Politika: Seju aizsegšanas aizlieguma likums raisa iebildes Saeimā 35 komentāri
 
Politika

Seju aizsegšanas aizlieguma likums raisa iebildes Saeimā

 
Scanpix

Jebkurš lēmums par sejas aizsegšanu nes potenciālus riskus valsts drošībai, tāpēc Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šo Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, nododot izskatīšanai Saeimā ievēlētajām politisko partiju frakcijām, iesaldējusi.

Kā norādīts Nacionālās apvienības pārziņā esošās Tieslietu ministrijas izstrādātajā likumprojekta anotācijā, likuma mērķis, aizliedzot publiskās vietās aizsegt seju, ir nodrošināt vienotas un harmoniskas sabiedrības pastāvēšanu, atvērtu savstarpējo sabiedrības locekļu saziņu un kopā dzīvošanu.

Likumprojektā gan paredzēti izņēmumi, kad sejas aizsegšana nepieciešama normatīvajos aktos noteikto prasību izpildei, piemēram, ķivere, pārvietojoties ar motociklu, profesionālo pienākumu izpildei, sporta nodarbību un pasākumu dalībniekiem, mākslas pasākumu dalībniekiem, valsts vai tautas svētku un kultūras pasākumu dalībniekiem, laika apstākļu dēļ un veselības stāvokļa dēļ. Tāpat šie aizliegumi neattieksies uz dievnamiem, lūgšanu telpām un citām telpām, kurās notiek reliģiska darbība, tādējādi ļaujot cilvēkiem praktizēt savu reliģiju.

Nacionālās apvienības uzturēto prasību par sejas aizsegšanas liegumu komisijas sēdē otrdien atbalstīja arī Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns, kas uzsvēra, ka islāmam sekojošās sievietes seju aizsedzošos apģērbos ir «terorisma karogs, kas vēsta, ka mūsējie jau ir te», un mudina radikālā islāma sekotājiem pievienoties jau esošajai diasporai. Turklāt, jo plašāka ir šī kopiena, jo vieglāk tajā noslēpties islāma radikālistiem. Tāpēc profesors uzskata, ka Latvija rīkotos prātīgi, ja seju aizsegšanu aizliegtu proaktīvi - pirms šādas problēmas radušās.

Taču L. Taivāna un Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra Jāņa Iesalnieka viedoklim komisijā gandrīz nebija atbalstītāju. Drošības policijas priekšnieka vietnieks Ints Ulmanis norādīja, ka Latvijai pašlaik nav pamata uztraukties par radikālā islāma radītiem draudiem. Turklāt sejas aizsegšanas vispārējs aizliegums pievērstu islāma teroristu uzmanību.

«Radikāļi tam pievērš uzmanību, traktē kā vēršanos pret sievietēm,» saka I. Ulmanis, kas zina arī stāstīt, ka citviet Eiropā, kur ieviesti līdzvērtīgi aizliegumi, bijuši islāma sekotāju protesti un pat maza mēroga uzbrukumi policijas iecirkņiem. Tāpēc Latvijai neesot pamata ieviest šādus aizliegumus, jo seju aizsedzošu musulmaņu ir ārkārtīgi maz (piecas sievietes), bet aizliegums radītu negatīvu rezonansi.

Šo secinājumu, iebilstot likumprojektam, izmantoja arī Lolita Čigāne. Viņa ir pārliecināta, ka seju aizsegšana diskriminē sievietes un no šīs tradīcijas vajadzētu atbrīvoties, taču citiem līdzekļiem, ne ar aizliegumu. «Kāpēc uzlikt Latviju uz kaut kādu radikāļu kartes ar universālu aizliegumu?» retoriski jautāja politiķe.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis uzsvēra, ka reizēm «kaut kādas tēmas pacelšana jau pati par sevi nav laba lieta» un šajā situācijā ne lēmums par aizliegšanu, ne likumprojekta noraidīšana nebūs labākais risinājums.

Ņemot vērā šos argumentus, komisija lēma, ka, izvairoties no plašas likumprojekta apspriešanas Saeimas sēdē, pagaidām nevirzīt izskatīšanai pirmajā lasījumā, bet ļaut to izvērtēt Saeimas frakcijām. Tradicionāli šāds lēmums nozīmē, ka likumprojekts deputātu atvilktnēs tiek noguldīts uz ilgu laiku.Komentāri [35]
#
Madara 15.novembris 2017 21:47 atbildēt
Latvija ir bijusi un paliks stulba likumu pienemshaná.Austrijá ,lúk,pienéma sho likumu.Kur paliek tie skaļie várdi par integráciju.Ja gribi dzívot citá valstí-tad dzívo péc tás valsts likumiem un nevis klaníties iebraucéju priekšá.
 
#
Valija » Madara 15.novembris 2017 22:57 atbildēt
Piekrītu viedoklim, jo jebkuram, kas dzīvo LATVIJĀ (krievs, tatārs, musulmanis...) jāievēro MŪSU valsts likumi un tikumi. Nedrīkst klāt savu galdautu cita mājā!!!
 
#
....... 15.novembris 2017 20:44 atbildēt
Kāda gan tur problēma! Lai reģistrējas policijā, kas un kur nēsās to aizsegu. Ja cilvēkam nesagādā problēmas, ka viņam tādēļ seko līdz, tad lai aizsedzas. Bet Lolita Čigāne ir ļoti aprobežota savos uzskatos - ja viņa nav pamanījusi, tad sievietes, kuras vēlas aizsegties, par šīm tiesībām tieši cīnās(ne jau visur aizsegšanās iemesli ir tādi kā Sauda Arābijā, daudzviet austrumu pasaulē tā ir sievietes cieņu un tiklumu aizsargājoša paraža), tādēļ L. Čigānes piesauktā diskriminācija ir pilnīgs stulbums. Ja viņai pašai liktu aizsegties, tad tā būtu diskriminācija, bet šobrīd tieši viņa ir tā, kura diskriminē citādi domājošo intereses. Es principā neatbalstu nekādas muslimu atribūtu demonstrācijas eiropeiskā sabiedrībā, taču argumentiem vismaz jābūt daudzmaz loģiskiem.
 
#
15.novembris 2017 14:47 atbildēt
Mums te pa Pārdaugavu viens jauneklītis ar aizsegtu seju uz velosipēda braukā. Ja viņam sifilisa dēļ deguns nokritis, lai piedod, tad lai sedz, bet tomēr ir ļoti nepatīkami uz tādiem aizsegtajiem skatīties.
 
#
Glāsts 15.novembris 2017 13:07 atbildēt
Anglosakšu neandertaļu jūdi ciena savu senču tradīcijas un uzspiež tās citiem. Arī jūdu ceļa, kā tie ieguvuši baltu kromanjonu izskatu un iemācījušies runāt, apraksta, Bībeles veidā...
 
#
lapa 15.novembris 2017 12:34 atbildēt
es neesmu beglu berns , mani vecaki atskiriba no freibergas glevi nepameta savu dzimteni , savu sievu un bernus , un neaizbega un zviedrijam, kanadam , amerikam un austalijam . vini kurzemes katla cinijas lidz pedejai patronai un velak gaja mezabralos , tika izsutiti legeros bet nepadevas . sodien es dzivoju latvija un es velos lai neviena svesa ticiba , svesa kultura un valoda nenaktu zeme , par kuru ir izlietas manu sencu asinis . tada ir latviesu tautas griba , un tur saima sedosiem tas butu jadzird . vel , atskiriba no citam valstim , polija sava zeme nepienema nevienu so klaidoni , slepkavu un izvarotaju . latvija butu janem piemers no istiem savas zemes patriotiem .
 
#
Shausma » lapa 15.novembris 2017 14:54 atbildēt
Tu lielais asiñu izléléjs ,izlabo Valstu nosaukumu sākumburtus.Patriotisms sākas ar cieñu pret valodu.
 
#
lapa » Shausma 15.novembris 2017 15:05 atbildēt
ciet klusu amerikosu trollu fermas lakstigala.
 
#
xyz » Shausma 15.novembris 2017 19:50 atbildēt
Tev, Shausma, acīmredzot nav saprotams, ka "lapa" komentārā nav minēta neviena konkrēta valsts un tāpēc lielie sākuma burti nav jāraksta.
 
#
xyz - Shausma » xyz 15.novembris 2017 19:53 atbildēt
Tev pašam gan vēlos norādīt, ka "valsts" nav īpašvārds un tāpēc "Valstu" jāraksta ar mazo burtu.
 
Skatīt visus 35 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers