Pasaules kauss: Latvijai izšķiroša spēle pret Senegālu

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība svētdien, 23. septembrī, plkst. 16:00 Pasaules kausa otrajā spēlē "Santiago Martin" arēnā Tenerifē tiksies ar Āfrikas vicečempioni Senegālu. Tiešraide TV3.

Pasaules kausa izspēles kārtība paredz, ka izslēgšanas spēlēm kvalificēsies trīs no četrām vienībām katrā grupā. Latvijai pēc zaudējuma Ķīnai palikušas tikai teorētiskas izredzes izcīnīt pirmo vai otro vietu, savukārt trešajai pozīcijai var pietikt ar vienu uzvaru - jāpieveic Senegāla.

Viena no divām Āfrikas pārstāvēm turnīrā ir pavisam citāda komanda nekā Ķīna. Pirmkārt, īsāka. Senegālas sastāvā ir 198 centimetrus garā centra spēlētāja Maimuna Diarra, bet pārbaudes spēlēs viņa pavadīja laukumā 7-14 minūtes un tikai vienreiz guva punktus.

f64

Otrkārt, ja ķīnietes var lepoties ar jaunāko sastāvu, Senegāla vecuma ziņā ir tuvāk tādai Eiropas veterānu blicei kā Grieķija. Komandas kodolu veido spēlētājas 33-37 gadu vecumā - saspēles vadītājas Mame Diufa un Bintu Djema, kā arī garās Umula Sarra, Astu Traore un Mame Si-Diopa.

Atlētisma senegālietēm netrūkst, bet ātruma īpašības sāk zust. Antibes turnīrā komanda ceturto ceturtdaļu zaudēja ar 6:22 (pret Franciju), 16:33 (pret ASV) un 14:21 (pret Kanādu).

Senegāla Pasaules kausā debitēja 1975. gadā un finālturnīrā spēlē jau astoto reizi, tai skaitā piekto reizi pēdējos sešos izlaidumos. Pieraksta vietas - Kolumbija, Koreja, Malaizija, Vācija, Ķīna, Brazīlija, Čehija.

Pirmos divus turnīrus senegālietes pabeidza pēdējā pozīcijā (attiecīgi 13. un 12. vieta). Pie pirmās uzvaras izdevās tikt 1990. gadā, mazajā pusfinālā par 13. vietu pārspējot Zairu (Kongo) ar 60:52. Pirmais panākums pret cita kontinenta pārstāvēm sekoja 1998. gadā - mazajā pusfinālā par 13. vietu 67:59 pret Argentīnu.

Turpinājumā - 2002. gadā uzvara spēlē par 15. vietu pret Tunisiju (87:52), 2006. gadā panākums spēlē par 15. vietu pret Nigēriju (66:64), savukārt 2010. gadā cīņā par 15. vietu pagarinājumā nācās atzīt Mali pārākumu - 67:69. Dienu iepriekš senegālietes Karlovi Varos zaudēja Ķīnai - 69:71.

Senegālas rēķinā ir arī divi Olimpiskie turnīri - 2000. gadā Sidnejā un 2016. gadā Rio. Brazīlijā viņām izdevās divas solīdas spēles - 58:68 pret Kanādu un 88:95 pret toreizējo Eiropas čempioni Serbiju. Komandas līdere, spēka uzbrucēja Astu Traore guva 30 punktus un savāca astoņas bumbas.

Traore kopā ar Kristīni Kārkliņu ir spēlējusi katalāņu klubā “Sedis Basket”, bet 2017. gada sezonā viņas cīņubiedre “Galatasaray” rindās bija Kristīne Vītola. Karjeras laikā Traore piecas reizes spēlējusi Āfrikas čempionāta finālā, tai skaitā 2015. gadā izcīnījusi galveno trofeju.

Pērn Traore tika atzīta par “AfroBasket Women 2017” vērtīgāko spēlētāju. Senegālietes Mali atkal aizspēlējās līdz finālam, taču izšķirošajā cīņā ar 48:65 zaudēja Nigērijai. Arī grupas turnīrā Senegāla atzina tikai Nigērijas pārākumu - 54:58.

Senegālas otrs pīlārs ir galvenais treneris Šeihs Sarrs - 2014. gadā viņš vadīja vīriešu valstsvienību Pasaules kausā Spānijā. Senegālieši nospēlēja atzīstami - grupas turnīrā pieveica Puertoriko (82:75) un Horvātiju (77:75), kā arī iekļuva astotdaļfinālā, kur zaudēja Spānijai ar 56:89.

Sarrs vadīja vīriešu valstsvienību ļoti sarežģītā periodā. FIBA 2013. gadā diskvalificēja Senegālas federāciju par spēlētāju vecuma datu safabricēšanu Pasaules U19 kausa izcīņā puišiem un meitenēm. Nākamā gada 2. februārī diskvalifikācija tika atcelta.

Traore dienu pirms finālturnīra sākumā Senegālas federācijas mājas lapai paziņoja, ka nav ieradusies Tenerifē tūrisma braucienā. “Mēs esam labākās Āfrikā un neatbraucām apskatīt ievērojamās vietas. Esam sarežģītā grupā, bet cīnīsimies, lai uzvarētu un aizstāvētu valstsvienības godu. Mērķis ir iekļūt otrajā kārtā.”

Sarrs uzsvēra, ka viens no uzdevumiem Tenerifē būs samazināt kļūdu skaitu. “Antibē mums bija specifiski mērķi - tikt pie noteikta skaita metienu un bumbas kontroļu. Centāmies neļaut pretiniecēm sasniegt 70 gūto punktu robežu, lai gan pret ASV tas neizdevās. Ieguvām vērtīgu pieredzi.”

Sestdienas vakarā Senegāla parādīja atzīstamu sniegumu pret ASV. Pēc pirmajām 10 minūtēm amerikānietēm bija tikai minimāls pārsvars (17:18), bet visā spēlē uzvara ar plus divdesmit - 67:87. Visvairāk pārsteidza Diarra - pirmajā puslaikā viņa realizēja visus trīs metienus.