NRA autori / Juris Paiders

Juris Paiders

Komunisms, fašisms un liberālisms [33]

Piektdiena, 28.aprīlis

Šā gada 12. aprīlī Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs vērsās pie nācijas ar konceptuālu vēstījumu par to, kā būtu jāveido Kazahstānas nākotne. Latvijas mediju telpā no Kazahstānas prezidenta vēstījuma pamanīja tikai to, ka Kazahstāna 2025. gadā pāries uz latīņu alfabētu. Tomēr jautājams par visu tjurku tautu kopēju pāreju uz latīņu alfabētu bija tikai viena neliela detaļa kopējā vēstījumā. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Nevienlīdzības veicināšanas reforma [29]

Otrdiena, 25.aprīlis

Lai neviens nepagūtu atjēgties, Finanšu ministrija ļoti steidzīgi nosūtīja steidzīgai saskaņošanai visām nozaru ministrijām, kā arī valdībai pietuvinātajām lobiju organizācijām valsts nodokļu politikas pamatnostādņu (2018.–2021. gadam) projektu, lai jau 28. aprīlī to varētu izskatīt valdības ārkārtas sēdē. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Māneklis Latvijas uzņēmējiem [11]

Trešdiena, 19.aprīlis

Kāpēc cilvēki dodas uzņēmējdarbībā? Tāpēc, ka vēlas nopelnīt un kļūt bagāti! Peļņa ir uzņēmējdarbības mērķis. Ir normāli un saprotami, ja peļņa no uzņēmējdarbības tiek aplikta ar nodokli. Uzņēmējdarbības matemātika ir ļoti vienkārša. Ir ienākumi no preču vai pakalpojumu pārdošanas, un tiem pretī ir izdevumi. Ja ienākumi ir lielāki par izdevumiem, tad starpība būs peļņa, kura tiek aplikta ar nodokli. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Sīrijas ķīmija [78]

Piektdiena, 7.aprīlis

Lielā eiforija par to, kā Sīrijas konfliktā demokrātiski noskaņotā tauta karo pret asiņaino Bašara al Asada diktatūru, jau sen ir izplenējusi. Savulaik Saūda karaļnams izlēma aizvietot nepaklausīgo Sīrijas prezidentu ar citu līderi. Tā kā ikvienam autoritāram režīmam ir gan slepeni, gan atklāti pretinieki, tad jautājums bija tikai par finansiālo un starptautisko atbalstu. 2011. gadā Saūda Arābijas uzmundrinātie un finansētie Asada pretinieki sāka vietējo arābu pavasari, kas nemanāmi pārauga asiņainā pilsoņu karā. Vairāk »

Juris Paiders
 
Juris Paiders
 

Juris Paiders

Lielbritānija vienmēr bija nodalīta no ES [12]

Pirmdiena, 3.aprīlis

29. martā Lielbritānija iedarbināja izstāšanās mehānismu no ES. Ir iedarbināts neatgriezenisks process. Pat tad, ja tagad notiks jauns referendumus, kura rezultātā ES iespējamo ekonomisko sankciju iebiedētie britu vēlētāji nobalsos par palikšanu ES, tas vairs neko nevar mainīt. Vairāk »

Juris Paiders
 
Juris Paiders
 
Juris Paiders
 

Juris Paiders

Dziesmu un deju svētku komercija [10]

Trešdiena, 22.marts

Marta vidū aizsākās diskusija par to, kā dalīt biļetes uz Dziesmu un deju svētkiem. Svētku rīkotāju darba grupa esot izstrādājusi četrus biļešu izplatīšanas modeļus. Visvienkāršākais – ļaut spekulantiem iepirkt biļetes tā, kā tie to darīja līdz šim, un apgalvot, ka tiks «būtiski uzlabots esošais biļešu realizācijas mehānisms». Otrs risinājums bija izloze. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Bizness pamet Latviju [37]

Piektdiena, 17.marts

Kā liecina CSP apkopotie dati par Latvijā veiktajām nefinanšu investīcijām faktiskajās cenās, tad 2016. gads bija katastrofāls Latvijas ekonomikā. Ja 2015. gadā kopējais nefinanšu investīciju apjoms faktiskajās cenās bija 2,78 miljardi eiro, tad 2016. gadā kopējais nefinanšu investīciju apjoms faktiskajās cenās bija tikai 2,12 miljardi eiro. Tik zems kopējais nefinanšu investīciju apjoms faktiskajās cenās Latvijā bija pirms iestāšanās ES. Pēc iestāšanās ES zemāks investīciju apjoms bija tikai vienā – 2010. – gadā. Tikai valdību, Finanšu un Ekonomikas ministrijas tas nemulsina. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Tiesības uz īpašumu – tikai bagātniekiem! [104]

Trešdiena, 15.marts

Vērojot pēdējā laikā notiekošo nekustamā īpašuma nodokļa likmju piemērošanas jomā, pārņem sajūta, ka Latvijā varu ir sagrābusi vietējiem iedzīvotājiem naidīga okupācijas vara, kuras mērķis ir steigšus padzīt vietējos iedzīvotājus no noteiktiem apvidiem Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Lauksaimniecība un IKP matemātika [22]

Ceturtdiena, 9.marts

Pagājušā gada ceturtā ceturkšņa iekšzemes kopprodukta (IKP) novērtējums mainījās apbrīnojami. Sākotnējais novērtējums (janvāra beigās) liecināja, ka 2016. gada 4. ceturksnī (salīdzinot ar 2015. gada 4 . ceturksni) IKP pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem pieauga par 2,1%, bet, jau visu pārskaitot daudz rūpīgāk (februāra beigās), atklājas, ka 2016. gada 4. ceturksnī IKP pieauga par veseliem 2,6%. Pamēģināsim izsekot, kas 2016. gada 4. ceturksnī notika vienā no Latvijas nozarēm – lauksaimniecībā – un kā tas iespaidoja šīs nozares IKP aprēķinu. Vairāk »

Juris Paiders
 

Juris Paiders

Brīvajam tirgum nav vajadzīga trešdaļa Latvijas novadu [37]

Trešdiena, 8.marts

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotā informācija, trešdaļā Latvijas novadu galvenais darba devējs vairs nav privātā kapitāla uzņēmumi, bet sabiedriskais (valsts un pašvaldību) sektors. Tikai vienpadsmit novados sabiedriskā sektora darba vietu skaits ir mazāks par 25% no nodarbināto skaita. Vai no tā var secināt, ka kapitālisms sāk izzust no nozīmīgas Latvijas novadu daļas? Vairāk »

Juris Paiders
 
Juris Paiders
 

Juris Paiders

Nulles likmi reinvestētai peļņai! [7]

Trešdiena, 1.marts

Šīs nedēļas sākumā aizsākās diskusijas par gaidāmo nodokļu reformu. Pirmdien savu skatījumu uz iespējamajām pārmaiņām izteica Latvijas Bankas vadība, bet otrdien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola informēja par Finanšu ministrijas gatavotā nodokļu reformu projekta iecerēm. Vairāk »

Juris Paiders
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers