NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

Latvijas zinātnieku bagātīgā pētījumu raža

Piektdiena, 17.februāris

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) gada balvas par pērn nozīmīgākajiem pētījumiem saņēmušas 11 zinātniskās institūcijas un autori dažādās jomās – medicīnā, fizikā, astronomijā, augļkopībā, arhitektūrā, folklorā un citur, kā arī atzinības raksti pasniegti sešiem vērtīgākajiem projektiem. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Vairāk raidījumu krievu valodā – internetā vai TV? [12]

Piektdiena, 17.februāris

Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāja Ivara Beltes ierosinājumu vairāk veidot sabiedriskā medija saturu krievu valodā nozares eksperti vērtē visai piesardzīgi. Diez vai tas būtu darāms, veltot procentuāli lielāku daļu LTV7 kanālā, iespējams, ka labāk tam vajadzētu atvēlēt interneta platformu, piesaistot satura izstrādei talantīgus žurnālistus. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Topošie deju pedagogi izdanco savu protestu [2]

Trešdiena, 15.februāris

Apmēram pussimts topošo Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) deju un ritmikas studentu vakar iepretim Ministru kabineta ēkai ar deju uzvedumu protestēja pret augstskolas slēgšanu. Viņi Mīlestības dienā dāvināja valdībai nozīmītes ar uzrakstu Mēs mīlam RPIVA, tādā veidā uzrunājot ministrus, kas «kādā no otrdienas sēdēm lems par augstskolas tālāko likteni». Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pirmklasnieku pieteikšana skolās – bez ažiotāžas

Trešdiena, 15.februāris

Pieteikt pirmklasnieku mācībām skolā lielākajā daļā Latvijas nav īpašu problēmu – vecāki var pieteikt savu bērnu izraudzītajā izglītības iestādē. Tomēr dažās lielajās pilsētās topošo skolēnu plūsmu nākas regulēt ar pašvaldības saistošo noteikumu palīdzību. Aptaujātās vietvaras atzina, ka tas ļāvis izbeigt ažiotāžu un stāvēšanu rindās uz «prestižajām» skolām. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

LU grib atbrīvoties no īpašumiem [3]

Otrdiena, 14.februāris

Latvijas Universitāte (LU) plāno ar laiku pilnībā pārcelties uz Torņakalnu, kur izveidos tās studentu pilsētiņu. Šobrīd gatava ir Dabaszinātņu centra ēka, bet jau pēc pāris mēnešiem iecerēts sākt celt otru – zinātnes māju, vēl pēc pāris gadiem – tā saukto rakstu māju. Tikmēr pārējos īpašumus augstskola paredzējusi pakāpeniski pārdot vai iznomāt un naudu ieguldīt attīstībā, savām vajadzībām atstājot vien centrālo ēku Raiņa bulvārī 19 Rīgā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Poikāns atklāj iespējamās Kaimiņa mahinācijas [7]

Pirmdiena, 13.februāris

Ilmārs Poikāns jeb Neo, kurš pameta Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa dibināto partiju KPV LV (Kam pieder valsts) jau pērnā gada rudenī, lūdzis ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram izvērtēt partijas priekšsēža darbības un partijas iespējamo nelikumīgo finansēšanu, ziņo LETA. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Lielie sporta pasākumi daudzkārt atmaksājas

Trešdiena, 8.februāris

Šogad no 67 starptautiskiem sporta notikumiem, kas plānoti Latvijā, valsts finansējumu saņems deviņi – kopumā 1,2 miljonus eiro. Šie tēriņi, kā liecina sporta pasākumu organizatoru veiktie pētījumi, daudzkārt atmaksājas un ir ieguvums gan Latvijas tēla spodrināšanai, gan tās ekonomikai. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

TV un radio uzraugus vadīs Dace Ķezbere

Otrdiena, 7.februāris

Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) turpmāk vadīs Dace Ķezbere, kas iepriekš bija priekšsēdētājas vietniece. Savukārt šis amats tagad uzticēts bijušajam Latvijas Televīzijas (LTV) programmu daļas satura redaktoram Ivaram Āboliņam. Pirmajā padomes sēdē tika sadalītas arī katra padomes locekļa atbildības jomas. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Likuma mīkstinājumi rektoriem vēl top [3]

Otrdiena, 7.februāris

Kamēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) strādā pie normatīvās bāzes sakārtošanas, lai nodrošinātu valsts valodas prasību samērīgu piemērošanu Rīgas Juridiskajai augstskolai un Rīgas Ekonomiskajai augstskolai, abu izglītības iestāžu darbs nav traucēts, uzsver IZM. Patlaban gan nav zināms, kad varētu tikt pieņemti likumu grozījumi, jo tas ir laikietilpīgs process. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Deju lieluzveduma autori gatavi kompromisam [1]

Pirmdiena, 6.februāris

Deju lieluzveduma Māras zeme mākslinieciskās koncepcijas veidotāji ir apņēmības pilni turpināt darbu pie vīzijas, taču ir gatavi arī kompromisam. Patlaban vēl tiek meklēts risinājums tērpiem, pamatā izmantojot esošos, bet «vajadzīgos aksesuārus» paredzot segt no svētku budžeta. Tiks izvērtēts arī muzikālais materiāls, pieaicinot trīs ekspertus vai piesaistot muzikālo vadītāju. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Latvijas vēsturi atkal pievienos pasaules vēsturei [4]

Piektdiena, 3.februāris

Pašlaik izstrādā jaunu, ievērojot kompetenču pieeju, mācību saturu, un izmaiņas skars arī vēstures apguvi. Viena no tām – Latvijas un pasaules vēsturi vairs nemācīs atsevišķi, bet kā vienotu mācību priekšmetu, kā to jau darīja līdz 2012. gadam. Pedagogi uzskata, ka šāds risinājums ir labāks, jo nesadrumstalo pasaules kopainu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

KULTŪRA: Veļupes krasta atbalsis Amatas skolā [2]

Trešdiena, 1.februāris

Amatas jeb Spāres Doles skolā, kurā rakstniece Melānija Vanaga sākusi pirmziemnieces gaitas, vienā no telpām ir iekārtots viņas muzejs. Nu jau gadu šajā skolā vairs neskan bērnu balsis, jo nu šīs apkaimes jaunā paaudze tiek vesta uz Ieriķiem, kur arī pēc nosaukuma ir rodama Amatas pamatskola. Patlaban bijusī zāle tiek atjaunota tā, kāda tā izskatījās pirms simt gadiem – ar sešrūšu lodziņiem, ar lineļļu krāsotu dēļu grīdu un vecajām lampām. Tas ļaus iejusties gaisotnē, kāda tā bija rakstnieces laikā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Andris Roze. Latviskā mantojuma meistars un viņa kokles

Trešdiena, 1.februāris

Drabešu muižā nu jau piecus gadus darbojas Amatu māja, kurā var apgūt dažādas prasmes un iemaņas. Te notiek arī Nacionālā kultūras centra pasākums Satiec savu meistaru. Viens no šiem meistariem ir pazīstamais kokļu darināšanas speciālists Andris Roze. Taču tas nebūt nav vienīgais, ko viņš prot, kā pats smej, līdz Latvijas simtgadei plānojot apgūt 12 amatu prasmes – katram mēnesim savu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Vecāki: Latvijā īpašiem bērniem neīpaša izglītība [6]

Trešdiena, 1.februāris

Skolēniem ar mācīšanās traucējumiem un īpašām vajadzībām iespējas iegūt labu izglītību Latvijā šobrīd ir visai ierobežotas, uzskata šo bērnu vecāki. Arī Eiropas Savienības atbalstītais projekts, pie kura strādā Valsts izglītības satura centrs (VISC) un kura mērķis ir uzlabot izglītības kvalitāti arī šiem skolēniem, netiekot virzīts pareizās sliedēs. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

No profesionālajām skolām izkrīt 10% pirmkursnieku

Otrdiena, 31.janvāris

No profesionāli tehnisko izglītības iestāžu pirmajiem kursiem ik gadu atbirst vidēji ap 10% audzēkņu. Iemesli tam ir dažādi – gan nevēlēšanās mācīties izvēlēto specialitāti, gan pārāk lielā slodze, gan sarežģījumi savstarpējās attiecībās. Vieni no atbirušajiem aiziet uz parastajām vidusskolām, vēl citi nedara neko vai sāk strādāt kā nekvalificēti darbinieki, vai aizbrauc uz ārzemēm. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers