminēšu. Nav nozīmes. Līdzīgā situācijā laiku pa laikam var nonākt katrs Latvijas izdevējs, kas publicē tulkoto literatūru. Valodas sargi sākuši pārbaudīt, cik tas esot likumīgi – publicēt uz grāmatas vāka autora vārdu un uzvārdu tā, kā to raksta viņa dzimtajā valodā. Nu, piemēram, Mišels Velbeks patiesībā ir Michel Houellebecq, bet Agata Kristi – Agatha Christie, un tas, kurš drukā grāmatu, mums to atgādina. Vairāk »

Arno Jundze
 
Arno Jundze
 

Arno Jundze

Pasaka par pensijas glābējprocentiem [10]

Piektdiena, 4.augusts

Šonedēļ Viļņā stāstīju Lietuvas Rakstnieku savienības vadītājam Antanam Jonīnam par Latvijā gaidāmo nodokļu reformu, kas no 2018. gada skars radošo jomu pārstāvjus. Pieminēju arī to, ka turpmāk maksāsim piecus procentus no autora honorāra savam pensiju fondam. Lietuviešu dzejnieks to noklausījās, nopūtās un teica – paldies Dievam, ka mums šo normu atcēla. Lietuvas politiķi to ieviesa jau pirms kādiem gadiem, arīdzan cēlu mērķu vadīti – lai nodrošinātu pensijas māksliniekiem. Tomēr pati dzīve parādīja, ka šāda sistēma radīja vairāk problēmu nekā labuma. Autori saņēma reāli mazāk, jo, lai arī oficiāli šo nodokli maksāja juridiskā persona, ar kuru mākslinieki autoratlīdzības līgumu slēdza, praksē šie pieci procenti tika paņemti no honorāra. Lietuvas ierēdņi savukārt netika galā ar autoratlīdzības līgumu neregularitāti. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Vienmēr ar jums [22]

Piektdiena, 28.jūlijs

Dzīve aizvien vairāk sāk atgādināt literatūru. Ja gribam būt pavisam precīzi – romānu Divpadsmit krēsli. Neticat? Citēju: «Bet tagad darboties, darboties un vēlreiz darboties! – Ostaps sacīja, pazeminājis balsi līdz pilnīgas nelegalitātes pakāpei. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Krievi ir jau klāt [38]

Piektdiena, 21.jūlijs

Šonedēļ Kultūras ministrija (KM) publiskojusi pētījuma rezultātus Latvijas iedzīvotāju medijpratībā. Galvenais secinājums – tā ir vāja. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Augstā morāle un co [58]

Piektdiena, 14.jūlijs

Man patīk, ka Latvijā beidzot kāds sācis rūpēties par morāli. Tiesa, nevar nepamanīt, ka rūpes parasti drosmīgi notiek tad, kad to cēlonis nespirinās pretim. Tad var tā droši, jo neiespers! Kas gan te vispār būtu ko daudz tarkšķēt par oligarhu lietu, ja ir ieraksti, lieciet iekšā jūtūbē, lai tad tauta dzird visus b*** un maķ, tad arī būs saprotami pierādījumi. Bet nedzird… Ja jau kāds bija tik gudrs, ka pietaupīja atšifrējumus, kā tad nenokopēja audiofailus? Tad ir vai nav? Tāds, lūk, jautājums. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Pērkamie un pareizie [67]

Piektdiena, 7.jūlijs

Protams, es skatījos Tiešu runu Latvijas sabiedriskajā televīzijā un ar bažām vēroju sabiedrības šķelšanu sociālajos medijos. Daļa aktīvistu, pārkāpjot laba un ļauna robežas, tagad kaismīgi sludina dažādus «kas nav ar mums, tie ir pret mums». Tiek sapņots par revolucionāro atmodu un tautu, kas taisnīgās dusmās gāzīs, viņuprāt, korumpētus politiķus, lai iedibinātu cildenu kārtību, kuras, starp mums runājot, tā īsti nekad nav bijis. Mazie zaļie cilvēciņi par to noteikti priecājas. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Kritiskas pārdomas [7]

Piektdiena, 2.jūnijs

Tūlīt jau tās atkal būs klāt – pašvaldību vēlēšanas, un mums atkal būs iespēja nobalsot par saviem favorītiem. Viss notiks kā tādos kārtīgos viduslaikos. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Tarakāni, vēži un citas radībiņas [6]

Piektdiena, 26.maijs

Atvainojiet, bet es negribu rakstīt par to, kas šonedēļ notika Mančesterā. Kamēr Eiropas politiķiem būs pilnas galvas ar politkorektiem mēsliem, raksti vai neraksti, idioti, kuriem galvās mājo tarakāni, spridzinās un slaktēs dieva vai vēl kāda vārdā, bet vienmēr atradīsies kāds, kas tos aizstāvēs un iestāsies par viņu svētajām cilvēktiesībām. Cik var šaut sev kājā, kāpt uz grābekļa, likt mēli pie nosarmojuša durvju kliņķa lielā salā? Laiks būtu pieaugt un pieņemties prātā. Tāpēc komentārs būs par kultūru. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Lamatas milzu lempjiem [13]

Piektdiena, 19.maijs

Maijs ar visiem saviem pilnmēnešiem, pavasara un reizēm arī siltuma atnākšanu ir laiks, kad latviešos aktivizējas dzīvības sula un enerģija. Un arī tarakāni smadzenēs. Te jau nu viņi pamazām lien laukā saulītē – kājās nostāvēt nespējīgi deģenerāti nošļukušās treniņbiksēs, pēc modes tērptas jaunavas, kuru ārējo dizainu nudien neglābs pat modes mākslinieka Dāvida ieteikums vilkt zeķes sandalēs. Narkomāni, cilvēki ar dažādu kaišu saasinājumiem, motociklisti – nāvinieki un citi labumi. Šajā laikā allaž jāuzmanās, jo, tā vien šķiet, zināmai mūsu sabiedrības daļai bremzes galīgi netur. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Maija vēsumi [11]

Piektdiena, 12.maijs

Vai esat pamanījuši, kā uz burvju mājiena pēc lielā Maskavas drauga Trampa ievēlēšanas mainījusies retorika kādas vārdā nenosauktas kaimiņvalsts medijos? Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Negribu atgriezties [65]

Trešdiena, 3.maijs

Interesanti, kā laika gaitā mainās retorika un izpratne par vieniem un tiem pašiem notikumiem. Lūk, piemēram, 4. maijs. Cik sen atpakaļ daži to pat publiskās diskusijās dēvēja «par neleģitīmās un komunistu inspirētās Augstākās padomes nelikumīgu akciju», kurai neesot nekā kopīga ar Latvijas Republiku. Pēc neatkarības atjaunošanas šī diena nebūt ne uzreiz un ne bez ierunām tika atzīta par svētku dienu. Atceros, ka vajadzēja rakstīt ne vienu vien rakstu par šo tēmu. Tikai tad, kad daļa radikālo nacionālistu saprata, ka sevi ielikt dziedošās revolūcijas centrā neizdosies, pamazām un ne bez kurnēšanas tikām pie šiem svētkiem. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Pravieši un zivis [21]

Piektdiena, 28.aprīlis

Pirmais maijs nāk, un atkal jau jautājums, kam, pie vella, šie Darba svētki, kurus neviens nekad nesvin un kuru vienīgais labums ir brīva diena kalendārā? Katrreiz, kad es to sev uzdodu, man ir jādomā, kurš tad īsti ir muļķis – mēs vai mūsu senči, latvieši sastrādātām tulznainām rokām, ar kuriem tagad visi lepojas vietā un nevietā. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Subotņiki un grila sezona [27]

Piektdiena, 21.aprīlis

Laika prognozēm ir nepārprotama līdzība ar politiķu priekšvēlēšanu solījumiem. Mēs visi labi zinām – beigās mūs tāpat apčakarēs! Vienalga savās fantāzijās izgaršojam solītos saulainos uz siltos svētkus, bet tie, kā vienmēr, pienāk auksti, sniegoti un vēja brāzmu raustīti. Jautājums, kāpēc šīs prognozes aizgūtnēm jāpublicē, dzenot ļaudis depresijā, un kāpēc par tām vispār jātērē nauda, jo tiem, kam pietika prāta paskatīties uz lielveikalu piedāvājumu pirms Lieldienām, viss bija skaidrs arī bez meteorologu ikvakara pasaciņām. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Ar rekviēmu fonā [5]

Piektdiena, 7.aprīlis

Lieldienas tuvojas, un pavisam drīz tās būs klāt, kopā jaucoties ierastajai pavasara buķetei Latvijā: neparedzamiem laika apstākļiem, bērzu sulām, gājputniem, pūpoliem, satiksmes sastrēgumiem, nesaprotamiem valdības lēmumiem, kristīgām apcerēm un gluži cilvēciskai vēlmei atpūsties. Kā pēc nedēļas gaidāmās Lieldienas saplānot, tas, protams, jūsu ziņā, galvenais tikai nekļūt par kādu no tiem idiotiem, kas sabojā svētku noskaņojumu citiem. Vairāk »

Arno Jundze
 
 

Skaistuma pasaule

 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers