Pasaulē: Kaļiņingradā cenšas ārā izspiest lietuviešus un skolās apkaro viņu valodas mācīšanu 24 komentāri
 
Pasaulē

Kaļiņingradā cenšas ārā izspiest lietuviešus un skolās apkaro viņu valodas mācīšanu

 
REUTERS/ SCANPIX

Lietuviešu valodas skolotāji, kas brauc uz Krievijas Kaļiņingradas apgabalu mācīt tur dzīvojošajiem lietuviešu bērniem dzimto valodu, pēdējo gadu laikā saskaras ar aizvien lielākām grūtībām, atzinuši Lietuvas Seima deputāti, paužot bažas, ka no šīm teritorijām, kur joprojām dzīvo daudz lietuviešu, tiek mēģināts izspiest lietuvisko identitāti, bet no skolām - lietuviešu valodas skolotājus.

"Situācija ir diezgan dīvaina. Skolotājiem vīzas vispār negrib piešķirt, ar lielām pūlēm tās izdodas saņemt, bet ne tādas, kā vajadzētu. Tiek piešķirta kultūras apmaiņas vīza, bet būtu vajadzīga darba vīza. Ja darba vīzas nav, strādāt nevar," ziņu aģentūrai BNS sacījis parlamenta izglītības un zinātnes komitejas priekšsēdētājs, valdošās Zemnieku un zaļo savienības deputāts Eugenijs Jovaiša.

Pēc viņa teiktā, lietuviskuma izstumšana no Kaļiņingradas apgabala jūtama ne pirmo gadu, bet pēdējā laikā šī tendence kļuvusi īpaši izteikta.

"Mūs vispār cenšas izstumt no Karalauču novada, tur vairs nav nevienas skolas, kur tiktu mācīta lietuviešu valoda, palikušas tikai fakultatīvās nodarbības niecīgā apjomā, bet arī no tām mūs vedina atteikties. Lai arī gar Nemunu dzīvo visai daudz lietuviešu, tomēr situācija ir bēdīga. (...) Tuvojamies nulles līmenim," piebildis deputāts.

Šī problēma pagājušajā nedēļā apspriesta kopīgā Seima kultūras komitejas un izglītības un zinātnes komitejas sēdē.

Lietuvas Izglītības un zinātnes ministrijas kanclers Toms Daukants un Lietuvas ģenerālkonsuls Kaļiņingradas apgabalā Oļegs Skinderskis apliecinājuši, ka skolotājiem no Lietuvas tur tiek piešķirtas tikai kultūras apmaiņas vīzas, kas viņiem neļauj strādāt pašiem, bet vienīgi konsultēt vietējos skolotājus, un arī šo vīzu saņemšanā aizvien biežāk nākas saskarties ar lielām grūtībām.

"Pagājušā mācību gada beigās biju pie [Kaļiņingradas apgabala] izglītības ministres, mēs runājāmies, taču varēja skaidri saprast, ka attieksme ir noraidoša un vienaldzīga, un to drīz apliecināja arī reālie darbi," stāstījis ģenerālkonsuls.

Pēc viņa teiktā, uz Kaļiņingradas apgabala izglītības iestāžu vadītājiem tiek izdarīts spiediens, lai atturētu viņus sadarboties ar lietuviešu valodas skolotājiem. Kādas skolas direktors nesen izsaucis pie sevis ilggadēju skolotāju un aicinājis viņu izbeigt savu darbību, bet iemesls tā rīkoties bijis "vienas īpašas iestādes pārstāvja izdarītais spiediens".

Kā pastāstījusi skolotāja Ona Druseikaite-Ruževičūte, kas Čerņahovskas bērnu un jauniešu centrā vadījusi fakultatīvās nodarbības lietuviešu valodā, viņa darba vīzu zaudējusi jau divas reizes.

"Šķērsojot robežu, mēs kļūstam par vīzu režīma pārkāpējiem. Braucam strādāt, bet faktiski drīkstam tikai konsultēt. Katrs mūsu solis tiek novērots, mums jāatskaitās dažādām amatpersonām," viņa norādījusi.

Kristijona Donelaiša biedrības vadītājs Gintars Skamaročus pastāstījis, ka vietumis lietuviešu valodu skolās māca vietējie krievu tautības skolotāji, kuri paši to nepārzina pietiekami labi.

Kā atzinis Skinderskis, lai gan Kaļiņingradas apgabalā mīt vairāk nekā desmit tūkstoši lietuviešu izcelsmes cilvēku, tomēr, paturot prātā pašreizējās Lietuvas un Krievijas attiecības, patlaban tur būtu utopiski runāt par lietuviešu izglītību.

Pēc viņa teiktā, alternatīva varētu būt lietuviešu skola ar internātu, kas tiktu organizēta pie Lietuvas robežas, piemēram, Paģēģos.

Seima izglītības un zinātnes komitejas priekšsēdētājs tādu iespēju vērtējis kā reālu, bet pieļāvis, ka Kaļiņingradas apgabala lietuvieši vairīsies laist savus bērnus uz šādu skolu, baidoties no apkārtējo cilvēku attieksmes.

Komentāri [24]
#
Visur 14.decembris 2017 13:16 atbildēt
Viss valsts valodā - princips . Kāda( patreiz) valsts , tāda valoda .
 
#
lapa 14.decembris 2017 9:33 atbildēt
amerikanu apmaksats naida kurinasanas raksts.
 
#
Silvija 14.decembris 2017 8:41 atbildēt
Vai nu Lietuva iespiesta Krievijas teritorijā vai Krievijas teritorija uzbāžas Lietuvai. Jebkurā gadījumā Lietuvai jācīnās vai jāpacieš neērtais kaimiņš.
 
#
Vasja 13.decembris 2017 22:37 atbildēt
Krievu okupanti svešās zemēs , ir un paliek okupanti un to fašistiskās un nacistiskās darbības sen zināmas - nekā jauna !
 
#
grafists. » Vasja 14.decembris 2017 7:19 atbildēt
Экая ты сука, Вася! В этом тоже ничего нового!
 
#
bet 13.decembris 2017 12:00 atbildēt
runa jau nav par krieviju ,bet gan par krievu okupētu teritoriju ,kas viņiem pašiem nemaz nepieder.
 
#
grafists. » bet 14.decembris 2017 7:21 atbildēt
Да ну?! А ты попробовать отнять хочешь?!
 
#
tādam » grafists. 14.decembris 2017 10:18 atbildēt
tadam gudrelim kā grafists jau nu vajadzētu zināt, ka šis apgabals tika nodots Krievijai uz 50 gadiem, tā ka jau 17 gadus rievija tur uzturas nelikumīgi.
 
#
grafists. » tādam 14.decembris 2017 22:27 atbildēt
В таких умниках как вы, и подобных вам, меня всегда умиляла такая «невинная» на вид особенность – всегда недоговаривать и упорно освещать факты только с одной стороны! Хотите пересмотреть итоги 2-й мировой войны, выраженные в решениях Подсдамской конференции?! Не слабо! Возникает вполне логичный вопрос: а силёнок то хватит?! И просчитали ли вы последствия таких действий? Почему со своми претензиями вы обращаетесь только к России? Пусть Польша вернёт все территории, полученные по результатам той конференции, а Литва пусть вернёт Вильнюс и Виленскую область либо Белоруссии либо Польше! Заодно отмените все подписанные договора о границах. Ну, как вам? Ящик Пандорры открыть легко, а вот для того, чтобы закрыть его снова, придётся опять жертвовать миллионами жизней!
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers