Veselība: Ģimenes ārsti nepadodas un turpina streiku; mainīs tā formu 14 komentāri
 
Veselība

Ģimenes ārsti nepadodas un turpina streiku; mainīs tā formu

 
Romāns Kokšarovs, F64 Photo Agency

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, neparakstīs vienošanos un mainīs tā formu, žurnālistiem paziņoja LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide.

"Izskatot priekšlikumus, redzam, ka nekas nav mainījies, un pat tie vienošanās priekšlikumi, kas panākti tikšanās laikā, nav iekļauti. Mēs neejam uz vienošanos un neparakstām to," paziņoja Veide.

Viņa norādīja, ka, redzot situāciju un saņemot pacientu zvanus, tāpēc nolēma mainīt streika formu. "Streiku turpinām, bet mainām formu," sacīja Veide.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, šodien LĢĀA nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide / F64

Tāpat tiek piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017. gada 1. septembrim.

Komentāri [14]
#
tā turpināt 17.jūlijs 2017 18:11 atbildēt
šis veselības aprūpes modelis ir jālikvidē- tas neapmierina ne pacientus, ne ārstus, tikai valdību un veselības ministriju- tātad ierēdņus, kuri nosaka spēles noteikumus. ir labi, ka vismaz ģimenes ārsti ir uzsākuši protestu pret ierēdniecību- pacienti vai nu klusē un stāv rindās, vai maksā naudu, bet pīkstēt publiski- netaisās! lai sarmīte turas un lai izdodas!
 
#
ne-skuju-ne-taku 17.jūlijs 2017 17:36 atbildēt
Nav tiesa, labs ārsts allaž ir nepieciešams katrai ģimenei personīgi jo speciālisti ir dārgs prieks! Kādā veidā es varu ar viņu varu vienoties, tā jau ir mana darīšana, galvenais, lai ir pie kā griezties akūtā situācijā, jo ne vienmēr ir jāsauc ātrā palīdzība!
 
#
aha » ne-skuju-ne-taku 17.jūlijs 2017 17:46 atbildēt
Par to jau arii runa,ka labaak lai valsts stutee speciaalistus un vareetu apiet gimenes aarstus!
 
#
Obi Vans 17.jūlijs 2017 16:42 atbildēt
Čakša ar šķibu ģīmi skrien uz dīķi.
 
#
ome 17.jūlijs 2017 16:21 atbildēt
Gimenes aarsti nav vajadziigi vispaar,jo funkcija vinjiem ir starpnieciiba un naudas izspiešana!!!!!Valdiibai jaaveido mehaanisms kaa slimnieks vareetu veersties pa taisno pie vajadziigaa speciaalista nevis stuteet jau taa paareedushos gimenes aarstus!!!
 
#
> » ome 17.jūlijs 2017 16:34 atbildēt
Tev pa skuju taku...
 
#
Ome Taņa » ome 17.jūlijs 2017 16:35 atbildēt
Ir jādomā kaut kas jauns, jo ģimenes ārstu institūcija nav īsti laba priekš pacientiem, jo tāpat ir iepriekš jāpierakstās un jāgaida mistiska rinda.Ļoti gaidu kad sāks darboties e-veseliba un absurds ir uzstādījums, lai ātrāk darbotos internets.Latvijā ir viens no ātrākiem internetiem Eiropas Savienībā.
 
#
>> » Ome Taņa 17.jūlijs 2017 16:37 atbildēt
Arī tevi pa skuju taku !
 
#
aha » ome 17.jūlijs 2017 16:45 atbildēt
Gimenes aarstus var pieskaitiit pie taas 300 000 LV ieredņu armijas ,kuri noeed budžeta naudu!!!!
 
#
STOP » aha 17.jūlijs 2017 16:47 atbildēt
Ej un steigšus izklizmo sevi !
 
#
hohma » STOP 17.jūlijs 2017 18:06 atbildēt
a tu sev atsuukaa miiksto ,stulbeni :D
 
#
mīslim hohmai » hohma 18.jūlijs 2017 20:23 atbildēt
nu ja, tu jau einuks...
 
#
dr.F. » hohma 18.jūlijs 2017 21:06 atbildēt
Pēdējie 3 komentāri labi raksturo streikojošo ģimenes ārstu pretezijas uz intelektu.
 
#
Kendjuks 17.jūlijs 2017 15:54 atbildēt
Baltos halātus uz kombinezoniem.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers