Pasaulē: Lietuvā valsts simtsgades dēļ atļauts neievērot gavēni 4 komentāri
 
Pasaulē

Lietuvā valsts simtsgades dēļ atļauts neievērot gavēni

 
Scanpix

Lietuva savu 100. gadadienu kopš mūsdienu valsts izveides atzīmēja 16. februārī, un šī diena sakrita ar Lielā gavēņa sākumu, kas katoļu baznīcā nozīmē atturēšanos no vienas no miesiskajām baudām – ēšanas. Lietuvas katoļu bīskapu sapulces sekretariāts pirmo reizi pieņēma lēmumu mainīt gavēņa uzsākšanu par vienu dienu.

Lietuvas jubilejā katoļticīgajiem līdz ar šo lēmumu bija atļauts baudīt gaļu, bet, protams, tie, kuri to vēlējās, varēja gavēt arī 16. februārī. Lietuvas katoļu baznīcas augstākā vadība norādīja, ka izņēmums pieļauts, jo valsts gadadiena ir nozīmīga arī baznīcai. «Neatkarīgu Lietuvu radīja brīvi un ticoši cilvēki,» uzsvērts paziņojumā. Lietuvas bīskapi aicināja ikvienu pievienoties pateicības lūgšanā tiem cilvēkiem, kuri dāvināja Lietuvai brīvību. Saskaņā ar garīdznieku skaidrojumu, Lielā gavēņa pirmajā dienā ticīgie drīkst nelietot uzturā gaļu, jo tik svarīgs notikums, kā valstiska simtgade ir pelnījis, lai cilvēki to pavadītu līksmībā. Vienlaikus uzsvērts, ka šis ir izņēmuma gadījums un turpmākajos gados šis pienākums būs spēkā.

Gavēņa ievērošanu paredz ceturtais bauslis: «Tev būs baznīcas noteiktajās dienās atturēties no gaļas ēdieniem un ievērot gavēni.» Gavēņa plašāka nozīme ir spēja valdīt pār instinktiem un iegūt sirds brīvību, nožēlot grēkus. Citiem vārdiem sakot, spēja atturēties no pārmērībām un kārdinājumiem 40 dienas - līdz Lieldienām. Gavēnis tiek sākts Pelnu dienā. Gavēņa laikā nav pieņemts rīkot izklaides pasākumus, arī precēties, bet laiku veltīt grēksūdzēm un lūgšanām.
Komentāri [4]
#
OO 20.februāris 2018 12:39 atbildēt
Kur vellos tādu 4.bausli izrāvuši. 4.bauslis vienmēr bijis: Tev būs savu tēvu un māti godāt, lai tev labi klājas un tu ilgi dzīvo virs zemes.
Vai Lietuvas simtgadei par godu mainījuši arī bausli?
 
#
Adel 19.februāris 2018 16:09 atbildēt
Valsts nevar pavelet ko ieverrot un ko nee..tas katra pasa zinaa..man piemeram svariigaks ir gavenis ne valsts kura lidzinas trakomajai
 
#
Skolnieciņš 19.februāris 2018 15:23 atbildēt
Sveicināti! Mani sauc Skolnieciņš - Latvju Skaudības Dievs! Manuprāt, katoļu baznīca Lietuvā ir ļoti bezkaunīga un valdonīga, jo katoļu baznīca uzskata, ka viņiem ir tiesības kaut ko cilvēkiem aizliegt!
Kāpēc baznīca pazemo cilvēku, uzskatot viņu par necienīgu dzīvot? Kā fizioloģiskas vajadzības var nosaukt par miesas baudām? Es labāk esmu ateists, kas dzīvo saskaņā ar savu organismu, nevis pilda svešu, sektantisku gribu! Kā var noliegt savu fizioloģiju? Kurš var izdomāt to, ka cilvēkā var būt kaut kas lieks? Noliegt cilvēku būtību ir slimi. Manuprāt, baznīca ienīst katru cilvēku atsevišķi un cilvēci kopumā, jo piespiež ziemeļniekus ziemas aukstumā badoties.
Mani tautieši, atcerēsimies tos laikus, kad baznīcas nebija un kad cilvēki bija brīvi!
Cieņā, Jūsu Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~{
 
#
. » Skolnieciņš 19.februāris 2018 16:00 atbildēt
Kaa tvaika ielas skolniecinam mees tev p[eidodam ..jo tev iztecejusi ir pedeja smadzenu rieva..skumji.mpaludz dievinu lai tev pratinu atgriez
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers