NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

Latvijas augstskolas – finansiāli visautonomākās [1]

Trešdiena, 26.aprīlis

Latvijas augstskolas, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ir gandrīz finansiāli visautonomākās, kas gan neattiecas uz to struktūrvienībām, kuru patstāvība ir krietni ierobežota, secināts Pasaules bankas (PB) pētījumā par Latvijas augstākās izglītības pārvaldības pilnveidošanu. Tomēr pētījums akcentē arī pārāk lielo birokratizāciju un lēno lēmumu pieņemšanu, kas kavē nozares attīstību. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pašvaldību vēlēšanas. Dažos novados saraksti top pēdējā brīdī

Otrdiena, 25.aprīlis

Vakar bija pēdējā diena, kad vēlēšanu komisijās varēja iesniegt pašvaldību deputātu kandidātu sarakstus. No rīta pieci novadi nebija iesnieguši nevienu listi, un to vidū – no Vaiņodes, Varakļānu un Durbes pašvaldībām, informēja Centrālā vēlēšanu komisija. Tiesa, šīs vietvaras apgalvoja, ka «viss notiek – saraksti būs». Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Apsver domu likvidēt daļu vakara un neklātienes vidusskolu [13]

Pirmdiena, 24.aprīlis

Viens no zemākajiem centralizēto eksāmenu (CE) indeksiem ir vakara, neklātienes un tālmācības vidusskolu beidzējiem, secināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtītajā ideālā skolu tīkla pētījumā. Tas varētu būt viens no iemesliem, lai šīs izglītības iestādes reorganizētu un daļu arī slēgtu, pieļauj ministrs Kārlis Šadurskis. Tikmēr šo skolu direktori un izglītības darba speciālisti uzskata, ka bez šādām mācību iestādēm nevarēs iztikt. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Speciālā izglītība reformas gaidās [2]

Piektdiena, 21.aprīlis

Latvijā kopumā ir 59 speciālās izglītības iestādes. Patlaban pakalpojumu kvalitāte tajās ir visai neviendabīga, daudzviet – zema. Vecāki, asi kritizējot pašreizējo mazefektīvo apmācību, rosina veikt kardinālas pārmaiņas šajā jomā. Tajā pašā laikā pašvaldības un šo skolu vadītāji satraucas, ka reforma var sagraut labas iestrādnes un mācību iestādes. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Augstskolas vienotajam juristu eksāmenam neredz jēgu [4]

Ceturtdiena, 20.aprīlis

Šobrīd Tieslietu ministrija ir sagatavojusi noteikumus valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena kārtībai, kuru Saeimā plānots apstiprināt līdz 1. jūnijam. Augstskolas, kuras sagatavo otrā līmeņa juristus, uzskata to par politisku, nevis ekonomiski pamatotu lēmumu, kas neuzlabos jauno speciālistu zināšanu kvalitāti. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Latgales kongress: no atšķirtības uz kopību

Trešdiena, 19.aprīlis

Šogad aprit simt gadu kopš Latgales latviešu kongresa, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši, kas tolaik dzīvoja trijās nošķirtās administratīvajās teritorijās, ir viena tauta un visiem trim novadiem jāapvienojas, lai kļūtu par vienu zemi. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Trauksme Zvārtavas pilī - domstapības par pils saimniecību [1]

Trešdiena, 19.aprīlis

Lieldienās sociālajos tīklos izplatījās satraucoša vēsts: apdraudēta Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) īpašuma Zvārtavas pils turpmākā pastāvēšana. Iemesls tam esot LMS prezidenta Igora Dobičina «nesaprotamā un neadekvātā rīcība». Viņš pats gan nesaredz iemeslu šādiem apgalvojumiem, uzsverot, ka pili nekas neapdraud. Savukārt pils pārvaldnieks Vitālijs Vilciņš liek nojaust, ka «tam apakšā» ir nesaprašanās starp viņu un savienības vadītāju. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

RPIVA pievienošana patukšo LU maku [7]

Ceturtdiena, 13.aprīlis

Pašlaik darbu uzsākusi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) likvidācijas komisija, kurai darbs jābeidz līdz 29. oktobrim. Tās prioritāšu secība: studiju plāni, studenti un darbinieki, vienlaikus veiks arī neatkarīgu auditu, lai «izsekotu naudas plūsmu». Par finansiāliem ieguvumiem esot grūti ko teikt, jo šobrīd Latvijas Universitātei (LU) akadēmijas pievienošana rada tikai papildu izdevumus, norāda LU vadība. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Daudzās vidusskolās, tostarp Rīgā, eksāmenu rezultāti kritiski zemi [17]

Trešdiena, 12.aprīlis

Liela daļa vidusskolu būtu pārveidojamas par pamatskolām. Viens no iemesliem, kāpēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nonākusi pie šāda secinājuma, ir pētījumā par optimālā skolu tīkla izveidi konstatētais: daļā vidusskolu, jo īpaši – vakara vai neklātienes, centralizēto eksāmenu kārtošanas indekss ir zemāks par 30%, kas liecina par izglītības kvalitātes trūkumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

NRA pēta, cik nepieciešama ir militārā apmācība skolās [4]

Otrdiena, 11.aprīlis

Skolu direktoru viedokļi par ieceri ieviest vidusskolās valsts aizsardzības mācību kā vienu no sešiem obligātajiem izvēles priekšmetiem ir atšķirīgi: no pilnībā atbalstošiem līdz strikti noliedzošiem. Vairākums iesaka atjaunot obligāto dienestu un stiprināt jaunsargu organizāciju, jo atsevišķas stundas ieviešana būtu gana problemātiska. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Spārītis: zinātnē vērojama garīga renesanse [5]

Pirmdiena, 10.aprīlis

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Pavasara pilnsapulcē, kurā pasniedza vairākas vārdabalvas un LZA balvu pieredzējušiem un jaunajiem zinātniekiem, savā uzrunā akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis akcentēja LZA atpazīstamības palielināšanos gan Latvijas, gan pasaules mērogā. Ciešāka kļuvusi arī sadarbība ar citām valstīm, it īpaši – Baltijas jūras reģionā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Tiek rosināts atļaut trešdaļu studiju programmu īstenot svešvalodā [10]

Piektdiena, 7.aprīlis

Izstrādājot Augstskolu likuma grozījumus, viskarstākās debates bijušas par valsts valodas regulējumu augstākajās mācību iestādes. Tiek rosināts atļaut trešdaļu (nevis piekto daļu kā līdz šim) studiju programmu īstenot svešvalodā. Ir gan arī radikālāks risinājums: nenoteikt nekādus ierobežojumus – lai augstskolas pašas izlemj šo jautājumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Tiks pastiprināta kontrole, lai Jūrmalā neiebrauktu par zaķi [3]

Trešdiena, 5.aprīlis

No 1. aprīļa par iebraukšanu Jūrmalā jāmaksā divi eiro. Lai gan uzlabota un modernizēta caurlaižu iegādes sistēma, sastrēgumus tā nav mazinājusi, un jau pagājušajās brīvdienās pie iebraukšanas pilsētā veidojās automašīnu rinda vairāku kilometra garumā. Pašvaldībā norāda, ka ar šādām neērtībām jārēķinās arī turpmāk, jo šosejas caurlaidība ir ierobežota. Turklāt šogad tiks pastiprināta kontrole, sekojot līdzi tam, lai pilsētā neiebrauktu par zaķi. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Skolu reorganizāciju bumu prognozē nākamgad [4]

Trešdiena, 5.aprīlis

Skolu tīkls sagaidīs krietni mazākas izmaiņas nekā citkārt, jo pašvaldību vēlēšanu gadā kādas izglītības iestādes slēgšana būtu nu ļoti nepopulārs lēmums. Reorganizāciju maisam gals paspruks vaļā nākamgad un visvairāk ietekmēs vidusskolas posmu, jo stāsies spēkā noteikumi par minimālo skolēnu skaitu tajā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

RPIVA LIKVIDĀCIJA: Uz pusi saruks programmu skaits pedagoģijā [9]

Pirmdiena, 3.aprīlis

Divas dienas pēc tam, kad valdība pieņēma lēmumu likvidēt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), Latvijas Universitāte (LU) aicināja pie sevis akadēmijas darbiniekus un studentus, lai informētu par to, kas viņus sagaida tuvākā un tālākā nākotnē. LU solīja visāda veida labumus un priekšrocības, savukārt RPIVA vadība – uzmanīgi sekot līdzi tam, lai tiktu ievērotas gan tās studējošos, gan darbinieku tiesības. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers