Kā ikviens var rūpēties par tīrību mājās

Kādas asociācijas tev rodas, izdzirdot vārdu «uzkopšana»? Vai arī tu domā, ka tā ir patiesi garlaicīga nodarbe, un katru reizi, kad tev atkal jāveic mājas uzkopšana, tu uztver to ar lielu smagumu sirdī?

Ja vēlaties zināt manas domas šajā jautājumā, es vairāk sliektos apgalvot, ka tie ir stereotipi, kuru saknes meklējamas jau agrā bērnībā, kad mājas uzkopšana (vismaz savas istabas savešana kārtībā) mums tika uzdota kā obligāts pienākums vai dažos gadījumos - pat sods par sliktu uzvedību. Un galvenokārt tieši šī iemesla dēļ pat pieaugot uzkopšanu vēl aizvien uztveram kā sava veida sodu, nevis izklaidi, no kuras varētu gūt prieku.

Apkopojot dažas atziņas par šo tēmu, varētu izdalīt piecus galvenos iemeslus, kurus visbiežāk mēdz izmantot kā aizbildinājumus, lai varētu izlaist kārtējo uzkopšanas reizi:

  1. Sadzīves ķīmijas izraisīti veselības traucējumi. Protams, ir pareizi izvairīties no saskarsmes ar gana iedarbīgiem ķīmiskiem līdzekļiem kārtējā uzkopšanas reizē, tomēr tā nav visai laba atruna, lai teiktu ardievas tīrībai. Māju var itin labi uzkopt arī ar videi draudzīgiem līdzekļiem - tas pats etiķis, citronskābe, dzeramā soda, veļas ziepes vai pārtikas sāls ir diezgan laba alternatīva sadzīves ķīmijai, uzkopšanas laikā lietojot arī individuālās aizsardzības līdzekļus (piemēram, gumijas aizsargcimdus vai respiratorus elpceļu aizsardzībai);
  2. Alerģija pret putekļiem. Vai šis nav pietiekami labs iemesls, lai atliktu kārtējo uzkopšanas reizi vai pieņemtu darbā profesionālu apkopēju? Protams, šis ir ļoti nopietns iemesls turēties pa gabalu no putekļiem un netīrības, bet šajā gadījumā ir jāņem vērā, ka putekļi/putekļu ērcītes, kas vienlaikus ir arī vieni no biežākajiem alerģijas ierosinātājiem, nekur nepazudīs un, atstāti bez ievērības, vairosies, nodarot vēl lielāku kaitējumu veselībai;
  3. Laika trūkums. Protams, šis nav mazsvarīgs iemesls, tomēr, ja tā pavisam godīgi - vai tiešām laika nav itin nemaz? Ir gana nejauki izbrīvēt laiku uzkopšanai, atņemot dārgās minūtes vai stundas no ģimenes kopābūšanas laika vakaros pēc darba vai brīvdienās... Bet - kādēļ gan lai tu nepārvērstu uzkopšanu par draudzīgu ģimenisku talkošanu, piesaistot nodarbei vēl arī draugus, ar kuriem pēc labi padarīta darbiņa varētu padzert tēju ar sviestmaizēm? Un kā būtu, piemēram, jau ar šo sestdienu? Viedi vārdi - neatliec uz vēlāku laiku to, ko iespējams paveikt jau šodien!
  4. Slinkums. To gan ir šausmīgi grūti atzīt, tomēr tā nu tas ir - slinkums ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ērtāk haosu ar visu tā svītu (putekļiem, traipiem, mājdzīvnieku atstātiem pierādījumiem uz paklājiem u.tml.) atstāt tur, kur tas radies, nobāžot domas par uzkopšanu apziņas vistālākajā nostūrī. Tomēr šajā gadījumā jāatceras - jo ilgāk vilcināsies, jo lielākas pūles tev būs jāveltī tīrīšanai tad, kad beidzot saņemsies to paveikt. Un tad jau tā nebūs vienkārši uzkopšana, bet gan ģenerāltīrīšana, kas darbietilpīguma dēļ ievilksies vairāku dienu garumā.
  5. Kādēļ uzkopt pašam, ja var samaksāt uzkopšanas servisam, kas to paveiks labāk un prasmīgāk. Tā ir kārts viena puse, bet pirms šāda apgalvojuma izteikšanas jāņem vērā - tev personīgi būs jāveltī laiks, lai izrādītu māju apkopējai, izklāstītu savu redzējumu par tīrību (katram izpratne par šo apzīmējumu ir dažāda: vienam tā var būt sterilitāte līdz vissīkākajam puteklītim, bet citam pilnīgi pietiks ar uzmazgātu grīdu), kā arī kontrolētu rezultātu pēc padarīta darba un norādītu uz nepilnībām, kas būtu jānovērš. Turklāt - ne visi ir gatavi uzticēt apkopējai savas mājas atslēgas, bet tas savukārt nozīmē arī to, ka viss uzkopšanas laiks (kas mēdz ievilkties arī vairāku stundu garumā) tev būs jāpavada mājās sveša cilvēka klātbūtnē. Lieki piebilst, ka uzkopšanas serviss nav gluži bezmaksas pasākums un dažkārt izmaksas mērāmas vairākos desmitos un pat simtos eiro (īpašu prasību un lielu platību gadījumos tie var būt pat tūkstoši), kurus tu varētu ietaupīt, veicot uzkopšanas darbu paša spēkiem.

 
Komentāri 1 Skatīt [1]
Skatīt komentārus [1]