Ar cieņu pret apkopējas darbu

Šoreiz parunāsim par uzkopšanas tēmu mazliet no cita skatpunkta. Par lietām, par kurām ikdienas darbos varbūt pat neaizdomājamies.

Visapkārt sastopamies ar «darba skudrām», kuras rūpējas par to, lai telpas un vide, kurā uzturamies, būtu sakopta un savā ziņā droša. Jebkura sabiedriska vieta, ārpus mūsu mītnes: kāpņu telpa, teritorija, sabiedriskais transports, jūsu darbavieta, poliklīnika, banka, lielveikals, viss, kur ierodaties, tiek uzposts un pieskatīts. Nav svarīgi, vai ar modernām tehniskām palīgierīcēm vai vienkārši ar slotu un liekšķeri, bet aiz šiem procesiem jebkurā gadījumā ir cilvēks. Cilvēks, kurš, tāpat kā visi citi, vēlas, lai viņa darbu cienītu un novērtētu. No šo darbu veicējiem mēs gaidām atbildīgu attieksmi pret veicamajiem pienākumiem, dažreiz paužam neapmierinātību, bet ne vienmēr aizdomājamies, ko mēs varētu (ne)darīt, lai atvieglotu uzkopēju smago darbu, izrādītu cieņu ne tikai šiem darbiniekiem, bet arī citiem līdzcilvēkiem un, jā, tomēr arī sev pašiem.

Tātad, ko jūsu darbavietas apkopēja jums labprāt pateiktu?

 • Ikviens jau no bērnības zina un ir mācīts izmantot paklājiņus pie ieejas durvīm. Tas it kā ir tik elementāri, tomēr nereti sastopamies ar kādu pēdu virteni, kas lepni aizvijas uz skaisti iztīrītas grīdas. Kaut kā īpaši negribas par šādu cilvēku domāt gaišas un pozitīvas domas, bet pie sevis īgņojamies: «Atkal kāds pielāčojis, nemāk noslaucīt kājas...» Tāpēc, ieejot telpās, tomēr neaizmirstiet kārtīgi noslaucīt apavu pazoles no ielas dubļiem, smiltīm, aukstajā sezonā no sāls paliekām. Ja apaviem ir dziļš protektors, pasitiet mazliet kājas pret paklājiņu, lai viss ielas nesmukums paliek uz tā un netiek ienests iekštelpās.
 • Ja stiklotajām durvīm ir rokturis, patiešām to izmantojiet tam paredzētiem nolūkiem. Atspiežot pret stiklu plaukstu, uz tā paliek taukains nospiedums, kurš izskatās vizuāli nepievilcīgi un ir diezgan grūti notīrāms. Ja durvis atveras automātiski, vēl jo mazāka nepieciešamība šo durvju stiklu aiztikt ar rokām. Pēc šādām darbībām dienas gaitā šie stikli kļūst miglaini un necaurredzami.
 • Ja vēlaties baudīt panorāmu vai ainavu aiz loga, nav nepieciešams piespiest pieri stiklam, tas diez vai īpaši mainīs jūsu redzes rakursu vai izteikti pietuvinās jūs ieinteresējušo objektu. Taču no tā arī paliek taukains nospiedums. Īpaši pamanāmi tie kļūs, uzspīdot saulītei.
  Uz liftu durvīm varam attiecināt to pašu, ko uz automātiskajām stikla durvīm. Mierīgi pagaidiet, līdz durvis atvērsies, tas neko nemainīs, ja mēģināsiet tās steidzināt, aptaustot ar rokām. No nerūsējošā tērauda taukainos traipus ir vēl grūtāk notīrīt nekā no stikla. Atrodoties lifta kabīnē, necentieties balstīties pret sienām vai spoguli ar galvu vai rokām, parasti brauciens nav tik ilgs, lai bezspēkā ļimtu gar vertikālajām virsmām. Nē, negribu apgalvot, ka mēs visi esam staigājošas tauku pikas, bet tāda nu ir cilvēka ķermeņa īpatnība. Diemžēl jebkura atsegtā ķermeņa daļa atstāj uz virsmām taukainus, grūti notīrāmus nospiedumus.
 • Arī, nonākuši savā darba vietā, neaizmirsīsim par cieņu pret kolēģiem un manu darbu. Nereti sastopams novērojums - basketbola spēle, bumbas vietā izmantojot sagumzītu papīra vīstokli, tukšu jogurta trauciņu, kokakolas skārdeni, izlietotu tējas maisiņu u.c. Nav peļama ideja pārbaudīt savu trāpīgumu, mēģinot to iemest papīrgrozā kabineta attālākajā stūrī. Tomēr vajadzētu izvērtēt, vai tukšajā iepakojumā nav saglabājušies kādi atlikumi, kas lidojumā var nosmērēt grīdu vai sienu. Un, ja metiens nav izdevies precīzs, būtu tikai jauki, ja jūs pieceltos un garām aizkritušo «bumbu» iemestu «grozā» no pavisam tuva un trāpījumam droša attāluma.
 • Tas pats attiecas uz papīrgroziem turpat pie jūsu darba vietas. Aizkrita garām? Neslinkojam, pieliecamies un iemetam mērķī. Jo, piemēram, košļājamo gumiju jūs pēc tam varat izmīdīt turpat pie savas darba vietas. Ja tas ir mīkstais grīdas segums, tad ir pavisam bēdīgi, jo es ar ikdienas uzkopšanas metodēm ar to galā netikšu, un jūsu darba devējam nāksies izsaukt speciālo darbu brigādi.
 • Ja jūsu darba vietā ir mīkstais grīdas segums, jāatceras, ka no tā visgrūtāk iztīrāmie traipi ir jau pieminētās košļājamās gumijas, iestāvējušies kafijas un vīna traipi, noteikta tipa apavu kopšanas krēmi. Ja gadās izliet kādu šķidrumu, silti iesaku ar salveti to uzslaucīt uzreiz pēc izlīšanas, tas jums atņems vien minūti laika, bet traips līdz manai atnākšanai nepagūs iestāvēties. Ja jūsu biroja ikdienas uzkopšanas ietvaros nav iekļauta paklāju attraipošana, tad šādi traipi līdz nākamajai ģenerālajai tīrīšanai jūsu biroja telpas nebūt nerotās.
 • Runājot par cietajiem grīdas segumiem, visvairāk raižu sagādā švīkas no apavu pazolēm. No tām nevar atbrīvoties, vienkārši uzmazgājot grīdu. Man būs jāpieliecas un jāberž tās ar abrazīvu materiālu. Šeit pat īsti nav padoma, kā izvairīties no šo švīku rašanās, jo diezin vai jūs, rūpēs par apkopēju, mainīsiet savas gaitas īpatnības vai izmetīsiet savus apavus, tiklīdz manīsiet, ka tiem patīk veidot zīmējumus uz grīdas. Tomēr ieteiktu mazliet padomāt, pirms sašvīkāt visu grīdu (bieži vien arī sienu) zem sava darbagalda. Tas tiešām nav nepieciešams. Mainot savus ieradumus pavisam nedaudz, mēs ļoti būtiski varam atvieglot apkopēju darbu.
 • Ja jūs vēlaties, lai notīru jūsu darbagalda, plaukta, palodzes u.c. horizontālās virsmas, ir vēlams tās maksimāli atbrīvot no dokumentiem un citiem piederumiem. Vairākumā gadījumu es neaiztikšu un nepārvietošu jūsu lietas. Vien tādēļ, lai izvairītos no liekiem pārpratumiem.
 • Centieties savākt un organizēt datortehnikas vadu mudžekļus gan uz darbagalda, gan uz grīdas pie jūsu darba vietas. Šie vadi patiešām nopietni apgrūtina uzkopšanu. Lai neizraustītu vadus (kā zināms, tas var radīt problēmas), es centīšos virsmas zem tiem neaiztikt vai tīrīt īpaši saudzīgi, rezultātā zem tiem ātrāk sakrāsies gruži un putekļi.
 • Labierīcību izmantošanas kultūrai varētu veltīt atsevišķu rakstu, tomēr iztiksim bez nepatīkamu detaļu uzskaitīšanas. Vien atgādināšu: lūdzu, ņemiet vērā, ko darba devējs vai jūsu kolēģi sirsnīgi lūdz izdrukātos atgādinājumos labierīcību kabīnēs. Jo nekas no iepriekš minētā tik būtiski neiespaidos priekšstatu par jums, kā šo norādījumu neievērošana. Teiksiet, neviens jau neredzēs un nezinās, kurš ir vainīgais? Lai apkopēja tīra, viņai par to maksā? Es iztīrīšu, bet, visticamāk, ka jūsu kolēģi ātrāk nojautīs, kurš ir vaininieks, nekā jūs domājat. Vai jums tiks vai netiks skaļi aizrādīts, tas jau ir cits jautājums. Bet - vai jums to vajag?
 • Ja virtuvē, gatavojot dzērienu kaut kas izlīst vai izbirst, noslaukiet virsmu, pirms traips ir apkaltis un pie tā pielīp jūsu kolēģa krūzīte. Darbinieku virtuves ledusskapī nekrājiet no mājām līdzpaņemto vai blakus veikaliņā iepirkto pārtiku. Produktus ar beigušos lietošanas termiņu vienkārši izmetiet. Kāpēc? Vienkārši, tā vajag. Jo mājās jūs arī tā darītu.

 
Komentāri 11 Skatīt [11]
Skatīt komentārus [11]