NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

PRAKTISKĀ ASTROLOĢIJA. Lai nenodarītu sev pāri - svētku mielasts ājurvēdas gaumē

Trešdiena, 13.decembris

Gada nogale ir skaistu svinību laiks, kurā, protams, neizpaliek arī bagātīgi klāti galdi. Diemžēl tie nes līdzi arī pārēšanās sajūtu un pat liekus uzkrātus kilogramus. Lai mielojoties nenodarītu sev pāri, ājurvēdā iesaka vienu galveno likumu: ēdienreizē nepatērēt vairāk par to daudzumu, ko var izvietot uz kopā saliktām plaukstām. Turklāt būtu labi, ja mēs, sēžoties pie galda, baudītu tos produktus, kas nāk par labu katra ķermeņa konstitūcijai jeb došai, proti, vatai, kaphai vai pitai. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Kurzeme atbalsta skolu tīkla reformu plānu [1]

Piektdiena, 8.decembris

Šobrīd Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sākusi sarunas ar pašvaldībām par skolu tīkla optimizāciju, kā pamatu izmantojot nesen veikto pētījumu. Kurzemes reģions atšķirībā no Latgales atbalsta ministrijas redzējumu – par to konstruktīvā sarunā ar Kurzemes plānošanas reģiona vietvaru pārstāvjiem pārliecinājies nozares ministrs Kārlis Šadurskis. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Eksperti: Lēmums diskvalificēt Krieviju ir taisnīgs [12]

Ceturtdiena, 7.decembris

Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) lēmumu dikvalificēt Krievijas olimpisko komiteju Latvijas sporta nozares pārstāvji uzskata par adekvātu un ļoti nopietnu signālu visai olimpiskajai kustībai. Arī tas ir taisnīgi, ka krievu sportistiem, kuri ir tīri, tiks atļauts Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs startēt ja ne ar savas valsts, tad ar SOK karogu. Tomēr izskan balsis, kas teic – tā ir tikai medaļas viena puse, un jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Skolu reorganizācijas sekas: Daļa lauku bērnu var palikt bez vidējās izglītības [9]

Otrdiena, 5.decembris

Skolēnu pārvadājumiem pašlaik tērē ievērojamas summas no pašvaldību budžeta. Bet, ja mācību iestādes īstenos vidusskolu reorganizāciju, kā paredz skolu tīkla pētījums, maršrutu tīkls pieaugs vēl vairāk. Vietvaras raizējas, ka līdz ar to izdevumi palielināsies gan tām, gan skolēnu vecākiem, bet ceļš līdz skolai kļūs tik tāls un apgrūtinošs, ka daļa lauku bērnu var palikt bez vidējās izglītības. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

KULTŪRA: Dizains un tā daudzējādā daba

Pirmdiena, 4.decembris

Dizaina loma kļūst arvien lielāka – tas skar ne tikai produktus, interjeru un modi, bet pakalpojumus, komunikāciju un daudzas citas ikdienas jomas. To pierāda arī Latvijas Dizaina gada balvas, ko rīko Kultūras ministrija un dizaina birojs H2E, finālistu darbi, kas aplūkojami īpaši izdotā gadagrāmatā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Sportistu naudas balvām grib noteikt stingrākus rāmjus [5]

Pirmdiena, 4.decembris

Naudas balvas sportā būtu piešķiramas par izciliem panākumiem, nosakot, ka tās pienāktos par olimpiskajos sporta veidos olimpiādēs un paralimpiskajās spēlēs, kā arī pasaules un Eiropas līmeņa spēlēs gūtiem augstiem rezultātiem, iesaka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Sporta federācijas gan tam iebilst un ir arī pret balvās paredzēto summu samazinājumu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Skolēns Sanatorijas internātpamatskolā ierodas ar elektrošoka ierīci un nazi

Piektdiena, 1.decembris

Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), kas jau pērn sakarā ar narkotiku lietošanu bijis šajā iestādē, arī šoreiz konstatējis virkni pārkāpumu. Ne skolas direktore, kas iesniegusi atlūgumu, ne Rīgas dome, kas ir izglītības iestādes dibinātāja, nekomentē tos, jo šādu dokumentu vēl neesot saņēmuši. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pašvaldības baida skolu slēgšanas plāni [2]

Otrdiena, 28.novembris

Valdībai būs tiesības noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs, – šādus grozījumus Izglītības likumā atbalstīja Saeima. Pašvaldības gan uzskata, ka tas nav loģisks solis, jo tā ir vietvaru kompetence. Tās arī raizējas, ka ar laiku var tikt pieņemti tādi noteikumi, kas liegs iespēju saglabāt ne tikai vidusskolas, bet arī pamatskolas. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Akadēmiķu saime atgūstas no letarģijas [2]

Pirmdiena, 27.novembris

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) šogad saņēmusi rekordlielu pieteikumu skaitu: 20 – uz īsteno locekļu, 23 – uz korespondētājlocekļu un piecus – uz ārzemju locekļu vietām. Zinātnieku pulkam pievienojusies aptuveni puse no pretendentiem, bet par goda biedriem tika ievēlēti mecenāti Ināra un Boriss Teterevi, kuri trešo gadu piešķir naudas balvas LZA Lielās medaļas ieguvējiem. Šogad tie bija Jānis Visvaldis Bārzdiņš un Baiba Rivža Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

PRAKTISKĀ ASTROLOĢIJA. Magnētiskās vētras var būt par iemeslu nelāgai pašsajūtai

Ceturtdiena, 23.novembris

Meteojutīgums, kas piemīt daļai cilvēku, lielākoties tiek saistīts ar Mēness fāžu ietekmi. Taču arī Saule var būt par iemeslu nelāgai pašsajūtai, konkrētāk – magnētiskās vētras, kas rodas lielā spīdekļa paaugstinātas aktivitātes periodos, saasina hroniskas kaites un arī sakāpina emocijas. Tiesa, zinātnieku, ārstu un astrologu viedokļi ir atšķirīgi: vieni šādu ietekmi atzīst, otri – noliedz, vēl trešie to vērtē piesardzīgi. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Viltus studentiem – stingrāku kontroles mehānismu

Trešdiena, 22.novembris

Ārvalstu studentu skaits Latvijas augstskolās sasniedzis jau 10% no studējošo skaita. Diemžēl daļa šeit atbraukušo trešo valstu pilsoņu gan iestājas kādā no augstskolām, taču ar mērķi – nevis mācīties, bet iegūt pirmreizējās termiņuzturēšanās atļauju, raizējas Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), iesakot ieviest kontroles mehānismu, kas ierobežotu šādu negodprātīgu cilvēku skaitu. Augstskolas gan uzskata, ka nav pamata trauksmei. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Ināra Dundure: Radikālas izmaiņas izglītībā nevar panākt uzreiz [1]

Otrdiena, 21.novembris

Izglītības likumā paredzētajos grozījumos, no kuriem daļa ietverta nākamā gada budžetu pavadošajā likumprojektu paketē, ir arī dokuments, kas paredz noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas posmā un internātskolu likvidēšanu no 2019. gada jūlija. Ir vēl virkne citu pārmaiņu, ko sagatavojusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un kas satrauc pašvaldības. Par to saruna ar Latvijas Pašvaldību savienības padomnieci izglītības un kultūras jautājumos zinātņu doktori Ināru Dunduri. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Kultūrvēsturisko foto bagātīgais pūrs [1]

Piektdiena, 17.novembris

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Fotonegatīvu kolekcijas 145 000 fotonegatīvu vienībās fiksēti notikumi, sākot no 19. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, līdz pat 21. gadsimta sākumam. No 2013. gada nogales UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauti 802 foto negatīvi, kuri tapuši pirmās Latvijas brīvvalsts laikā īpašās Pieminekļu valdes rīkotās ekspedīcijās un atklāj tradicionālās prasmes un dzīvesveidu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Uzzini, kā top un cik maksā latviešu tautastērpi

Piektdiena, 17.novembris

Lai gan nezinām, cik daudziem Latvijā ir tautastērps, tomēr skaidrs, ka vismaz kāda detaļa būs lielākajai daļai latviešu. Latvijas simtgades un tuvojošos Dziesmu un deju svētku gaisotnē uzvilnījusi vēl jo lielāka interese par tautastērpiem, ko apliecina arī sociālajos tīklos skatāmās fotogrāfijas, atzīst Nacionālā kultūras centra (NKC) Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Jaunos pedagogus mācīs pa jaunam [4]

Ceturtdiena, 16.novembris

Ieviešot skolās jauno mācību saturu, būtiski ir, kā to praksē īstenos pedagogi. Tas nozīmē, ka augstskolām, gatavojot jaunos skolotājus, vajadzēs piedāvāt jaunas programmas. Ir arī plānotas citas izmaiņas, kuru ieviešanai kopumā jau tiek ieguldīti 3,5 miljoni eiro no valsts budžeta, taču nozares ministrija vēlētos saņemt vēl 3 miljonus eiro – valsts pētījumu programmai pedagoģijas zināšanu bāzes izveidei. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers