NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

Nacionālā enciklopēdija – ceļā pie lasītājiem [5]

Piektdiena, 20.aprīlis

Nacionālā enciklopēdija jau šogad nonāks līdz saviem lasītājiem – gan elektroniskajā versijā, kas būs pieejama visiem par brīvu, gan arī drukātā, kas nonāks bibliotēkās, bet neliela daļa būs arī nopērkama. Šā lielā projekta galvenais mērķis – kļūt par visvairāk izmantoto zināšanu resursu latviešu valodā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pedagogiem šogad plus 30 eiro, turpmāk – nulle? [2]

Piektdiena, 20.aprīlis

Pedagogu algu paaugstināšanas grafiks paredz, ka šogad darba samaksa kāps par 30 eiro, sasniedzot 710 eiro par zemāko likmi. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis paziņojis, ka šis solis ministrijai būs pa spēkam, taču par turpmākajiem gadiem gan tādas pārliecības viņam nav. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

No skolu tīkla sakārtošanas – maz ieguvuma? [5]

Ceturtdiena, 19.aprīlis

Tā kā pašvaldības nereti visai formāli piegājušas skolu tīkla sakārtošanai un tikai 18 vietvarām izdevies ietaupīt no izglītības iestāžu slēgšanas vai reorganizācijas, solītais pedagogu algu pieaugums varētu izpalikt, – tādas bažas paudis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Pašvaldības iebilst. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Arī pirmsskolā būs lielāks akcents uz latviešu valodu [5]

Trešdiena, 18.aprīlis

Jau šā gada 1. septembrī pirmsskolas iestādēs sāks ieviest jauno mācību saturu. Šobrīd gan nav pieejami ne programmu, ne mācību līdzekļu paraugi, arī kursi daļai pedagogu tiks piedāvāti tikai no novembra, bet projekta vadītāji mierina, ka aizkavēšanās nebūs, jo nav paredzamas kardinālas izmaiņas. Tiesa, mazākumtautību dārziņos plānots pastiprināt latviešu valodas apguvi tā, lai šo iestāžu audzēkņi 1. klasē, ja vecāki tā izlemj, spētu mācīties arī latviski. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Kad īsti notiks skolēnu dziesmu svētki - 2020.vai 2021. gadā? [6]

Otrdiena, 17.aprīlis

Gatavojoties pieaugušo dziesmu un deju svētkiem, mazliet ēnā ir palikuši skolēnu svētki. Šobrīd nav arī skaidrs, kad tad īsti tie notiks – 2020. gadā, kā to nosaka likums, vai 2021. gadā, kad Rīgas dome sola gatavu Mežaparka Lielās estrādes otro kārtu. Vieni, arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, ir pret Dziesmu svētku likuma grozījumiem, citi uzskata, ka tas jādara un skolēniem jādzied jaunajā estrādē gadu vēlāk. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Mežaparka estrādē termiņi nedeg, bet ir saspringti [2]

Piektdiena, 13.aprīlis

Līdz Mežaparka Lielās estrādes pirmās kārtas rekonstrukcijas beigām palikuši divi mēneši. Būvdarbi rit noteiktajos termiņos, taču neapsteidz tos, kā tas bija rudenī. Atlikuši vēl 12% nepaveiktā – galvenokārt apkārtnes labiekārtošanā, un projektā iesaistītie atzīst, ka būtu labi, ja varētu objektu nodot augustā, nevis jūnijā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Simtgadīgas kinolentes iegūst otro elpu; izmaksas - 14 miljonu eiro

Ceturtdiena, 12.aprīlis

Ar Eiropas Savienības fonda atbalstu sākta apjomīga Latvijas kultūras mantojuma digitalizācija, paredzot projekta divām kārtām kopumā atvēlēt 14 miljonu eiro. Pirmo reizi tiks restaurēts arī ievērojams kinodokumentu apjoms (38 420 minūšu) un 15 filmu (920 minūšu), kas glabājas Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā. Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Vai Latvijā būs "pāvesta brīvdiena"? [6]

Otrdiena, 10.aprīlis

Šoruden 24. septembrī Latviju apmeklēs Viņa svētība pāvests Francisks. Pastorālās vizītes laikā viņš vadīs arī Svēto misi Aglonas bazilikā. Lai šajā lielajā notikumā varētu būt klāt ticīgie, Latgales plānošanas reģiona Attīstības padome nolēmusi vērsties pie valdības, lai rosinātu 24. septembri noteikt kā brīvdienu Latgalē. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Sakstagala divplūsmu skola iet latvisku ceļu [4]

Pirmdiena, 9.aprīlis

Jāņa Klīdzēja Sakstagala pamatskola šobrīd vēl ir divplūsmu izglītības iestāde, bet pēc gada, kad skolu beigs vienīgā mazākumtautību klase, mācības tajā notiks tikai latviski. Lai gan vairākums apkārtnē dzīvojošo bērnu nāk no krieviski runājošām ģimenēm, tieši vecāki mudinājuši skolu pieņemt šādu lēmumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Ar vienu eksāmenu diploms kabatā - kā legalizēt pašmācībā vai kursos iegūtas profesionālas iemaņas?

Ceturtdiena, 5.aprīlis

Jau kopš 2011. gada tiem, kas apguvuši profesionālās iemaņas kādā specialitātē pašmācībā vai kursos un vēlas saņemt kvalifikācijas dokumentu, ir iespēja nokārtot eksāmenu izglītības iestādē, kas piedāvā šādu pakalpojumu. 2016. gadā profesionālās kvalifikācijas dokumentu šādā veidā ieguva 1443 cilvēki. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Brīvdabas muzejs beidzot akreditēts

Ceturtdiena, 5.aprīlis

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir saņēmis akreditāciju uz pieciem gadiem, tādējādi novēršot bažas par tā turpmākās pastāvēšanas iespējām. Problēmas gan ir joprojām, taču ir daudz darīts to novēršanā, skaidro Kultūras ministrija (KM). Vairāk »

Aisma Orupe
 
Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Cēsu internātskola izdzīvo pārmaiņu vējos [3]

Otrdiena, 3.aprīlis

Cēsu internātpamatskola, kas savulaik bija viena no sanatoriju tipa mācību iestādēm, kopš 2016. gada kļuvusi par attīstības centru. Šādu statusu ieguvušas 12 speciālās skolas, kas atšķirībā no citām kolēģēm nākotnē raugās cerīgāk, jo Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) solījusi arī turpmāk tām piešķirt finansējumu. Diemžēl šobrīd tas ir visai liess, jo nesasniedz pat valdības noteikto apmēru. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

CILVĒKSTĀSTS: Ar deju visa mūža garumā [2]

Ceturtdiena, 29.marts

Tukuma novada Slampes pagasta iedzīvotāja Vanda Langmane, kura Neatkarīgo sauc par savu avīzi, jo to lasa cītīgi jau gadiem, ir viena no pieredzes bagātākajām Latvijas dejotājām. Viņa to dara jau 74. gadu, proti, no četru gadu vecuma, un uzskata, ka tas ir viņas spēka un dzīvesprieka avots. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers