Politika: Skudra: Izņemot Valmieru, citās lielajās pilsētās "Vienotībai" nav cerību nonākt pie varas 36 komentāri
 
Politika

Skudra: Izņemot Valmieru, citās lielajās pilsētās "Vienotībai" nav cerību nonākt pie varas

 
F64

Partijai "Vienotība" uzrādot sliktus rezultātus pašvaldību vēlēšanās, varētu pastiprināties spiediens valdībā uzņemt partiju "Saskaņa", aģentūrai LETA sacīja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra. Šādu redzējumu eksperts izteica saistībā ar 2017.gadā gaidāmajiem notikumiem.

Partiju popularitātes aptaujas pēdējos trīs mēnešos liecina, ka "Vienotības" tradicionālais vēlētājs nav gatavs atgriezties pie partijas atbalstīšanas vēlēšanās. Līdz ar to ir jautājums, vai pašvaldību vēlēšanās "Vienotībai" izdosies iekļūt valdošajā koalīcijā kādā no nozīmīgākajām valsts pilsētām. Pašlaik izskatās, ka vienīgā iespēja paveras Valmierā, bet visās pārējās lielajās pilsētās politiskajam spēkam nav pilnīgi nekādu cerību nonākt pie varas, uzsvēra Skudra.

"Vienotībai" lielajās pašvaldībās iegūstot ap 5% vai mazāku atbalstu, palielināsies spiediens veikt pārmaiņas Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) valdībā. Arī pašai partijai pie šādas notikuma attīstības izdevīgāk būtu iet pilnīgā opozīcijā, jo šādā gadījumā tai par labu nenāktu turpmāka atrašanā pie varas, pauda eksperts.

Kučinska valdības pārstrukturēšanas viens virziens paredzētu koalīcijā "Vienotības" vietā uzņemt abas mazākās Saeimas partijas, taču tas būtu atkarīgs arī no "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības panākumiem vēlēšanās.

Savukārt otrais scenārijs paredzētu "Saskaņas" nokļūšanu valdībā. Tas varētu notikt, ņemot vērā ārpolitisko spiedienu, kas sāksies līdz ar Krievijas jaunā vēstnieka Jevgeņija Lukjanova ierašanos Latvijā. Lai gan spiediens būs sajūtams, tas nebūs rupjš un klajš, norādīja eksperts. Viņš vērsa uzmanību, ka situācijas attīstība būs atkarīga no dažādiem faktoriem, tajā skaitā, vai "Saskaņa" uzrādīs labus rezultātus un paliks vai nokļūs valdošajās koalīcijās Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Liepājā un Rēzeknē.

Skudra vērsa uzmanību, ka uz Latvijas situāciju ietekmi var atstāt notikumi ārpolitikā. Maija beigās Eiropā gaidāma G7 jeb ekonomiski attīstītāko rietumvalstu līderu tikšanās, savukārt pēc tam varētu notikt ASV, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Itālijas un Spānijas sanāksme par NATO jauno stratēģiju.

Šajās sanāksmēs nozīmīga loma būs tā brīža ASV prezidenta Donalda Trampa, kā arī Francijas jaunā prezidenta vai prezidentes pozīcijai. Šeit der atcerēties Trampa un Krievijas pārstāvju solīto tuvināšanos savstarpējās attiecībās, norādīja politologs. Tāpat arī Francijas prezidenta amata kandidāts Fransuā Fijons atbalsta pozitīvu attiecību veidošanu ar Krieviju un viņam pastāv iespēja uzvarēt šīs valsts vadītāja vēlēšanās, skaidroja Skudra.

Vaicāts, vai Latvijas politiskie spēki tiešām būs gatavi veidot koalīciju ar "Saskaņu", Skudra vērsa uzmanību Igaunijas piemēram, kur valdību pašlaik vada Centra partijas pārstāvis. Politologs norādīja uz "Saskaņas" valdību atbalstošajiem balsojumiem atsevišķos ekonomikas jautājumos, kā arī politiskā spēka atbalstu Nacionālo bruņoto spēku topošā komandiera Leonīda Kalniņa apstiprināšanā. Partija esot norādījusi, ka Latvijas dalība NATO un ES nav diskutējamas lietas un prioritāte ir sociālo jautājumu risināšana, skaidroja politologs.

Lai gan jautājumus var radīt nostāja saistībā ar Krievijas rīcība Krimā, tomēr arī "Saskaņa" neatzīstot Krimas aneksiju. Politiskais spēks ir gatavs turpināt pielāgot savu pozīciju, lai nonāktu pie varas, norādīja eksperts. Viņš skaidroja, ka arī tāds ietekmīgs politiķis kā Zaļo un zemnieku savienības sadarbības partijas "Latvijai un Ventspilij" priekšsēdētājs Aivars Lembergs atbalstītu "Saskaņas" nonākšanu valdībā.

Taujāts, vai nākamajā gadā politika kļūs prognozējamāka un nebūs vairs jāsaskaras ar ko līdzīgu pēkšņām nodokļu politikas izmaiņām, politologs atgādināja, ka finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) par 2017.gadu ir izteikusies kā par solījumu pildīšanas gadu. To plānots īstenot ar augstākiem ekonomiskās attīstības tempiem, un tas tiks panākts "uzpumpējot konjuktūras līmeni" jeb ekonomikā novirzot lielāku naudas plūsmu, tajā skaitā izmantojot Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Šāda soļa mērķis būs radīt pozitīvāku fonu pirms pašvaldību vēlēšanām, sacīja Skudra.

Pilsētu un novadu domju vēlēšanas Latvijā notiks 2017.gada jūnija sākumā.

Komentāri [36]
#
Tramps prezidents ! 31.decembris 2016 20:50 atbildēt
Apsveicu sistemas opoziciju ar 2017 gadu ! Somase dziedas vienotibas beres !
 
#
ausmis 31.decembris 2016 20:36 atbildēt
Valmiera ir īpašš gadījums ,visu noteica bijušais komunists ,rajona Ik vadītājs Greiškalns ,kuru pat TF nespēja nobīdīt malā ,tad izveidoja apvienību OZOLS ,kurā sagāja visa bijusī nomenklatūra ,tad Ozols pieslējās ZZS ,kad ZZS neguva panākumus Ozols pieslējās TP un Greiškalns tika Rīgā ministros ,tad TP bankrotēja ,Greiškalns atgriezās mājās ,taču Kučinskis viņu vairs pie varas nelaida ,tad Greiškalns dibināja savu partiju un sadarbojās ar ZZS ,,jaucot ZS un Zaļās partijas vienoto bloku ,kad Greiškalns tika nobīdīts malā un Kučinskis aizpeldēja uz Rīgu ,jaunais lIderis Boķis pievienojās Vienotībai ,tagad arī Boķis ir Rīgā ,ja Vienotība putēs ,formāli varbūt Valmiera skaitīsies pie Vienotības ,bet gan jau pievienosies stiprākajam ,protams vēl ir jautājums ,ja Boķim jānāk mājās ,kā veidosies attiecibas ar jauno līderi Baiku ,varbūt būs atkal kāda jauna partija. Valmiera vienmēr piesliesies vadošajai partijai ,vienalga vai Vienotība vai ZZS ,vai Saskaņa ,ja tā būs vadošā.
 
#
zilais Nils 31.decembris 2016 18:46 atbildēt
Gribu tikt Saeimā, lai varētu Latviju stūrēt uz Kremļa pusi.
 
#
profānsE.>vārdabrālim 31.decembris 2016 17:53 atbildēt
...pelni maizīti, nesatraucies un saki, ka likums ir labs, aizliedzot brīvus uzskatus, jo tie neatbilst "patriotismam un vērtējami kā populisms"
:) līdzjūtība skumjās soc.zin,-pasaules attīstības prognozētājiem, viņu zinātn. darbiem, goda diplomiem un augstākajiem akad.tituliem uz mūžu ...bet virs zemes jau nekas nav mūžīgs
 
#
olegs golovciks 31.decembris 2016 16:12 atbildēt
Kuri bijushi un ir Vienotiibaa,Latvijai nav vajadziigi ! Vispretiigaakie no taas varzas ir Dombrovskis,Aaboltinja un Straujuma...Pretiigi personaazhi! Nevienu Vienotiibas viepli naakamajaa Saeimaa !...Ja savai tautai labu veelam,protams...
 
Skatīt visus 36 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers