Pasaulē: Jātiek vaļā no "zaļās enerģijas" 17 komentāri
 
Pasaulē

Jātiek vaļā no "zaļās enerģijas"

 
ANTIREKLĀMA. Eiropas Parlamenta preses dienesta sarūpēts attēls Enerģētikas savienības pārvaldības rezolūcijai izraisa jautājumus, kāpēc Eiropas ekonomikai no šīm varenajām iekārtām nav nekāda labuma / Publicitātes foto, Jean-Luc Flemal, European Union 2010 - EP

Latvijas Ministru prezidenta Māra Kučinska kaut tikai pieļāvuma formā paustais par obligātās iepirkuma komponentes (OIK) likvidēšanu vēl nesen būtu bijusi tāda pati ķecerība kā atbalsts Islāma valstij, bet tagad to var atļauties teikt pat augsta ES dalībvalsts amatpersona.

Eiropas Parlaments (EP) savā pirmajā 2018. gada sesijā apsprieda un pieņēma rezolūciju par Enerģētikas savienības pārvaldību, kurā iespaidīgs 466 deputātu vairākums vismaz vārdos virzīja Eiropas Savienības un tās dalībvalstu budžetus uz vēl lielākas naudas un citu labumu piešķiršanu par atjaunojamo jeb zaļo sauktās enerģijas ražošanai vai ražotājiem. Pret to balsoja 139 deputāti un vēl 38 balsojumā atturējās.

Paldies EP par uzaicinājumu vērot direktīvas apspriešanu un pieņemšanu 16. un 17. janvārī Strasbūrā klātienē. Kāpēc šis notikums atreferēts Neatkarīgajā tikai 20. martā? Tāpēc, ka Latvijas Ekonomikas ministrija ilgi jo ilgi kavējās atbildēt, vai šāda rezolūcija uzdod Latvijai kaut ko mainīt līdzšinējā zaļās enerģijas ražošanas atbalstīšanas apjomā, nosacījumos u.tml. Galu galā saņemtā atbilde aprakstīja tikai procedūru, kādā par rezolūcijas izpildi vēl gadiem ilgi apspriedīšoties EP, Eiropas Komisijas un ES Padomes deleģētie pārstāvji. Tātad - neko neesam nokavējuši!

ES Padome (lūdzam nesajaukt ar pavisam citu institūciju Eiropas Padomi) ir ES dalībvalstu valdību vadītāju un nozaru ministru apspriežu formāts. Ļoti pamanāma EP debatēs bija žēlošanās par ES Padomi, ka tā stājoties pretī EP cēlajiem mērķiem nodrošināt visus ES iedzīvotājus ar neierobežotu daudzumu lētas un apkārtējai videi pilnīgi nekaitīgos veidos iegūtas enerģijas, kuras ražošana nodrošinātu miljoniem labi apmaksātu darba vietu un pamatotu strauju iekšzemes, t.i., Iekšeiropas kopprodukta pieaugumu. Dīvaini gan, ka ES dalībvalstu valdības negrib pārvērst Eiropu par paradīzi zemes virsū. Nupat notikusī M. Kučinska uzstāšanās pret OIK apliecina, ka ES dalībvalstu valdību aprindās patiešām spriež, kā tikt no zaļās enerģijas vaļā. M. Kučinskis noteikti neiedrošinātos ieminēties par OIK likvidēšanu, ja viņš būtu pirmais un vienīgais starp ES dalībvalstu vadītājiem, kas nonācis līdz tādām domām. Šo domu izpaušana viennozīmīgi ietilpst šogad paredzētās Latvijas Saeimas pārvēlēšanas cīniņu retorikā. M. Kučinska kolēģi citās valstīs ir līdzīgās situācijās, bet tieši tas liek jautāt, kāpēc gan vēršanās pret zaļo enerģiju tik ļoti noder sabiedrības atbalsta vairošanai. Paldies EP deputātu mazākumam, kas apņēmās atklāt patiesību par zaļo enerģiju tieši tā, kā to kādreiz izdarīja bērns pasakā par kailo karali. Zaļā enerģija ir tas pats, kas karaļa neredzamais tērps. Proti, nav nekādas zaļās enerģijas, kas nebūtu saražota no fosilajiem energoresursiem, kuru patēriņš zaļās enerģijas ražošanā ir lielāks par patēriņu, ja enerģija no fosilajiem energonesējiem būtu iegūta gala lietošanai bez zaļās enerģijas starpniecības. Šīs starpenerģijas ražošanā neizbēgamie enerģijas zudumi ir tieši tas, kas Latvijā jāapmaksā ar OIK un citās ES valstīs līdzīgi.

Pietiek ar jautājumu, kāpēc gan Vācijai vajag Nord Stream 2, ja Vācija tagad no vienas vietas noklāta ar vēja ģeneratoriem ziemeļos un saules baterijām dienvidos? Bet tieši tāpēc jau Vācijai vajag Nord Stream 2, lai reāla enerģija no Krievijas dabasgāzes darbinātu visu šo sistēmu ar vēja rotoru grozīšanu un strāvas dzenāšanu pāri visai Vācijai no vietām, kur konkrētajā brīdī vēji pūš uz vietām, kur nespīd saule, bet pēc stundas atkal atpakaļ. Visa šī mašinērija patērē kopumā vairāk enerģijas, nekā spēj saražot.

Papildu pierādījums šeit teiktajam ir līdz pēdējam brīdim ievilkusies vācu politiķu nespēja uzveidot valstij valdību. Īstenībā tā ir nespēja pašai Vācijai atkratīties no zaļā vājprāta, bet neizputināt uzņēmumus, kas ražo iekārtas zaļās enerģijas iegūšanai, ja šīs iekārtas uzdotos uzspiest citām ES dalībvalstīm kā ES palīdzības fondu apmaksātas dāvanas. Tagad vācieši tikuši pie tik demonstratīvi mazspējīgas valdības, ka M. Kučinskis ar runām par OIK likvidāciju sāk izskatīties pēc varoņa ES mērogā.Komentāri [17]
#
Visvaldis Grāveris 21.marts 2018 17:26 atbildēt
Melīgs ir apgalvojums, ka lielāko daļu OIK saņem TEC1 un TEC2. LATVENERGO Preses relīzē 14.11.2018. izskaidrots, ka 2016.gadā abu TEC-u saņemtais atbalsts samērojams ar biogāzes un biomasas staciju (nevis visu AER) saņemto atbalstu. Taču ar šo atbalstu nodrošināta sešas reizes lielāka jauda, saražots vairāk kā trīs reizes daudzāk elektrības un, rēķinot uz katru saražoto kilovatstundu elektrības, atbalsts bijis 2,5 reizes mazāks nekā šiem bio-mio. Tātad, ko ir vērts un ko nav vērts atbalstīt? Tagad, noņemot OIK TEC1 un TEC2 kopējais OIK samazināsies visai nenozīmīgi. Vai nebūtu loģiskāk atbalstu vispirms samazināt mazefektīvākajām ražotnēm un atbalstīt efektīvākās?
 
#
......... 20.marts 2018 21:00 atbildēt
vairāk nekā 400 – OIK atļauju saņēmējus....no iedzīvotāju un uzņēmēju maciņiem par OIK maksāt katru gadu 230 miljonus eiro........Lielāko subsīdiju saņēmējs ir valstij piederošais “Latvenergo” - pērn tam aizgājuši 83 miljoni eiro......“Pēc būtības TEC [termoelektrocentrālēm] tiek maksāts tikai par sākotnējo investīciju, un par to, ka šie TEC visa atbalsta perioda garumā - līdz 2028.gadam, tiks uzturēti darba gatavībā. Savukārt, vai tie ražos vai neražos, tas būs atkarīgs no tirgus situācijas,” skaidro VAS "Latvenergo" Regulācijas lietu vadītājs Kristaps Ločmelis......
 
#
Andis Vaičulis 20.marts 2018 17:02 atbildēt
Vispār ES problēmas ar atjaunojamiem resursiem rodas tur, kur izvēlējās atbalstīt visus atjaunojamos resursus nevis tos, kas ir vislētākie. Piemēram, Latvijā atbalsta biogāzes projektus, kur elektrības pašizmaksa ir ļoti augsta.
Jāmaina vienkārši pieeja, kādā sniedz atbalstu un tad viss būs labi.
 
#
Mr.Susurs » Andis Vaičulis 20.marts 2018 17:50 atbildēt
Redz tu to saproti, es to saprotu. Bet mums pagasta chalis sadomaja no kutsmesliem razhot metana gazi. Visu sarekinaja, daudziem paradija. Uz papira viss forshi izskatijas, bet tiklidz saka kartot papirus finansejumam , ta uzreiz nevienam tas vairs nebija interesanti. Kam mums meslu gaze, ja var Krievijas gazi nopirkt. Un cik tadu ideju ik gadu pazud Latvijas birokratija? Simts? Domaju stipri vairak, vismaz paris tukstoshi. Kaut gan pilnigi reali bija finansu plans atjaunojamas izzejvielas razhoshanai.
 
#
........... 20.marts 2018 16:35 atbildēt
Kaut kāds murgains raksts, pirmkārt jau lielāko daļu OIK saņem 2 Rīgas TEC, kas darbojas uz gāzi, tur vel ir kādas 30 stacijas, kas darbojas uz gāzi un sanem OIK.Otkārt Vācijai ir plāns ieguldot naudu vēja un saules stacijās tik pirmkārt vaļā no ogles TEC un samazināt atkarību no gāzes.
 
#
Andis Vaičulis » ........... 20.marts 2018 16:58 atbildēt
Var redzēt, ka raksts ir tendenciozs un pilns ar klajiem meliem.
Piemēram, ka, lai saražotu atjaunojamo enerģiju tiek patērēts krietni vairāk fosīlās enerģijas. ES vadībā nav muļķu un tur sen izpētīts, cik enerģijas nepieciešams iekārtas izgatavošanai un cik tā saražos, un izmanto tikai tās, kur ir pozitīva bilance.
Otrie meli, par to, ka Vācijā elektrības pārvade no Z uz D un atakaļ patērē vairāk enerģijas nekā tiek saražot no atjaunojamiem resursiem. Ja pārvades līnijās ir zudumi 10 %, tad arī plūstot elektrībai no Z uz D pazudīs tikai 10 % un nevairāk un 90 % sasniegs patērētāju.
 
#
LoL » Andis Vaičulis 21.marts 2018 13:33 atbildēt
Kāpēc tu esi pārliecināts, ka ES valdībās nav muļķu un kāds kaut ko ir rēķinājis? Un vispār jau zaļās enerģijas aizstāvjus daudzi nemaz par muļķiem neuzskata, par afēristiem gan. Tas ir projekts kā paņemt naudiņu par neko. Nevienam neinteresē efektivitāte. Interesē tikt pie valsts naudas dalīšanas.
 
#
Visvaldis Grāveris » ........... 21.marts 2018 16:54 atbildēt
Murgains ir apgalvojums, ka Vācija ar SES un VES tikšot vaļā no ogļu TEC-iem. Vācija ar SES un VES neveiksmīgi gribēja aizstāt AES. Neveiksmīgi tāpēc, ka SES un VES ražotā elektrība ir tik nepastāvīga un mainīga, ka tā jābalansē ar ogļu TES, kuru skaits Vācijā tik pieaug. Internetā var atrast bildes, kā Vācijā tiek nopostīti ciemi un baznīcas, lai apgūtu aizvien jaunas ogļu ieguves vietas. Jā, un, lai mazinātu atkarību no gāzes, viņi būvē gāzes vada NordStreem otro kārtu! Ha-ha!
 
#
*+* 20.marts 2018 16:00 atbildēt
jāpārtrauc maksāt kriminālo komponenti !!!
 
Skatīt visus 17 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers