NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

PRAKTISKĀ ASTROLOĢIJA. I. Kalviņš: Visticamāk, slimos orgānus varēs nomainīt kā auto rezerves daļas

Pirmdiena, 19.februāris

Tā, kas vakar šķita patiesība, izrādās, šodien tāda vairs nav. Arī medicīnā. Zinātnieku paaudzes ir nākušas un gājušas, mēģinot ne tikai tikt galā ar slimību plejādi, kas uzglūnējušas cilvēkiem visos laikos, bet arī pagarināt mūžu un tā kvalitāti. Par spīti nenoliedzamai jauno tehnoloģiju attīstībai un pētniecības un ārstniecības metožu dažādībai, joprojām ir palicis daudz nezināmā. Un uz katru atbildi kā pūķis uzslien galvas vesels pulks jautājumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Svešvalodu skolas var zaudēt savu īpašo statusu [3]

Pirmdiena, 19.februāris

Desmit Latvijas skolas, kurās tiek padziļināti mācītas svešvalodas, ir satraukušās, ka tām tiks nogriezts šim mērķim paredzētais finansējums un tās vairs nevarēs nodrošināt līdzšinējo specializāciju. Pusotru gadu tiek diskutēts par šo jautājumu, bet joprojām nav skaidrības, kādi ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāni. IZM sola pārejas periodu, kas beigsies līdz ar jaunā mācību satura ieviešanu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Krievu skolu aizstāvji sīvi pretojas [11]

Piektdiena, 16.februāris

Likumprojekti par pāreju uz mācībām valsts valodā visās vidusskolās un izmaiņām bilingvālajā izglītībā nonākuši Saeimā, kur tos sagaida sīva krievu skolu aizstāvju pretestība. Par spīti iebildumiem, deputātu vairākums atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātās reformas, gan veltot kritiku IZM par nepietiekamu komunikāciju ar iesaistītajām pusēm. Grozījumi Izglītības un Vispārējās izglītības likumos paredz no 2019. gada pakāpeniskas pārmaiņas mazākumtautību programmās, un tām pilnībā jābūt ieviestām trīs gadu laikā. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

No baleta – par tautas deju skolotāju un horeogrāfu

Trešdiena, 14.februāris

Tukuma vidējās paaudzes deju kolektīvs Vidums jau iedancojis otrajā gadu desmitā, un piecus no tiem kolektīva vadītājs ir Intars Kleinhofs, kurš divus desmitus gadu dejojis uz Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra skatuves kā solists. Vidums gan nav viņa vienīgais «audzēknis», bet arī TDA Diždancis un kopš šā gada sākumā –TDA Svīta. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Tikai Krievu teātris strādājis ar zaudējumiem [7]

Pirmdiena, 12.februāris

Valsts budžeta dotācijas saņem Dailes teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Valmieras Drāmas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Daugavpils teātris, Jaunais Rīgas teātris un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris. Ja pirmie seši līdz šim strādājuši bez zaudējumiem, tad Krievu teātrim pēdējos gadus tie ir tikai auguši. Kultūras ministrija (KM) cer, ka situāciju uzlabos jaunā teātra vadība – tas būs viens no tās uzdevumiem, it īpaši – valdes loceklim, kas atbildēs par finanšu jautājumiem. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Latvijas vēsture: Pētnieku un Boses skatījumā

Piektdiena, 9.februāris

Latvijas arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, mākslas vēstures un muzeoloģijas jaunākajos pētījumos ieskatu var gūt, iepazīstoties ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) nule publicētajiem zinātnisko rakstu krājumiem. Šoreiz tie nākuši klajā kopā ar unikālajiem Antona Georga Boses zīmējumiem, ko sadarbībā ar LNVM grāmatā izdevis apgāds Neputns. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Skolas izdzīvo pat ar desmit skolēniem [1]

Piektdiena, 9.februāris

Latvijā ir 137 izglītības iestādes, kurās mācās līdz 70 skolēniem. Lielākoties tās ir sākumskolas un pamatskolas, to vidū ir arī trīs vidusskolas. Sarakstā ir četras skolas, kur bērni ir vien uz abu roku pirkstiem skaitāmi, un vēl astoņas, kurās to ir līdz 20. Domājot par nākamo mācību gadu, daļa pašvaldību ir pieņēmušas lēmumu slēgt šīs skolas, daļa – tomēr vēl saglabāt. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

"Rīgas meži" – ceļā uz stabilitāti [2]

Trešdiena, 7.februāris

Pirms desmit gadiem Rīgas mežu aģentūras vietā tika izveidota SIA Rīgas meži, ar laiku tai pievienojot arī pašvaldību aģentūras Mežaparks un Rīgas dārzi un parki. Šobrīd uzņēmuma, kura pērnā gada apgrozījums pārsniedza 18 miljonus eiro, pārziņā ir vairāk nekā 62 000 hektāru meža un galvaspilsētas zaļā rota, tam pieder arī kokzāģētava un kokaudzētava. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Izstāde Parīzē un gleznu dāvinājums Rīgā [1]

Piektdiena, 2.februāris

Latvijas Nacionālās mākslas muzejs (LNMM) ir kļuvis ar divām Jaņa Rozentāla gleznām bagātāks. Tās dāvinājusi Taubes ģimene, kura šos darbus sev līdzi emigrācijā aizvedusi Otrā pasaules kara gados. Viena no tām, nule restaurēta, ir skatāma pastāvīgajā ekspozīcijā, kura piedzīvojusi vēl virkni izmaiņu. Tās saistītas ar vērienīgu izstādi Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs Orsē muzejā Parīzē, uz kuru aizceļos 60 LNMM mākslas darbu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Jaunais mācību saturs tuvojas finišam [3]

Ceturtdiena, 1.februāris

Šodien noslēdzas jaunā mācību satura sabiedriskā apspriešana, un vakar notika pēdējais no septiņiem forumiem, kas bija veltīti dažādiem šā projekta aspektiem, kurā piedalījās pedagoģijas un citu nozaru profesionāļi un eksperti. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Studiju vietu sadalē daudz nepilnību [2]

Otrdiena, 30.janvāris

Valsts kontrole, izvērtējot augstākās izglītības (AI) finansēšanas sistēmas efektivitāti, īpašu akcentu likusi uz nepilnībām budžeta vietu nodrošinājumā. Revidenti konstatējuši, ka līdzekļu sadalījumu šim mērķim diktē augstskolas, nevis valsts, ņemot vērā attīstības prioritātes. Augstskolas gan atrunājas, ka šo sistēmu nav tik viegli mainīt, atgādinot, ka valsts studiju vietas finansēšanai piešķir tikai ap 70% no nepieciešamā un kopumā nozare saņem krietni mazāk, lai spētu celt programmu kvalitātes latiņu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Simtgades tēriņi. "Gaismas raksti" - izrādes izveidei iztērēti vairāk nekā 138 000 eiro [14]

Pirmdiena, 29.janvāris

Latvijas simtgades atklāšanas pasākums, kas notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) ar multimediālu izrādi Gaismas raksti, izraisījis plašas diskusijas par to, vai un cik tas bija atbilstošs valsts jubilejai. Turklāt izrādes izveidei kopumā tika iztērēta ne maza summa – vairāk nekā 138 000 eiro. Neatkarīgā aptaujāja radošo profesiju pārstāvjus – kā viņi vērtē šo pasākumu? Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers