NRA autori / Māris Krautmanis

Māris Krautmanis

Ko glābsim Āgenskalnā? [25]

Trešdiena, 13.decembris

Ir bēdīgi, ka Āgenskalna tirgus ar 1. janvāri tiks slēgts uz rekonstrukciju. Kas to zina, kad tas atkal vērs durvis un kas tur būs redzams iekšā. Rūgti. Jo bija tā jau pierasts, ka tirgū var nopirkt dažu pārtikas preci par zemāku cenu un labākā kvalitātē nekā tuvīnajos lielveikalos. Āgenskalna pārdevējas pastāvīgajiem pircējiem ir kā senas paziņas, kā ģimenes draudzenes, ar kurām varēja aprunāties par gadalaiku un ēdienu receptēm. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Pagātnes "tumbočkas" un nākamības daile [23]

Pirmdiena, 11.decembris

Savulaik, manipulējot ar grozījumiem normatīvajos aktos, kādreizējais ekonomikas ministrs Artis Kampars panāca, ka firmai TCK obligātā iepirkuma ietvaros tika piešķirta iepērkamās elektroenerģijas kvotu lauvas tiesa 165 000 MWh apjomā. Citi vēja enerģētikas komersanti, pamodušies pēc Jaungada svinēšanas 2009. gadā, ar smagu galvu un lielu izbrīnu uzzināja, ka 2008. gada pēdējās darbdienas pēdējās stundās TKC iesniegusi pieteikumu konkursā, kamēr viņi nebija ne zinājuši, ne jautuši, ka iepirkumā mainījušies spēles noteikumi un viņi paliks pie ratiem. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Ušakova formula [23]

Pirmdiena, 4.decembris

Rīgas mērs Nils Ušakovs ceturtdien ticies ar premjeru Māri Kučinski un izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski, lai pārrunātu izglītības problēmas. Jau pats fakts, ka amatpersonas sarunājas, ir slavējami – pēdējā laikā galvaspilsētas un valdības saziņā ir bijis maz saprašanās meklējumu. Tagad ir redzams kaut kas līdzīgs dialogam vai vismaz uz to pusi. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Judina destrukcija [10]

Ceturtdiena, 30.novembris

Saeimā joprojām turpina darboties dīvainā parlamentārās izmeklēšanas komisija, kas pēta valsts nozagšanas pazīmes un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti sen izbeigtajā kriminālprocesā Nr. 1680000911 jeb tā saucamajā oligarhu lietā, kā to labpatīk dēvēt vienai daļai politikas censoņu. 27. novembra komisijas sēdē jau pašā sākumā atkal ar nekorektiem izlēcieniem izcēlās komisijas loceklis, deputāts Andrejs Judins, kurš piepaceltā balsī un kašķīgā tonī aicināja komisijas vadītāju Ingunu Sudrabu neļaut uzaicinātajiem izteikties, bet uzreiz sākt viņu iztaujāšanu. Sudraba palika pie uzskata, ka cilvēkiem tomēr jādod iespēja paust viedokli. «Par ko?» nepatīkami uzbrūkoši vaicāja Judins. Kad Sudraba sacīja, ka vārds uzaicinātajiem tomēr jādod, atkal piepaceltā balsī vaicāja: «Par ko?» Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Latvijas Mehāniskā apelsīna nacionālās īpatnības [15]

Pirmdiena, 27.novembris

Sadzēries pusaudzis, skolasbiedru uzmundrinājumu un gaviļu pavadīts, nogāž zemē pašvaldības policistu un iesper tā, ka policists paliek guļam, zaudējis samaņu. Tas tiek nofilmēts un publicēts sociālajos tīklos. Sabiedrība ir šokēta un sašutusi. Netrūkst arī visgudru pārspriedumu, kāpēc policijā strādā cilvēks gados, kam nepietiek spēka, lai gūtu virsroku pār «bērneli», ir arī jūsmīgi anonīmie vienaudži, kas teic, ka arī viņi labprāt tāpat «uzšautu mentam». Visādi viedokļi ir internetā lasāmi. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Repšes ēna pār autoceļiem [16]

Ceturtdiena, 23.novembris

Nakts. Autobuss. Ceļotāji snauž. Garais mājupceļš no Eiropas tuvojas beigām. Un tad autobuss sāk kratīties pa grambām, plaisām un bedrēm. «Dzimtene! Beidzot drīz būsim mājās,» pasažieri mostas, izberzē acis un sāk caur tumsu censties saskatīt mīļās Latvijas ciematu aprises. Lietuvā šoseja bija gluda kā biljarda galds, bet tūlīt aiz robežas Latvijā pat velns ar džipu var kaklu nolauzt. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Ar kašķa ērcēm uz nākamo simtgadi? [13]

Otrdiena, 21.novembris

Būt «nevis starp tām valstīm, kuras nogaida un skatās, kas notiks tālāk, bet gan starp tām, kas ir proeiropeiskās integrācijas virzītājas», – šādu gribu pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis 18. novembra svētku uzrunā. Zemteksts ir skaidrs – prezidents vēstīja, ka pašreizējā loma būt par nabadzīgāko Eiropas ziemeļaustrumu nomali nav pieņemama. Vējonis sprauž augstu mērķi, kas diezin vai sasniedzams tuvākajā laikā. Bet ko mēs par nākotni zinām, ko varam plānot, ko prognozēt? Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Tvītotāju likumdošana [8]

Trešdiena, 15.novembris

Parlamentārā izmeklēšanas komisija, kas pēta «valsts nozagšanas» pazīmes un slikto izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr. 16870000911, varēja būt arī vispār nedibināta, jo jēgas no tās ir maz. Tā nav radīta, lai noskaidrotu patiesību, bet kā 13. Saeimas priekšvēlēšanu šovs un politiskas propagandas tribīne Andrejam Judinam (frakcija Vienotība, partija Kustība Par!). Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Parlamentārās izmeklēšanas lupatu čība [37]

Piektdiena, 10.novembris

Izmantojot Saeimas telpas, kadrus, laiku un naudu, ar savu darbiņu turpina ņemties parlamentārā izmeklēšanas komisija, kas izskata iespējamās «valsts nozagšanas» pazīmes un izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr. 16870000911. Tā ir tā saucamā Rīdzenes sarunu jeb oligarhu sarunu lieta. Vairāk »

Māris Krautmanis
 
Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Par vienu Tukumu gadā mazāk [37]

Piektdiena, 3.novembris

1,9 miljoni iedzīvotāju 2030. gadā, 1,7–1,8 miljoni iedzīvotāju 2050. gadā, pat 1,6 miljoni jau pēc desmit gadiem, pieņemot, ka latvieši turpinās emigrēt – tādas ne visai priecīgas prognozes pēdējos gados ir izteikuši demogrāfijas speciālisti. Ik gadu Latviju pametot apmēram tik cilvēku, cik iedzīvotāju Tukumā. Pašlaik jau Latvija zaudējusi tik ļaužu, cik dzīvo Daugavpilī un Liepājā, un vēl vairāk par to. Bet demogrāfs Ilmārs Mežs sacījis, ka, ja katra nākamā paaudze ir mazskaitlīgāka par iepriekšējo, nav jābūt ekspertam, lai saprastu, ka mūžīgi tas nevar turpināties. Var prognozēt, ka mūsu pietiks vēl aptuveni 100 gadiem. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Kad sabiedrotie ir tikai kalni [13]

Otrdiena, 31.oktobris

Karogu vicināšana, politiķu paziņojumi, demonstrācijas par un pret – to redzam televizoru ekrānos par Katalonijas neatkarības tēmu. No mūsu viedokļa – tur, Katalonijā, nekas nemainīsies, mēs varam būt tikai vērotāji. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Ģenerālis Ašeradens par zaldātu [8]

Piektdiena, 27.oktobris

Slikts esot tas kareivis, kas negrib kļūt par ģenerāli, tāpēc visnotaļ dīvaini, pat absurdi izskatās ekonomikas ministra Arvila Ašeradena vēlme uz to ātrāko pamest ekonomikas ministra amatu, lai kļūtu par partijas Vienotība Saeimas frakcijas un partijas vadītāju. Ašeradena statuss taču būtu politiķa sapņa piepildījums – uzkāpt pa karjeras kāpnēm līdz ministra krēslam. Ašeradens pamet arī premjera biedra godu, kas tam ir komplektā ar ministra portfeli. Kur vēl augstāk? Augstāk ir tikai premjers, prezidents... Iznāk, ka ģenerālis labprātīgi noliek malā ordeņoto mundieri un auj kājās vienkārša zaldāta kirzas zābakus. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Budžets un budži [10]

Trešdiena, 25.oktobris

2018. gada budžeta projekts ir iesniegts Saeimā, un neizskatās, ka tieši budžeta dēļ tagad nu varētu izcelties kāda valdības drebināšana. «Treknākajam kopš «treknajiem laikiem» veselības budžetam» esot tikai dažas problēmas, par ko vēl diskutēt, tāpēc premjers Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola neko daudz nestreso, ka kaut kas varētu noiet greizi. Vairāk »

Māris Krautmanis
 

Māris Krautmanis

Iepuvušais ābols bērnam [40]

Pirmdiena, 23.oktobris

Nesen Rīgā pie Centrāltirgus gāju garām ārzemju tūristu grupiņai un nejauši saklausīju, ka gids – jauns vīrietis zaļā lietusmētelītī – rāda ar roku spīķeru virzienā un skaļi angliski klāsta, cik korumpēta sistēma ir Latvijas valstī, parlamentā, valdībā un galvaspilsētas pašvaldībā. Viņš smējās un ārzemnieki, pārsvarā jaunieši, arī smējās par viņa jokiem. Neviļus apstājos, lai dzirdētu šā interesantā stāsta turpinājumu, taču gids nupat kā bija beidzis, un visi devās uz nākamo apskates objektu. Vairāk »

Māris Krautmanis
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers