Pasaulē: VDK aģentu skandālā ierauta aktiera ģimene: Jābēg no valsts, ir ļoti bail 51 komentāri
 
Pasaulē

VDK aģentu skandālā ierauta aktiera ģimene: Jābēg no valsts, ir ļoti bail

 
Skatīt 2 bildes
LIETUVAS sabiedrības uzmanībā nonākusi pazīstamā lietuviešu aktiera Donāta Baņoņa vārda atrašanās VDK aģentu sarakstā ar segvārdu Broņus. Aktieris filmējies daudzās kinofilmās, arī izcilajā Andreja Tarkovska kinolentē Solaris (attēlā kadrs no filmas) / Kadrs no filmas
LIETUVAS sabiedrības uzmanībā nonākusi pazīstamā lietuviešu aktiera Donāta Baņoņa vārda atrašanās VDK aģentu sarakstā ar segvārdu Broņus. Aktieris filmējies daudzās kinofilmās, arī izcilajā Andreja Tarkovska kinolentē Solaris (attēlā kadrs no filmas) / Kadrs no filmas
Ekrānšāviņš
 
VDK aģentu skandālā ierauta aktiera ģimene: Jābēg no valsts, ir ļoti bail
1 / 2 Bildes 
 
 

Slavenā lietuviešu aktiera Donāta Baņoņa dēls Raimunds Baņonis bijis šokēts, uzzinot, ka viņa tēvs sadarbojies ar VDK, un pieļauj iespēju pamest Lietuvu.

Fakts par aktiera sadarbību ar VDK nāca gaismā, kad Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās kustības izpētes centrs pabeidza vairāk nekā piecus gadus ilgu procesu - PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu arhīvu personisko lietu reģistrācijas žurnāla datu publiskošanu. Starp pēdējiem publicētajiem uzvārdiem šai sarakstā minēti pazīstami Lietuvas kultūras darbinieki - teātra un kino aktieris Donāts Baņonis un diriģents Sauļus Sondeckis. Centrs publicējis paziņojumu, kurā uzsver: «Publiskotais saraksts, tāpat kā daudzi VDK dokumenti, ir jāvērtē kritiski. Viss aģentu reģistrācijas žurnāls rakstīts ar roku. Daži beigās ierakstītie vārdi ir rakstīti ar citu rakstāmo, citā rokrakstā. Nav ieturēta hronoloģiska secība, tādēļ žurnālā minēto datu pārbaudei jāvelta īpaša uzmanība.» Žurnāla aizpildīšana sākta tikai 1987. gadā, un tajā sniegtas ziņas par aģentiem, ziņotājiem vai par personām, kas vervētas citām sadarbības formām laikā no 1940. līdz 1979. gadam. Paziņojumā atgādināts, ka VDK dokumentu publiskošanu paredz Lietuvas Seima pieņemts likums. Žurnāla publiskošana sākta 2012. gada otrajā pusē un pabeigta pagājušās nedēļas nogalē. Izanalizēti dati par 1669 personām. Lustrācijas komisijas vadītājs, Mīkola Romera universitātes profesors Aļģimants Urmons laikrakstam Lietuvos žinios norādījis, ka sadarbībā ar PSRS slepenajiem dienestiem Lietuvas Lustrācijas komisijai noteiktajā termiņā brīvprātīgi atzinušies 1589 cilvēki, bet, balstoties uz pieejamajiem VDK dokumentālajiem materiāliem, lēsts, ka laikā no 1940. līdz 1991. gadam Lietuvā ar VDK slepeni sadarbojušies aptuveni 118 000 cilvēku.

Informācija par Donātu Baņoni, kā arī virkni citiem lietuviešiem, ir pieejama dokumentu publiskošanas vietnē Kgbveikla.lt. Tur minēti aktiera dzimšanas dati un vieta. Vienā no mašīnrakstā rakstītiem dokumentiem teikts, ka aktieris ar segvārdu Broņus savervēts 1970. gadā, «ņemot vērā viņa personiskās un darba kvalitātes, kā arī izmantošanas iespēju dēļ mūsu pasākumos cīņā pret ienaidnieka ideoloģiskajām diversijām». Tajā gadā D. Baņonis viesojās ASV pēc federācijas SantaraŠviesa ielūguma. Šī organizācija interesēja VDK, un, kā teikts VDK dokumentā, aktieris saņēmis uzdevumus dibināt kontaktus ar trimdas lietuviešiem izlūkošanas interesēs. «Aģenta Broņus ārzemju sakaru vidū ir operatīvās izstrādes objekti Vēzis (Rak - krievu val.) un Klāra,» teikts dokumentā. 1974. gadā D. Baņonis no aģentu tīkla svītrots, visticamāk, tādēļ, ka ievēlēts par Lietuvas PSR Augstākās padomes deputātu.

Tajā pašā laikā centra, kas publiskojis visu šo informāciju, vadītāja Terēze Birute Burauskaite Delfi.lt brīdinājusi sabiedrību, ka pret VDK personīgo lietu žurnālu jāattiecas kritiski, jo visi tajā ierakstītie aģenti vervēti, bet ne visi vēlējušies sadarboties. D. Baņonis, kurš filmējies pasaules uzmanību izpelnījušās filmās, piemēram, Andreja Tarkovska lentē Solaris un citās, nomira 2014. gada septembrī 90 gadu vecumā. Par tēva atrašanos Lietuvas VDK aģentu sarakstā šokēts ir viņa dēls - režisors Raimunds Baņonis. «60 gadus esam dzīvojuši kopā, bet es nekad neesmu kaut ko par to nojautis vai dzirdējis.

Ekrānšāviņš

1970. gadā, kad viņš bija Amerikā, man bija 13 gadu... Nezinu nevienu, kas būtu cietis no tēva darbības, kas būtu sūdzējušies par viņu,» Lietuvas masu medijiem sacījis režisors. Situāciju, kad atklātībā nākusi šī informāciju, viņš dēvē par biedējošu: «Nesaprotu, kas notiek, saprotu tikai, ka jākravā čemodāni un jābēg no šīs valsts. Man patiešām ir ļoti bail.

Komentāri [51]
#
Jantariks un Co 13.janvāris 2018 22:16 atbildēt
Bet vispār labi, ka mēs iniciējām tautas masas uz čekas maisu pārspriešanu. Tagad, vismaz, neskatīsies neviens, ka man alga 16 000 un pāri mēnesī, maksātnespējas aģentūra turpina vākt mums naudiņu un varam darīt, netraucēti, citas shēmas.
 
#
enija 13.janvāris 2018 21:25 atbildēt
Tauta kā aunu bars , sodīs to cilvēku ģimenes atvases, kuri neko nav izdarījuši, bet pašreizējos laupītājus nemaz neaiztiek, pat nelamā. Kaut Godmanis iznīcināja slaveno Latvijas kuģniecību, cukurbiešu laukus, Līvānu stiklu, tagad jāpērk saindēto ķīniešu preci. Linu fabriku, un tā tālāk. Vot tos jākarina pie kauna staba, bet aunu bars izliekas neredzam., kā pazūd Latvija un tās iedzīvotāji no importētās pārtikas mirst ar vēzi.Birka zelta tilts. Savulaik Tēvzemiešu Satiksme, kā tur laupīja, prātam neaptverami.Autobusu detaļu vietā pirka savām mašīnām detaļas.Un kas vainīgs, ka Latvijā cilvēks ir beztiesiska būtne? Uz lozungiem brēc, par tautu, bet īstenībā viņiem uzspļaut uz tautu.
 
#
enija 13.janvāris 2018 21:14 atbildēt
Čekas maisos daudz arī nevainīgo cilvēku. Nu parakstīja, bet neko nedarīja, nestučīja. Bet līdzvainīgi tikpat tagad, kas pie varas bija no 92 gadiem.,pat vairāk vainīgi, kuri izlaupīja valsti, iznīcināja savu zemi, aizdzina prom daudz cilvēkus no valsts. Bet galvenais nenormāla kukuļošana pilsētu domēs un tautas īpašumu apzagšana savā labā. Par katru notikušu konkursu par pakalpojumiem uz ķepu saņem 10 %.To visi zin. Bet mafijai aizmugure varas ešelonos.Vislielākie noziedznieki tagad tieši sēž augstos amatos.Tur ne VIDS ne KNAB degunu nebāž. Vislielākie tautas nodevēji ir mūsdienās.To saku no sirds un man ir taisnība.
 
#
kāds nu viņš aktieris 13.janvāris 2018 7:42 atbildēt
neglītenis līkām kājām, tāpēc jau arī lomas deva
 
#
malda » kāds nu viņš aktieris 13.janvāris 2018 11:07 atbildēt
Cilvēk, aktiera vērtību nosaka ne jau līkas vai taisnas kājas, arī ne glīts ģīmītis, bet gan talants.
 
#
eh patriotisms 13.janvāris 2018 0:03 atbildēt
Nu re kā, tēvam pietrūka drosmes pieaugušajam dēlam atzīties. Gļēvums tagad un agrāk pateikt čekai NĒ. Ceļojums uz Ameriku bijis vilinošāks.
 
#
arnolds » eh patriotisms 13.janvāris 2018 13:10 atbildēt
Cekai pateiksi NE,
 
Skatīt visus 51 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers