NRA autori / Viktors Avotiņš

Viktors Avotiņš

Tautas mandāts prezidentam [19]

Trešdiena, 28.jūnijs

Es apsveicu Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa priekšlikumu – tautas vēlēts prezidents. Taču – arī tautas vēlēts prezidents kā varas atzars ir nopietna lieta. Man – galvenokārt tāpēc, ka mēs kā tauta, kā pilsoņu kopums, kā elektorāts pēdējos divdesmit septiņos gados esam bijuši spējīgi nodrošināt sev tikai varu, bet ne tautvaldību. Mūsu ievēlētais (!) likumdevējs ne tuvu nav tautvaldības etalons. Turklāt – mēs neesam gribējuši pilsoniski pilnveidoties, lai to panāktu, bet gan uzskatījuši par labāku lielā skaitā pamest Latviju. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Bērnam ir tiesības nemācīties? [21]

Pirmdiena, 26.jūnijs

Salasījies virkni oficiālu un neoficiālu Latvijas izglītības sistēmai veltītu tekstu, nonācu pie atziņas, ka acīmredzot tās «produkcijā» jāsāk izšķirt izglītības sistēmas pabiras un bērni, kuri kaut kādu ārēju, ar sistēmu nesaistītu iemeslu (šis iemesls var būt arī labs skolotājs) dēļ spējuši tajā izdzīvot, gūt zināšanas, just sevi pašus kā cilvēkus un definēt savas vēlēšanās. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Laba ārsta vietā streikos pacienti [8]

Pirmdiena, 19.jūnijs

Ja var streikot ārsti, tad tikpat labi manā uztverē varētu ļaut streikot arī, teiksim, tiesnešiem vai policistiem. Jo, ciktāl runa nav par sistēmu, bet par saskari ar indivīdu, ar cilvēku (!), tiktāl visu šo ļaužu profesionālās atbildības nišas man šķiet samērojamas. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Ja aizspēlēsimies līdz karam – uzvarētāju nebūs [22]

Piektdiena, 16.jūnijs

Septītajā jūnijā jaunais Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs rīkoja savu pirmo preses konferenci kopš stāšanās amatā. Biju ticies ar viņu arī pirms tam, un man viņš šķiet esam gudrs cilvēks. Turklāt ar lielu pieredzi augsta ranga Krievijas valsts amatos (no 1993. līdz 2006. gadam – vadošos amatos banku jomā, no 2006. līdz 2010. gadam – Krievijas Federācijas pilnvarotā pārstāvja Ziemeļrietumu federālajā apgabalā vietnieks, no 2010. līdz 2016. gadam – KF Valsts Drošības padomes sekretāra vietnieks). Turklāt – apveltīts ar spēju šo savu pieredzi vērtēt. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Ja ignorē represēto pieredzi, vēsture var atkārtoties [14]

Trešdiena, 14.jūnijs

Nav grūti savā brīvā valstī izkārt tās karogu. Nav grūti, ja tas tā noteikts, piesiet tam melnu lenti. Mums ir piecas dienas gadā, kad mūsu karogs sērās. Visām tām faktiski ir viens iemesls – komunistiskais genocīds, okupācija. «Genocīds» – oficiāls, pieklājīgs vārds. Tādu var likt kalendāros. Ja būtu likts vārds «represijas», «tautas iznīcināšana», «noziegums pret cilvēci»… tas taču skanētu pārlieku griezīgi un… neinteliģenti. Kāpēc es te ironizēju, cerams, būs skaidrs no turpmākā. Bet – izkārt savā brīvā valstī tās karogu tiešām nav grūti. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Krievu akadēmiķis: Latvijai jākļūst par Krievijas tiltu uz Eiropu [76]

Trešdiena, 7.jūnijs

Baltijas forumā (BF), kurš notika 27. maijā Rīgā, Melngalvju namā, piedalījās arī viens no ievērojamākajiem Krievijas speciālistiem pasaules ekonomikā un starptautiskajā politikā, Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) akadēmiķis, ekonomikas doktors, profesors, KZA Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta prezidents, Starptautiskās ekonomistu savienības viceprezidents… Aleksandrs DINKINS. Neatkarīgā viņu iztaujāja par šīs BF XXII starptautiskās konferences tēmu Krievijas – Rietumu attiecību krīze saasinās. Kā ekspertu savienība var palīdzēt? Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Cik atmodas vēl vajag? [28]

Otrdiena, 6.jūnijs

Latvijas Zinātņu akadēmijā 31. maijā notika akadēmiķes Raitas Karnītes organizēts un vadīts ekspertu konsilijs Vai IV Atmoda ir iespējama?. Tajā piedalījās gudrinieki no dažādām valsts un sabiedrības institūcijām (M. Kūle, V. Krastiņš, I. Latkovskis, M. Pūķis, Z. Stankevičs, E. Teirumnieks, G. Zemītis…). Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Pusaktīvas vēlēšanas [1]

Pirmdiena, 5.jūnijs

Vakar es biju elektorāts. Šodien atkal esmu tauta. Vakar es tautai Rīgā gādāju varu. Diemžēl nevaru garantēt, ka sagādāju (vietējo) varu, ko tauta mīlēs. Visticamāk, ļaudīm būs diezgan iespēju un pamata uz varu atkal rūkt un kurnēt. Turklāt sev par labu teikšu, ka šoreiz man izvēlei bija piegādāts otršķirīgs izejmateriāls. Šo viedokli es nemainītu arī tad, ja Rīgā gadītos cits vairākums. Jo, ja galvenais sauklis («nomainīt varu Rīgā») nav saistīts ar pilsētu, bet ar varu, tad man tas vairāk liecina par varaskāri, nevis varas spēju. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Vietējā vara nav izpildvara [12]

Piektdiena, 2.jūnijs

Nez vai pāris dienas pirms vēlēšanām ir kāda jēga vēl kaut ko vērtēt. Es to daru cerībā, ka nākamreiz sarakstu (runa ir par Rīgas sarakstiem) vairākumu veidos nevis juristi, daudzbērnu tēvi, zagļu ķērāji, dakteri, dziedātāji un skolotāji, bet cilvēki, kuri spēj programmatiski apjēgt situāciju konkrētā teritorijā un zina, kā panākt sistēmisku, kompleksu tās izaugsmi nacionālas valsts kontekstā. Proti – nav vis pašvaldības birokrātu pavēnī un aizbildnībā esošs diletantu pulciņš, bet vēlētāju noteikta vietējā vara. Turklāt – šis būs savdabīgs aicinājums neignorēt vēlēšanas, bet saņemties un doties balsot. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Vai kāds grib normālas attiecības starp Rietumiem un Krieviju? [14]

Trešdiena, 31.maijs

Biju iedomājies, ka XXII starptautiskajā Baltijas foruma konferencē Krievijas – Rietumu attiecību krīze saasinās. Kā ekspertu savienība var palīdzēt?, kurā piedalījās iespaidīgi Amerikas, Eiropas un Krievijas ekspertu ranga pārstāvji, saņemšu perfektu minētās krīzes iemeslu pamatojumu. Jo vairāk tāpēc, ka situācija tika raksturota, varētu pat teikt, ārkārtīgi negatīvi. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 

Viktors Avotiņš

Pirms ielaist darbaspēku no āra, jāsakārto valsts [16]

Pirmdiena, 29.maijs

Mani pārsteidz tas, ka par politikas attīstības dotumu pat it kā ne stulbi cilvēki sāk uzdot tuvredzību. Piemēram, pēdējā laikā arī dažs labs manā uztverē analītiski domāt spējīgs ļaužs uzskatījis par labāku ignorēt tās vai citas situācijas sākotnējos izveidošanās cēloņus, bet uzskatījis par labāku to vērtēt un piedāvāt valsts politikai risinājumus, uzlūkojot vien šā rīta apstākļus. Atvainojos, bet man tā šķiet profesionāla izlaidība, sevi izlaidušas politikas apkalpošana, pakalpošana tās mazspējai. Vairāk »

Viktors Avotiņš
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers