Veselība: ATCERIES: Ēdienkartē jāiekļauj ļoti daudz augļu un dārzeņu 2 komentāri
 
Veselība

ATCERIES: Ēdienkartē jāiekļauj ļoti daudz augļu un dārzeņu

 
F64

Garās ziemas nogurdinātais organisms gluži vai brēc pēc kaut kā svaiga un sulīga? Tātad pienācis laiks mainīt ēdienkarti, aizstājot pamatīgos, aukstajiem mēnešiem raksturīgos ēdienus ar vieglāku un vitamīniem bagātāku pārtiku.

Uztura speciāliste Ksenija Andrijanova mudina iesākt pavasari, ik dienu lietojot uzturā pēc iespējas vairāk termiski neapstrādātus dārzeņus un augļus. Turklāt ne vien pamata ēdienreizēs, bet arī kā uzkodas starp tām. Vairāk svaigu produktu iekļaušana uzturā palīdzēs uzņemt vairāk vitamīnus un tādējādi atgūt spēkus.

Vairāk svaigu produktu

"Ideālā pasaulē svaigus augļus un dārzeņus būtu jāēd cauru gadu. Taču daļa mūsu sabiedrības izaugusi laikā, kad ziemā bija jāpārtiek no konservētām dabas veltēm, un tas izveidojis cilvēku ēšanas ieradumus. Citiem ir nepamatoti aizspriedumi pret veikalos nopērkamajiem ievestajiem produktiem, lai arī šie dārzeņi patiesībā nemaz nav mazāk vērtīgi. Tā rezultātā aukstākajos mēnešos cilvēki patērē vairāk gaļas un citus olbaltumvielas un taukus saturošus produktus. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi pavasarī lietot pēc iespējas vairāk termiski neapstrādātus dārzeņus un augļus. Tie ir viegli pieejams vitamīnu un minerālvielu avots, kas palīdz atgūt ziemā nokavēto un līdzsvaro ēdienkarti," saka K.Andrijanova.

Daļai sabiedrības - novecojuši uzskati par uzturu

Uztura speciāliste uzsver, ka daļai Latvijas sabiedrības izpratne par uzturu ir novecojusi. Ja apskatīsim uztura piramīdu, tad redzēsim, ka tās pamatā ir pilngraudu produkti un maize, otrajā piramīdas pakāpienā ierindojas augļi, dārzeņi un to sulas. Šobrīd notiek diskusijas par to, ka šos divus piramīdas pakāpienus būtu vēlams samainīt vietām.

Izvēlies svaigas un veselīgas uzkodas

Svaigus augļus un dārzeņus iekļaut ēdienkartē ir daudz vieglāk nekā, piemēram, pirms desmit gadiem. Veikalos ir pieejami vienas porcijas izmērā safasēti, ērti līdzi paņemami svaigu dārzeņu salāti, sagriezti augļi un svaigi spiestas augļu sulas.

"Pusdienu pārtraukumā apēdot dārzeņu salātus, ne tikai uzņemsim pilnvērtīgu uzturu, bet arī uzlabosim veselību. Tie ir bagāti ar antioksidantiem, visa veida vitamīniem, tajā skaitā arī C vitamīnu, kalciju, kāliju, magniju, un, ļoti būtiski, šķiedrvielām," izvēlēties pēc iespējas vērtīgāku pārtiku aicina K.Andrijanova.

Komentāri [2]
#
Skolnieciņš 17.marts 2017 12:42 atbildēt
Tas maksā naudu! Piem., ES humanās palīdzības pakās nav nedz augļu, nedz dārzeņu! Skumja tā dzīve!!! Tas nav godīgi, ka bomzis nevar labi baroties. Un aizspriedumi tur nav pie vainas!!!
 
#
nu nu 17.marts 2017 11:59 atbildēt
slima suņa murgi. kā tad, veikalā nopērkamie dārzeņi ir tikpat augstu uzturvērtību kā tie, kas nopērkami sezonā. par kādu uzturvērtību ir runa, ja vitamīni, īpaši C vitamīns, sāk noārdīties uzreiz pēc augļa novākšanas? par kādu uztruvērtību ir runa, pārkot milzīgās monokultūrās audzētus dārzeņus, kuri tiek nenormāli indēti, lai neizplatītos sēnīšu slimības un parazīti? kāda uztruvērtība gurķiem un tomātiem, kurus audzē vatē, un kas zemi mūžā nav redzējuši in visi garšo pēc plastmasas?
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers