NRA autori / Arno Jundze

Arno Jundze

Šaušana teorijā un praksē [15]

Piektdiena, 6.oktobris

Latvija tiešām ir pasaule miniatūrā, to secināju, izlasot ziņu par to, kā Jaunpilī viens vai vairāki idioti nodedzinājuši Aigara Bikšes skulptūru Jaunava Marija ar bērnu. Pirms tam, ja atminaties, bija kaismīgs mācītājs, kurš aicināja nojaukt Gosupes velnu, bet pirms tam cits cienīgtēvs gribēja dedzināt Jura Rubeņa grāmatu. Tas viss tepat Latvijā pēdējā pusgada laikā. Tie, kuri tur tālajā Afganistānā un Sīrijā spridzina seno civilizāciju atstātās liecības, jo tās, lūk, esot elkdievu statujas un elkdievu tempļi, ja palasa latviešu komentārus, protams, ir stulbi dvieļgalvas, aprobežoti fanātiķi un čurkas. Kā tur bija tajā parunā – savā acī baļķvedēju neredz? Vairāk »

Arno Jundze
 
Arno Jundze
 
Arno Jundze
 
Arno Jundze
 

Arno Jundze

Zaķiem sēras [10]

Piektdiena, 29.septembris

Šonedēļ Latviju sasniedza ziņa, ka mūžības ceļos devies Hjū Hefners – skandalozais žurnāla Playboy izdevējs. Lai gan daži puritāņi tagad steidz vēstīt, ka spriganajam večukam vieta kādā elles piķa katlā jau sen esot garantēta, nesteigsimies leģendu turp nosūtīt. Playboy līdzās plikajiem un pusplikajiem zaķiem (hronoloģiski pirmā bija Merilina Monro) droši vien ir nodrukājis vairāk labas literatūras nekā visi atjaunotās Latvijas literārie izdevumi kopā ņemti. Padomājiet, kādas superzvaigznes, 20. gadsimta literatūras ikonas un Nobela prēmijas laureāti tur publicējušies: Kurts Vonnegūts, Mārgareta Atvuda, Sols Belovs, Haruki Murakami un Vladimirs Nabokovs! Vairāk »

Arno Jundze
 
Arno Jundze
 

Arno Jundze

Jākobs Vegēliuss: Necenšos sekot, kādi ir modes virzieni [1]

Pirmdiena, 25.septembris

Jākoba Vegēliusa – internacionālā bestsellera Kapteiņa pērtiķis autora – viesošanās Rīgā apliecināja to, ka arī literatūras jomā Latvija aizvien mazāk līdzinās provincei. Mūsu bērni lasa to, kas ir aktuāls pārējā pasaulē, atzīti autori uzstājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un tiek uzņemti ne mazāk silti kā citur. Apgādā Zvaigzne ABC šoruden izdotajai Rutes Lediņas tulkotajai grāmatai ir vērts pievērst uzmanību arī tāpēc, ka tā nav klasiska bērnu vai jauniešu grāmata. Drīzāk ģimenē lasāma dēku grāmata, jo pasaules pieredze liecina – par Sallijas Džounsas dēkām jūsmo lieli un mazi, jauni un veci. Šajā darbā ir pārdomāts viss, sākot no paša autora rūpīgi grafikas tehnikā darinātajām ilustrācijām, beidzot ar rindstarpām, kas atvieglo lasīšanu un iedrošina to darīt mazos lasītājus, radot viņos mūsdienās tik nepieciešamo ticības sajūtu – jā, es spēju izlasīt šo biezo grāmatu. Vairāk »

Arno Jundze
 
Arno Jundze
 

Arno Jundze

Vecās zupas šarmantā daudzveidība [20]

Piektdiena, 22.septembris

Tautas paruna māca, ka sauciens «ķeriet zagli» esot domāts, lai novērstu uzmanību no galvenā zādzības vaininieka. Tas mums nudien nav nekāds jaunums, to mēs zinām jau sen, bet tieši tāpēc jautājums – kāpēc kāds tik cītīgi kliedz – šoruden ir pat interesantāks nekā citas reizes. Jo bļauj tā, kā sen nav brēkts. Vairāk »

Arno Jundze
 
Arno Jundze
 
Arno Jundze
 

Arno Jundze

Egona Līva balva rakstniecei Andrai Manfeldei

Pirmdiena, 18.septembris

Sestdien, 16. septembrī, Liepājā, atpūtas centrā Libava notika Egona Līva piemiņas balvas Krasta ļaudis laureātu apbalvošanas ceremonija. Galveno balvu un prēmiju 1000 eiro apmērā saņēma grāmatas Virsnieku sievas autore Andra Manfelde. Vairāk »

Arno Jundze
 

Arno Jundze

Autoratlīdzības - jautājumu vairāk nekā atbilžu [4]

Pirmdiena, 18.septembris

Pēdējo nedēļu laikā radošajā vidē pieaug satraukums par iespējamajām izmaiņām nodokļu likmēs, kas skar autoratlīdzības saņēmējus. Vairākums radošo cilvēku piekrīt un saprot, ka par savu pensiju katram jārūpējas pašam, tāpēc sākotnējā ziņa par to, ka 5% no autoratlīdzības ar nākamo gadu aizies pensiju fondā nevienu īpaši neuztrauca pat tad, ja tai līdzi nāca apziņa – ka cilvēki saņems uz rokas mazāk. Drīzāk jau uztraukums bija par to, vai valsts šo pensiju fondu atkal kaut kur nenopļekās, bāžot ciet kārtējās Parex bankas vai Liepājas metalurga radītos caurumus, un vai to neiegrūdīs kādā vienus zaudējumus radošā pensiju fondā. Tomēr tajā brīdī, kad sākotnēji cerīgā informācija medijos sāka pamatīgi nesaskanēt ar procentu likmēm un plāniem, kas bija dzimuši kaut kur Labklājības un Finanšu ministriju dzīlēs, gaisā uzvirmoja pamatīga gruzduma smaka. Šīs zemdegas ir krietni nopietnākas par tām, kādas valdīja laikā pirms slavenā rakstnieču dumpja, jo šoreiz izmaiņas skar pilnīgi visus, sākot no komponistiem, beidzot ar grafiķiem. Vairāk »

Arno Jundze
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers