Politika: Pašvaldībās deputātu algas atšķiras pat 100 reižu 4 komentāri
 
Politika

Pašvaldībās deputātu algas atšķiras pat 100 reižu

 
Ekrānšāviņš no avīzes

Lielākajās pašvaldībās ierindas deputāti uz rokas mēnesī saņem gandrīz pustūkstoti eiro, mazākās – vien pāris desmitus vai pat tikai dažus eiro. Vēl lielāks ienākumu bezdibenis viņus šķir no Saeimas deputātu atalgojuma.

Pirms nedēļas notikušajās pašvaldību vēlēšanās domēs tika ievēlēti seši Saeimas deputāti. Zaudējot savu mandātu Saeimā un kļūstot par pašvaldību deputātiem, viņi zaudēs arī daļu ienākumu, jo Saeimā deputātu algas ir krietni lielākas nekā pašvaldībās. Šobrīd var tikai minēt, vai viņi un citi jaunievēlētie pašvaldību deputāti strādās pilnu sasaukuma laiku vai arī nākamgad startēs 13. Saeimas vēlēšanās.

Lielāka brīvība, ievērojamākas atšķirības

Gan Saeimas, gan pašvaldības amatpersonas un deputāti atalgojumu saņem atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam. Atšķirībā no Saeimas deputātiem, kuri var rēķināties ar 3,2 reizes lielāku algu nekā aizpagājušā gada vidējā alga valstī, pašvaldības deputātu un amatpersonu atalgojumu var noteikt katra pašvaldība pēc saviem ieskatiem, tiesa, nepārsniedzot noteiktus griestus.

Pašvaldības domes priekšsēdētājam mēnešalgu nosaka, mēneša vidējās darba samaksas apmēram piemērojot koeficientu, kas nav lielāks par 3,64; pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekam - līdz 3,2; pašvaldības domes komitejas priekšsēdētājam - līdz 2,55; pašvaldības domes deputātam - līdz 1,2. Tātad pašvaldības priekšsēdētāja alga mēnesī šogad nedrīkst pārsniegt 2978 eiro uz papīra, vietnieka - 2618 eiro, komitejas priekšsēdētāja - 2086 eiro, deputāta - 982 eiro. Pašvaldības deputātu vai amatpersonu atalgojuma aprēķināšanai var piemērot arī zemāku koeficientu, savukārt pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekam, pašvaldības domes komitejas priekšsēdētājam vai deputātam mēnešalgu noteikt proporcionāli nostrādātajam laikam. Līdz ar to iespējamas diezgan lielas atšķirības pašvaldības deputātu un amatpersonu atalgojumā. Piemēram, Rīgas mērs Nils Ušakovs aprīlī uz rokas saņēmis 1038,17 eiro, Valmieras mērs Jānis Baiks - 2312,75 eiro, bet Baltinavas novada pašvaldības priekšsēdētāja Lidija Siliņa - 977,92 eiro. Arī deputātu atalgojums dažādās pašvaldībās diezgan krietni atšķiras. Rīgas domē ierindas deputāti aprīlī uz rokas saņēma no 393,40 eiro līdz 469,01 eiro, Valmieras domes deputāti varēja nopelnīt no 330,60 eiro līdz 424,90 eiro uz rokas, bet Baltinavā - tikai no 4,07 eiro līdz 22,41 eiro. Tātad pašvaldību deputātu algojums starp dažādiem novadiem un pilsētām atšķiras pat vairāk nekā 100 reižu.

Ekrānšāviņš no avīzes

Divus gadus bez algas pielikuma

Rīgas domes priekšsēdētājam, vietniekam un komiteju vadītājiem mēnešalga tiek noteikta, piemērojot likumā noteiktos koeficientus: Rīgas domes priekšsēdētājam - 3,64, priekšsēdētāja vietniekam - 3,2, komiteju vadītājiem - 2,55. «Taču 2016. un 2017. gadā netika piemērots attiecīgi 2014. un 2015. gada mēneša vidējās darba samaksas apmērs, kā to atļāva likums, bet tika piemērota 2013. gada mēneša vidējā darba samaksa, kas nozīmē, ka mēnešalga 2016. un 2017. gadā palika 2015. gada līmenī,» Neatkarīgajai atklāja Rīgas domes sabiedrisko attiecību speciālists Uģis Vidauskis.

Savukārt Rīgas domes deputātiem ir noteikta stundas algas likme par deputāta pienākumu izpildi un par piedalīšanos komiteju un domes sēdēs, nepārsniedzot 40 stundu mēnesī. Rīgas domes 2013. gada lēmums nosaka, ka vienas stundas algas likme ir 19,35 eiro par Rīgas domes deputāta pienākumu izpildi (piedalīšanās Rīgas domes darba grupu un komisiju sēdēs, tikšanās ar vēlētājiem, Rīgas pilsētas pašvaldības darbību regulējošo normatīvo aktu izpēte, atbilžu sniegšana uz Rīgas pilsētas iedzīvotāju iesniegumiem, priekšlikumiem, sūdzībām u.c.), nepārsniedzot 28 stundas mēnesī. Tāpat vienas stundas algas likme 19,35 eiro noteikta par piedalīšanos Rīgas domes pastāvīgo komiteju un Rīgas domes sēdēs, nepārsniedzot 12 stundu mēnesī.

Līdz ar to Rīgas domes deputātiem un amatpersonām ne pērn, ne šogad algas pielikums nav bijis.

7 procentu kāpums

Valmieras domē, savukārt, šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, domes priekšsēdētājam un domes priekšsēdētāja vietniekam bruto alga pieaugusi par aptuveni 6,9% procentiem. «Algas pieaugums pamatojams ar Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā paziņojumā publicēto valstī strādājošo aizpagājušā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēru, kam saskaņā ar likumu ir piesaistītas šo amatpersonu algas,» Neatkarīgajai uzsvēra Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Bulmeistare.

Valmieras domes priekšsēdētājam, domes priekšsēdētāja vietniekam (algoti amati domē) atalgojumu nosaka, pamatojoties uz Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputātu, komisiju un Valmieras bāriņtiesas locekļu atlīdzības noteikumiem, kas apstiprināti ar Valmieras domes lēmumu 2013. gadā. Tāpat kā Rīgā, arī Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja un vietnieka atalgojuma aprēķināšanai tiek piemēroti koeficienti 3,64 un 3,2.

«Valmieras domes priekšsēdētājs un domes priekšsēdētāja vietnieks nesaņem papildu atlīdzību par domes deputāta, tajā skaitā domes komiteju vadības, pienākumu izpildi. Savukārt, deputātiem un deputātiem - pastāvīgo komiteju priekšsēdētājiem (neieņem algotu amatu domē) tiek noteikta darba stundas likme, dalot domes priekšsēdētāja algu ar vidējo darba stundu skaitu gadā un piemērojot attiecīgi koeficientus 0,6 un 0,65. Deputātiem stundas likme šogad ir pieaugusi par 7,3%,» sacīja Z. Bulmeistare.

Saeimā maksā krietni vairāk

Saeimas deputāta mēnešalgu nosaka, mēneša vidējās darba samaksas apmēram piemērojot koeficientu 3,2, kas šogad ir 2618 eiro uz papīra. Deputātiem, kuri pilda kādu no amatiem, papildus izmaksā arī mēnešalgas daļu par attiecīgo amatu pildīšanu, un to nosaka mēneša vidējās darba samaksas apmērs, piemērojot noteiktu koeficientu. Piemēram, Saeimas priekšsēdētājam šis koeficients ir 1,73 . Tātad Saeimas priekšsēdētājs saņem deputāta algu un mēnešalgas daļu par amata pildīšanu, kas ir 1415 eiro uz rokas. Saeimas priekšsēdētāja biedra mēnešalgas daļa par amata pildīšanu šogad ir 1211 eiro (koeficients - 1,48), komisijas priekšsēdētāja - 1137 eiro (koeficients 1,39). Ja deputāts pilda vairākus amatus, tad arī samaksa attiecīgi ir lielāka. Aprīlī lielāko atalgojumu uz rokas saņēmis Ainars Latkovskis (Vienotība), kurš vada Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju un ir Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sekretārs.

Komentāri [4]
#
ooo 13.jūnijs 2017 10:56 atbildēt
lai deputāti paēd no tukšas siles ka pensionāri min.algas saņēmēji deputātiem vajedzētu iztikt ar min.algu un visus pakalpojumus samaksāt ka maksā pārējie iedzivotāji,tad mācētu skaitit centus nevis braukāt atvalinājunu laikā pa eksotiskām zemēm
 
#
rita 13.jūnijs 2017 10:23 atbildēt
Pašvaldībām atņemt to 1% no ienākuma nodokļa un atdot veselības aprūpei. Liela daļā pašvaldības dzīvo ļoti trekni un izšķērdīgi, piemēram Jelgavā pirms vēlēšanām 4 bezmaksas koncerti un pašvaldībā strādājošiem 8% algas pielikums. Kas vispār kontrolē pašvaldību tēriņus tur ir izveidota sava valsts ar visiem ministriem cienīgām algām, bet kas atbalstīs iedzīvotājus un pensionārus, kuri dzīvo nabadzībā??? Tur viss notiek pēc valsts noteiktiem nabadzības pabalstiem.
 
#
aina 13.jūnijs 2017 10:16 atbildēt
Nevajadzētu aizmirst, ka šīs algas tiek maksātas no iedzīvotāju samaksātajiem nodokļiem, tās nenokrīt no gaisa. Arī pensionāri un minimālo algu saņēmēji maksā nodokļus, lai šie kungi un dāmas saņemtu tādas algas. Rosinātu par algu aprēķināšanas bāzi ņemt reālo iztikas minimumu valstī, kas ir apmēram 500 eiro, nevis kaut kādu mistisko vidējo algu valstī.
 
#
kaliostro 13.jūnijs 2017 6:45 atbildēt
Pat valsts silei nav vienotības...
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers