Piektdiena, 19.aprīlis

redeem Fanija, Vēsma

arrow_right_alt Veselība

Mediķi ceļ trauksmi: ikdienā lietojam traukus, kas var izraisīt vēzi

© publicitātes

Medicīnas eksperti ceļ trauksmi, aktualizējot jautājums par bisfenola A saturošo pārtikas produktu iepakojumu aizliegšanu Latvijā. Par to aktīvi iestājas Latvijas ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, ķīmijas profesors Ivars Kalviņš, sabiedrībā zināmi cilvēki un kustība "Par veselīgu Latviju".

Kustība uzsākusi aktīvu cīņu, lai aizliegtu kaitīgā iepakojuma izmantošanu.

PARAKSTU VĀKŠANAI PAR BISFENOLA A AIZLIEGŠANU PĀRTIKAS IEPAKOJUMOS PIEVIENOJAS LATVIJAS ĀRSTU BIEDRĪBA UN ĶĪMIJAS PROFESORS IVARS KALVIŅŠ. Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

Kustības pārstāvji norāda: "Kādēļ vēža un diabēta pacientu skaits pēdējo 15 gadu laikā ir dubultojies? Mēs cīnāmies ar sekām - slimībām cenšamies likvidēt simptomus, bet pārāk maz aizdomājamies, kas ir šo slimību cēloņi. Mūsu veselības cēlonis primāri ir meklējams veselīgā dzīvesveidā. Viens no lielākajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, kuras mēs ik dienas uzņemam kopā ar pārtiku. Viena no šīm vielām ir bisfenols A jeb BPA.

Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, tas iejaucas hormonālajā sistēmā, izraisot diabētu, krūts un prostatas vēzi u.c. slimības. 2003. un 2004. gada pētījumā, ko veica ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC), šī viela tika atrasta 93% no 2517 urīnparaugiem, kurus nodeva gan pieaugušie, gan bērni. It īpaši kaitīga šī viela ir bērniem, jo iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvās attīstības posmā. 2015. gadā arī tika veikts pētījums Japānā, kas pierādīja, ka augstākam bisfenola A daudzumam organismā ir saistība ar atkārtotiem spontānajiem abortiem. Šis pētījums tika uzsākts, pamatojoties uz agrāk veiktiem pētījumiem ASV, kas paredzēja, ka BPA pelēm izraisa tā saucamo mejotisko aneiploīdiju, kas ir vistipiskākais spontāno abortu izraisītājs.

Pagaidām ASV un Eiropā bisfenols A ir aizliegts bērnu pudelīšu izgatavošanā, taču Francijā kopš 2015. gada bisfenols A ir aizliegts visu pārtikas produktu iepakojumos. BPA visā pasaulē joprojām tiek ražots milzīgos apjomos (piemēram, 2002. gadā tika saražots apmēram 2,8 miljoni tonnu šīs vielas). Lielražotāju lobijs ir tik spēcīgs, ka medijiem ir noteikts par šo klusēt. Kamēr Latvijā šāds aizliegums vēl nav stājies spēkā, ir svarīgi pašiem sekot līdzi tiem pārtikas iepakojumiem, kurus izmantojam ikdienā. Būtu jāizvērtē konservi, jāizpēta plastmasas marķējums, kas redzams iepakojuma apakšā (izvairies no savienojumiem - "PC", "PVC", "PC-7"), kā arī obligāti jānomazgā rokas pēc veikalu čeku aiztikšanas, jo arī to pārklājumā tiek izmantots bisfenols A.

Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas ražotāji, kuri piedāvā BPA free pārtikas iepakojumu būtiskākajās kategorijās, ir:

(a) lielās ūdens pudeles (18,9l) - Memory Water (www.memorywater.com), SIA ADE Aqualar;

(b) virtuves piederumi - Tupperware (www.tupperware.lv).

Kas attiecas uz konservu kārbām - diemžēl šobrīd visi ražotāji Latvijā izmanto BPA. Aicinām arī citus ražotājus parūpēties par mūsu sabiedrības veselību un piedāvāt savu produkciju pārtikas iepakojumā, kas nav kaitīgs cilvēka veselībai un nesatur bisfenolu A jeb BPA.

„Par Veselīgu Latviju” ir zaļi domājošu cilvēku kustība, kuras misija ir informēt ik katru par to, lai padarītu mūsu dzīvi veselīgāku un kvalitatīvāku. Mūsu iniciatīvu atbalsta Latvijas ārstu prezidents Pēteris Apinis, ķīmijas profesors Ivars Kalviņš un citi sabiedrībā zināmi cilvēki. Mēs vēlamies pievērst uzmanību īstajiem slimību cēloņiem, jo lielākā sabiedrības daļa ir pieradusi cīnīties ar sekām, bet ļoti bieži tad jau ir par vēlu. Aicinām kopīgi meklēt alternatīvas BPA saturošiem produktiem, piemēram:

- plastmasas tējkannas aizstāt ar tērauda;

- BPA saturošos pārtikas iepakojumus aizstāt ar BPA free iepakojumiem;

- jāizvairās no plastmasas karsēšanas, tai skaitā mikroviļņu krāsnīs, un plastmasu nedrīkst atstāt tiešos saules staros, jo bisfenols A visvairāk izdalās tieši siltumā;

- ierobežot bērniem spēlēšanos ar plastmasas rotaļlietām, aizstājot tās ar koka, auduma rotaļlietām, bet pēc plastmasas rotaļlietu izmantošanas mācīt bērniem vienmēr mazgāt rokas.

Paraksties https://manabalss.lv/i/1050 par Bisfenola A (BPA) aizliegšanu pārtikas iepakojumos arī Latvijā. Uz doto brīdi ir savāktas nedaudz vairāk par 2000 balsīm.