NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

Kultūrvēsturisko foto bagātīgais pūrs [1]

Piektdiena, 17.novembris

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Fotonegatīvu kolekcijas 145 000 fotonegatīvu vienībās fiksēti notikumi, sākot no 19. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, līdz pat 21. gadsimta sākumam. No 2013. gada nogales UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauti 802 foto negatīvi, kuri tapuši pirmās Latvijas brīvvalsts laikā īpašās Pieminekļu valdes rīkotās ekspedīcijās un atklāj tradicionālās prasmes un dzīvesveidu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Uzzini, kā top un cik maksā latviešu tautastērpi

Piektdiena, 17.novembris

Lai gan nezinām, cik daudziem Latvijā ir tautastērps, tomēr skaidrs, ka vismaz kāda detaļa būs lielākajai daļai latviešu. Latvijas simtgades un tuvojošos Dziesmu un deju svētku gaisotnē uzvilnījusi vēl jo lielāka interese par tautastērpiem, ko apliecina arī sociālajos tīklos skatāmās fotogrāfijas, atzīst Nacionālā kultūras centra (NKC) Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Jaunos pedagogus mācīs pa jaunam [4]

Ceturtdiena, 16.novembris

Ieviešot skolās jauno mācību saturu, būtiski ir, kā to praksē īstenos pedagogi. Tas nozīmē, ka augstskolām, gatavojot jaunos skolotājus, vajadzēs piedāvāt jaunas programmas. Ir arī plānotas citas izmaiņas, kuru ieviešanai kopumā jau tiek ieguldīti 3,5 miljoni eiro no valsts budžeta, taču nozares ministrija vēlētos saņemt vēl 3 miljonus eiro – valsts pētījumu programmai pedagoģijas zināšanu bāzes izveidei. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Šajā gadā IKVD saņemtas 500 sūdzības par skolās notiekošo [1]

Ceturtdiena, 16.novembris

Sākot ar šo gadu, skolu direktorus (no nākamā gada arī pirmsskolas) kopā ar izglītības iestādi reizi sešos gados akreditē ne tikai ekspertu komisija, bet pašvaldība – vismaz reizi divos gados. Izglītības valsts kvalitātes dienests (IKVD) šogad izvērtējis 35 direktoru darbu, un, lai gan neviens nav atbrīvots no amata, deviņiem savs sniegums jāuzlabo. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

NRA analizē, vai budžeta vietas augstkolās atbilst darba tirgus pieprasījumam [1]

Trešdiena, 15.novembris

Valsts apmaksātu studiju vietu piešķiršanā akcents tiek likts uz vidēja un ilgtermiņa darba tirgus prognozēm. Augstskolas gan norāda, ka visu paredzēt ir grūti: situācija darba tirgū ir ļoti mainīga, un mūsdienu jauniešiem dzīvē var nākties vairākkārt nomainīt profesiju. Tāpēc svarīgi ir viņiem iedot nevis šauru, bet pēc iespējas plašāku specializāciju. Uzņēmēji gan nereti pieprasa tieši pretējo. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pedagogu algu pieaugums atkal buksē [3]

Otrdiena, 14.novembris

Pedagogu darba samaksas grafiks, kas paredz celt pakāpeniski algas likmi līdz pat 900 eiro, beidzot nonācis līdz valdībai, taču nu atkal uz divām nedēļām atlikts, lai «aktualizētu informāciju». Finanšu ministrija skeptiski vērtē iespēju piešķirt dokumentā minētās summas – nākamgad tie būtu desmit miljonu eiro, 2019. gadā – 34 miljoni un tālāk – vēl vairāk. Pedagogu arodbiedrība mudina neatlikt grafika apstiprināšanu, lai tas atkal neiestrēgtu atvilktnēs uz desmit gadiem. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pasākumu apskats - ko vērts apmeklēt Lāčplēša dienā [1]

Piektdiena, 10.novembris

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, svētku noskaņa valdīs visā Latvijā – notiks gan tradicionālie lāpu gājieni un piemiņas brīži, gan koncerti un pasākumi. Īpaši plaša programma būs pieejama rīdziniekiem un galvaspilsētas viesiem – ar militāro parādi, Rīgas pils godasardzes maiņu un vainagu nolikšanas ceremoniju Rīgas Brāļu kapos. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Internātskolām ļauj dzīvot vēl gadu

Ceturtdiena, 9.novembris

Pašvaldības panākušas, ka valsts turpinās finansēt 12 internātpamatskolu, kas piedāvā vispārizglītojošās programmas, līdz 2019. gada augustam, nevis 2018. gada 1. janvārim, kā sākotnēji bija plānojusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Vietvaras, kurās ir šīs skolas, par šādu «pagarinājumu» ir gandarītas un solās to izmantot, lai izlemtu, kā rīkoties tālāk. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Vidusskolēnu skaitu normēs, bet skolas neslēgs [1]

Trešdiena, 8.novembris

Ministru kabinets (MK) noteiks minimālo skolēnu skaitu tikai vidusskolas posmā, ne 7. līdz 9. klasēm. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) atkāpusies arī no sākotnējā uzstādījuma – aizliegt atvērt 10. klasi, ja noteiktā daudzuma nebūs. Valsts maksāšot par esošo skolēnu skaitu, un pašvaldības varēs piemaksāt iztrūkstošo summu programmu nodrošināšanai. IZM gan solās pievērst pastiprinātu uzmanību kvalitātes kritērijiem, ko arī izstrādās MK. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Bērnu tiesību aizstāvība klibo [3]

Piektdiena, 3.novembris

Tāda, kāda šobrīd ir Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI), neapmierina vairākumu šajā jomā strādājošo. Patlaban tā atgādina dreifējošu kuģi, kas jau četrus mēnešus peld bez kapteiņa un noteikta virziena, tāpēc inspekcija noteikti būtu jāreorganizē, jāstiprina tās kapacitāte un jānosaka skaidras funkcijas. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Dievs, svētī Latviju! - viens dziedāt nedrīkst? [8]

Ceturtdiena, 2.novembris

Kā būtu pareizi jāskan Latvijas himnai un kā tā būtu jāizpilda – par to diskutēja Latvijas Zinātņu akadēmijas ekspertu konsilijs. Mūziķiem ir iebildumi pret himnas saīsinājumiem, solistu izpildījumu un valodas un perfektas runas neievērošanu. Bez muzikāliem un valodas jautājumiem viņi akcentē arī nepieciešamība iemācīt bērniem himnu pēc iespējas agrāk, jo šobrīd nereti publiskos pasākumos maz ir to, kas dzied šo valstij tik svarīgo skaņdarbu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pierobežu grib attīrīt no vidusskolām [28]

Otrdiena, 31.oktobris

Izglītības un zinātnes ministrijas kurss uz vidusskolu slēgšanu novedīs pie lauku, it īpaši – pierobežas – iztukšošanās, jo šo pašvaldību teritorijās ieteikts par pamatskolām vai sākumskolām pārveidot aptuveni 40 vidējās izglītības iestādes. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pašvaldības: skolu tīkla pētījums – radikāls un vienpusējs [3]

Pirmdiena, 30.oktobris

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtītais pētījums par optimālo skolu tīklu jau sasniedzis pašvaldības. Teju visām vietvarām tiek ieteikts samazināt izglītības iestāžu skaitu, ne tikai novados, bet arī lielajās pilsētās tiek rosināts slēgt kādu vidusskolu vai reorganizēt par pamatskolu vai sākumskolu. Aptaujātās pašvaldības uzskata pētījumu par pārāk radikālu un vērš uzmanību uz to, ka tas tapis, neņemot vērā sociālo partneru, tostarp vietvaru, viedokli. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers