Latvija zaudē Slovēnijai un izstājas no Eiropas čempionāta
©Foto: Romāns Kokšarovs/ F64

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība otrdien, 12. septembrī, Stambulā zaudēja Slovēnijai ar 97:103 un veiksmīgākajā Eiropas čempionātā pēc neatkarības atjaunošanas tomēr neiekļuva labāko četriniekā.

Kristaps Porziņģis pārspēja Kaspara Kambalas rekordu gūto punktu skaita ziņā vienā finālturnīrā, septiņās spēlēs sametot 165 punktus. Kambala 2001. gada septembrī Ankarā un Stambulā septiņās cīņās guva 133 punktus, vidēji spēlē tiekot pie 19,0 punktiem.

Starta piecinieki
Slovēnija: Dragičs, Dončičs, Čančars, Rendolfs, Vidmars
Latvija: Strēlnieks, Dairis Bertāns, Timma, Šmits, Porziņģis

Pirmajās minūtēs komandas demonstrēja izcilu precizitāti, 200 sekunžu laikā sametot 20 punktus. Slovēņi realizēja pirmos četrus metienus pēc kārtas. Latvijai pirmos tālmetienus trāpīja Rolands Šmits un Jānis Timma, savukārt Jānis Strēlnieks pēc bumbas pārķeršanas izkārtoja divus vieglus punktus Timmam - 10:10. Sarkanbaltsarkanie, pateicoties sāncenšu kļūdām, biežāk tika pie atkārtotiem uzbrukumiem, taču nākamo četru minūšu laikā bija precīzi tikai divreiz - tālmetiens Dairim Bertānam, otrais divpunktu guvums Kristapam Porziņģim. Slovēņi tikmēr groza apakšā apgādāja centra spēlētāju Gasperu Vidmeru un turpināja mest ar fantastisku precizitāti - 15:25.

Brīdi vēlāk tiesneši Timmam nosvilpa nesportisko piezīmi. Dragičs realizēja abus brīvmetienus, bet bumbas kontroli pabeidza ar tālmetienu - 15:30. Nākamajā minūtē piecus punktus izdevās atspēlēt - slovēņi sasniedza komandas piezīmju normu, turklāt Dāvis Bertāns iemeta pirmo trīspunktnieku - 20:30. Ceturtdaļas izskaņā pretinieki nekļūdīgi izpildīja brīvmetienus, bet Dairis Bertāns divreiz raidīja bumbu grozā no perimetra. Tiesneši ieskaitīja tikai pirmo mēģinājumu, norādot, ka otrajā reizē metiens izdarīts pēc svilpes - 23:34. Slovēņi pirmajās 10 minūtēs iemeta 9 no 12 metieniem no spēles (75%), kā arī 11 no 13 brīvmetieniem.

Pretinieki otro ceturtdaļu sāka bez trīs līderiem. Sākums latviešiem nebija labs - Prepeliča tālmetiens atjaunoja +13 Slovēnijai (25:38), taču 12. minūtē lielisks soda laukumā bija Kristaps Porziņģis. Liepājnieks divos uzbrukumos pēc kārtas izprovocēja piezīmes un guva punktus no spēles, pirmajā mēģinājumā trāpot arī soda metienu - 30:38. Sodi turpināja krāties arī latviešiem - 14. minūtē Dairim Bertānam bija trīs pārkāpumi, Porziņģim, Timmam un Strēlniekam pa diviem. Komanda turpināja spiedienu soda laukumā, pēc Porziņģa sērijas divreiz pietuvojoties četru punktu attālumā - 36:40 un 38:42. Uzreiz pēc tam spēka uzbrucējam tika nosvilpta trešā piezīme.

Slovēņu rindās iespēlējās Dončičs, pēc sekmīgām darbībām abos laukuma galos divreiz atjaunojot sāncenšiem plus septiņi - 39:46 un 41:48. Viņa kolēģiem tik labi nekrita un latvieši to izmantoja. Dāvis Bertāns realizēja divus tālmetienus pēc kārtas, turklāt otrajā piegājienā viņa sedzējs pārkāpa noteikumus - 48:49! Sešdesmit astoņas sekundes pirms pamatlaika beigām Dončičs saņēma tehnisko piezīmi. Dairis Bertāns iemeta divus no trijiem brīvmetieniem, bet bumbas kontrole beidzās ar Jāņa Timmas ielaušanos soda laukumā - 52:49. Slovēņi pussimta robežu sasniedza atbildes uzbrukumā, bet Jāņa Blūma un Lukas Dončiča sarīkotajā tālmetienu duelī pārāks bija Latvijas kapteinis - 55:51.

106 punkti - tik iespaidīgs bija komandu guvums pirmajā puslaikā. Latvieši realizēja 20 no 34 metieniem no spēles (59%), tai skaitā iemeta 8 no 15 tālmetieniem (53%) un šajā turnīrā netipiski tikai 7 no 10 brīvmetieniem. Slovēnija atbildēja ar 14/25 no spēles (56%) un 6/12 tālmetienos (50%), kā arī izmantoja 17 no 21 soda metiena. “Trīs zvaigznēm” palīdzēja labā spēles disciplīna (kļūdas 5-8), vairākas veiksmīgas epizodes aizsardzībā (pārķertās bumbas 4-1) un līderu sniegums. Kristaps Porziņģis sameta 16 punktus, brāļi Dairis un Dāvis Bertāni pievienoja pa desmit punktiem katrs. Dragičs izcēlās ar 15 punktiem, Dončičam, Rendolfam un Prepeličam katram pa deviņiem.

Trešās ceturtdaļas pirmajās trīsarpus minūtēs latvieši neguva ne punkta, kamēr pretinieki sameta vienpadsmit. Rendolfs ar četriem punktiem pēc kārtas izlīdzināja rezultātu (55:55), Dragičs izvirzīja slovēņus vadībā, Čančars bija precīzs no trīspunktu līnijas, bet Dončičs tuvāk grozam - 55:62. Vēl viena nelāga ziņa - Jānis Strēlnieks kļuva par ceturto Latvijas spēlētāju ar trīs piezīmēm. Otrā puslaika rēķinu atklāja Kristaps Porziņģis, taču aizsardzībā pats palaida garām pretinieku - 57:64. Brīdi vēlāk Dragičs ar tālmetienu atjaunoja Slovēnijai divciparu pārsvaru - 57:67.

Ceturtdaļas vidū Šmits ietrieca bumbu grozā no augšas un realizēja arī soda metienu, bet Dairis Bertāns aizsardzībā sarūpēja trešo pārkāpumu Dragičam - 60:67. Diemžēl nākamajā epizodē aizsardzībā, lecot pēc bumbas, ceturtā piezīme tika nosvilpta Porziņģim. Astoņus minūšu laikā latvieši guva tikai divus grozus no spēles, turklāt abus ar dankiem. Divdesmit devītajā minūtē bēdīgo tendenci pārtrauca Žanis Peiners un starpība saruka līdz pieciem punktiem - 64:69. Pusstundas beigās veiksmīgāki bija sāncenši, pēc Dončiča tālmetiena un Vidmara danka atjaunojot plus divpadsmit - 64:76. Pusstundas izskaņā neatlaidīgais Rolands Šmits izcīnīja atlēkušo bumbu uzbrukumā un guva otrās iespējas punktus - 66:76.

Latvieši trešajā ceturtdaļā netrāpīja nevienu no 10 tālmetieniem. Izšķirošās desmitminūtes sākums sagādāja jaunas sāpes. Rendolfs iemeta tālmetienu (66:79), savukārt Dairis Bertāns saņēma tehnisko piezīmi. Šajā brīdī uzsmaidīja veiksme - Dragičs netrāpīja brīvmetienu, bumbas kontrole beidzās ar Rendolfa kļūdu. Latvijai neizdevās uzbrukums - Vidmars nobloķēja Peineru - tomēr nākamajā piegājienā ieilgušo komandas klusēšanu perimetrā pārtrauca Dāvis Bertāns - 69:79. Trīsdesmit trešajā minūtē sekoja tehniskā piezīme Slovēnijas soliņam. Kristaps Porziņģis iemeta trīs brīvmetienus, savukārt bumbas kontrole vainagojās ar Dāvja Bertāna tālmetienu. Seši punkti vienā uzbrukumā - 75:79! Nedaudz vēlāk izdevās samazināt starpību līdz diviem punktiem (79:81), taču slovēņu vājuma mirklis bija garām. Luka Dončičs aukstasinīgi realizēja pāris metienus, atjaunojot pretiniekiem plus seši - 85:91.

Divas minūtes un 43 sekundes Kristaps Porziņģis ar diviem punktiem dzēsa trešdaļu starpības - 87:91. Liepājnieks turpināja izcelties uzbrukumā, 100 sekundes pirms pamatlaika beigām ar tālmetienu samazinot starpību līdz minimumam - 92:93. Pretējā pusē Muričs realizēja abus brīvmetienus - 92:95. Dāvim Bertānam uzbrukumā neizdevās ietriekt no augšas un sākās 40. minūte. Muričs izcīnīja atlēkušo bumbu pie Latvijas groza, Dragičs guva otrās iespējas punktus, tādējādi 30 sekundes pirms finālsvilpes plus pieci slovēņiem - 92:97. Kristaps Porziņģis groza apakšā apspēlēja Rendolfu - 94:97.

Pretējā pusē jauns noteikumu pārkāpums un divi precīzi brīvmetieni Dončičam - 94:99. Porziņģa tālmetiens atsitās pret stīpu un bumba krita atpakaļ laukumā. Jauns pārkāpums 12,1 sekundi pirms ceturtās ceturtdaļas beigām, jauna iespēja Dončičam un cīņa bija galā - 94:101. Dāvim Bertānam pietika ar 4,4 sekundēm, lai trāpītu tālmetienu - 97:101. Spēle tika apturēta, zem groza saķērās Porziņģis un Rendolfs. Tiesneši ilgi apspriedās, piespriežot abpusējas tehniskās piezīmes.

 
Komentāri 3 Skatīt [3]
Skatīt komentārus [3]