Veselība: Teju puse Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad jau sāp 5 komentāri
 
Veselība

Teju puse Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad jau sāp

 
F64

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes. To apliecina Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.

Tieši vīrieši ir tie, kas zobārstu apmeklē, tikai, parādoties sāpēm - 49%, turklāt īpaši izteikti tas ir Latgalē. Savukārt sievietēm šis rādītājs ir - 40%. Tomēr ir arī cilvēki, kas priekšzīmīgi ievēro norādījumus un zobārstu apmeklē vismaz reizi gadā (profilaktiski) - 36%. Arī šajā rādītājā apzinīgākas ir sievietes - 41% un 30% vīriešu.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta zobārste Karīna Kopmane-Račko stāsta: “Pēdējo gadu laikā visā pasaulē zobārstniecībā arvien lielāku uzmanību pievērš tieši profilakses sfērai. Zobu kariess nav neizbēgama problēma, kas agrāk vai vēlāk skar visus - adekvāti rūpējoties par savu zobu veselību un ievērojot ārstu rekomendācijas, no zobu bojājumiem iespējams izvairīties. Regulāra un pilnīga zobu aplikuma noņemšana ir efektīvas profilakses pamatprincips. Ikvienam noteikti jāpievērš uzmanība zobu pastas izvēlei - tikai zobu pasta ar pietiekami augstu fluorīdu koncentrāciju (1000-1500 ppm) nodrošina aizsardzību pret kariesu. Ļoti nozīmīgs ir regulārs zobārsta un zobu higiēnista apmeklējums - minimums vienu reizi gadā, lieliski būtu divas reizes gadā.”

Zobārste vērš uzmanību uz to, ka pat vidēji dziļi zobu bojājumi var neradīt sūdzības. Ja parādījušās sāpes, visdrīzāk jau skarts zoba nervs, tātad nepieciešama zobu kanālu ārstēšana, kas ir laikietilpīga, sarežģīta un pacientam arī finansiāli dārgāka. Tieši tāpēc svarīgi atcerēties, ka zobārsts jāapmeklē regulāri - arī tad, ja nav nekādu sūdzību un pašam šķiet, ka viss kārtībā.
Komentāri [5]
#
3 26.marts 2018 11:23 atbildēt
Kā tad ies, ja izmakas ir tādas pašas kā valstīs, kur cilvēkiem vidējā alga par pāris tūkstošiem lielāka mēnesī.
 
#
Selekts 20.marts 2018 12:05 atbildēt
Ja nav zobu, tad nedirš.
 
#
..... 20.marts 2018 11:34 atbildēt
Tas tikai loģiski. Lielākajai daļai, kas, aploksnes kā savas ausis neredzot, godīgi strādājot pilnu slodzi vai savu mūžu jau nostrādājuši dzīvo no minimālajām algām, tuvu minimālajām algām, zemām pensijām (jo redz' daļa darba mūža ir nostrādāta citā valstī un neviens jau neņem vērā, ka to citā valstī sastrādāto un uzcelto daži attapīgākie noprihvatizēja un iedzīvojoties atvārīja jau šajā valstī) un/vai tamlīdzīgiem ienākumiem veselība graujas ne tikai zobu ziņā, bet arī citās kategorijās. Papētītu kas notiek ar šo cilvēku asinsspiedieniem, sirds, vēnu u.tml. veselībām, gremošanas traktiem, hormonālajām sistēmām u.c. organisma sistēmām - mati stāvus saceltos. Tāpēc labāk tupināt noklusēt un pamoralizēt cik bieži ko vajadzētu darīt un apmeklēt nemaz neispringstot un nepieminot, ka tā kvalitatīvās zobu pastas tūbiņa maksā ne jau eirīti, bet kādus trīs līdz piecus, normāla zobu birste arī apmēram tāpat, bet higiēnists gribēs savus vismaz trīsdesmit vienā piegājienā. Bet ja cilvēks tikko no savas minimālās algas nomaksājis apkuri, elektrību, ūdeni, īri vai apsaimniekošanu un tāpat jau ar šausmām skatās uz kalendāru un iztikšanai atlikušo summu un piedevām vēl secina, ka pēdējais apavu pāris arī bezcerīgi noplīsis, tad, atvainojiet, ja zobs konkrēti nesāp, tad tas jau nu proritāte pie iztikšanai atlikušās summas nebūs.
 
#
es 20.marts 2018 11:23 atbildēt
Zobārsts ir liela ekstra šodien!!!
 
#
lapa 20.marts 2018 11:04 atbildēt
tautai nav nauda . luk atbilde . saimas deputati nolaupija to tautai.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers