Politika: "Oligarhu lietas" komisija ņemas ar novēlotām iniciatīvām 10 komentāri
 
Politika

"Oligarhu lietas" komisija ņemas ar novēlotām iniciatīvām

 
Ilze Zvēra/F64

Analizējot Rīdzenes sarunas, parlamentārās izmeklēšanas komisijā strādājošais Ritvars Jansons rosina noteikt, ka termiņuzturēšanās atļaujas par ieguldījumiem tautsaimniecībā ik gadu tiktu piešķirtas noteiktam skaitam interesentu, nevis visiem, kas izrādījuši šādu vēlmi.

Pie šāda secinājuma Nacionālās apvienības, kas jau gadiem ilgi iebilst termiņuzturēšanās atļauju tirdzniecībai, deputāts nācis, analizējot iepriekšējos gados izsniegto atļauju skaitu un drošības iestāžu kapacitāti pārbaudīt katru interesentu.

Viņš konstatējis, ka no 2011. gada līdz 2014. gadam pieaugošā termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana nebija pietiekami sabalansēta ar Drošības policijas spēju pārbaudīt šo atļauju saņēmušos kandidātus, tādēļ tas radīja risku valsts drošībai.

Tiesa, šādam priekšlikumam šobrīd, visticamāk, zudusi jēga, jo atšķirībā no pirmajiem gadiem pēc termiņuzturēšanās atļauju tirdzniecības ieviešanas interesentu skaits tādas iegūt ir krasi samazinājies. Laikā no 2012. līdz 2014. gadam Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) uzturēšanās atļauju tirdzniecības ietvaros piešķīra vairāk nekā 10 tūkstošus atļauju, bet šī gada pirmajos sešos mēnešos šajā kārtībā izsniegto atļauju skaits ir nedaudz lielāks par simtu, liecina PMLP sniegtā informācija.

Arī R. Jansona partijas biedrs, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs iepriekš paudis, ka kārtība, kādā savulaik tika izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas, viņaprāt, ir radījusi lielus drošības riskus. «Ļoti vēlos, lai šī komisija dziļāk papētītu, kā tika lobēta termiņuzturēšanās atļauju tirgošana (..) Šajās sarunās - otrajā turpinājumā - parādās konkrēti vārdi, un domāju, ka komisijai te būtu daudz darāmā,» teica Dz. Rasnačs.

R. Jansons komisijā strādājošos deputātus pirmdien iepazīstināja ar informāciju, ka oligarhu lietā kāds liecinieks ir sniedzis informāciju par to, ka atsevišķu investīciju projektu bija paredzēts palīdzēt īstenot, nosakot iespēju saņemt termiņuzturēšanās atļauju par 100 000 latu

(142 287 eiro) ieguldījumu attiecīgajā kapitālsabiedrībā.

Politiķis atgādināja, ka šī informācija sasaucas ar 2011. gadā toreizējā Saeimas deputāta Aināra Šlesera iesniegto priekšlikumu, kas arī tika akceptēts. Līdz ar to laikā no 2011. līdz 2014. gadam spēkā bija kārtība par termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu arī par minēto 100 000 ieguldīšanu kapitālsabiedrībā.

Šo faktu nav nepamanījis arī aktīvākais komisijā strādājošais deputāts - Vienotības Saeimas frakciju pārstāvošais Andrejs Judins. Viņš uzskata, ka tiesībsargājošām iestādēm ir atbilstoši jāreaģē situācijā, kad ir zināmi fakti par to, kad Saeimas deputāts savtīgās interesēs virza kādu priekšlikumu likuma izmaiņām.

Savukārt klātesošais prokurors Māris Leja norādīja, ka kriminālprocess oligarhu lietas ietvaros šajā jautājumā netika sākts, jo trūka konkrētas informācijas, ka šajā jautājumā pieņemtie likuma grozījumi būtu saistīti ar prettiesisku labumu piedāvāšanu vai pieņemšanu.

Savukārt A. Judins norādīja, ka lietā ir vairāki dokumenti, kas rada pieņēmumus, ka atsevišķām personām piederēja uzņēmumi, kurus varēja ietekmēt pieņemtās izmaiņas. Tāpēc politiķis arī interesējās, kāpēc netika sākta pārbaude vai kriminālprocess par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Prokurors atbildēja, ka arī par šādu nodarījumu nebija pietiekamas informācijas atsevišķa kriminālprocesa sākšanai.Komentāri [10]
#
Diemžēl, izskatās pēc kārtējās darbības imitācijas 18.septembris 2017 9:01 atbildēt
Tauta ir pieklususi, jo it kā ir Saeimas komisijas darbs par oligarhu sarunām. Vai šoreiz atkal būs tikai darbības imitācija un laika novilcināšana. Tad jau redzēs. Bet tautas ticība tiesībsargājošām institūcijām stipri vien mazinās. Zinot tikai daļu no tā, ko 3 A ir paguvuši sadarīt, šiverējot ar Latvijas naudu kā pa savu kabatu, un ja vēl tad šos nevar saukt pie kriminālatbildības, tad LV tiesībsargi lkm tiešām strādā pēc modeļa - mazie zagļi cietumā sēž vienmēr, lielie dažreiz, ļoti lielie zagļi praktiski nekad. Vismaz LV neatceros tādu gadījumu, kad cietumā tiktu iesēdināta ar adekvātu cietumsodu valsts amatpersona, kura pa lielo apzagusies.
 
#
brīvais radikālis 17.septembris 2017 18:33 atbildēt
"Vienotības Saeimas frakciju pārstāvošais Andrejs Judins uzskata, ka tiesībsargājošām iestādēm ir atbilstoši jāreaģē situācijā, kad ir zināmi fakti par to, kad Saeimas deputāts savtīgās interesēs virza kādu priekšlikumu likuma izmaiņām."
Kā tad tā? Lobēšana taču ir atļauta? Vai varbūt vairs nav atļauta? Kopš kuriem laikiem?
 
#
jar 17.septembris 2017 14:29 atbildēt
ka tikai naudiņa ripo , nav jau slikti - kaut ko parunā , parunā un naudiņa kabatā !!
 
#
G 14.septembris 2017 16:32 atbildēt
Veltīgi izmesta nauda, sen bija skaidrs, ka nevienam nekas nebūs, viss jau sen nokārtots savstarpēji, nevajag neko cilāt.
 
#
... 14.septembris 2017 14:46 atbildēt
Šito farsu varēja arī neturpināt, kāpēc nevar vnk godīgi atzīt, ka saistībā ar oligarhiem nekas nopietns netiks pasākts. Nu tā godīgi. Ka viņi šeit komandē parādi augstākajos līmeņos un ir īpaši aizsargāti, lai ko arī nedarītu
 
Skatīt visus 10 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers