NRA autori / Aisma Orupe

Aisma Orupe

RPIVA plus LU: divi labi, viens – vēl labāks? [1]

Otrdiena, 17.janvāris

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) turpina virzīt uz priekšu Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) un Latvijas Universitātes (LU) reorganizācijas «projektu», lai jau februārī to iesniegtu valdībā. RPIVA vadība gan vērš uzmanību uz to, ka joprojām nav saņēmusi no IZM dokumentu par likvidāciju, nemaz nerunājot par valdības lēmumu. Izskatoties arī, ka ministrijai nekāda pedagoģijas izglītības jomas reformu plāna neesot, vien divu augstskolu apvienošana. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

NRA PĒTA: Simtgades svinību tēriņi – pārspīlēti? [13]

Pirmdiena, 16.janvāris

Savas valsts simtgadi 2018. gadā svin ne tikai Latvija, bet arī Lietuva un Igaunija. Pirmā šo jubileju atzīmēs Somija – jau šā gada 6. decembrī. Daudzās citās jomās nereti uz saviem kaimiņiem skatāmies no apakšas uz augšu, bet šo svētku rīkošanā un tēriņos noteikti neesam atpalikuši. Izskanējis pat skaitlis 60 miljoni eiro, ko gan svētku rīkotāji nosauc par tendenciozu, jo valsts daļa esot krietni mazāka. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Slēpošanas trasēs steidz izmantot sniegoto laiku

Piektdiena, 13.janvāris

Lai gan sniegs un aukstums nelutina ar pastāvību, slēpošanas trases cenšas izmantot katru iespēju piedāvāt savus pakalpojumus. Šobrīd daudzi kalni jau darbojas un par apmeklētāju trūkumu nesūdzas. Cenas lielākoties saglabātas iepriekšējā gada līmenī, bet ir atsevišķas pozīcijas, kurās vērojams kāpums. Tas tāpēc, ka sniegu saražot kļuvis dārgāk. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Augstskolu reorganizācijā – katrs pats par sevi [1]

Trešdiena, 11.janvāris

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija (RPIVA) vēl nav atmetusi cerību reorganizācijas procesu ievirzīt demokrātiskās sliedēs. Lai gan akadēmija un Latvijas Universitāte (LU) sākotnēji it kā apvienoja balsis pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāniem, šobrīd LU paziņojusi, ka tos atbalsta. Savukārt IZM pieturas pie iemītās takas un tuvākajās dienās plāno virkni tikšanos ar RPIVA reorganizācijā iesaistītajām augstskolām. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Kultūrizglītībai bez pašvaldību un vecāku naudas neiztikt [1]

Trešdiena, 11.janvāris

Kultūrizglītībai ar valsts finansējumu nepietiek, tāpēc pašvaldībām un vecākiem arī turpmāk vajadzēs piemaksāt par bērnu mūzikas un mākslas zinību apguvi. Ja tas netiktu darīts, vairāk nekā 6000 audzēkņu paliktu aiz svītras. Kultūras ministrija (KM) no savas puses nesola palielināt šai jomai naudu, jo šobrīd tās prioritāte ir akadēmiskā personāla algu celšana. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

IZM lēmumu apvienot augstskolas neatliks [2]

Otrdiena, 10.janvāris

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vēlme tempā izdzīt cauri Rīgas Pedagoģiskās un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) un Latvijas Universitātes (LU) apvienošanu ir nedemokrātiska un necaurspīdīga, uzskata nozarē strādājošie. Lai gan vakar RPIVA vadība, protestējot pret notikušo, neieradās uz tikšanos ar IZM, ministrija ir pilna apņēmības jau pēc pāris nedēļām iesniegt Ministru kabinetā (MK) lēmuma projektu. Tā arī nenoliedz, ka tas nebūs vienīgais solis augstskolu optimizācijas virzienā. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Uznāciens Šerloka Holmsa stilā

Pirmdiena, 9.janvāris

Vakar Rīgā notika krāšņa kostīmu parāde par godu Šerloka Holmsa dzimšanas dienai. Tajā bija gan gājiens, gan skotu terjeru uznāciens, gan apbalvošana un citas atrakcijas, kas ļāva justies teju kā rastnieka Artura Konana Doila laikos. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

LZA turpina tiesāties ar koncertzāli Rīga [6]

Pirmdiena, 9.janvāris

Joprojām nav beidzies konflikts starp koncertzāli Rīga un Latvijas Zinātņu akadēmiju (LZA). Lai gan LZA uzvarēja pirmajā instancē tiesā, kas noraidīja visas akadēmijas telpu īrnieka prasības, producents Juris Millers ir pārsūdzējis spriedumu, un 18. janvārī paredzēta nākamā tiesas sēde. Tieši ar šo datumu akadēmijas pilnvarotais advokāts Sergejs Rudāns skaidro producenta atsākto informatīvo presingu. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Ziemassvētku kauju simtgade pulcē patriotus

Pirmdiena, 9.janvāris

Šogad Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kaujām aprit simtā gadskārta, kas tika atzīmēta ar šo kauju rekonstrukciju Jelgavas novada Valgundes pagasta Mangaļos. Tās laikā tika iesvētīts arī brīvdabas ekspozīcijas papildinājums – jaunuzceltais betona ugunsbunkurs. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Mežaparka estrādes pārbūves izmaksas pieaug [8]

Piektdiena, 6.janvāris

Mežaparka estrādes rekonstrukcijas pirmā kārta izmaksās apmēram 23 miljonus eiro, kas ir par pieciem miljoniem eiro vairāk, nekā sākotnēji bija plānots. Finansējuma palielinājumu projekta autori pamato ar skatītāju lauka paplašināšanu un papildu infrastruktūras izbūvi. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Augstskolas pārsteidz IZM paziņojums par apvienošanu

Ceturtdiena, 5.janvāris

Iecere pievienot Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) Latvijas Universitātei (LU) nav jauna, tomēr Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāns to īstenot jau šā gada augustā abām augstskolām ir pārsteigums. Iesaistītās puses pārmet ministrijai vienpusēju lēmuma pieņemšanu, kamēr tā pastāv uz to, ka šāds plāns bijis zināms, tiesa, bez oficiāla paziņojuma. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Kapu tramvajs pretendē uz gada nevārdu [2]

Ceturtdiena, 5.janvāris

Ik gadu ekspertu komisija nosaka gada jaunvārdu, nevārdu un spārnoto teicienu. Pašlaik jau saņemts ap pussimts vārdu un tikpat izteicienu, kā arī trīs desmiti «savārstījumu» – nesakarīgu vārdu virknējumu, kas dzirdēti vai lasīti nopietni domātā tekstā. Vēl līdz 10. janvārim var pagūt iesniegt savu «kandidātu», ko, iespējams, titulēs kā uzvarētāju. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pārmetumi nelojalitātē – arī kā izrēķināšanās [3]

Trešdiena, 4.janvāris

Šogad varētu palielināties skolotājus nelojalitātē apsūdzošo iesniegumu skaits, un iemesli sūdzībām, iespējams, nereti būs arī tādi, kas nav saistīti ar patriotisma trūkumu vai pretvalstiskiem izteikumiem, pieļauj pedagogi. Dažs nozarē strādājošais lieto pat stiprākus vārdus – sāksies raganu medības! Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Pedagogu kvalitātes pakāpes – "ugunslīnijā"

Otrdiena, 3.janvāris

Pedagogu arodbiedrība ir nosūtījusi visām politiskajām partijām pieteikumu Satversmes tiesai, lūdzot to parakstīt vismaz 20 deputātiem, lai varētu iesniegt. Pieteikumā prasīts atjaunot skolotāju kvalitātes pakāpes. Šobrīd daļa skolotāju nevar iegūt piemaksas par savu darbu, bet daļa saņem mazākas, jo tās aprēķina pēc kontaktstundu skaita, nevis visa darba apjoma. Vairāk »

Aisma Orupe
 

Aisma Orupe

Slēdzamo un reorganizējamo skolu saraksts nesarūk [6]

Pirmdiena, 2.janvāris

Izglītības iestāžu reorganizācija un slēgšana kļuvusi jau par gluži ierastu lietu, un arī nākamais mācību gads nebūs izņēmums. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau pērn un aizpērn akceptēja vairāku skolu likvidāciju un statusa maiņu, bet vēl rindā gaida vairāki pieteikumi. Tie iezīmē arvien ātrāku pamatskolu pārtapšanu par sākumskolām: patlaban ir zināmas desmit šādas mācību iestādes. Vairāk »

Aisma Orupe
 
 
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers