NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

Reformas ir, jauno pedagogu – nav [13]

Pirmdiena, 26.februāris

Lai īstenotu mācību satura reformu, svarīgi ir sagatavot gan esošos, gan jaunos pedagogus. Patlaban augstskolas vēl tikai plāno, kā to darīt. Paši skolotāji gan vērš uzmanību uz vairākām problēmām, kas varētu kavēt pozitīvas pārmaiņas un jauno pedagogu ienākšanu nozarē – gan mazās algas, gan zemais profesionālais prestižs ir tikai daļa no tām. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Jaunais izglītības saturs: Skolās taisās mācīt drāmu [10]

Piektdiena, 23.februāris

Jaunajā mācību saturā plānots jauns modulis, kas apzīmēts ar vārdu – drāma jeb izpildītājmāksla. Valodnieki gan iebilst – jāmeklē latviskāks vārds. Jaunais modulis, kas varēs būt arī atsevišķs mācību priekšmets, ļaus skolēniem, izmantojot savas ķermeņa kustības, žestus un mīmiku, attīstīt apzinātas intelektuālās, emocionālās, fiziskās un verbālās darbības spējas – tā drāmu skaidro Valsts izglītības satura centrs (VISC). Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Būtiski cels minimālo vidusskolēnu skaitu [5]

Ceturtdiena, 22.februāris

Valdībai līdz vasaras beigām ir jāpieņem noteikumi par minimālo skolēnu skaitu vidusskolas posmā. Noteikumiem gan būs jāstājas spēkā pēc diviem gadiem. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) iesaka noteikt, ka vidusskolas posmā skolā minimāli jābūt vismaz 150 bērniem. Iespējams, tas būs cits skaitlis, par kuru spēs vienoties gan ministrija, gan pašvaldības. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Vai ārvalstu zinātniekus Latvijā pielīdzinās viesstrādnieku statusam? [3]

Otrdiena, 20.februāris

Vairākās nozarēs Latvijā pētnieki prognozē arvien lielāku darbaspēka trūkumu, tāpēc Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi sarakstu tām profesijām, kurās varētu piesaistīt viesstrādniekus. Tajā ir arī zinātnieki, kurus rosinājuši iekļaut ķīmijas nozares uzņēmēji, jo eksaktajā jomā pietrūkst ap 16 000 darbinieku ar augstāko izglītību. Tam gan iebilst Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), bet Latvijas Zinātņu akadēmija šādu rosinājumu vērtē ļoti piesardzīgi. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Par čekas maisu atvēršanu vairākums [2]

Otrdiena, 20.februāris

LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošanu vēlas 61 procents no Latvijas sabiedrības, turklāt trešdaļa to pieprasa darīt nekavējoties, bez jebkādiem ekspertu skaidrojumiem. Šo cilvēku skaits pusotra gada laikā ievērojami pieaudzis, kamēr mazumā gājuši tie, kas uzskata – dokumentus jāturpina slēpt. Sabiedrības noskaņojumu izpētījis tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

PRAKTISKĀ ASTROLOĢIJA. I. Kalviņš: Visticamāk, slimos orgānus varēs nomainīt kā auto rezerves daļas

Pirmdiena, 19.februāris

Tā, kas vakar šķita patiesība, izrādās, šodien tāda vairs nav. Arī medicīnā. Zinātnieku paaudzes ir nākušas un gājušas, mēģinot ne tikai tikt galā ar slimību plejādi, kas uzglūnējušas cilvēkiem visos laikos, bet arī pagarināt mūžu un tā kvalitāti. Par spīti nenoliedzamai jauno tehnoloģiju attīstībai un pētniecības un ārstniecības metožu dažādībai, joprojām ir palicis daudz nezināmā. Un uz katru atbildi kā pūķis uzslien galvas vesels pulks jautājumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Svešvalodu skolas var zaudēt savu īpašo statusu [2]

Pirmdiena, 19.februāris

Desmit Latvijas skolas, kurās tiek padziļināti mācītas svešvalodas, ir satraukušās, ka tām tiks nogriezts šim mērķim paredzētais finansējums un tās vairs nevarēs nodrošināt līdzšinējo specializāciju. Pusotru gadu tiek diskutēts par šo jautājumu, bet joprojām nav skaidrības, kādi ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāni. IZM sola pārejas periodu, kas beigsies līdz ar jaunā mācību satura ieviešanu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Krievu skolu aizstāvji sīvi pretojas [11]

Piektdiena, 16.februāris

Likumprojekti par pāreju uz mācībām valsts valodā visās vidusskolās un izmaiņām bilingvālajā izglītībā nonākuši Saeimā, kur tos sagaida sīva krievu skolu aizstāvju pretestība. Par spīti iebildumiem, deputātu vairākums atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātās reformas, gan veltot kritiku IZM par nepietiekamu komunikāciju ar iesaistītajām pusēm. Grozījumi Izglītības un Vispārējās izglītības likumos paredz no 2019. gada pakāpeniskas pārmaiņas mazākumtautību programmās, un tām pilnībā jābūt ieviestām trīs gadu laikā. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

No baleta – par tautas deju skolotāju un horeogrāfu

Trešdiena, 14.februāris

Tukuma vidējās paaudzes deju kolektīvs Vidums jau iedancojis otrajā gadu desmitā, un piecus no tiem kolektīva vadītājs ir Intars Kleinhofs, kurš divus desmitus gadu dejojis uz Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra skatuves kā solists. Vidums gan nav viņa vienīgais «audzēknis», bet arī TDA Diždancis un kopš šā gada sākumā –TDA Svīta. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Tikai Krievu teātris strādājis ar zaudējumiem [7]

Pirmdiena, 12.februāris

Valsts budžeta dotācijas saņem Dailes teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Valmieras Drāmas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Daugavpils teātris, Jaunais Rīgas teātris un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris. Ja pirmie seši līdz šim strādājuši bez zaudējumiem, tad Krievu teātrim pēdējos gadus tie ir tikai auguši. Kultūras ministrija (KM) cer, ka situāciju uzlabos jaunā teātra vadība – tas būs viens no tās uzdevumiem, it īpaši – valdes loceklim, kas atbildēs par finanšu jautājumiem. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Latvijas vēsture: Pētnieku un Boses skatījumā

Piektdiena, 9.februāris

Latvijas arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, mākslas vēstures un muzeoloģijas jaunākajos pētījumos ieskatu var gūt, iepazīstoties ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) nule publicētajiem zinātnisko rakstu krājumiem. Šoreiz tie nākuši klajā kopā ar unikālajiem Antona Georga Boses zīmējumiem, ko sadarbībā ar LNVM grāmatā izdevis apgāds Neputns. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers