Blūmam četri, Latvijai 16 tālmetieni un uzvara pār Maķedoniju

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība sestdien, 29. augustā, trešās un ceturtās ceturtdaļas mijā veica 15:0 izrāvienu, nodrošinot uzvaru pār Maķedonijas izlasi ar rezultātu 85:69. Ainara Bagatska trenētā komanda Eiropas čempionātu sāks 5. septembrī, sacenšoties pret Beļģiju.

Spēlei pieteiktajā divpadsmitniekā netika iekļauti Žanis Peiners, Mārtiņš Laksa un Dāvis Rozītis. Pirms spēles skatītāji sveica jubilāru – Kaspars Bērziņš pirms sešām dienām Hamburgā aizvadīja 100. spēli valstsvienības sastāvā.

Puslaika pārtraukumā Latvijas Basketbola savienības prezidents Valdis Voins apsveica jaunatnes izlašu pārstāvjus. Labākos rezultātus vasarā sasniedza U20 jaunieši un U16 kadetes, attiecīgajos Eiropas čempionātos finišējot labāko piecniekā.

Starta piecnieki

Latvija: Strēlnieks, Bertāns, Janičenoks, Freimanis, Bērziņš
Maķedonija: Iļjevskis, V. Stojanovskis, D. Stojanovskis, Samardžiskis, Guroskis

Jānis Strēlnieks maķedoniešu pirmā uzbrukuma laikā atņēma pretiniekiem bumbu, aizskrēja ātrajā uzbrukumā un, groza apakšā ar spēku atgrūžot pretinieku, atklāja rēķinu – 2:0. Līdz pirmās ceturtdaļas vidum saspēles vadītājs pievienoja tālmetienu un “and-one” gājienu (divi punkti ar sodu), panākot 12 punktu pārsvaru – 14:2. Perimetrā Strēlniekam piebalsoja Rolands Freimanis, Dairis Bertāns un Jānis Blūms, vairākas reizes noturot sāncenšus divciparu skaitļa attālumā (19:9, 22:12). Desmitminūtes beigās maķedonieši sodīja mājinieku kļūdas un sāka precīzāk mest, nedaudz samazinot starpību – 24:16.

Lielāko daļu otrās ceturtdaļas mājinieki saglabāja 50 procentu precizitāti tālmetienos, līdz pārtraukumam iemetot pavisam astoņus trīspunktniekus. Pirmos trejačus realizēja Kaspars Bērziņš un Kristaps Janičenoks, guvumu dubultoja Strēlnieks un Blūms. Bija arī centieni saasināt spēli groza tuvumā, taču visi punkti perimetra iekšpusē tika savākti no soda metienu līnijas (2p 0/3, 1p 5/6). Pretinieku spēlētāji šajā ziņā bija aktīvāki, tiekot atalgoti ar uzvaru otrajā ceturtdaļā. Summā sešu punktu pārsvars Latvijai – 41:35.

Trešās ceturtdaļas ievadā agresīvi nospēlēja Bērziņš, pa tālmetienam realizēja Freimanis un Jānis Timma. Izrāviens 13:4 ļāva panākt lielāko pārsvaru – 56:39. Desmitminūtes vidū pretinieki pāris minūtēs atbildēja ar 1:13 prettriecienu. Predraga Samardžiska spēks, viņa kolēģu ātrās pārejas un vieglie punkti no lielā pārsvara neatstāja gandrīz neko – 57:52. Pēc minūtes pārtraukuma Timma apspēlēja Samardžiski viens pret vienu, garie spēlētāji aizsardzībā divatā noturēja maķedoniešu milzi, savukārt Bertāns ātrajā pretuzbrukumā iemeta tālmetienu – 64:54. Pusstundas pēdējā uzbrukumā no labā stūra izcēlās arī Janičenoks – 67:54.

Kristapa trāpījums atjaunoja 50% tālmetienos (12/24). Ceturtās ceturtdaļas sākumā Jānis Timma iemeta trīspadsmito tālmetienu, bet brīdi vēlāk realizēja četrus soda metienus, noslēdzot 15:0 izrāvienu – 74:54. Pretinieku atspēlēšanās centienus ātri atspēlēja divi Jāņa Blūma tālmetieni – 82:60. Galotnē pie lielāka spēles laika tika arī Andrejs Šeļakovs, Kaspars Vecvagars un Haralds Kārlis, kuri pirmajās trīs ceturtdaļās laukumā izgāja tikai epizodiski.